UPDATE Nici Guvernul nu a inteles decizia CCR: Cabinetul va solicita Curtii o precizare clara referitoare la procedura asumarii raspunderii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 noiembrie 2010, 13:22 Actualitate | Politic


Guvernul va solicita Curtii Constitutionale "o precizare clara referitoare la procedura asumarii raspunderii pe legea Educatiei", a declarat luni vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur, care a adaugat ca Executivul intentioneaza sa-si asume raspunderea si pe Legea salarizarii unice.

Gheorghe Flutur a precizat, la finalul sedintei coalitiei de guvernare, ca Guvernul a fost mandatat sa faca aceasta solicitare, in conditiile in care, dupa cum a precizat reprezentantul PDL, "din punctul nostru de vedere procedura (asumarii raspunderii, n.r.) nu poate fi oprita" avand in vedere etapele parcurse pana in prezent.

"Asteptam raspunsul CCR si decizia pe care noi o vom respecta", a comentat el.

Guvernul intentioneaza sa-si asume raspunderea si pe Legea salarizarii unice, care va fi supusa unei "analize finale" in sedinta Coalitiei de marti seara.

Coalitia sustine asumarea raspunderii pe legea salarizarii unice pentru ca aceasta este cea mai rapida procedura pentru adoptarea unei legi necesare pentru bugetul de stat pe 2011, a explicat Flutur.

Ii asteptam in continuare pe liberali sa discutam prioritatile Romaniei - Flutur

Oficialul PDL a precizat ca niciun membru al Coalitiei de guvernare nu va participa la consultarile anuntate de liderul PNL Crin Antonescu, dar a reafirmat ca liberalii au fost invitati la sedinta de luni, insa nu au venit.

"Premierul a adresat o rugaminte presedintelui PNL sa discutam la Coalitie despre aceste prioritati ale Romaniei. Nu a venit astazi, dar este in continuare asteptat", a precizat Flutur.

UPDATE Premierul Emil Boc a transmis CCR cererea de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre Guvern si Parlament

"Premierul solicita presedintelui CCR si judecatorilor Curtii sa constate existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern, pe de o parte, si Parlamentul Romaniei, alcatuit din Camera Deputatilor si Senat, pe de alta parte, si sa constate ca blocajul institutional cu privire la prezentarea si dezbaterea motiunii de cenzura poate fi inlaturat numai prin continuarea procedurii parlamentare de angajare a raspunderii guvernamentale asupra proiectului Legii Educatiei Nationale", se arata intr-un comunicat al Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2313 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    pai dupa ce Lazaroiu si-a schimbat votul (Luni, 15 noiembrie 2010, 13:31)

    Marusca [anonim]

    acum e simplu ... e clar care va fi raspunsul. Dar dc nu il convingeau pe Lazaroiu ... ce ar fi facut?
  • -6 (8 voturi)    
    Intrebare (Luni, 15 noiembrie 2010, 13:45)

    un curios [anonim]

    Guvernul, in marea sa "competenta" intelege ceva?
    • +8 (8 voturi)    
      Dar tu ai inteles curiosule? (Luni, 15 noiembrie 2010, 14:43)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui un curios

      Pt curiosi ca tine Ponta sau Crin trebuie sa v-i se spuna clar DA SE POATE FACE ASUMAREA ca altfel o dati la cotit chiar daca in constitutie spune ca e dreptul Guvernului sa-si asume raspunderea. Si cand isi asuma guvernul raspunderea pe o lege? cand nu o poate trece prin parlament. Si cand nu o poate trece prin parlament? Cand s-au adunat un numar suficient de mare de Gica Contra ca tine care blocheaza legea , sau un singur Gica Contra ce are putere discretionara sa blocheze discutiile cum e Geoana.
      • -4 (6 voturi)    
        ”sa v-i se spuna”!!! (Luni, 15 noiembrie 2010, 14:56)

        invatatorul [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        mai lasa partidul si mai mergi la scoala.
        Ai mare nevoie.
  • +7 (9 voturi)    
    De data asta (Luni, 15 noiembrie 2010, 13:51)

    aura [anonim]

    Mi se pare ca guvernul a procedat corect. Ultima decizie a CC mai rau a incurcat lucrurile decit le-a descurcat.
  • -8 (8 voturi)    
    si uite asa (Luni, 15 noiembrie 2010, 14:21)

    Mazeta [utilizator]

    Udemereul mai este dus cu zaharelul cateva saptamani sa ramana la guvernare, pana se vad portocalii cu sacii in caruta. Numai ca acum s-ar putea sa nu mai puna botul asa usor..
  • -4 (4 voturi)    
    germania,a renuntat,recent,la multiculturalism (Luni, 15 noiembrie 2010, 14:47)

    badea cartan [anonim]

    ia uite pt ce si-au dat viata inaintasii nostrii ramanandu-le oasele
    pe campurile de lupta ale europei si tarii,ca astazi, pt mentinerea unui nevolnic si incompetent altgoritm politic la putere, sa se vanda toate aceste sacrificii istorice?!
    ultimul, s-a incheiat,pe 25 octombrie 1944 cand armata romana,ajutata de vecinul de la rasarit, a eliberat,de sub ocupatia horthista, ultima palma de pamant romanesc din ardealul de nord.
    se gasesc, la noi, cozi de topor(unii,amintiti in articolul de fata) stipendiate de aiurea sa faca loby multiculturalismul,care slabeste unitatea tarii,pe cand recent cancelarul germaniei a spus ca ei au renuntat la acest concept,deoarece nu a reusit si ca cine vrea sa sa ramana la ei n-are decat sa invete limba si modul de viata german.cine nu, sa se duca la cultura care si-o doreste.

    la noi, o tara mult mai mica si cu autoritatea statului slabita din ziua de azi, noroc cu ccr ,care a declarat legea educatiei neconstitutionala, ca am fi ajuns din nou la amestecarea limbilor ca la "turnul babel"!

