Geoana ii scrie lui Basescu: Motiunea de cenzura se dezbate dupa 3 zile de la prezentare, nu inainte

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 iunie 2010, 21:16 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Mircea Geoana, i-a adresat presedintelui Basescu, joi, o scrisoare in care ii raspunde la solicitarea privind devansarea dezbaterii motiunii de cenzura, in care precizeaza ca, potrivit Constitutiei, dezbaterea are loc dupa 3 zile de la prezentare, adica nu inainte de 3 zile, transmite Mediafax.

"In legatura cu scrisoarea dumneavoastra de astazi, 10 iunie a.c, prin care atrageti atentia asupra faptului ca Parlamentul, in mod gresit, ar fi stabilit termenul pentru dezbaterea motiunii de cenzura, doresc sa va comunic ca stabilirea zilei in care se va acorda votul asupra motiunii de cenzura este atributul exclusiv al Birourilor Permanente ale celor doua Camere ale Parlamentului, cu respectarea Constitutiei, a Regulamentului plenului comun, precum si a legilor in vigoare. Organizarea interna a Parlamentului este de competenta exclusiva a Legislativului, liber de orice ingerinte ale celorlaltor puteri, conform principiului separatiei puterilor in stat", se arata in scrisoarea lui Geoana.

El mentioneaza ca in Constitutie se arata ca motiunea de cenzura se dezbate dupa 3 zile de la data cand aceasta a fost prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere.

"Prin urmare, textul constitutional prevede ca motiunea de cenzura nu poate fi dezbatuta inainte de 3 zile de la data prezentarii acesteia in fata Parlamentului, insa poate fi dezbatuta dupa implinirea acestui termen la o data stabilita de Birourile permanente ale celor doua Camere. Mentionez ca ori de cate ori Constitutia a dorit stabilirea unor termene fixe sau precis determinate a folosit, de principiu, urmatorii termeni: "in cel mult " (a se vedea in acest sens dispozitiile art. 93 alin. (2) din Constitutie), "in termen de " (a se vedea spre exemplu dispozitiile art. 103 alin.(2) din Constitutie) sau "la implinirea unui termen de " (art. 78 din Constitutie).", se arata in scrisoarea lui Geoana.

El aminteste ca Birourile Permanente Reunite ale celor doua Camere au decis marti, cu acordul tuturor grupurilor parlamentare, ca dezbaterea motiunii de cenzura sa aiba loc pe 15 iunie.

"Mai mult, potrivit practicii si cutumei parlamentare, incepand cu 2005 nu mai putin de 8 motiuni de cenzura s-au dezbatut intr-un termen mai mare de 3 zile de la citirea lor in plenul Parlamentului. In concluzie, domnule Presedinte, doresc sa va reasigur de faptul ca votarea motiunii de cenzura in data de 15 iunie respecta intocmai termenele constitutionale. De asemenea, doresc sa va asigur de faptul ca, in calitate de Presedinte al Senatului Romaniei, voi respecta intotdeauna litera si spiritul Constitutiei, precum si legile in vigoare", se mai arata in scrisoare.

Presedintele Traian Basescu a trimis conducerii Parlamentului o scrisoare privind devansarea dezbaterii motiunii de cenzura, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, mentionand ca asteapta un raspuns din partea lui Mircea Geoana pentru convocarea Birourilor Permanente reunite.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, considera ca cererea presedintelui Basescu pentru devansarea dezbaterii motiunii este inutila, data discutarii in plen a demersului PSD fiind deja stabilita.

El a spus ca presedintele nu are nicio prerogativa in a face recomandari Parlamentului vizavi de datele la care se dezbat motiuni de cenzura.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3926 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Constitutie-Prostitutie (Vali Sterian) (Joi, 10 iunie 2010, 21:38)

    stefan [anonim]

    Art 113 (3) Moţiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.

    Art 103.(2) Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.

    (3) Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.

    Acestea sunt cele 2 texte din Constitutie pe care Parlamentul le/le-a interpretat cum vrea muschiul lui.
    Guvernul Negoita nu a fost discutat, fiindca in Constitutie nu e termen prevazut, deci dupa ei puteam astepta pina azi.
    Iar Motiunea nu poate fi dezbatuta mai inainte de 3 zile, dar dupa se poate.
    Bravo nene Geoana.
    De fapt dialogul intre tine si Base este unul de genul: Dezbateti motiunea mai repede, lasati aranjamentele de culise, iar raspunsul,: Inca nu ne-am hotarit daca sa picam guvernul sau nu.
    Iar la dezbatere o sa mai pierdeti ceva vreme cu procedurile, cu timpii si cum veti vota.
    In fond si la urma urmei se micsoreaza pensii si salarii, nu indemnizatii de parlamentari.
    • +16 (20 voturi)    
      Astea sunt doar cele mai recente incalcari... (Joi, 10 iunie 2010, 23:02)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan

