VIDEO UPDATE Roberta Anastase: Dupa retragerea semnaturilor pe motiunea de cenzura, Legea Educatiei este considerata adoptata. Opozitia ameninta din nou ca face contestatie la Curtea Constitutionala

de L.P., I.R.     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 11:43 Actualitate | Politic


Reprezentantii Puterii au fortat, marti, in plenul reunit validarea angajarii raspunderii pe Legea Educatiei. Deputatul PDL, Mircea Toader a propus suplimentarea ordinei de zi cu validarea Legii Educatiei. Propunerea a starnit protestul Opozitiei insa fara nici un rezultat. Dupa ce presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase a cerut ca liberalii sa-si anunte individual, in plen,  retragerea semnaturilor de pe motiunea de cenzura, Legea Educatiei a fost considerata adoptata. PSD si PNL ameninta ca vor contesta din nou la Curtea Constitutionala continuarea procedurii de angajare pe Legea Educatiei.


In ciuda deciziei judecatorilor de la CCR, Birourile Permanente ale Parlamentului, controlate de Opozitia PSD-PNL au decis, in urma cu doua saptamani, retrimiterea Legii Educatiei inapoi la Guvern. Reprezentantii Puterii au profita,t marti, de majoritatea detinuta in plen si au suplimentat ordinea de zi introducand din nou in dezbatere validarea angajarii raspunderii pe Legea Educatiei. Premierul Emil Boc a declarat in Parlament ca Guvernul sustine continuarea calendarului asumarii pe Legea Educatiei Nationale, justificand punctul de vedere prin textul deciziei Curtii Constitutionale.

"Cred ca punctul de vedere al guvernului este fundamentat pe textul Constitutiei si pe decizia Curtii (Constitutionale - n.r.), care nu lasa nicio urma de indoiala. Parlamentul nu a respectat termenul de prezentare a motiunii de cenzura", a afirmat Boc

Plenul reunit al Senatului si Camerei Deputatilor a adoptat, in sedinta de marti, introducerea pe ordinea de zi a continuarii angajarii raspunderii Guvernului pe legea educatiei, propunere venita din partea grupului PDL.Decizia a fost luata cu 183 pentru, 0 impotriva, 1 abtinere, reprezentantii Opozitiei, desi prezenti in sala, abtinandu-se de la vot, anunta Agerpres. PSD si PNL au protestat

"Daca considerati ca procesul de asumare este incheiat, prin urmare legea urmeaza sa-si continue mersul cum doriti dvs. catre promulgare, va avertizez atunci ca grupul PNL se va retrage de la lucrarile Parlamentului pentru ca gestul dvs. nu face decat sa demonstreze inca odata ceea ce numim stat de drept in Romania. Daca Parlamentul, prin majoritatea lui, va nesocoti decizia Curtii Constitutionale, care considera ca angajarea raspunderii este neconstitutionala, atunci evident ca nu mai suntem in cadrul statului de drept in Romania," a afirmat Calin Popescu Tariceanu.
.

 

Pentru a valida procedura de angajare a raspunderii pe Legea Educatiei, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase a cerut liberalilor sa-si anunte de la tribuna, individual, retragere semnaturilor de pe motiunea de cenzura. Dupa o pauza de consultari, 22 de liberali au anuntat retragerea semnaturilor.

In urma retragerii semnaturilor parlamentarilor PNL, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a anuntat ca motiunea de cenzura nu mai exista si ca, in consecinta, Legea Educatiei este considerata adoptata. Anastase a precizat ca 22 de parlamentari liberali si-au retras semnaturile, din 138 de semnatari, ceea ce face ca pe motiune sa mai existe 116 semnaturi, care sunt insuficiente pentru depunerea si discutarea acesteia.

PSD si PNL au anuntat ca vor contesta la Curtea Constitutionala din nou modalitatea in care a fost continuata procedura de angajarea pe Legea Educatiei. Totodata, protivit unor surse parlamentare, presedintele Senatului, Mircea Geoana va refuza sa semneze legea care trebuie sa mearga la promulgare la presedintele Traian Basescu.

Calin Popescu Tariceanu: "O procedura declarata neconstitutionala nu poate fi continuata cu nesocotirea deciziei Curtii Constitutionale. Solicitarea pe care au facut-o domnul Mircea Toader si domnul prim-ministru Boc nu are obiect si noi trebuie sa tinem cont de decizia Curtii, pentru ca nesocotind aceasta decizie iesim din modul legal in care Parlamentul poate sa functioneze si cred ca ar fi pentru prima oara in istoria de 20 de ani a republicii parlamentare cand Parlamentul ar nesocoti o decizie a Curtii Constitutionale".

