Klaus Johannis: Sunt onorat de propunerea de a conduce un guvern

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:19 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, s-a declarat onorat de propunerea PSD-PNL de a conduce guvernul, in eventualitatea in care Mircea Geoana va castiga alegerile prezidentiale. "Sunt onorat de propunerea de a conduce un guvern dupa turul II al alegerilor prezidentiale, propunere exprimata de Partidul Social Democrat si Partidul Conservator, Partidul National Liberal si care are sprijinul Uniunii Democrate a Maghiarilor din Romania si al grupului parlamentar al minoritatilor nationale", a anuntat acesta, intr-un comunicat de presa citat de NewsIn.

Edilul Sibiului a salutat cu aceasta ocazie si acordul de colaborare incheiat de liderii celor doua partide, la Parlament. "Salut intentia de colaborare intre Partidul National Liberal si Partidul Social Democrat care a fost parafata", se mai arata in comunicat. Intelegerea la care s-a ajuns este un semnal pozitiv, care pune bazele unei viitoare majoritati, sustine Johannis. "In aceasta perioada am fost in permanenta legatura cu liderii politici cu care voi colabora si voi ramane in continuare in contact cu acestia, pentru a contura detaliile", incheie primarul Sibiului.

Raspunsul lui Klaus Johannis vine la scurt timp dupa ce alianta PSD+PC si PNL au semnat, la Palatul Parlamentului, un acord politic impotriva lui Basescu. Documentul vizeaza sustinerea lui Mircea Geoana la prezidentiale si constituirea unei majoritati guvernamentale, cu Klaus Johannis in functia de premier. "Cred ca, in acest moment, fortele pozitive din societate (...) trebuie sa isi asume eforturile pentru a putea sa instalam un guvern cu dl. Johannis ca prim-ministru pana la Craciun", a declarat dupa semnarea acordului liderul PSD, Mircea Geoana.

Sebastian Lazaroiu, consilier prezidential: Johannis nu va fi niciodata premier
De cealalta parte, consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu i-a avertizat pe liberali ca PSD le intinde "o mare capcana", iar ""Klaus Johannis nu va fi niciodata premier". "Sunt convins ca daca va iesi candidatul PSD la alegeri, va folosi anticipatele ca un instrument de santaj: vreti pe premierul X de la PSD sau mergem in alegeri anticipate", a declarat Lazaroiu, intr-o interventie la Realitatea FM.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3307 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    sigur ca da (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:25)

    simplex [utilizator]

    Hai mai bine sa vedem cine va fi președinte Mr. Klaus.știm ca vrei tare tare tare tare mult dar dulciurile se mănâncă după ce toata mâncarea de la masa se termina.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai inteleg nimic (Joi, 26 noiembrie 2009, 14:53)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui simplex

      Interesant interviul lui Klaus Johannis din Die Welt, de pe 21 noiembrie. Ultima intrebare vizeaza chiar situatia creata acum. Puteti vedea cum se exclude pe sine dintr-o asemea ipoteza, spunand ca ar fi nevoie de un premier politic, ceea ce el nu este. Atunci cum e, este ori nu este? http://www.welt.de/die-welt/politik/article5282385/Als-ich-nominiert-wurde-hatten-wir-eine-Notsituation.html
  • +3 (7 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:27)

    gogu [anonim]

    Dar vreau lista cu ministri pana la ziua nationala!!!!

    Klaus, nu te baga in cocina ca te manca porcii
  • +1 (15 voturi)    
    santa klaus (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:28)

    al [anonim]

    Omul asta are ceva dubios . Zici ca face parte dintr-o secta!!!Nasta a ajuns Romania!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Recomandare (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:46)

      eu [anonim] i-a raspuns lui al

      Domnule primar al clujului,
      Va recomand ca in turul doi al alegerilor sa il votati pe Basescu. Asa scapati de "obligatiile" care nu va fac cinste.

      Daca va amintiti, in Amintiri din copilarie, Ion Creanga scria: "Decat codas la oras, mai bine'n satul meu fruntas."
      Sibienii va apreciaza. Romanii va pot detesta. La ce bun?
    • -5 (15 voturi)    
      si marmota... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:47)

      fpanait1 [utilizator] i-a raspuns lui al

      intr-adevar, premierul precedent, adica boc era genial. MARE om de stat, nu am ce zice...
      in schimb johannis, care a transformat complet sibiul e un mare dubios.
      aoleo, poate face ceva bun si pt romania si atunci chiar ca ne-am dus pe apa sambetei!
      • +2 (6 voturi)    
        Negoita trebuie sa fie premier. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:16)