      ...ale Constitutiei de catre Parlament.
      Eu cred ca cele mai flagrante abateri constitutionale ale Parlamentului au fost:
      1) Suspendarea presedintelui pentru... culmea ironiei, presupusa "incalcare a Constitutitiei".
      2) Nominalizarea unui candidat de prim ministrtu, in persoana lui Johannis, sabotand astfel prerogativele Presedintelui.
      Cred ca ambele actiuni pot fi incadrate ca incercari de lovitura de stat.
      • +3 (9 voturi)    
        Da, nu... (Vineri, 11 iunie 2010, 0:34)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui judex

        Depinde. Consultarile politice d-aia sunt, sa stabileasca ceva acceptat de toti. Iar PSD-PNL au venit cu propunerea unui guvern al lor, al carui prim-ministru sa fie primarul de Sibiu.
        In fond am avut premier primar de Bucuresti, primar de Cluj, presedinte primar de Bucuresti. De ce nu ar fi bun si primarul Sibiului?
        Apoi la rind sa vina cel al Iasiului sau Timisoarei...Poate trecem apoi la comune si sate.
        Pe la altii cutuma zice ca presedintele partidului devine premier, iar daca pierde alegerile in general demisioneaza.
        Altii, cu democratiile lor. Noi avem una originala, asa ca fara cutume.
    • -4 (16 voturi)    
      te inseli (Joi, 10 iunie 2010, 23:58)

      dan oradeanul [anonim] i-a raspuns lui stefan

      te inseli da' rau de tot! interpretarea corecta e a lui geoana. din contra, base e cel care a incercat aranjamentele de culise. ce si-a zis:sambata e cea mai potrivita zi, unii sunt plecati, mai putini fiind riscul se micsoreaza
      • +3 (15 voturi)    
        Nu ma insel! (Vineri, 11 iunie 2010, 0:28)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui dan oradeanul

        Ambii cu aranjamente!
        Basescu ca sa nu piarda guvernul voturi, Geoana ca nu are de ajuns si mai negociaza altele.
        Oricum, oricare ar fi, tot o apa si-un pamint.
        Au depasit cu mult limitele bunului simt(daca au asa ceva, dar cred ca ei n-au).
        Nu stiu cum i-am putea goni de acolo pe absolut toti, ca-s aceeasi gasca de 20 de ani.
        • +2 (2 voturi)    
          sa le dam o lectie (Vineri, 11 iunie 2010, 12:43)

          raducu [anonim] i-a raspuns lui stefan

          Rezolvarea problemelor tarii se poate face numai eliminand (democratic desigur) hegemonia partidelor parlamentare, care sunt convinse ca va trebui sa alegem de fiecare data pe cineva dintre ei, si ulterior sa-si faca alianta de guvernare conform propriilor interese.
          Solutia este sa aplicam ideea islandezilor, care au facut acum sase luni un partid fara politicieni si au castigat alegerile din capitala tarii lor.
          Noi avem timp pana in 2012 sa formam un partid din cetateni care nu au facut parte din niciun partid din 1990 pana azi,dar sa fim exigenti la adeziuni si sa nu cedam impulsurilor, pentru ca actualii politicieni vor cauta sa penetreze noua formatiune
          De la politicienii actuali(din toate partidele) nu ne putem astepta sa se lustreze singuri, SA-I AJUTAM CU ARMA OFERITA DE DEMOCRARIE
          Daca societatea civila va propune o astfel de solutie curata romanii vor veni la vot masiv si vor acorda credit noilor veniti, penalizand fara echivoc politicienii actuali
          • 0 (0 voturi)    
            O idee buna! (Vineri, 11 iunie 2010, 16:11)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui raducu

            Si totusi greu de aplicat. Initiativa unui astfel de partid trebuie sa o aiba totusi cineva cu acoperire din viata civila obisnuita si fara a fi santajabil cu nimic.
            Apoi reamintesc ca prin 2003-2004 URR, care cam asta s-a vrut si nu a prins.
            In plus, sistemul actual nu permite finantarea decit a partidelor parlamentare, o gaselnita ce ii ajuta tot pe ei.
            ACest nou partid va avea nevoie de multa munca voluntara (in cel mai bun sens) si nu va garanta nimic: nici functii, nici contracte, nici privilegii. Este nevoie de multi bani pentru a finanta sedii de partid, telefoate, tiparituri, inchirieri de sali pentru intilniri, etc. Iar acesti bani nu pot f strinsi decit printr-o campanie de stringere de fonduri de la romanii obisnuiti (1 leu, 10 lei, 25 de lei - gen campania de pe net a lui Obama).
            Dar nu e imposibil. Cu ce sau cu cine incepem?

