Asociația Dăruieste Viață anunță că lucrează la un masterplan pentru refacerea de la zero a Spitalului Marie Curie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 31 octombrie 2019, 12:15 Actualitate | Sanatate


Uscatu Gheorghiu Daruieste Viata
Foto: Hotnews
Asociația Dăruieste Viață - care ridică, exclusiv din donații și sponsorizări, primul spital public de oncologie și radioterapie pentru copiii diagnosticați cu cancer din România - anunță că lucrează la un masterplan pentru refacerea de la zero a Spitalului Marie Curie. Anunțul a fost făcut joi, într-o conferință de presă, de fondatoarele asociației, Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu.

"Vrem să facem din Spitalul Marie Curie un spital la standarde europene, pentru că nu poți face medicină la standarde europene într-un spital din secolul trecut", au anunțat Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu.

Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu au amintit că Spitalul Marie Curie a fost donat României de statul polonez și spun că acum un ONG va reface de la zero această unitate medicală. După refacerea completă, Spitalul Marie Curie ar urma să fie cel mai mare și mai modern spital pentru copii din România.

Cele două fondatoare ale asociației care construiește primul spital public de oncologie pentru copii, în curtea Spitalului Marie Curie, au spus că lucrează de câteva luni la masterplanul pentru refacerea de la zero a spitalului, alături de managementul unității, de medici și de arhitecți.

Asociația Dăruiește Viață a fost fondată în 2012 de Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu și a început, în 2015, cel mai mai proiect de implicare socială din ultimii ani: construcția și întreținerea primului Spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică din România. Peste 1.700 de companii și peste 260.000 de donatori persoane fizice s-au alăturat proiectului până în momentul de față, contribuind cu peste 15 milioane de euro. Turnarea fundației a început în luna iunie 2018, în curtea Spitalului Marie Curie din București, iar începutul anului 2019 construcția ajunsese la nivelul etajului 2.

În aceste zile, asociația se află în mijlocul unui scandal după ce primarul Capitalei, Gabriela Firea, a distribuit o postare pe Facebook a Danei Budeanu. Creatoarea de modă le-a acuzat pe Oana Gheorghiu și pe Carmen Uscatu că nu administrează corect banii din donații și cer investiții de la Ministerul Sănătății: "Ăștia căcare face ei un spital vrea să doneze Pintea un aparat dă radioterapie". Firea, care a distribuit această postare, a susținut că nu îi sunt recunoscute meritele în ridicarea acestui spital, pentru că terenul pe care este construit se află în proprietatea municipalității și valorează 1 milion de euro.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















45688 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Tremura chilotii prin Ministerul Sanatatii (Joi, 31 octombrie 2019, 12:23)

    t4v1 [utilizator]

    No abia acuma intelegem de unde atacul furibund asupra lor din ultimele zile.

    Miza era faptul ca ele vor construi un SPITAL INTREG. Probabil de 10 ori mai repede si de 5 ori mai ieftin decat statul romanesc.
    • +10 (12 voturi)    
      poporul propune (Joi, 31 octombrie 2019, 13:27)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      asociatiei sa inainteze actele de concediere a Primariei ! He he he !
    • -10 (20 voturi)    
      "Masterplan..." + spalare de bani (Joi, 31 octombrie 2019, 14:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      "Masterplan..." Hm, sa vedem:

      Pana una-alta, intr-un an si jumatate de constructie efectiva, conform spuselor lor, neverificate de nimeni altcineva, au realizat un subsol, un parter si doua etaje "la rosu", adica doar betoanele. Nicidecum un spital sau ce mai viseaza ei pe acolo.

      (Un alt privat, da' privat d'ala adevarat, nu ONG-ist politic vopsit "privat". ar fi construit doua blocuri de 10 etaje in perioada asta - verificati prin Bucuresti Nord, daca nu credeti.)

      Totusi, cum-necum, niste bani s-au adunat. 15 milioane de euro contabilizati - e ceva - si din punctul asta de vedere, felicitari ONG-ului, a reusit sa pacaleasca multi fraieri.