        dan [anonim] i-a raspuns lui fpanait1

        Cel mai genial primar a fost Negoita.De ce nu-l pune pe Negoita premier?Ce treaba are primaria cu guvernarea?Am impresia ca toti astia pro Klaus mergeti la aceeas scoala.
      • 0 (2 voturi)    
        sa mori tu? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:36)

        sile [anonim] i-a raspuns lui fpanait1

        A transformat Sibiul de l-a votat lumea pe Base la alegeri!.. Nu vezi ca tipul e de carpa? Astia fac programul chipurile de guvernare si pe el nu-l intreaba nimeni. Nici macar nu e in tara. Un clapon nemtesc pe care-l plimba hotii astia cu lesa . Crezi ca tot ce-i cu nume nemtesc e Mercedes? Si Maurer tot neamt a fost si-ai vazut ce porcarie comunista a facut . Mai terminati cu "neamtul prim ministru" ce nu mai sunt romani destepti in tara asta, tre' sa vina marioneta asta?
        • +1 (1 vot)    
          Johannis uber altii (Joi, 26 noiembrie 2009, 0:59)

          Bogan [anonim] i-a raspuns lui sile

          I.G. .Maurer nu era neamt, ci de alta origine etnica. Dar, in spiritul exemplelor pe care le oferiti, stimat domn, as sublinia ca si Hitler era german, nu-i asa? Ca si Beethoven, Goethe, Konrad Adenauer, etc.
    • +3 (9 voturi)    
      Dumneata esti dubios.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:57)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui al

      Ai o gandire securista.. Cine nu e cu noi e impotriva noastra..
      • +5 (9 voturi)    
        Bunul Simt unde este??? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:12)

        al [anonim] i-a raspuns lui Maxmind

        mie mi se rupe , oricum plec dinn tara asta incepand de anul viitor , totusi imi pare rau de cei care raman !L-as intreba acum pe Crin unde este bunul simt?De ce a trebuit sa se tina de mana cu Geoana inainte de al 2-lea tur?
        Daca Romania ajunge ca in anii 2000-2004?
        Daca de acum in colo vor fi televiziuni care vor da stiri doar cu realizarile marete ale lui Crin si Antonescu iar in realitate sa fie o mare mizerie?
        Daca nu mai exista onoare in randul jurnalistilor?
        Imaginativa o astfel de Romanie ? Ce veti face?
        • 0 (0 voturi)    
          gramatica (Joi, 26 noiembrie 2009, 1:02)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui al

          Grija la gramativa limbii romane, maetre. Oricum, faptul nu mai prezinta relevanta, pentru ca veti pleca din tara...
  • +6 (14 voturi)    
    un semn de intrebare? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:28)

    george [anonim]

    Tot respectul pentru Dl Iohanis, dar de unde aceasta solutie, de ce? Ce criterii stau la baza alegeri ca prim ministru? De unde il cunoaste dl.Crin, de ce l-a ales?
    • +2 (2 voturi)    
      un semn de intrebare? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:02)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui george

      Nu Crin l-a ales, ci Patriciu, pentru ca e coruptibil, probabil. Se vede de la o posta ca saliveaza dupa ciolan. Daca avea cu adevarat coloana verticala, iesea din jocul asta foarte putin onorabil chiar si pentru el insusi.
  • +3 (13 voturi)    
    Draga Johannis (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:29)

    Costinel [utilizator]

    Pai ce putea sa spuna? Ca nu-l vrea? Ca nu vrea ? Ii mai dau astia inca 3 case.. sa faca 8 in total ca nu-i ajung 5. Inca un nenorocit care o sa nenoroceasca Romania.
  • +6 (18 voturi)    
    Daca.... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:31)

    Nameless [anonim]

    ....ai avea onoare d-le Johannis te-ai delimita de comunistii care au complotat sa ia puterea.... Daca ai avea demintate, d-le Johannis ai refuza postul de papusar care ti se propune.... Daca, d-le Johannis, daca....
    • +4 (4 voturi)    
      ?? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:52)

      asa da [anonim] i-a raspuns lui Nameless

      Papusar e ala care manipuleaza papusa. Deci papusa e aia manipulata.
      • +1 (1 vot)    
        Corect! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:57)

        nameless [anonim] i-a raspuns lui asa da

        Scuze si multumesc!
  • +7 (17 voturi)    
    Du-te, du-te..... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:33)

    gabifm [utilizator]

    Cat de fara logica este ceea ce fac. Cum de nu realizeaza omul asta ca este o marioneta?
    Atat de dulce sa fie puterea?
    Atat de mult sa iti ia mintile?
    Da Doamne romanului mintea de a-l invinge pe neamt, lipovean, tigan. Doamne ajuta!
  • +1 (11 voturi)    
    Unde esti? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:33)

