Libertatea: Firea se laudă cu un spital construit cu supraevaluări de 2.485%

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 31 octombrie 2019, 11:13 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: PMB
​Gabriela Firea se laudă că a construit Spitalul de copii „Victor Gomoiu”, clădire începută însă pe vremea lui Sorin Oprescu și preluată de actualul primar general în stadiul de finalizare de 85%. Mai mult, potrivit unui raport al Corpului de Control al Guvernului, citat de libertatea.ro și referitor la perioada 2012-2017, prețuri de achiziții ale echipamentelor au fost majorate și cu 2.485%.

Ce reiese din documentele consultate de jurnaliștii de la Libertatea:

  • Controlul se referă la perioada 2012-2017, Corpul de Control al Guvernului a realizat un raport amplu despre cheltuielile din interiorul ASSMB, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale din București.
  • La capitolul II.7 se vorbește despre “realizarea obiectivului de investiții “Reconstrucția, reamenajarea, modernizarea și echiparea spitalului Clinic de Copii «Victor Gomoiu»” “Executantul obiectivului de investiții a practicat adaosuri comerciale ridicate, ceea ce a condus la o majorare a prețului de vânzare a echipamentelor față de prețul său de achiziție cu procente cuprinse între 59% și 2.485%”
  • Tot inspectorii observă că “ofertantul și-a stabilit profitul și cheltuielile indirecte în valoare totală de 30% (5% și 25%)”
Primarul Gabriela Firea, a declarat recent la Digi 24 că a construit Spitalul „Victor Gomoiu”. „Da, și noi construim spital, și eu am construit spital, Victor Gomoiu, am găsit o clădire bântuită (sic! - n.r.). Gabriela Firea, ca primar general, care iată că este atacată nedemn, a construit acest spital”.

Gabriela Firea a fost aleasă primar în iunie 2016.

CITEȘTE SI: Gabriela Firea anunță că le-a făcut plângere penală jurnaliștilor de la Libertatea: „Dacă s-a făcut ceva, nu s-a făcut în mandatul meu”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4951 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Firea pentru primarie 2020! (Joi, 31 octombrie 2019, 11:21)

    Itsoc [utilizator]

    se stie ca bucurestenilor le place furtul, mizeria si tzopismul. firea le are pe toate.
    firea primarul bucurestiului in 2020!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Asa se face treaba! (Joi, 31 octombrie 2019, 11:30)

    CetateanulRoman [utilizator]

    fraierilor!
    Cind apar asemenea diferente fata de pretul pietei nu se sesizeaza nici un organ, nu reactioneaza nimeni?
    • +3 (3 voturi)    
      Departed (Joi, 31 octombrie 2019, 12:34)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Singurul organ care se trezeste la astfel de dezvaluiri este probabil cel al d-lui Profesor
  • +9 (9 voturi)    
    FMM viata (Joi, 31 octombrie 2019, 11:37)

    cristi_an [utilizator]

    nu inteleg cum unii oameni sunt asa ordinari.... asa dezgustatori...
  • +9 (9 voturi)    
    Manifestul Partidului Firealist (Joi, 31 octombrie 2019, 11:39)

    ipolitic [utilizator]

    O stafie bântuie prin Bucuresti — stafia firealismului. Toate puterile bătrînei drepte s-au unit într-o nedemnă hăituială împotriva aceste stafii...
    -continuarea pe verso-
  • +9 (9 voturi)    
    Soldatii d-lui Profesor (Joi, 31 octombrie 2019, 11:46)

    Kosmos [utilizator]

    Sunt setati sa comita doar infractiuni ..nimic util pt societate ..niste paraziti care trebuiesc indepartati de pe un organism vlaguit de prea multi paraziti
  • +5 (5 voturi)    
    acest (Joi, 31 octombrie 2019, 12:18)

    liviu_ [utilizator]

    personaj este prost, toxic si disperat sa se laude cu ceva... si vrea sa se laude cu ce au facut altii, pentru ca ea nu a facut NIMIC (bun)
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 31 octombrie 2019, 12:44)

    TheFaime [utilizator]

    Premiul Nobel in Economie pentru Gabita! Dezvoltarea continua a evaziunii fiscale este dusa la rang de arta. Noroc cu PSD-ul care i-a oferit suport si material didactic din plin..
  • +3 (3 voturi)    
    Mă întreb de ce mai plătesc taxe bucureștenii. (Joi, 31 octombrie 2019, 13:12)

    asavreau [utilizator]

    Firea nu face nimic din banii luați drept taxe.Numai dă niște pomeni și fură.Ar putea foarte bine să nu le mai ia taxe bucureștenilor și Firea s-ar lăuda cu aceleași realizări.Adică nimic.