      Dar sunt si multi bani NECONTABILIZATI, care trebuie spalati - si ce metoda mai buna de spalare/aruncare/irosire a banilor in Romanica decat sa faci "niste studii, un masterplan, ceva"?

      Daca cineva isi inchipuie ca "masterplanul" ala ar reprezenta altceva decat spalare de bani, il invit sa propuna sa faca un "Masterplan" pentru "Mecanica Cugir" si sa ceara bani pentru asta. Desi n-au simtul umorului si sunt cam tari de capatana, pana si ardelenii aia ar rade vreo trei saptamani.

      E exact aceiasi situatie: sa te apuci sa-i faci planuri unuia cum sa-i aranjezi casa, desi tu n-ai habar de planurile actuale ale casei.

      Sanatate la neuronas!
      • +13 (17 voturi)    
        Pana una alta (Joi, 31 octombrie 2019, 14:18)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        psd-ul tau mincinos, nu a pus din 7 spitale regionale din planul de guvernare nici macar o caramina.
        Mai lasa mai propaganda de 2 lei ca esti penibil.
        • -5 (11 voturi)    
          Multumesc pentru confirmare.... (Joi, 31 octombrie 2019, 15:43)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Multumesc pentru confirmare....

          Ceea ce nu realizati voi e ca distragerea atentiei cu astfel de lozinci proaste NU tine decat pentru prietenii vostri cu neuroni putini (numarul neuronilor=nr sustinatorilor).

          Pentru oamenii normali, incercarea ta e confirmarea celor spuse de mine sau macar un semn de intrebare cu privire la toata afacerea.

          Asa ca te incurajez sa faci ce stii mai bine la toate postarile mele, pe orice subiect: sa dai minus si eventual, sa bagi o lozinca-racneala imbecila, citita de pe fituicile scrise de altii. Neaparat sa fie cu PSD, Dragnia, rusi, postaci, troli, pufoaica, votca, Dancila si inca vreo 10 cuvinte cheie (cuvinte care confirma ca cel ce le foloseste este mononeuronal.)

          SucceSURI, nu eseCE, sa ai !
          • 0 (0 voturi)    
            esti penibil tovarase (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:04)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            stapana voastra nu stie nici sa vb. romaneste calumea!
        • +3 (5 voturi)    
          In conditiile in care (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:47)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          98% din fonduri ar fi venit de la UE. Pentru ca PSD.
      • +3 (7 voturi)    
        ala... (Joi, 31 octombrie 2019, 15:54)

        AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ala ridica intr-o saptamana un bloc pentru ca a dat spaga si nu il controleaza nimeni daca face cum tebuie. Si un bloc nu poti sa il compari cu un spital care are alte standarde de constructie. Mai ales ca e pentr tratarea cancerului si restul, unde in mare parte se lucreaza cu radiatie si trebuie sa te asiguri ca totul este foarte bine facut, nu dupa ureche cum face "privatu'".
        • -5 (9 voturi)    
          Deci N-AU FACUT UN SPITAL ! (Joi, 31 octombrie 2019, 16:41)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

          Deci N-AU FACUT UN SPITAL !

          De acord cu tine: trebuie si kk, trebuie si mk, si vk, ca sa faci un spital, deci nu trebuie blamati pentru termene. Nici n-o fac; sa-l faca in ritmul lor.

          Dar spune-le si astora din presa aservita ca N-AU FACUT UN SPITAL privat asa cum mananca prin diverse articole diversi flacai si fetite rar si precar alfabetizati.

          Probabil ca se va finaliza ceva peste vreo 40 de ani, cand se vor gasi alte metode de spalat banii. Atunci vorbim despre Spital construit de privati.