    CCC [anonim]

    Unde esti Johannis mama, comunicatul asta putea sa-l scrie Geoana :). De unde stim ca l-ai scris tu? Ti-e frica sa vii in tara pana la alegeri?
  • +1 (9 voturi)    
    E posibil (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:34)

    Sorin [anonim]

    E posibil sa faca PSD-ul ce zice Lazaroiu. Insa cu Basescu e SIGUR ca asa o sa faca. Intre "posibil" si "sigur" voi alege "posibil".
  • -1 (13 voturi)    
    Felicitari ,Domnule Johannis ..dar... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:41)

    CD [anonim]

    poate ne transmiteti si nopoua ce ati facut in vizita la rusi !Ati pupat bocancul stang al lui Putin s-au v-a trasat sarcina sa intermediati vanzarea a cat mai multi copii ,ca sa aiba si rusii vana sanatoasa ,de roman !
    • -1 (3 voturi)    
      Nu iti poate raspunde... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:01)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui CD

      ... nici el nu stie ce e cu el...
  • +1 (7 voturi)    
    A inceput si asta limba de lemn... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:45)

    yellowdog [utilizator]

    "fortele pozitive din societate" deci daca eu nu sunt votant psd-ist si nici penalist sunt o forta negativa????? vai de capul tau Johanis....
  • +2 (8 voturi)    
    A fost neamt (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:46)

    Darian [anonim]

    Numai numele a ramas de neamt. Ce calitate si valoare poate avea atata timp cat a devenit o marfa de schimb pe niste voturi ipotetice?
    Dupa apucaturi se situeaza pe centura politicii, dovedind ca este impartial ca romanu' , cu oricine si orice numai premier sa fie. Cum poate fi independent daca reprezinta alianta PSD+PC+PNL?
  • 0 (6 voturi)    
    LISTA (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:47)

    gogu [anonim]

    cu ministri !!!!!

    Si nu dupa alegeri. Acum!
  • +1 (7 voturi)    
    Noah, domnule edil (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:48)

    tyla [utilizator]

    Ce va onoreaza atat de mult ? Nu va stresati prea tare, mizeria de alianta e fragila rau de tot si a reusit sa catalizeze toate rezervele lui Basescu. Nu va faceti planuri privind functia de prim ministru. Basescu va castiga alegerile.
  • -1 (5 voturi)    
    Huni si Avari (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:48)

    Vladtepes [anonim]

    Se aduna la ospatul asupra Romaniei
  • +3 (7 voturi)    
    onorat (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:49)

    mos ion roata [utilizator]

    Esti tu onorat dar mai trebuie sa existe si guvernul ala unde sa fi tu PM.Deci treaba e doar 50% rezolvata.
  • +1 (7 voturi)    
    cum se cheama (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:52)

    sexologu' [anonim]

    Care e denumirea moderna a sexului in grup? Johannis
    • -1 (5 voturi)    
      Bravo esti destept.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:09)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui sexologu'

      Stai jos ai nota 2! Glume a la PDL..
  • +3 (9 voturi)    
    pai Sibiul a votat cu Basescu! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:52)

    bog [anonim]

    Ce primar idiot! Oamenii din orasul lui au votat covirsitor cu Basescu si el nu tine cont de asta! La fel ca si Crin, are impresia ca voturile se dau pe viata, le-a primit si de acum face ce vrea cu ele! Si Crin si Johannis vor avea suprize din care ar trebui sa invete: oamenii voteaza ceva mai mult decit numele lor, voteaza aspiratii, asteptari, voteaza un viitor. Daca ei nu tin cont de aceste asteptari, data viitoare nu vor mai primi nimic. Sint foarte curios cum vor reactiona votantii lui Crin la propunerea lui de a vota in turul doi cu Geoana :)
    • -3 (5 voturi)    
      nu se mai poate (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:15)

      whatever [anonim] i-a raspuns lui bog

      Cum sa reactioneze votantii lui Crin? Vor reactiona cum am reactionat si eu! Basescu trebuie sa dispara cu orice pret, chiar daca acel pret este Geoana. Ce viitor exista cu Basescu? Intoarcerea la dictatura. Treziti-va odata fratilor, ca sa nu mai vorbesc in ce hal este vazut Basescu in vest. Chiar asa sa ne facem de ras mereu?
      • +3 (3 voturi)    
        de ce crezi ca basescu = dictatura? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:05)