Mircea Geoana: "Exista in acest moment o fortare a Constitutiei, a Regulamentului Parlamentului si a sedintelor comune pe care numai disperarea poate sa o justifice. Este absolut aberant si este lipsit de orice forma de consecinta politica sau juridica asa-zisa angajare a raspunderii pe o motiune de cenzura care nu mai exista prin retragerea semnaturilor. Este pur si simplu o farsa procedurala pe care disperarea Guvernului Boc de a tine voturile UDMR pentru buget si pentru angajarea raspunderii pe Legea salarizarii ii face sa se nesocoteasca orice forma minima de decenta in statul de drept numit Romania'".

In sedinta de marti a Parlamentului era programata asumarea raspunderii Guvernului asupra proiectului legii-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, precum si a proiectului de lege privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice.

CCR a decis, pe 3 noiembrie, ca Legea educatiei este neconstitutionala constatand ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament si Guvern deoarece si-a asumat raspunderea pe o lege care era deja in dezbatere parlamentara. Cererea a fost formulata de presedintele Senatului, Mircea Geoana.

In aceste conditii, motiunea de cenzura anuntata de PNL si PSD nu mai avea obiect, si urma sa fie retrasa sau sa nu fie inclusa spre dezbatere pe ordinea de zi.

In motivarea CCR privind conflictul dintre Executiv si Legislativ pe Legea Educatiei, publicata marti seara in Monitorul Oficial, se arata ca guvernul ar fi putut fi obligat de catre Curtea Constitutionala sa renunte la procedura angajarii raspunderii asupra Legii Educatiei, in cazul in care CCR ar fi fost sesizata de presedintele Senatului inainte de stabilirea calendarului asumarii de catre Parlament.

Curtea Constitutionala mai arata ca, in sedinta comuna a Birourilor Permanente ale celor doua Camere ale Parlamentului din 18 octombrie, a fost discutata solicitarea Guvernului transmisa Legislativului la data de 12 octombrie si a fost fixat un calendar in ceea ce priveste procedurile, iar sesizarea presedintelui Senatului, Mircea Geoana, care a dus la pronuntarea deciziei CCR din 3 noiembrie, a fost facuta in data de 19 octombrie.

In cazul de fata, Curtea constata ca decizia din 3 noiembrie nu poate sa se aplice unor raporturi juridice de drept public deja incheiate, intrucat pentru a "bloca" angajarea raspunderii Guvernului prin intermediul deciziei CCR, "titularii drepturilor de a sesiza Curtea (...) trebuiau sa uzeze de acest drept pana cel tarziu la data de 18 octombrie", se mai arata in document.

Instanta constitutionala subliniaza ca, daca, din contra, s-ar considera ca ipoteza de fata se constituie intr-o situatie juridica aflata in curs de executare, inseamna ca decizia Guvernului de a-si angaja raspunderea este un act de vointa care se prelungeste in timp cu mai multe faze decizionale.

"Tinand cont de cele de mai sus, Curtea retine ca decizia sa din 3 noiembrie nu poate fi invocata in sensul blocarii procedurii de angajare a raspunderii Guvernului asupra Legii Educatiei Nationale si in consecinta urmeaza sa constate ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern si Parlament generat de refuzul Parlamentului de a dezbate motiunea de cenzura depusa de opozitia parlamentara, dezbatere care, odata declansata, tinand seama de prevederile Constitutiei, nu poate fi oprita", se mai arata in motivare.


Citeste mai multe despre   


















3131 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    daca CCR a zis (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:02)

    pragmatic [anonim]

    tot CCR sa lamureasca. A iesi din sala pt. ca vrei sa se ia in considerare numai o decizie nu si cealalta este "ambitz" de pustan (pardon, carlan fara minte).
    • -5 (11 voturi)    
      o parere (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:40)

      pericle [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

      Doamna Roberta, Prin modul in care ati gestionat pacaleala cu numararea voturilor, semanati foarte mult cu sotia acelui domn de la Piatra Neamt care era seful politiei locale, cred ca se numeste domnul Soric...
      • -1 (1 vot)    
        deja ati facut fixatie :) (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:03)

        suca [anonim] i-a raspuns lui pericle

        altceva nu mai stiti decat de numararea voturilor de atunci.
        d-aia io platesc impozit sa-si primeasca idiotii astia salariu ca sa nu se prezinte la munca. crin primeste ajutor de somaj ca prin parlament nu l-am vazut...