    "Limba noastra-i o comoara/
    În adîncuri înfundata,/...
    Limba noastra-i foc, ce arde/..
    [a.mateevici]"
    continuare: ****://***.versuri-si-creatii.ro/poezii/m/alexei-mateevici-6zudscu/limba-noastra-6zutscu.html.
    de ce,luam exemplu: usa,franta,germania,sa numai in anumiti parametrii, nu si in cei ai conlocuitorilor?
    s-apoi,ce o sa iasa daca toti o sa inceapa cu scolile si limba ,inclusiv aromanii?
    abia ce am scapat de evul mediu acum vreun secol si ne intoarcem inapoi?
    oricum,dupa acesti 21 de ani de disolutie de toate felurile, limba ne-a mai ramas ca factor de unitate.
    daca nu reusim sa aparam nici macar atat, fata si de alte carente: cosmopolitismul muzicii,culturii,hipermarketurile,globalismului,tehnologiei media,sa identitaea noastra ca natie va avea de suferit transformari negative,poate ireversibile.
  • +7 (7 voturi)    
    Norme metodologice (Luni, 15 noiembrie 2010, 14:52)

    nico2 [utilizator]

    Motivatia deciziei CCR practic a introdus NOrmele Metodologice ptr. Aplicarea Constitutiei Romaniei.Conform Constitutiei la art. 114 avem :(1) Guvernul îşi poate angaja răspunderea în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în şedinţă comună, asupra unui program, a unei declaraţii de politică generală sau a unui proiect de lege.Nu este specificat daca legea, politica generala sau proiectul de lege sunt cu caracter urgent, foarte importante sau nu.CCR spune acum ca o lege care nu are caracter de urgenta nu poate fi adoptata prin asumarea raspunderii Guvernului.Daca este asa atunci tot CCR trebuie sa specifice si termenul in care Parlamentul sa dezbata si sa adopte o lege propusa de Guvern avand in vedere faptul ca Legea Educatiei asteapta din primavara.
  • -1 (1 vot)    
    Curtea Constitutionala (Luni, 15 noiembrie 2010, 15:16)

    mazare [anonim]

    ajuns sa guverneze Romania. In legislatie se spune clar "Guvernul poate sa-si asume raspunderea" dar cuvantul cheie este 'POATE', NU trebuie sa facem o regula din ceva probabil si ocazional. Legea in cauza este zaharelul cu care este mentinuta UDMR alaturi de Guvernul care poate ar face mai mult daca ar avea sustinere. Pacat de noi romanii.
  • -1 (1 vot)    
    Nu inteleg un lucru. (Luni, 15 noiembrie 2010, 15:25)

    Votant [anonim]

    Boc e profesor de drept constitutional. De ce are nevoie sa i se explice o decizie ?
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 15 noiembrie 2010, 15:37)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Votant

      Pentru ca nici la ce a studiat nu se pricepe cu atat mai putin la lucruri fara sens pentru el precum: economie, investitii etc
      E nauc mititelul:)
  • +2 (2 voturi)    
    Prosti (Luni, 15 noiembrie 2010, 15:36)

    dorin bretan [anonim]

    Constitutia nostra este probabil ceva asemanator Bibliei. Nu ca ar fi sfanta ,doamne fereste ,ci doar ca fiecare are interpretarea si intelesul propriu. Putem de exemplu consfintii libertatea de intelegere si atunci fiecare va intelege ce vrea el si va fi propriul presedinte, parlament,guvern ,CCR...al tarii sale proprii.
  • -1 (1 vot)    
    interpretare (Luni, 15 noiembrie 2010, 15:43)

    ninel [anonim]

    Legea trebuie interpretata in sensul aplicarii ei si nu in sensul neaplicarii. Decizia CCR a constatat neconstitutionalitatea asumarii raspunderii pentru Legea educatiei si s-a considerat ca asumarea trebuie facuta numai in cazuri urgente. Decizia este foarte clara, unii oameni sunt mai complicati decat trebuie.In realitate, motivul continuarii asumarii pe aceasta lege are ratiuni strict politice in ideea in care UDMR conditioneaza trecerea acestei legi de ramanerea la guvernare.
  • 0 (2 voturi)    
    si mai platiti parlamentarii??!!! (Luni, 15 noiembrie 2010, 19:21)

    lili [anonim]

    Angajati-va raspunderea, faceti ce vreti, oricum nu mai conteaza, dar ce faceti cu parlamentarii, ca de votat nu mai voteaza, ca guvernul isi asuma raspunderea pe mai toate legile importante, in schimb tineti atatia parlamentari cu salarii barosane si privilegii pe masura lipsei de activitate, penntru ce ??!!! Desfiintati si parlamentul si trimiteti acasa parlamentarii, sa-i vad pe parlamentarii PDL, pleaca acasa ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pai, altfel de ce-i tineti, guvernantii muncesc de zor, fac legi in locul parlamentarilor si platiti in schimb o armata de parlamentari degeaba. In somaj cu parlamentarii, cu cei de la PDl in frunte...........