VIDEO Cat costa un student recrutat pentru alegerile prezidentiale

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:05 Actualitate | Politic


100 RON daca mergi observator pentru PSD. Hotnews.ro a primit de la un student un filmulet in care tinerii studenti sunt instruiti ce trebuie sa faca in calitate de observatori din partea PSD si cati bani primesc pentru asta. Studentii din Agronomie sustin ca exista o practica raspandita ca partidele politice sa coopteze, contra cost, observatori sub acoperirea unor ONG-uri obscure, pe care ii trimit sa monitorizeze procesul de vot.
 
Un student la agronomie a venit in cursul saptamanii la redactia Hotnews.ro cu un filmulet care arata cum sunt recutati tinerii de catre partidele politice pentru postul de observator. Conform imaginilor, mai multi studenti au fost prezenti la o sedinta de instruire pentru functia de observator in sectiile de votare.

Initial, tinerii au primit un mail de la un ONG, Asociatia pentru tineret, dezvoltare sociala si ecologie, care ii recruta pentru functia de observator la alegerile prezidentiale. Un al doilea mail ii convoaca pe studentii interesati, marti, 17 noiembrie, la o sedinta de instructaj. 

Studentul de la Agronomie poveste ca, la sedinta respectiva, au fost informati ca au venit acolo pentru PSD. "Cand am ajuns in sala respectiva am constatat ca erau afise si panouri cu sigla TSD (Tineretul Social Democrat) si ni s-a spus ca suntem acolo pentru PSD. De altfel, tipul care a tinut discursul a evitat sa ne spuna ce functia detine si pe cine reprezinta. Ne-a spus doar numele sau. Noi am venit acolo stiind ca este vorba de a reprezenta o organizatie non-guvernamentala in sectiile de votare si nu Partidul Social Democrat" a declarat studentul sub protectia anonimatului.

Unii studenti au inteles, dupa cum rezulta din filmulet, ca primesc banii sa voteze cu PSD, insa organizatorii nu spun nimic clar despre cumpararea votului. Pe inregistrare se vede insa limpede cum cele care s-a prezentat sub numele de Gabriel Geana le spune tinerilor ca vor primi cate un milion pe zi daca accepta sa fie observatori.



Studentul ne-a furnizat si documentul primit pe mail, un ghid pentru observatorii din sectia de votare. De remarcat ca documentul respectiv contine numele ONG-ului respectiv si este semnat de un anume Augustin Jianu, ca presedinte al acestei asociatii, insa nu contine nici un antet oficial. 

"Noi am crezut ca reprezentam un ong in scetiile de votare iar cand la intalnire s-au recomandat ca social-democrati nu mi s-a parut corect si normal. In campusurile studentesti este o adevarata moda cu aceste asociatii non guvernamentale. Se stie ca si PD-L si PNL dau bani studentilor ca sa fie observatori in sectiile de votare", a declarat acelasi student sub protectia anonimatului. 

In mailurile primite de la Asociatia respectiva a fost atasat si un numar de telefon. Hotnews.ro a incercat sa ia legatura cu reprezentantii asociatiei, dar telefonul este inchis. Asociatia nu are un site oficial. 

Asociatia pentru Tineret, dezvoltare regionala si ecologie este acreditata la alegerile prezidentiale pentru a trimite observatori in sectiile de votare de catre Autoritatea Electorala Permanenta. Pe site-ul oficial al AEP, Asociatia respectiva figureaza ca ONG acreditat pentru a trimite observatori in sectiile de votare.  

Conform legii electorale, partidele politice pot sa-si trimita delegati in sectiile de votare, membri de partid sau nu. Pe de alta parte, reprezentantii ONG-urilor trimit observatori independenti politici. Toti cei care monitorizeaza procesul de vot sunt platiti de catre autoritatile locale cu suma de 50 RON pe zi. 