        deja au dat-o in tampenii de gradinita. isi iau jucariile in fiecare zi si pleaca. daca nu se voteaza cum vor ei gasesc motiv sa plece de la munca. si noi trebuie sa-i platim, nu?

        sa-i vad zilnic la munca si apoi discutam si de numararea voturilor. pana atunci, hai sictir!
        • +2 (2 voturi)    
          Mitza baston (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:21)

          pericle [anonim] i-a raspuns lui suca

          Suca Draga, Dupa cum vezi tu democratia asta comunistoida, cred ca si tu esti o ruda apropiata a domnului ala de la Piatra Neamt, care a fost seful politiei locale. Parca domnul Shoric se numeste...
  • +7 (7 voturi)    
    Numaratoare (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:06)

    Andrei [anonim]

    "183 pentru, 0 impotriva, 1 abtinere", reprezentantii Opozitiei abtinandu-se de la vot:
    Adica opozitia e unu?
  • +16 (20 voturi)    
    O singura nedumerire: (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:14)

    plictisitu [utilizator]

    Pentru ce-i platim noi regeste pe astia din opozitie?! Pentru ce le asiguram pensie dupa numai 4 ani de "munca"?! Cand e de votat ceva ei se abtin sau parasesc sala, cand sunt invitati la consultari nu se duc, cand e vorba sa fim primiti in Schengen se opun!
    Singura activitate pe care o au e sa apara seara-de-seara la antene si realitati. Pai atunci sa-i plateasca televiziunile, nu noi!
    • -10 (16 voturi)    
      stai ma linistit (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:05)

      smen [anonim] i-a raspuns lui plictisitu

      ca din leafa ta de sharomar la privat nu platesti p nimeni
      • +8 (12 voturi)    
        Coane, (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:22)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui smen

        indiferent cat plateste cineva, PLATESTE!
        Numai un .... ca tine poate face diferenta intre oameni!
        Atata timp cat plateste, ii tine in carca pe smenarii tai!
  • +11 (13 voturi)    
    Jocuri de culise complexe (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:53)

    Politica damboviteana [anonim]

    1. Monopolul UDMR e amenintat in Transilvania de PCM si de viitorul partid al lui Tokes. Asa ca liderii au mare nevoie de „succesuri” de aratat prostimii, iar Marko Bela personal are nevoie de o realizare „epocala” care sa-i fie pomenita in cv pana la adanci batranete, omul care a ajutat maghiarii sa invete in maghiara istoria romanilor :)

    2. PSD-PNL se opun cu inteligenta si subtilitatea catarului, animal simbol pt opozitia de Romania, gata sa urle si sa se zvarcoleasca pe la tv la orice propunere a puterii, indiferent ca e buna sau nu, necesara sau nu. Ei oricum se opun !

    3. PDL si UNPR nu sunt deloc entuziaste la acele amendamente udemeriste si nu e intamplator ca Hardau, PDL, e chiar cel care a complicat lucrurile. Exista numerosi pedelisti care vor sa saboteze legea, prin toate mijloacele constitutionale.

    4. Basescu foloseste adoptarea legii ca un element de presiune asupra UDMR:'' vreti in opozitie? va rog, cine credeti ca va va oferi o lege mai favorabila, pt ca PSD-PNL n-au nevoie de UDMR pt a guverna..''
    Cu cat Basescu amana mai mult adoptarea, indemnandu-l pe Boc sa-si rupa gatul cu ea prin parlament, cu atat are timp pt a trece alte legi prin parlament si mai ales, Basescu are timp pt discutii intense cu PSD si PNL, separat pt o guvernare comuna, „de interes national”.

    5. Mafia jigodiilor universitare e speriata ca va fi obligata de noua lege sa dea afara toate pitipoancele asistente si neamurile domnilor profesori universitari si ca va fi mai controlata la felul in care placheaza cu marmura wc-urile la pret de hotel 5 stele.