        bog [anonim] i-a raspuns lui whatever

        cum e vazut basescu in vest? in care vest? de ce romanii plecati afara, care au vazut alta lume si alt gen de politica, voteaza in proportie de 70% cu basescu? ar fi bine ca pretul disparitiei lui basescu sa fie doar geoana, e inofensiv saracul... dar daca iese geoana, o sa te trezesti in citeva luni intr-un cosmar care nu poate sa se termine inainte de 2014... cel mai groaznic cosmar e ala care nu se poate termina doar trezindu-te dimineata din somn...
      • +3 (3 voturi)    
        mai copii, voi chiar stiti ce-i dictatura? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:36)

        escu [anonim] i-a raspuns lui whatever

        Nu se vede, daca îl considerati pe Basescu dictator. Eu nu doresc sa cunoasteti o dictatura adevarata, nici macar de la distanta. Basescu trebuie sa se foloseasca de Constitutia croita de Iliescu, altfel se lasa o liniste mormantala peste tara. Si ultimul ar trebui sa stinga lumina... aah, care lumina?
      • +1 (1 vot)    
        anonimule (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:19)

        saladin [anonim] i-a raspuns lui whatever

        Anonimule, deci las, lipsit de curaj, onoare, ai vazut cum au votat romanii care au fugit in vest de ciuma rosie a lui Iliescu ?.
        De trezit trebuie sa te trezesti tu, dar oare ai capacitatea intelectuala sa faci asta ?.
      • 0 (0 voturi)    
        PROSTIMEA.....ALEGE...p...... (Joi, 26 noiembrie 2009, 0:47)

        CONSTANTEAN [anonim] i-a raspuns lui whatever

        O boala NU se vindeca usor.....si mai cu seama daca este vorba de vedere ...si de BUN SIMT.
        DACA esti PLATIT ........stai rau cu bunul simt.
        DACA ai creierul SPALAT......asta NU mai este vina ta.FII linistit ca NU esti singur.
        IN democratie este foarte NORMAL sa avem pareri diferite.
        NU ma deranjaza faptul ca ai o alta parere despre Basescu.CEEA ce ma deranjaza este faptul ca vezi lucrurile TOTAL DEFORMATE.
        A spune ca Basescu trebuie SA DISPARA, automat spui ca ILIESCU II POATE LUA LOCUL, a gindi asa este FOARTE GRAV.
        NU stiu ce virsta ai .....daca esti platit .....ori esti bolnav......adica NU ai capacitatea de-a judeca.
        Basescu NU este un om de nota 10 dar in nici un caz NU se poate COMPARA cu GEOANA, ...si cu ANTONESCU ....care si-a vindut demnitatea....de dragul.....INTERESELOR.

        ANTONESCU SUNT SIGUR CA V-A PLATI PENTRU ACESTA.
        El nu poate obliga pe cei care l-au vatat sa-i dea voturile lui geoana.....pe care cu 2 yzile inainte l-a FACUT DEMAGOG.......ACUMA SUNT AMINDOI DEMAGOGI.
        Cit despre mine voi mege la vot si -l voi vota pe BASESCU.......
        APRECIEZ CURAJUL LUI si cred ca ASTAZI NU AVEM pe altcineva mai bun.
        Insa cred ca se vor ridica si tineri care sa fie oameni cinstiti in primul rind .....si buni profesionisti.....si NU mincinosi ca majoritatea
        politicienilor....in mod special cei din CLANUL ILIESCU.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:19)

      Darian [anonim] i-a raspuns lui bog

      Johannis este foarte bun, iar sibienii nu vor sa se desparta de el. Daca vor sa-l pastreze!
  • +3 (11 voturi)    
    Intrebari (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:56)

    Pink Panther [anonim]

    1. Ii intreb pe autorii mesajelor de mai sus daca sunt nesimtiti din nascare sau pentru ca au un interes (pro-Basescu?).

    2. Am tot respectul pentru domnul primar, iar mie personal mi se pare o solutie.
    Totusi, imi exprim regretul ca vine din partea PSD si cu acordul marelui papusar Iliescu.
    Astfel, ma aflu in imposibilitatea fizica de a vota pentru Johannis premier.
    Probabil ca intre a vota contra lui Basescu si respectiv contra lui Iliescu (Geoana nu conteaza) voi alege a 2-a varianta.
    In plus din experienta sunt sigur ca daca Johannis va deranja clica lui Iliescu/Nastase/Patriciu/Nicolai/Orban, va fi inlaturat.
    ASTA IN CAZUL IN CARE RESPECTIVA CLICA ISI VA TINE PROMISIUNEA.
  • +2 (10 voturi)    
    Tipul asta... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:56)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ori e fraier, ori masichist. Chiar nu poate pricepe ce-l asteapta?
  • +2 (10 voturi)    
    Nu pricep (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:57)

    gaspy [utilizator]

    Nu stiu ce au putut sa-i promita cei din PNL ca sa vrea sa fie prim-ministru. Dincolo de un proces relativ minor legat de niste retrocedari de locuinte pentru care Johannis e acuzat de neglijenta in serviciu, omul asta nu prea era bagat in toata mocirla asta (nu zic ca e cinstea intruchipata, dar nici nu avea probleme serioase).