  • Liderul TSD Bucuresti, Bogdan Geoergescu a negat orice contact cu tinerii din agronomie. "Nu am avut nici o intalnire la Agronomie cel putin in ultimele doua saptamani. Nu stiu despre ce este vorba. Vorbiti cu liderul TSD de la sectorul 1". Dan Tudorache, presedinte sector 1 Bucuresti: "Nu am avut nici o intalnire de instructaj cu nimeni, mai ales cu tinerii de la Agronomie. Delagatilor nostri care vor fi prezenti in sectiile de votare li se face instructajul chiar acum la sediul TSD. Nu am organizat nimic la Agronomie, nu stiu si n-am auzit niciodata de Asociatia de care im spuneti"
  • Contactat de Hotnews.ro,vicepresedintele PD-L, Sulfina Barbu a negat ca PD-L s-ar folosi de astfel de practici. "Noi avem delegati in fiecare sectie de votare care sunt membri sau simpatizanti PD-L. Nu ii platim noi, ci autoritatile locale, conform legii. Niciodata nu am platit oamenii sa fie prezeni in sectiile de votare. PD-L se dezice de astfel de parctici. Cei care lipesc afise, prezenti la corturi si impart pliante, sunt militanti PD-L pe care ii rasplatim la finalul campaniei fie cu o excursie la Bruxelles, fie o excursie in tara sau o petrecere in Modrogan. Dar asta e tot ce facem si este in legalitate."

Nota: Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa spuna daca au cunostinta de situatii in care partidele platesc pentru diverse activitati electorale si sa precizeze sumele oferite






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7315 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    cat de disperati sunt cei de la PSD.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:37)

    dadan [utilizator]

    Intotdeauna au folosit metode murdare de a influentza alegerile...cred ca oameni cu orientari sociale in aceasta tara mai sunt pana in 15% -restul care voteaza cu PSD sunt milogi mituiti cu alimente sau bani care nu au o parere politica pertinenta....
    • +11 (13 voturi)    
      nu doar PSD face asa ceva (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:17)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Vreau sa ii vad pe TOTI care fac chestile astea in puscarie. Nu conteaza din ce partid fac parte, vreau ancheta!
      • -4 (4 voturi)    
        nu ai sa vezi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:57)

        an [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        stai linistit ca nu ai sa vezi asa ceva niciodata:) asa mai ales unu de la pdl.. :-h
      • -1 (3 voturi)    
        aparatul de partid (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:24)

        misu [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        din pacate, fura cine are aparat de partid mai puternic.
        psd si pdl, mai ales in zonele rurale...si mult mai putin pnl care nu are masinaria pusa la punct.
  • -4 (18 voturi)    
    plata electorala (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:47)

    j [anonim]

    Se poate ca unele partide sa fi promis bani,caci galetile se terminasera ,le cumparase pe toate PDL-ul
    • -2 (10 voturi)    
      comunistule (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:01)

      Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui j

      bai nea iliescu , galeti , geci , ghiozdane ceva... pentru alegatori, ceva practic , ceva inca moral.
      INSA bani promisi... e deja pe fata.
      Recomand sa-ti strangi coada intre picioare si sa te duci la nenea care te pune sa scrii aberatiile astea pe net "sa ma spui"
      • -2 (4 voturi)    
        comunist (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:59)

        j [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

        mai fraierului eu n-am facut parte din PCR si nici nu fac parte dect din partidul celor nehotarati.Asa ca mai ia ceva lectii de la taticii tai din PDL cum sa sari mai civilizat la beregata celuia caruia i-ai citit comentariul.Sunt multi ca mine care va urmaresc pe fiecare in parte si stiu exact cum v-ati comportat in campania electorala,asa ca valea ,mai ia lectii de buna cuvinta chiar daca-i cam fuge presul de sub picioare lui Base al tau!
      • 0 (2 voturi)    
        oooo (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:38)

        ionutz_boss20005 [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

        eu iti recomand sa fii civilizat in limbaj. Daca tu respiri si gandesti in portocaliu asta nu inseamna ca si ceilalti tree sa faca la fel.
  • +2 (12 voturi)    
    JALNIC (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:58)

    Dan.m [utilizator]

    Este jalnic ce-a facut PSD-ul !!! Mi-e sila si scarba de porcii astia comunisti.
    • +1 (5 voturi)    
      lasa ca trece (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:54)

      j [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      pentru greata ia ceva lamaie ca trece.Partidul din care faci parte s-a spalat cu dero inainte de alegeri si a uitat toate pomenile electorale pe care le-a facut?Va lipseste la toti ceva coloana vertebrala asa ca lasa-ne...
    • -3 (3 voturi)    
      o minciuna (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:51)

      ionicaa [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Problema nu este asta ci ca hotii sunt cei de la PDL care au regizat fel si fel de filmulete,vorba aia hotii striga hotii.Numai ca si cei tineri trebuie sa contribuie in tot acest proces electoral si ca ei nu trebuie sa stea acasa pe net tot timpul sau la cafele.
  • +1 (11 voturi)    
    cat de disperati sunt cei de la PSD.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:01)