            Iar o tara nu se conduce numai prin entuziasm! Este nevoie de competente, care trebuie gasite si facute sa accepte.
            Ma refer la competente reale, adevarate, care sunt convins ca exista, dar nu se afiseaza din motive de etica personala.
      • +4 (8 voturi)    
        Iata ce spune Constitutia (Vineri, 11 iunie 2010, 8:46)

        shuly [utilizator] i-a raspuns lui dan oradeanul

        ARTICOLUL 113
        (1) Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, pot retrage încrederea acordată Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.

        (2) Moţiunea de cenzură poate fi iniţiată de cel puţin o pătrime din numărul total al deputaţilor şi senatorilor şi se comunică Guvernului la data depunerii.

        (3) Moţiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.

        (4) Dacă moţiunea de cenzură a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea potrivit articolului 114.

        Daca ati lecturat cu atentie atunci va dati seama ca Geoana incalca Constitutia si trebuie suspendat.Dar ce mai conteaza la cate incalcari se fac in Parlamentul Romaniei!!!!
      • +8 (10 voturi)    
        ii doare la basca.. (Vineri, 11 iunie 2010, 9:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui dan oradeanul

        ... de problemele reale din Romania. Eu cam asa vad raspunsul lui Geoana: noi facem ce vrem, nu ne intereseaza jurisprudenta CCR (decat atunci cand ne avantajeaza), n-avem de ce sa ne grabim pentru ca noi intotdeauna am facut treaba incet...
        Cat despre "voi respecta intotdeauna litera si spiritul Constitutiei".. ce parere credeti ca are Geoana despre articolul 54 din constitutie? :)
        Daca ar putea, ar astepta pana in ultima clipa, ar da jos guvern dupa guvern si ar boicota orice masura pana s-ar face praf economia ca sa vina dup-aia sa declare ca ei sunt cei mai buni si boc e vinovat pentru toate relele..
        • +6 (6 voturi)    
          oribil! (Vineri, 11 iunie 2010, 11:04)

          sami [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Execrabil este ca s-a ajuns ca o mana de judecatori sa decida soarta tarii pana la urma...Daca nu se ingroapa solutiile in comisii si comisulete pe la Parlament atunci sigur mor la CC-R (special am scris asa...cunoscatorii inteleg aluzia la unele fosile comuniste de la curtea constitutionala). Totul absolut - cu motiv sau mai ales fara motiv- se intarzie de mai bine de 6 ani apelandu-se la Curtea Constitutionala! De curiozitate va invit sa va uitati pe site-ul Curtii sa vedeti cata "munca" au de 6 ani incoace.Nu spun ca trebuie sa fie inexistenta...dar totusi un "filtru" tot ar trebui sa existe.
          Asa ca va intreb...despre care "jurisprudenta" vorbiti??!! Probabil va referiti cu siguranta la ceea JURISPRUDENTE pe culori politice...CCR este un cameleon care face foarte mult rau tarii...cel putin in formula actuala.
          Motiunea din toamna nici nu trebuia sa se intample...daca ar fi functionat adevarata "jurisprudenta" si controlul a-priori (una din functiile Curtii-din pacate doar la nivel de principiu). Macar atata decenta sa fii avut...Dar nu, a facut jocul mizerabil al psd-ului si pnl-ului. Nu voi uita niciodata ca avortonul de Crin Antonescu a iesit cu 25 de minute inainte de resunirea Curtii Constitutionale in sedinta pentru a discuta contestatia privind motiunea de cenzura depusa de PDL, sa multumesca pentru "corectitudinea" de care au dat dovada in respingerea contestatiei!? Iar acum noi, poporul care a desemnat parlamentarii prin vot, trebuie sa fim de acord ca un alt cameleon- Teodor Melescanu sa intre in CCR???!!
          rusine, scarba, furie, neputinta....un amagalm de stari pe care le resimt si care ma inebunesc in fata faptelor acestor nulitati
    • +7 (9 voturi)    
      incalcarea constitutiei devine cutuma (Vineri, 11 iunie 2010, 5:14)