    Prost nu e. Nu cred ca nu-si da seama ca nu va fi decat o marioneta, pentru ca nefiind presedintele unui partid mare, atat PNL-ul cat si PSD-ul ii pot retrage sprijinul politic cat ai zice peste.

    Daca e pus sa ia masuri nepopulare, isi va pierde sprijinul in Sibiu si s-ar putea sa nu mai fie reales.

    In maximum un an de zile, Johannis va fi un nou Ciorbea sau Constantinescu, oameni decenti de altfel, folositi si apoi abandonati cand n-au mai fost utili.

    Deci, ca Sibian intreb - care a fost pretul lui Johannis?
    • +1 (3 voturi)    
      Eh, as... o fi asta curat ca lacrima (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:07)

      Ficati canadieni [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      Amicul Felix cu care e acum in cardasie poate stie ce stie...

      http://www.youtube.com/watch?v=-pStRlaAbqI
  • +1 (9 voturi)    
    Si neamtu e bisnitar atunci cand e roman in acte (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:59)

    Ficati canadieni [anonim]

    Daca tunurile imobiliare penale ale lui Herr Iohannis sunt oarecum documentate in dosarul sau penal si in presa locala, ironia cea mai crunta e cariera 'mnealui de traficant de copii din satele sibiene care a fost data in vileag de antenele voiculesciene acum cinci ani cand Kalus baczi il sustinea pe Basescu. SUTE de amarati orfani sau pur si simplu copii vanduti de parinti au ajuns in Canada si li s-a pierdut urma... acuma ca or trai fericiti in noile lor familii bogate sau ca doar organele le-au mai ramas in viata, nu se stie. Dar e pe cat de gretos pe atat de hilar ca Voiculescu e cel care a scos mizeria asta la iveala:

    http://www.youtube.com/watch?v=-pStRlaAbqI
  • +3 (9 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:00)

    Claude [anonim]

    Primul om care e onorat ca va juca rolul Marionetei.
  • 0 (6 voturi)    
    frumoasa din padurea adormita (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:03)

    ego sum [utilizator]

    adica eu ... a si trecut 6 decembrie? a fost ales geoana (aici ma duc sa ma culc la loc, poate dorm vreo suta de ani) ... adica deja a fost propus, sa inteleg?
  • +4 (10 voturi)    
    Si sibienii (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:03)

    Pepi [utilizator]

    Domnule Johannis, uitati-va la rezultatele din turul I din judetul Sibiu si veti vedea ca sibienii nu sunt chiar ata de onorati ca dumneavoastra: Basescu a obtinut mai multe voturi decat Geoana si Antonescu la un loc. Sunt aceeasi oameni care v-au votat primar al Sibiului si au acordat FDGR conducerea Consiliului Judetean. Parerea lor o luati in considerare sau nu?
  • -2 (8 voturi)    
    Numai securisti.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:03)

    Maxmind [utilizator]

    Au aparut securistii pe site-uri mai ceva ca ciupercile dupa ploaie.. cum se face ca exista atatea comentarii asemanatoare gandii securiste a lui Traian Basescu?

    Romanii chiar nu mai stiu sa fie obiectivi? Au ramas cu psihoza presedintelui scandal? De ce as crede ca alianta asta vrea sa instaureze mafia si sa fure tot ce apuca, mai ales cand astfel de scenarii sunt scoase pe piata chiar de actualii borduristi si asfaltangii, presedinti care merg cu Dacia Logan dar cu fice cu SUV-uri de zeci de mii de euro, presedinti care au un amart de apartament dar fiicele stau in vile de milioane de euro? De ce am vota Traian Basescu cand se vede foarte clar ca incearca cu disperare sa-si ascuda averea sub covor?
    • +3 (5 voturi)    
      De ce (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:17)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

      Nu-s securist, ca-s prea tanar :)
      Nu-s nici membru PDL, am fost o perioada foarte scurta de timp membru PNTCD...
      Ca sibian am fost (oarecum inca sunt) fan Johannis.

      Pentru ca ai pus o intrebare pertinenta, incerc sa iti raspund onest.