    Emilia [anonim]

    De acord cu dadan,
    Este o mizerie dar nu ma mai mira nimic,Nu ne ramane decat sa mergem la vot cu totii.
  • +10 (10 voturi)    
    Circul abia incepe (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:07)

    Sarsaila [anonim]

    Tara e complet blocata. Ce vedeti la virf, se duce pina jos de tot. E o vinatoare continua, ne ascultam, ne inregistram, metodele securiste abia acum isi fac efectul, e un dezastru total! E o gaura neagra, ne prabusim sub propria greutate!
    De aceea ma duc la vot, e posibil ca votul meu sa faca diferenta!
    Mergeti la vot!
  • +1 (9 voturi)    
    mizerii (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:25)

    ptc [utilizator]

    Mizerii nedemocratice care trebuie eradicate. Cum a fost şi mizeria de la Cluj când l-au dat afară pe Remus Cernea sau cum au întors lucrurile să nu mai existe dezbaterea cu toţi pentru prima dată din '89 până în prezent.
  • +1 (7 voturi)    
    500 de mii pentru 2 ani de inchisoare.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:32)

    Maxmind [utilizator]

    Nu va mai prefaceti ca numai PSD da bani.. 50 de lei este pretul in toata tara indiferent de partid PDL, PNL etc.. Intrebarea este.. merita sa primesti 50 de lei pentru 2 anui de inchisoare si o pata in cazier pentru tot restul vietii?
    • -1 (5 voturi)    
      Raspuns (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:32)

      Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

      Maxmind , nu se preface nimeni insa... cand o as postezi si tu un filmulet cu ceva asemanator la adresa altor pardite , o sa te cred pe cuvant.
      Intre timp , gura mica si mers pe burta.
  • +1 (5 voturi)    
    Constanta... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:32)

    De la mare [anonim]

    Pentru detalii picante investigati in constanta in poarta 6, cet, km 4-5.
    La alegerile anterioare au mancat cartiere intregi moca o saptamana pentru sandel mazare,manuela mitrea si micul martin.
  • +1 (11 voturi)    
    psd cumpara libertati (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:35)

    anani [utilizator]

    numai prin cumpararea voturilor reuseste psd-ul! Cum ar putea cineva sa il voteze pe geoana stiind, vazand, constientizand ca in spatele lui sunt vanghelie si hrebenciuc????!!!! Intr-o tara condusa de vanghelie nu exista democratie, libertate. Oamenii se cumpara ca oile, libertatea de opinie e doar o amintire din carti si cam atat. Este rusinos si extrem de grav gestul psd pentru dezoltarea normala si sanatoasa a democratiei. Basescu nu are nevoie sa cumpere voturi, ii sunt oferite de milioane de oameni, cu buna credinta, pentru speranta unui viitor mai bun. Basescu e singurul care nu are nevoie sa cumpere masele.
    • +3 (3 voturi)    
      poate e adevarat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:17)

      maria [anonim] i-a raspuns lui anani

      ... insa ceea ce ma nelinisteste pe mine este ca voturile le cumpara psd-ul de la romani de-ai nostri, dispusi sa fie cumparati.
      Si-atunci care-i vinovatul? De ce este dispus un cetatean sa-si vanda votul pentru cadoul de la partid? De ce nu-i crapa obrazul? Cum se suporta?
      Mie mi-e din ce in ce mai greu sa traiesc in aceasta societate, in care realizez ca marsaviile celor aserviti politic se pot produce pentru ca restul le ofera cadrul necesar de dezvoltare.
      Ma duc la vot, votez cu un nod in gat si fara speranta...
  • -1 (5 voturi)    
    - (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:56)

    smill [anonim]

    Aceeasi poveste si prin politehnica buc. Sunt studenti inscrisi in ONGuri no-name marca PSD care vor participa ca observatori la vot, din cate stiu, i-au instruit sa fie impartiali. Acum cine stie ce o fi.
  • +2 (8 voturi)    
    PD-L (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:09)

    Cosminel [anonim]