      genica [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Daca au incalcat legea ca distinsii alesi ai poporului sa nu fie deranjati in wikend, asta nu inseamna ca acest lucru se va intampla la nesfarsiit. Domnule Geoana de cand iti permiti dumneata sa transformi incalcarea legii in cutuma? Dumneata nu sti numara pana la 3 si a patra zi sa organizezi dezbaterea motiunii?
    • +11 (11 voturi)    
      sfidarea contribuabilului (Vineri, 11 iunie 2010, 7:27)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Cred ca ai perfecta dreptate, desi cred ca PSD/PNL sint hotariti sa faca tot ce se poate sa puna bete in roate sau chiar sa pice guvernul (daca pot). Mai degraba as crede ca au nevoie de mai mult timp sa racoleze mercenari din PDL sau independenti. PSD a afirmat clar ca nu ii pasa de un rezultat negativ al votului motiunii, dupa aia se duce oricum la CCR unde PSD are destula putere. De altfel votul romanilor are putina valoare pentru PSD / PNL - vezi referendumul pentru parlament unicameral - ce conteaza 75%. Ne ducem oricind la CCR, omorim ANI, Lustratia si orice nu ne convine. Problema principala este ca intr-o tara bananiera ca Romania - chiar nu glumesc - nu poti schimba un sistem totalitar bolshevic intr-o democratie reala prin metode democratice. Din pacate trebuie ales - telul sau metodele. Din pacate. Punctul 8 de la Timisoara a fost respins ... democratic. Si bolshevicii / securistii din fostul sistem au kidnapat o tara tot democratic. Drepturile criminalilor in Romania sint nelimitate (hei - democratie) - drepturile milioanelor de victime nu prea conteaza ca nu au acces la ... democratie
    • +8 (10 voturi)    
      PROSTANACULE, de ce nu o discuti (Vineri, 11 iunie 2010, 8:20)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      peste TREI ANI???
      Va blestem pe toti sa nu aveti parte de ceea ce va este mai drag pentru modul marlanesc, de 2 lei, in care va bateti joc de noi. Nu va pasa de nimic; acum ar trebui sa aratati putina decenta si sa va miscati mai cu talent. Nici gand. Oare banii de la FMI vor mai veni luna aceasta? Ce va pasa voua. Nu-i problema ; prostii muncesc, statul se imprumuta cu dobanda mai mare de la banci (cu care cred ca politicienii deja au o intelegere altfel nu-mi explic!!!).
      Jigodii!! Si stii ce este culmea. Ca aveti impresia ca cei ce scriu pe forum sunt platiti.
      Atentie! E valabil pentru TOATE partidele, doar am luat cunostinta de acceptul din biroul permanent. Degeaba incearca unii sa o dreaga.
  • +16 (26 voturi)    
    Geoana e presedintele de noapte (Joi, 10 iunie 2010, 21:51)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Inca nu s-a prins nimeni ca tipul asta e extrordinar de prost? Oare nu-l doare?
    Acum mai baga niste gargari ca sa treaca timpul si sa se intarzie masurile guvernului de a taia din cheltuirea nechibzuita a banilor.
    Apropos, inca nu a reactionat nimeni din PSD la faptul ca se fac de ras cu papagalul asta la sefia Senatului? Sau le e frica de faptul ca daca incearca sa-l schimbe nu o sa mai fie urmatorul de la ei din partid?
    • +16 (16 voturi)    
      prost, prost (Joi, 10 iunie 2010, 22:31)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      dar la manipulare, tupeu, aroganta si topait nu-l intrece nimeni. Pentru acesta holgrama timpul trece privilegiile curg, leafa merge...ce mai omul este pe cai mari. Iar din cand in cand mai merge si la SPA Vantu la relaxare, iar cand are nevoie de o baie ruseasca si o bataie cu ramurele de mesteacan pleaca in vizita privata la Moscova!!!
      Din pacate ne meritam soarta ptr. ca unii au votat cu doua maini aceasta nulitate!!!
    • -5 (17 voturi)    
      E geoana proastanac dar tu il depasesti (Joi, 10 iunie 2010, 23:41)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      cheltuirea nechibzuita a banilor


      Adica, pensiile sunt o cheltuire nechibzuita a banilor?

      Destepti oameni, ati fost creati in eprubeta?
      • +12 (18 voturi)    
        pensii nechibzuite (Vineri, 11 iunie 2010, 0:02)

        bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Da, cat timp sunt marite fara baza materiala doar pentru ca e an electoral.

        Da, pentru ca nesimtirea nu maipoate fi sustinuta. Pensiile de peste 3000 de lei sunt ANORMALE .

        Cati salariati cu acelasi salariu sunt necesari pentru acele pensii?