    Asa ca scandalul cu aceasta lege va mai dura, cel putin pana gaseste Basescu alta formula de guvernare, pana iese UDMR de la guvernare sau pana ajunge si CC la un blocaj.
  • +10 (10 voturi)    
    Inca una Made in Ro (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:44)

    stefan [anonim]

    Avem guvern care solicita votul de investitutra si nu-l ia nimeni in seama (Parlament)
    Acum avem asumare de raspundere cu motiune depusa, care nu se discuta de peste o luna, iar acum asistam la retragere de semnaturi dupa un act oficial!!!!! Unde domnule s-a mai auzit de asa ceva?
    Si unii si altii sunt de un penibil si tupeu ingrozitor!
  • +7 (11 voturi)    
    unii vor sa faca treaba iar altii nu-i lasa (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:44)

    rocitizen [utilizator]

    e greu sa faci un lucru bun in Romania cand hopozitia (cam numeroasa din pacate) si Curtea Constitutionala iti baga bete in roate. Ba mai is si unii de ai tai la care nu le convine si s-ar intelege cu hopozitia sa nu se faca nimic. E demoralizant si pacat de ce se intampla.
    • -1 (5 voturi)    
      Care treaba? (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:09)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui rocitizen

      tu te iei in seama? marul discordiei a fost separatismul dus de udmr, care acum gratie inca unui partid romanesc mai primeste un cadou! despre asta e vorba in aceasta disputa, nu despre "treaba"!!!!!!!!!!!!!!
      • +3 (7 voturi)    
        desprinde-te de tv! (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:48)

        cris76 [utilizator] i-a raspuns lui Zak

        voi chiar repetati ca maimutele tot ce auziti la tv? scuza cu geografia si istoria in limba minoritatii pentru a nu trece legea invatamantului este prea ieftina, e vorba doar de interesele clanurilor universitare ce se simt amenintate de noua lege. asa ca lasati udmr-ul in pace, ca spre deosebire de celelate partide au oameni mult mai bine pregatiti. nu mai visati atat separatisme ca asta e o minciuna gogonata scornita de iliescu ca sa poata conduce in liniste! m-am saturat de linistea lor, prefer scandalul de acum care sa mai miste cate ceva in tara asta, nu numai in interesul bugetarilor care nu au pic de respect pentru cetateanul de rand si nici in al asistatilor social care isi asteapta banutul la crasma.
        unii ar trebui sa mai incerce sa gandeasca cu creierul lor si nu sa promoveze propaganda altora.
        • +1 (3 voturi)    
          ciobu si oala (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:54)

          i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui cris76

          Pe cei din "clanurile universitare" nu i-am auzit isterizandu-se in legatura cu legea educatiei. Pe cei din UDMR, da.
          Invata-te sa intelegi ce se intampla in jurul tau, nu sa te lasi manipulat. (asta daca nu incerci tu de fapt sa manipulezi)
          • +1 (1 vot)    
            nu de alta dar (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:53)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui i am disappoint

            Sa faci o lege care sa distruga "clanurile universitare" nu trebuie conditionata de alte clauze pe care noi sa le inghitim in sec.

            Experienta ne spune ca la final nu se va intampla nimic in directia "clanurilor" si vor fi aplicate doar clauzele respective...
  • +3 (9 voturi)    
    Cine e Curtea Constitutonala ? (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:46)

    dorin bretan [anonim]

    Ne raportam vesnic la Curtea constitutionala ca la cele 10 porunci. Ori fi oamenii sfintiti ? Sa desfiintam Parlamentul ca tot nu scoate nimic bun si sa ne conduca Curtea Constituionala.
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce nevoie de democratie mai e? (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:56)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Oricum stie toata lumea cam cum ar trebui sa stea treaba cu constitutia, nu? Si daca nu stie o interpreteaza cum doreste. Ai dreptate! Hai sa desfiintam tot, ce draq ne trebuie atata democratie? E prea mult pentru o minte incetosata de ani buni de dictatura.
  • -2 (2 voturi)    
    Asta nu este cumva... (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:32)

    haiducul [anonim]

    ...pomana post-electorala?
    Iata cum o mana de minoritari UDMR joaca ceardasul cu poporul Roman,au ajuns practic ei sa comande iar PDL ca sa nu piarda majoritatea joca cum le canta stimabili din aceasta minoritate,sunt curios cand se va promulga ce vor mai cere.
  • +4 (4 voturi)    
    politicieni primitivi (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:27)

    dragos [anonim]

    Bai ...politicienilor! Puteti mai sa faceti si voi ceva bun pentru tara asta? O singura chestie buna? Una? Puteti? Numai una? O singura data. Tara asta se intinde si dincolo de zidurile Parlamentului mai nenorocitilor. Exista si alti oameni in afara voastra si a colegilor din opozitie sau de la putere. La atat se reduce universul vostru bestiilor! La cum sa va puneti contra la ce incearca sa faca "ceilalti". Indiferent de cine este in opozitie, trebuie sa se opuna by default celor de la putere. Si faceti asta de 21 de ani. Iar in timpul asta Romania si romanii se zgarcolesc in agonie mai lichelelor. Nu va ajunge cati bani ati facut pana acum? Cate zerouri in coada mai vreti? Ce dracu faceti cu atatia bani? Cand o sa-i cheltuiti mai berbecilor? N-o sa stiti cum sa aruncati banii in toaleta atunci cand poporul asta obidit va pune mana pe coase si sa va beleasca pe toti.