          Un pic colateral, dar pe aceiasi lungime de unda: daca "masura" corecta a vitezei de constructie e la privatii astia, de ar fi trebuit pesedoii sa construiasca de trei ori mai repede obiective de 10 ori mai mari?
          • +1 (1 vot)    
            am o intrebare (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:07)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ce interes ai ca esti atat de disperat sa dovedesti ca aecasta asociatie NU a facut nimic (cand toate dovezile arata ca te contrazic!)?!

            stii ceva ce nu stim noi sau doar latrii aiurea ca sa nu pice stapanii tai din psd mai prost decat au picat deja?!
      • +1 (1 vot)    
        spalere de bani (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:04)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        e sa platesti postaci fara creier la negru....

        oricum observ ca s-au adus mai mult postaci sa latre impotriva acestei asociatii... semn ca disperarea e mare!
        Doamne fereste sa isi da seama romanii ca se si poate construi ceva in tara asta si sa nu mai voteze hoti!
  • -23 (25 voturi)    
    sa dea naiba (Joi, 31 octombrie 2019, 12:23)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    sa-l daramati, ca asa ramane. Pe cine credeti voi ca prostiti ?
    • +4 (8 voturi)    
      spune-mi ca glumesti (Joi, 31 octombrie 2019, 13:23)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

      sau ca esti ironic...
      • +8 (10 voturi)    
        Neee, (Joi, 31 octombrie 2019, 14:10)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        nu stie astia ce e aia!
        In dancileza nu exista traducere!
        ... doar "traducatori"
    • +1 (1 vot)    
      categoric (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

      nu pe postacii pesedisti.
      ei sunt platici sa nu se lase manipulati de nenoricitii care vor sa scoata tara asta din kkt.
      ei sunt obisnuiti sa traiasca in kkt si nu vor sa iasa de acolo!
      multumim pesedeilor! numai datorita lor suntem in kktu in care suntem!
  • +18 (24 voturi)    
    Daca am avea guvernanti destepti (Joi, 31 octombrie 2019, 12:40)

    IosifV [utilizator]

    Ar pune pe astfel de oameni sa conduca sisteme si sa le reformeze.
    Oameni care au facut ceva.

    Nu indivizi care zic ca a gresit constructorul casa si s-a trezit cu un etaj in plus.

    Problema noastra e ca nu avem la conducere oameni dornici cu adevarat sa munceasca, dornici cu adevarat sa faca ce trebuia facut de decenii. Nu e vorba de bani. Avem tot ce ne trebuie.
  • +5 (7 voturi)    
    De la zero (Joi, 31 octombrie 2019, 14:03)

    osica [utilizator]

    Păi nu de la zero, ci de cota „Gabriela Firea”, că ei i se cuvin primele merite, nu?!?
    • +8 (10 voturi)    
      Pe asta (Joi, 31 octombrie 2019, 14:10)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui osica

      ar trebui s-o zideasca.
      Poate asa sa fie de folos sarma!
  • +8 (10 voturi)    
    cel mai greu (Joi, 31 octombrie 2019, 14:17)

    mos ion roata [utilizator]

    este pentru Fierea. Va trebui sa semneze autorizatia de constructie ,sa citeasca postarea unei idioate pe FB si sa mai dea niste interviuri la Digi.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda, (Joi, 31 octombrie 2019, 15:07)

    jack80 [utilizator]

    Cam cum ar fi fost in loc de coana mita priministra sa avem una din femeile astea ca sef al guvernului?
    • -2 (2 voturi)    
      Carmen Uscatu si Oana Gheorghiu (Vineri, 1 noiembrie 2019, 9:52)

      Esty [utilizator] i-a raspuns lui jack80

      Trebuie sa facem tot posibilul ca doamnele, Carmen Uscatu si Oana Gheorghiu sa ajunga una prim ministru si una primar al capitalei si vom intrece in cativa ani Parisul si berlinul.
  • +1 (1 vot)    
    va rog frumos corectati (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:02)

    liviu_ [utilizator]

    "Doamna Gabriela Virea anunță că lucrează la un masterplan pentru refacerea de la zero a Spitalului Marie Curie"

    nu trebuie sa ii suparam pe mafioti.... pardon, primari!