        Dar pentru pensiile de 16000 lei? Dar pentru 38000 lei?!?
  • +18 (20 voturi)    
    Logica lui Geoana scartaie serios... (Joi, 10 iunie 2010, 21:51)

    judex [anonim]

    Geoana este (si) fudul cand ne zice: "...Mai mult, potrivit practicii si cutumei parlamentare, incepand cu 2005 nu mai putin de 8 motiuni de cenzura s-au dezbatut intr-un termen mai mare de 3 zile de la citirea lor in plenul Parlamentului. " Cu alte cuvinte, el spune ca presedintele Senatului a permis incalcarea de 8 ori a Constitutiei pana acum. In acceasi fraza, presedintele Senatului insusi ne spune ca incalcarea Constitutiei este o practica curenta a parlamentarilor ("...practicii si cutumei parlamentare..."), deci incalcarea Constituiei ar fi devenit normala, in interpretarea sa, prin "acceptare tacita", Eu cred ca aceasta atitudine sfidatoare si autoincriminatoare a lui Geoana este un motiv serios de demitere pentru ca incadrarea activitatii Parlamentului in prevederile Cobnstitutiei nu mai sunt harantate sub presedintia debarcatului sef al PSD (...sau cel putin de suspendare, sa-i simta si el gustul).
  • -14 (20 voturi)    
    foarte tare (Joi, 10 iunie 2010, 21:58)

    srt [utilizator]

    Asta e un text bine facut pentru a pune pe cineva la punct.

    Propun ca domnii "Genocid Social" si "Jos Tiranul" sa invete cum se face treaba. Ca se pare ca sunt mai prostanaci ca prostanacul.
  • +12 (18 voturi)    
    In numele "luptei politice"... (Joi, 10 iunie 2010, 21:59)

    Costica [anonim]

    ...nemernicici sunt oricand gata sa puna tara pe butuci caci ei orticum isi voteaza singuri salariile...Totul pentru prabusire si apoi sa dea vina pe ceilalti...Da ca iar vine inflatia peste noi, eu plec. Ceea ce vad este ca se pun toate piedicile posibile , poate poate intram in faliment spre bucuria PSD-istilor...si a fraierilor co-votanti "liberali"...!!!! Vor imparati iar peste cenusa...
    Haimanalelor , nu mor caii cand vor cainii !!!
  • +15 (21 voturi)    
    Geoana asta e un prost patentat (Joi, 10 iunie 2010, 22:14)

    Dorin [anonim]

    Pai Basescu ce dracu le-a zis?! Ca motiunea se dezbate la trei zile (calendaristice) dupa citirea acesteia in plen!!!! Constitutional vorbind. Pe cine incearca sa abureasca acest individ slinos?
    • -2 (2 voturi)    
      la nu e egal cu dupa (Vineri, 11 iunie 2010, 11:29)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      De data asta ma vad nevoit sa-i dau crezare preseditelui de-o noapte.
      Daca in constitutie scrie ca dupa 3 zile, inseamna ca prima zi in care se poate dezbate motiunea este cea de-a patra.
  • -11 (19 voturi)    
    costica, ozzi,judex, petru si stefan (Joi, 10 iunie 2010, 22:21)

    cetatean fara cravata portocalie [anonim]

    baieti mai luati si voi o pauza
    • +13 (15 voturi)    
      Nu vreau (Joi, 10 iunie 2010, 22:44)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui cetatean fara cravata portocalie

      Sunt in timpul liber, nu am carnet de partid de nici un fel dar pur si simplu postez aici ca sa-ti fac tie in ciuda in speranta ca i sa ti se ofileasca crinul...
    • +13 (17 voturi)    
      cainele moare de drum lung (Joi, 10 iunie 2010, 23:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cetatean fara cravata portocalie

      si tu de grija altuia... in plus: aici e liber la scris, la voi la ilici & co e cu bata
  • +6 (6 voturi)    
    ...io acum declam,pardon,declar,a fost virgina (Joi, 10 iunie 2010, 22:27)

    Margareata Costea [anonim]

    ...http://www.youtube.com/watch?v=xZ25vHphLS4
  • +10 (14 voturi)    
    Cine ti-a dictat scrisoarea? (Joi, 10 iunie 2010, 22:37)

    SHEAPA [utilizator]

    Mai Goana (la Moscova), nici scrisul nu e al tau, ca n-ai mai gasit cerneala violet :)

    Totul e pe baza de ambitie in Romanica, extrapolati o galceava in trafic (unde cocalarul se simte in elementul sau) si aplicati aceeasi structura dialogului surzilor dintre Palate.