    Peace!
  • -2 (2 voturi)    
    Asumarea raspunderii (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:35)

    Mihai [anonim]

    incepe sa fie un fel de mod de lucru al guvernului. Pot sa treaca orice legi, indiferent cat de proaste sau de bune sunt prin aceasta asumare care nu este decat o gogoasa fiindca nimeni nu isi asuma nimic. Daca guvernul greseste cu o lege asumata nu se intampla nimic, merge mai departe ca si cum nu ar fi fost.
    Nu inteleg totusi de ce este atata graba pe legea educatiei, nu este o lege care afecteaza pe cativa, afecteaza viitorul Romaniei, a tuturor care ajung pe bancile scolii, ar trebui dezbatuta in parlament si aleasa cea mai buna solutie, nu doar pe cea care o crede o singura persoana ca fiind buna.
    Asumarea raspunderii incepe sa devina asomarea raspunderii, odata raul facut e mai greu de indreptat.
    Apropo stie careva cum va arata istoria sau geografia in limba maghiara? Sau ce scrie in ea? Ma indoiesc.
    • +6 (6 voturi)    
      Legea a fost dezbatuta in Parlament (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:48)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Legea a fost dezbatuta in Parlament si disecata pe toate partile. Iar daca nu te-ai prins de ce mucoasele de 13 ani raman gravide si pustanii de 15 ajung in parnaie, in timp ce nu mai exista nicio institutie care sa pregateasca meseriasi, da-ti seama ca este vina sistemului de invatamant care este un FAIL total. De aceea aceasta lege este atat de importanta pt viitorul tarii. As putea spune ca legea asta + cateva masuri economice totalizeaza cam 70% din succesul pe urmatorii 30 de ani.
      • -3 (3 voturi)    
        O dictatura incompetenta (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:27)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui dragos

        In afara de faptul ca partidul vostru spune ca e buna legea asta, poti sa-mi spui trei, patru masuri din lege prin care vom face ca mucoasele de 13 ani sa nu ramana gravide si pustanii de 15 sa nu ajunga in parnaie?

        Daca e proasta legea si guvernul si-a asumat-o ii putem trage la raspundere? Fac puscarie? Platesc daune? Pleaca din viata publica?

        Si cica nu e dictatura! Pai cum se cheama situatia cand un singur om decide si restul fac orice (legal sau ilegal) pentru a-i pune in practica deciziile?

        Ce lege importanta a promovat PDL-ul altfel decat prin asumarea raspunderii? Si chiar si asa le-a balbait si le-a intors din condei prin normele de aplicare sau le-a facut pierdute de doi ani incoace...

        Prost guvern! O spun fara rautate. Nici scarba nu mai simt. Doar o imensa amaraciune. Tot binele facut l-au facut rau si tot raul facut l-au facut bine.
        • 0 (0 voturi)    
          draga Dan (Miercuri, 15 decembrie 2010, 3:01)

          dragos [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Sunt acelasi Dragos care a postat si comentariul numit "politicieni primitivi". Faci presupuneri nefondate cand spui "partidul tau". Eu spun ca este buna legea din perspectiva unuia care a lucrat in domeniu si mai mult decat atat, din perspectiva produsului bipolar care sunt. Am invatat in ambele sisteme, si in comunism si dupa. Si cred ca pot sa emit o parere personala. Dar ca sa-ti raspund la prima intrebare, eu cred ca aceasta lege poate pune invatamantul acolo unde ii este locul si anume in postura de educator suplimentar pe langa familie si mai ales, inaintea mass-mediei. Acolo unde familia esueaza iar mass media inspira valori false (vezi fotbalisti, manelisti, curve-vedete tv, etc), invatamantul, dascalul, trebuie sa corecteze. Dar pt asta, sistemul trebuie curatat si eficientizat, adica exact ce face aceasta lege. Citeste articolele domnului Vlaston despre aceasta lege. Sunt destul de impartiale.
          Iar referitor la dictatura....am mai spus-o si o repet: tara asta, poporul romanesc are nevoie de un despot luminat, o mana de fier cu un creier mare. Basescu este doar mana de fier care uneori are si sclipiri de geniu dar asta doar prin intermediul consilierilor dumnealui.
          La toate celelalte intrebari iti dau dreptate.