      Nu-l cred pe Base curat si cinstit. Nimeni care e la varful politicii nu e. Nu imi place cum a promovat-o pe Udrea sau pe Videanu.

      Dar in celalalt taler al balantei am niste nume care imi provoaca nu greata, ci spaima: Iliescu, Patriciu, Vantu, Voiculescu, Nastase. Oamenii astia au facut mai mult rau Romaniei decat toate Elenele lui Basescu la un loc.

      Nu cred ca are rost sa detaliez ce a facut fiecare in parte - le stim cu totii chiar daca le uitam pe moment. Sunt persoane mult prea puternice politic si financiar si ca informatie si ca propaganda ca sa cred ca vor putea sta cuminti si sa lase un primar devinit PM sa-si faca treaba.

      In contextul asta nu pot sa-l votez pe Geoana. Mai bine stau acasa, dar nu pot sa votez raul cu mana mea.
      • +2 (2 voturi)    
        mergi la vot, omule, e important... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:15)

        bog1 [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

        n-ai idee ce spaima am de perspectiva lui iliescu cu nastase la putere... incredibil cum au supravietuit lichelele astea 5 ani, i se poate inputa lui basescu ca nu i-a curatat, dar nu uitati: lichelele astea l-au suspendat! cred ca a fost un moment cheie, pt ca dupa suspendare basescu nu a mai facut nimic, probabil ca daca mai deranja pe careva mai gaseau lichelele cu ce sa-l ingroape de tot, poate chiar eliminare fizica... nu uitati suspendarea orchestrata de iliescu & co...
    • 0 (2 voturi)    
      Uite de ce ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:19)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Maxmind

      Daca imi aduc eu bine aminte Nastase a mostenit o avere de la o matusa. Acelasi Nastase care se vedea cu un Patriciu zilele trecute. Au facut jonctiunea economico-politica, au tranzactionat voturile romanilor.
      Apropo de tranzactii, parca Tariceanu era cel care a tranzactionat actiuni la Bursa fiind informat de Patriciu ...

      Cat despre Basescu, retoric ma intreb, nu este el cel care a respectat intelegerea si la numit pe Tariceanu Prim-Ministru???
  • 0 (6 voturi)    
    stiti cemi plae la romani? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    toti merg dupa principiul "cine nu e cu noi e impotriva noastra"
    daca acelasi om (johanis" venea din partea pdl... il slaveati pe atitstiutorul marinar basescu...
    daca acelasi om (cu aceleasi realizari si esecuri) vine de la psd... atunci e marioneta, e rau e dubios etc....

    PS: boc nu e papitoiu lu baselu? si nimeni nu zice nimic de lurul asta din sustinatorii marinarului
    • +1 (5 voturi)    
      pe toate le stiu romanii ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:25)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Pana una alta Boc a facut ceva politic, a inceput o reforma administrativa si fiscala. Tariceanu la brat cu PSD nu a facut asa ceva, din contra a dat privilegii.

      Acum s-au apucat sa tranzactioneze voturi ca sa aiba dupa alegeri ce tranzactiona economic ...
  • +1 (5 voturi)    
    Dezamagit de Johanis (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:08)

    zephirus [anonim]

    Nu ma asteptam din partea lui sa intre in cardasie cu comunistii. Aveam o completa alta imagine despre el, parea un tip integru totusi ... Daca vrea sa-si salveze imaginea sa faca bine sa anunte ca nu pune botul la tzapa ce i se pregateste.
    • +2 (2 voturi)    
      Pacat de Johanis ... stie sau nu in ce se baga? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:30)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui zephirus

      In patru luni au spus ca il termina:
      http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/877298/Baronii-PSD-despre-Johannis-in-patru-luni-il-terminam

      Cand te pui cu greii din PSD ar trebui sa stii ca acestia sunt din categoria celor care nu se lasa niciodata! Vezi Nastase care inca nu a ajuns in justitie!
  • 0 (2 voturi)    
    LISTA (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:12)

    gogu [anonim]

    fata in fata

    LISTA LUI KLAUS contra LISTEI LUI NEGOITA

    Sa castige cel mai bun!