    Sa vedeti ce egal va da!

    Deci problema e cine pleaca primul de la semafor, nu conteaza ca e pe rosu ......
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana, (Joi, 10 iunie 2010, 23:31)

    banciu [anonim]

    ca si Iliescu de "iubit" o sa ajungi, Ponta deja este ..
  • +8 (10 voturi)    
    tampenie! narcisism! frustrare! (Joi, 10 iunie 2010, 23:38)

    oana [anonim]

    astea sunt "calitatile" de care da dovada Geoana! Aplicarea masurilor nu trebuie sa mai intarzie!
  • -8 (14 voturi)    
    Tatucul (Joi, 10 iunie 2010, 23:51)

    Mihai [anonim]

    Va convine ca taie pensiile parintilor vostri? Multi dintre au muncit o viata ca voi sa tastati aberatiile astea pe acest site, multi au murit la revolutie pentru libertatea voastra. Si pentru ce? Ca sa vina un bolsevic vopsit sa spuna ca toti tre sa se conformeze dupa cheful lui? Daca vrea sa cada mai repede guvernul lui de cacao n-are decat sa o faca singur.
    • +14 (14 voturi)    
      Un pic de pauza, ca le amestecam! (Vineri, 11 iunie 2010, 1:00)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Evident ca nu ne convine ca taie din pensii. Dar nu despre asta e vorba.
      Ca sa fiu bine inteles, nu-s nici portocaliu, nici rosu, nici albastru. Iar bolsevici sunt toti din toate partidele.
      Pensiile nu sunt un cadou facut de guvern. Pentru asta parintii mei si ai nostri tot platesc de cind lucreaza.
      Unul zice hais, celalalt zice cea. Un dialog al surzilor din care noi, "pulimea" platitoare de impozit iesim vinovati si tot noi vom plati?
      Contractele de sifonare a banilor vor merge in continuare. Daca se schimba guvernul vor merge de la PDL la PSD si PNL, dar si un pic la PDL, ca asa e si acum.
      N-am auzit decit de doi ca au facut un gest cit de cit, renuntind la masina si telefon. Restul?
      AU grija sa nu-si ami declare averile si interesele public, ci stau inchise. Fericire: zicem de criza, dar tragem in buzunarele noastre cit se poate.
      Cum e posibil ca in 20 de ani, din salariu de bugetar sa faci averi ce depasesc 1 milion de Euro? Ce venituri sa ai ca sa ai o rata de acumulare asa de mare? Adica pentru o avere de 1milion azi sa economisesti cam 4200 de euro pe luna.
      Cum se poate explica asta?
      Iar noi ne sfadim aiurea in tramvai.
      SPun inca o data ca avem nevoie de o Constitutie care trebuie refacuta din temelii cu sprijin masiv al celor priceputi in drept constitutional, cu dezbatere larga si fara ambiguitati de genul de mai sus.
      Geoana e in fond al doilea om in stat. Daca miine Basescu se imbolnaveste, are un accident, trebuie sa ii ia locul. SI se poarta ca un copil mic si razgiiat.
  • +8 (14 voturi)    
    nu fiţi aspri cu Prostănacul (Vineri, 11 iunie 2010, 0:28)

    gabhry_el [anonim]

    îşi arată şi el muşchii pe care îi are:

    da, pot încălca Constituţia
    ei, şi?
    poate să-mi facă Băsescu ceva?
    pe felia asta sunt mai tare decît el

    ţup-ţup!
  • +10 (10 voturi)    
    Bai nene (Vineri, 11 iunie 2010, 0:59)

    Vizitiul [utilizator]

    Terminati cu prostiile ca nu avea cum "sa scrie" Geoana o scrisoare, ce dracu...e clar ca e scrisa de ai lui, in numele lui, el probabil nici nu a luat la cunostinta :)
    • +8 (8 voturi)    
      Mai mult... (Vineri, 11 iunie 2010, 1:36)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Pentru cunoscatori, se observa clar din scrisoare ca nu este scrisa (redactata) de catre Geoana.
    • +6 (6 voturi)    
      să ştii că (Vineri, 11 iunie 2010, 2:10)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      m-am gîndit serios la varianta asta
      :)))
    • +4 (4 voturi)    
      Corectura (Vineri, 11 iunie 2010, 4:35)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      "de-ai" nu "de ai" :) Asa e cand scrii cu picioarele incercand sa-l imiti pe Geoana :)
  • +6 (8 voturi)    
    Inca o data ... (Vineri, 11 iunie 2010, 2:15)

    Daniel [anonim]

    ... noi, romanii care inca mai gandim, suntem pusi in fata unei (pseudo)dileme: ce sa alegem, un rau numit gashca lui Base sau un rau enorm (care frizeaza distrugerea Romaniei, parea mea) reprezentat de criminalii din psd si hotii care au furat numele de "liberali."