    Toate relele peste PSD-PC , nu ma mir , nici la dezbatere nu s-au descurcat si se pare ca incearca prin tot felul de alte mijloace mai putin conventionale sa atraga voturi/simpatie. Adio le urez.
    • 0 (4 voturi)    
      Dear Cosmin (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:35)

      Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui Cosminel

      ...toate relele ca bune nu prea sunt . Asa-i in viata cand mananci bors prea mult fara fapte. Vezi lista intreaga de palme peste fata cu argumente si fapte concrete ce-a dat-o base peste prostanacu tau.
  • +1 (7 voturi)    
    cum se procedeaza pentru alegeri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:10)

    un parinte... [anonim]

    Un tanar student a fost week-end-ul trecut intr-o excursie la Herculane,organizata de PSD,gratis...Dar , trebuie sa-l voteze pe M.Geoana,altfel...aici e intrebarea,ce se intampla altfel ?...Oricum,la campusul din Agronomie , o banda de organizatori va urmari ca toti excursionistii sa-i dea votul lui Geoana...pacat.Ma intreb ce le va oferi pentru turul II , o excursie la Paris ?...ar fi ceva...!!!
    • +1 (3 voturi)    
      ce ofera (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:41)

      Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui un parinte...

      Cel mai probabil bani pentru ca... banii sunt subiectul de discutie no.1 in interiorul partidului si-n modalitatile de rezolvare a problemelor , fie ele electorale , fie de alta natura.
    • +1 (1 vot)    
      unde unde? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:51)

      times [anonim] i-a raspuns lui un parinte...

      vreau si eu excursie la paris! ca la urma urmei votul e secret si nu pot sa stie pe cine am votat. ca doar nu-s atat de naiv sa cred ca Geoana&Co va putea face ceva bun pentru tara asta! Prefer o continuitate, in speranta ca lucrurile incepute vor fi terminate!
    • -1 (3 voturi)    
      PSD PDL PNL (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:35)

      Bucurescu [anonim] i-a raspuns lui un parinte...

      Florin I. Sunt student in Agronomie si stiu aproape tot ce se intampla in campus, deoarece sunt de 5 ani student aici. Inainte sa apara psd-u, s-au precedat PNL, si saptamana trecuta PD-L prin trimisii lui BOC( da ati auzit bine). Informatia cum ca ei ar veni din partea lui Boc o am de la un prieten membru de partid pdl.asa ca nu numai amaratii si disperatii astia de la psd vorbesc despre asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Avocatul diavolului (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:37)

    bilbofil [utilizator]

    In principiu, observatorii nu pot tulbura semnificativ procesul electoral. Politia sectiei de votare este asigurata de presedintele sectiei, iar observatorii au doar dreptul sa stationeze la locul de votare si de a depune contestatii cind observa incalcari ale legii.

    Votul este secret si nimeni nu poate obliga obervatorul sa voteze intr-un anaumit fel. A vota pentru PSd doar pentruca PSD te-a trimis, tine strict de discernamintul si maturitatea politica a persoanei.

    Problema majora este "doar" ca plata se face partial la negru, ceea ce poate induce ideea ca faptul ca cel care sesizeaza incalcari ale legii de catre PSD & Co, sau care in alt fel nu reprezinta PSD in sectia de vot nu isi va primi toti banii promisi.
  • -2 (4 voturi)    
    Disperarea moarte are (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:46)

    Dan.m [utilizator]

    Nu e nicio mirare avand in vedere disperarea lor. Ar face orice . Numai prin afisele electorale puse pe toate blocurile anti base se vede ca au renuntat la promovarea imaginii lor si incearca denigrarea marinarului in fata noastra. Sunt disperati si asta o sa le puna capac. Poate se v-a ajunge si la asasinate politice cine stie... Eu sunt spectator si am pregatita o punga de pop-corn asa... just in case.
  • 0 (2 voturi)    
    Penibil vs. jalnic (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:13)

    Costin [anonim]

    Nu stiu ce sa cred mai mult despre CCCP-istii astia care ofera "mita" pe fata. Ma intreb de unde au atati bani sa ofere tinerilor pentru voturi etc...
    Felicitari partidelor care nu practica o asemenea strategie de "oameni disperati"
  • +1 (3 voturi)    
    tipic pentru PSD (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:22)

    george [anonim]