    Restul e gargara!
  • -1 (3 voturi)    
    justitiarul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:13)

    Adrian [anonim]

    E fericit Klaus Iohannis pentru ca a reusit sa manipuleze clasa politica corupta. Trebuie ca romanii pe 6 decembrie sa mearga sa/l voteze pe BASESCU sa demonstram ca nu putem fi manipulati. Nu va intrebati de ce sau aliat toti impotriva lui Basescu, pentru ca nu a facut cea ce a promis CATE O TEAPA PENTRU FIECARE MOGUL IN PIATA UNIVERSITATII.
    • 0 (0 voturi)    
      E clar.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:30)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Adrian si mai cum te cheama? Videanu?
  • 0 (4 voturi)    
    INCREDIBIL (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:18)

    CRT [anonim]

    Voi chiar puneti botu la toata strategia asta? Johannis e omu lor, omu coalitiei psd pnl Voiculescu + Patriciu + Vantu + Hrebenciuc and CO. Cum puteti spune ca el nu stie unde se baga sau ca va ajunge nush ce marioneta sa fim seriosi toti stiu ce fac si tot ce vor sa faca e sa ne fure pe noi poporul care muncim platim taxe....o sa fim sclavii lor .... se va amana modernizarea Romaniei iar vreo 10 ani , lucrurile vor stagna veti vedea la tv`uri o liniste plictisitoare .OAMENI BUNE democratia incepe sa se clatine ! MERGETI LA VOT SI ARATATI CINE ARE PUTEREA vorbiti cu rude de la tara spuneti`le ce si cum ca am observat ca taranimea votyeaza toti psd....... LUPTATI PTR TARA ROMANI !!
    • 0 (2 voturi)    
      Gargara.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:34)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui CRT

      Altceva mai stiti? Asa putem si noi sa zicem de Videanu, Cocos, Udrea, Ritzi, Blaga, Berceanu, Flutur, Negoita, tradatorii veniti de la PSD si primiti cu bratele deschise - Iordanescu, Oprea etc... ei cu ce sunt mai prejos?
  • +2 (2 voturi)    
    SI EU SUNT ONORAT... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:22)

    Geo [anonim]

    Si eu sunt onorat sa-mi pun toata increderea nu in oameni, fie ei politicieni, ci in Cristos, increderea in harul care imi va fi aratat la venirea Lui! Privitor la oamenii politici, am vazut de ce sunt in stare. Pana atunci insa trebuie sa traiesc in lumea aceasta si voi vota impotriva neocomunistilor! Facem apel la cei ce apartin lui Cristos si care il urmeaza prin puterea Duhului Sfant, sa mearga la vot, sa-si faca datoria fata de tara natala si sa lupte impotriva Raului mai Mare: Comumistii!
  • 0 (4 voturi)    
    Maneaua 'Give me Johanna' de Dambovitza (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:25)

    XtrO [utilizator]

    Deja povestea asta cu Herr Johannis K. tinde sa devina o obsesie colectiva a celebrului grup comico-politic, cunuscut sub numele de scena (poitica, desigur) 'The Red Grivco'. Crinutza Rosie pare incremenit in aceasta idee. Indiferent despre ce e vorba in propozitie, repeta obsesiv: Johannis, Johannis, Johannis... Si prin mimetism de grup, si domnii Geoana si Bella, magyarul cel viteaz procedeaza la fel. Relativ la domnul in discutie, am si eu o intrebare, ca simplu cetatean: din ce abisuri politico-dambovitzene a mai aparut si acest personaj ? Ardelenii stiu ca sashii (pana la nemtii autentici mai e ceva drum) sunt in general persoane cumpatate, masoara de zece ori pana sa taie o data. Domnul Johannis K. era foarte bine ancorat in administrarea unui frumos oras ardelenesc si e (sau era) chiar apreciat de majoritatea romanilor. Ce l-o fi stimulat sa se erecteze (politic, desigur) la miasmele feromonilor gogoasei (politice, desigur) dambovitene, ramane un mister pentru mine. Una din doua: ori domnul in cauza este atat de infantil (politic, desigur) incat nu pricepe in ce viespar intra, riscand astfel sa se vada 'in plop', nici colea si nici colea. A doua varianta e ca si domnia sa e la fel de manjit precum cei in slujba carora se pune, fara sa clipeasca. Oricare varianta e reala, stimabilul tot nasol pica. Asta in ciuda extazului unora direct interesati, facand ca refrenul celebrei piesa " Give me hope, Johanna' sa sune fals si ridicol.
  • +2 (4 voturi)    
    dar (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:26)

    mos ion roata [utilizator]

    te-a desemnat cumva Presedintele Romaniei PM? Parca a numit pe altcineva! Cei care te incita pe tine nu au nici o competenta,poate doar sa te numeasca ceva pe la Grivco sau la Antene,ori la Realitatea.Ia nu mai fi tu onorat degeaba!
  • 0 (2 voturi)    
    O sa fii.... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:30)

    Tool [anonim]

    O sa fii unealta lui Vanghelie, Hrebenciuc, Nastase, Patriciu etc. ca astia ajung.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine s-ar linisti Klaus (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:39)