    Romanii nu pot alege "binele" ca nu au de unde.

    Si daca nu am avea oameni capabili! Dar cine are " stomac" sa se amestece cu porcii?
  • +5 (7 voturi)    
    Un nou banc cu Geoana: (Vineri, 11 iunie 2010, 6:58)

    Vizitiul [utilizator]

    Geoana scrie o scrisoare! :) :) :)
  • +5 (5 voturi)    
    situatii speciale (Vineri, 11 iunie 2010, 7:34)

    oilman [utilizator]

    Chiar daca am fi de acord ca argumentul lui Geoana este corect, intr-o tara relative normala absolut toti politicienii ar trebui sa fie interesati sa rezolve cit mai repede si oricare ar fi rezultatul sa se apuce de singurul business pentru care au fost alesi: sa serveasca tara si acum sa implementeze politica de austeritate. Evident, alde Geoana, Floricel et Co au in continuare un singur proiect (cel putin nu pot spune cs nu sint consistenti): Jos Basescu. Din pacate asta nu e suficient sa evitam falimentul.
  • +4 (6 voturi)    
    Eu nu sunt specialist in drept dar . . . (Vineri, 11 iunie 2010, 8:05)

    Gheorghe [anonim]

    . . . iata ce spune Constitutia Domnule Geoana: (3) Moţiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere. Deci nu spune ,, la cel putin trei zile ,, Spne sec: LA 3 ZILE! Pewsedintele are dreptate cand va spune ca incalcati Constitutia tarii numai pentru a merge la PICNIC in week-end!
    • -2 (4 voturi)    
      Dupa (Vineri, 11 iunie 2010, 11:33)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      inseamna ca poate fi si o luna. Marinelu' n-are dreptate
  • +4 (6 voturi)    
    Poate peste multi ani,se va intelege ! (Vineri, 11 iunie 2010, 8:06)

    martin [anonim]

    Poate peste multi ani, cand pasiunile politice se vor mai linisti, se va intelege mai clar si de mai multi,cat de nefasta pentru Romania a fost atat in opozitie cat si la putere ,comportarea celor 2 partide imorale PDSR,PNL inclusiv homunculul Felix Voiculescu cu pseudo partidul Conservator Umanist Roman (initialele spun totul).
    Cele spuse nu inseamna ca in tabara Basescu nu au fost greseli, erori, hotii punctuale si altele, dar erau relativ accidentale. In schimb in tabara anti Basescu felonia este regula absoluta, iar opozitia intotdeauna neconstructiva si ticaloasa.
    Tot in acelasi mod,dar si mai odios,se comporta cele 2 televiziuni de stiri abjecte, Realitatea si mai ales culmea oribilului, Antena 3.
    Cireasa de pe tort a caraghioslacului si prostiei, ramane insa presedintele legat de scaunul senatului numit Geoala, pe care ridicolul nu-l va omori niciodata !
  • +5 (5 voturi)    
    Geoana-presedintele de o zi (Vineri, 11 iunie 2010, 8:22)

    player [anonim]

    Dupa gandirea de 2 lei a lui Geoana motiunea poate fi dezbatuta si in 20 Decembrie 2013 ca e dupa 3 zile de la depunere.....:))))))))
  • -1 (3 voturi)    
    ADEVARUL E LA MIJLOC (Vineri, 11 iunie 2010, 9:23)

    guzganuvisiniu [anonim]

    Studiind prevederile art. 113 alin. (3) din Constituţie, republicată, interpretate prin prisma Deciziilor Curţii Constituţionale nr. 233/1999 şi 89/2010 (invocate în scrisoarea Preşedintelui), se constată că mult controversatul termen de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, iar nu pe zile libere ca în procedura civilă.
    Prin urmare, fiind vorba de un termen dilatoriu (după expirarea căruia se poate îndeplini un act), dezbaterea moţiunii poate avea loc, fie sâmbătă (cum solicită Preşedintele), fie marţi (cum doreşte Parlamentul), ambele soluţii fiind perfect legale.
    Restul e pură politică.
    • 0 (2 voturi)    
      dupa masa este peste 5 zile (Vineri, 11 iunie 2010, 11:22)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui guzganuvisiniu

      hmmm, daca eu spun: ne intilnim dupa-masa, aia inseamna oare azi dupa masa sau peste un an? Sau daca vezi la un ghiseu: actul X se elibereaza dupa 3 zile cind te duci sa-l iei? Dupa 3 zile sau peste 5 ani ca si 5 ani e dupa?
  • +2 (2 voturi)    
    motiune (Vineri, 11 iunie 2010, 9:57)

    eis [anonim]

    cum sa piarda niste zile libere parlamentarii? cand au sarit sa puna umarul pt.binele nostru?Trebuiau sa o faca si daca nu le cerea presedintele tarii dar cum ei nu sunt in criza de nimic ........Conteaza si o zi pt.guvern sa stie ca ramane s au pleaca.
  • -2 (4 voturi)    
    Bine i-ai facut Mirceo!! (Vineri, 11 iunie 2010, 10:34)

    Stan Patitul [anonim]

    Bravo Mircea, nu-i da lui Popay satisfactie. Argumentele cu care ii replici sunt absolut pertinente si valabile. Popay nu are a se amesteca in treburile Parlamentului, cerandu-.i sa faca slus cand vrea muschii lui scofalciti. Tineti-l la mantinela pana i s-o face rau, ca sa se invete minte si sa nu mai promoveze ineptii legislative contrare Constitutiei, pe care o foloseste ca pe o carpa de sters praful. Iar acum protesteaza!!! Ha, ha, ha...Sa taie mai bine din averile imense si dobandite ilicit de catre el si "clientii" lui- Videanu Udrea, Berceanu, Bouleanu si ceilalti bine cunoscuti- daca este nevboie de bani pentru rezolvarea deficitului; si inca tot le-ar mai ramane cu mult peste ceea ce orice roman obisnuit ar putea visa sa aiba vreodata!"
    • +2 (4 voturi)    
      gandeste cu dovezi (Vineri, 11 iunie 2010, 11:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Stan Patitul

      Cam mica lista ta, pentru un partid aflat la putere( nume pe care le tot repetati ca pe o poezie, probabil altele nu sunt, si nici nu sunt sigur ca e si adevarat tot ce spui despre unele din ele). Tin sa-ti aduc aminte ca pentru cei din opozitie putem scrie un caiet( pe bune).
  • +2 (4 voturi)    
    Scrisoarea lui Geoana (Vineri, 11 iunie 2010, 10:56)

    dave [anonim]

    Din pacate asisteam la un show de doi bani din partea lui Geoana care este al doilea om in stat dupa Basescu.. este o scrisoare plina de ironii si de precizari fara sens.. cu siguranta Basescu are la cunostinta tot ce a amintit Geoana in aceasta scrisoare. Asistam din nou la interpretarea dupa bunul plac a constitutiei si a legilor in vigoare de catre domnul Geoana.
  • +2 (2 voturi)    
    greu cu limba romana (Vineri, 11 iunie 2010, 11:10)

    andrei [anonim]

    dar de-aia avem dictionare. care spun ca "dupa" e antonim pentru "inainte" si "pana". si mai spun dictionarele ca dupa inseamna: Mai departe de..., dincolo de..., În urma..., pe urma... , În urma..., trecând de... si altele de felul asta
    • -2 (2 voturi)    
      greu pentru inculti si pentru ticalosii culti (Vineri, 11 iunie 2010, 11:58)

      stroscan [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Corect,Andrei, mi-ai luat-o inainte! Le recomand celor ce n-au in casa un dictionar adecvat sa dea cautare pe google cu ,,dupa DEX" dar ma tem ca vor declara dictionarul maculatura!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu propun sa declaram DEX-ul neconstitutional !!! (Vineri, 11 iunie 2010, 15:00)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui stroscan

        Asa reusim sa rezolvam multe probleme.
        Chiar asa, canicula din aceste zile o fi constitutionala? Ia s-o reclamam si pe ea la CCR ca poate se suspenda pana in iarna. Iar iarna declaram zapada de pe sosele (nu si cea de pe partii) tot neconstitutionala !!!
        La cat de competenti sunt mojicii din CCR, nu ar fi caeste lucruri imposibile sau chiar asa de greu de realizat. Apoi punem guvernul sa aduca modificari caniculei (si zapezii de la iarna).
  • +2 (2 voturi)    
    opa opa (Vineri, 11 iunie 2010, 12:43)

    toader [anonim]

    Geoana observ ca s-a apucat de facut smecherii . Stie foarte bine ca zilele ii sunt numarate si acum incearca si el cumva sa scape. Degeaba incerc dragula ca tavalugul hotilor din PSD te va calca in picioare.