    Carlo [anonim]

    In primul rnad, Geoana nu ajunge presedinte pentru ca nu vrea nimeni o tara comunista din nou. In cazul fatal in care asta s-ar intampla, insa, Klaus ar fi datr la o parte, la fel ca si Crin pentru ca Iliescu are el oameniii lui pengtru conducere.
  • -2 (2 voturi)    
    domnule presedinte geoana (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:52)

    geoana [anonim]

    Domnul presedinte Geoana il va calca in picioare pe prea-iubitul vostru comandat de nava.In Sibiu, In Bucuresti si-n toata tara ...
  • +2 (2 voturi)    
    a doua revolutie (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:57)

    justitiarul [anonim]

    Exista o logica in toata aceasta manipulare politica si eu cred ca marea majoritate a romanilor isi dau seama ca cei care au furat REVOLUTIA 1989 vor acum sa o fure din nou. Acei tineri care au murit in REVOLUTIE ne vor blestema. Eu cred din tot sufletul ca romanii nu se vor lasa furati a doua oara si VOR VOTA CU BASESCU.
  • -1 (1 vot)    
    gripa damboviteana la sibiu? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:58)

    european [anonim]

    imi pare rau sa aud astfel de comentarii din partea sibienilor! Tocmai am trecut in revista presa externa (recunosc ca doar cea de limba germana) si trebuie sa va anunt ca si cele mai "retinute" si echidistante publicatii sunt extrem de favorabile unie eventuale desemnari a lui Johannis. Pacat ca desi ni s-a oferit ocazia sa traim in Europa preferam, in continuare, Balcanii care pana la urma i-au creat si imbuibat pe hrebenciuci, videni, marieni, berceni etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mascarada (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:06)

    marcelino [anonim]

    Cum poate un om sa accepte aceasta propunere, cand el a primit lista de ministri de la cele doua partide? Acest Johannis este doar un catel ascultator. Face ce i se cere. Nu inteleg cum pot exista asemena persoane, fara pic de onoare.
    In turul 2 voi vota un candidat care a demonstrat in ultimii 5 ani ca nu poate fi manevrat de nimeni: Traian Basescu !!!
  • +1 (1 vot)    
    tinutu secuiesc (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:38)

    moni [anonim]

    si cine ne garanteaza ca nu acorda autonomie tinutului secuiesc?

    unde a fost cand aufost alegerile ca cica era plecat din tara? sa se consulte cu mai marii de aceiasi etnie?
  • -3 (3 voturi)    
    GEOANA PRESEDINTE (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 21:37)

    ionica [anonim]

    adevarul este ca neamtul asta poate face treaba buna..eu am incredere in el si stiu ca o sa fie mai bine..pana de craciun o sa avem un guvern cu geoana presedinte
  • -2 (2 voturi)    
    Foarte bine, avem nevoie de un neamt (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 21:55)

    Boby [anonim]

    Unde mai pui ca scapam si de Basescu.
  • -1 (1 vot)    
    Johannis este cea mai buna solutie (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 22:07)

    katrina [anonim]

    Johannis, a fost ideea lui Antonescu. Daca nu am reusit sa invingem sistemul si sa il avem pe Antonescu presedinte, macar pe Johannis premier sa il avem, astfel se va domoli si avantul baronilor Psd.
  • +1 (1 vot)    
    Apel catre liberali! (Joi, 26 noiembrie 2009, 0:08)

    RODICA50 [anonim]

    apel catre liberali si catre cetatenii onesti care l-au creditat pe crin antonescu prin semnatura lor si prin vot! cereti ferm conducerii pnl sa rupa acordul cu comunistii, altfel riscati sa ramaneti in istorie ca un partid tradator!
  • 0 (0 voturi)    
    sa crezi dumneata, Herr Klaus (Joi, 26 noiembrie 2009, 11:18)

    cristinna [anonim]

    ca vei conduce vreun guvern, chiar daca doamne fereste iese Geonski castigator la alegeri.

    Vei fi plimbat in lesa, pus sa te maimutaresti in fata deontologilor antenisti (oameni fini, normal)...o marioneta trista...
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Yohannis! (Joi, 26 noiembrie 2009, 13:00)

    AN [anonim]

    De unde stii tu mai omule care sunt fortele pozitive ale tarii? Si mai ales dece nu vii sa scoti barem doua vorbe, sa vedem ce e de capul tau?
    Vrei sa fii prim ministru dar poate eu nu vreau pt ca esti ceva asa de genul mata-n sac.
    • 0 (0 voturi)    
      AN (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:37)

      MEME [anonim] i-a raspuns lui AN

      tu de unde dracu stii ?