    TIPIC PENTRU PSD !!!!!!! CE MIZERIE ORIDINARA NE BANTUIE DE 20+50 AN I!!! prinsi cu minciuna si hotia si mai au tupeul sa comenteze!
  • 0 (2 voturi)    
    PCR = FSN = PSD si PDL (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:23)

    Costi [anonim]

    Oamenii acestor partide au aceleasi mentalitati si aceleasi obiceiuri precum comunisti.
    Una spun si alta fac, promit, mint si iar promit.
    TREZITIVA macar acum dupa 20 de ani de minciuni, unde vom ajunge daca continuam asa.
  • +1 (1 vot)    
    In 2004 era o vorba a lui Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:24)

    Sorin Blaj [anonim]

    Mancati-le micii, beti-le berea si luati-le banii, dar votati-ma pe mine. :) E valabila si astazi. :ok:
  • 0 (2 voturi)    
    :D (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:43)

    max [anonim]

    dai naibii de psd-isti; ia-le banii si voteaza cu cap.
    Ei oricum nu sunt oameni, doar niste animale, si in plus daca nu ajung la conducere sa isi scoata banii le faci si paguba :)).
  • 0 (2 voturi)    
    Tristilor (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:45)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Ma baieti ma, nu mai vorbiti in necunostiinta de cauza. Toata partidele politice isi trimit observatori acolo sub titulatura de independenti. Daca nu cunoasteti situatia reala, nu judecati. S-a trezit un pustan flamand sa va transmita un filmulet si acum toata lumea sare-n sus de oftica.
    Maine vin si eu cu un filmulet si va arat cum arunca in stanga si-n dreapta cu bani pedelistii si cum se face campanie la ei.
  • -1 (1 vot)    
    o inscenare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:50)

    ionicaa [anonim]

    Eu sunt de parere ca aceasta inregistrare este un trucaj si ca poate fi realizata usor,orunde.Nu este relevanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:23)

      [anonim] i-a raspuns lui ionicaa

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:15)

    Razvan Bratulescu [anonim]

    Am spus intotdeauna ca PSD detine inaintrul lui cei mai mari mafioti din Romania. E plina tara de astfel de practici venite de la acest partid.E adevarat, oamenii astia primesc niste bani, o suma infima comparativ cu cea pe care si-o vor sustrage pe rand, Hrebenciuc, Vanghelie..baroniii locali si Mircea Geoana - in caz ca acesta va deveni presedinte. De aceea trebui sa fim constiinciosi, de noi depinde totul. De noi depinde sa nu ne para rau peste cativa ani. Sa nu regretam ca ne-am lasat dusi si sa avem demnitate. Trebuie infruntati. Legal. Sa votam Crin Antonescu. Eu m-am convins de el dupa dezbaterea de aseara. E corect. E onest.
  • +3 (3 voturi)    
    Votez PSD (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:26)

    Votant PSD [anonim]

    Cu o conditie. Nuuuuu, nu vreau bani. Am auzit ca Geoana e pus pe fapte bune. N-ar putea s-o ia la el acasa si pe soacra-mea?
  • +1 (1 vot)    
    da asa este (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:28)

    aly [anonim]

    stati linistiti ca si independentii folosesc aceleasi metode. spre ex Sorin Oprescu...toata lumea stia ca va participa din partea lui Sorin Oprescu pentru ca astazi sa aflam ca nu..de fapt suntem ONG...si va spun ca ne-am strans vreo 1000 de oameni la hotel Caro. Dar jur ca daca vad vreo smecherie pentru Oprescu sau altii dau in gat tot. si apropo...suma era de 200 ron pt duminica
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:10)

    silviu [anonim]

    nu inteleg de ce cineva si-ar risca pielea pentru niste bani pe care ii poti castiga putin mai greu, dar stii ca ai muncit cinstit pentru ei. nu merita sa faci puscarie timp de 2 ani pentru 100 de lei pe care ti-i dau ei. nu merita sa ai patat cazierul pentru niste bani amarati. nu merita sa iti distrugi viata pentru nici un ban. stiti ca banul este ochiul dracului.
  • -2 (2 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:27)

    exorcistu' intunecat [anonim]

    Habar nu aveti ce se intampla in acele excursii.
    Nu ne a obligat nimeni sa il votam pe Geoana, nimeni nu ne a cumparat.
    Probabil voi akum o sa credetzi ca sunt naiv, dar va inselati amarnic.
    Pe langa faptul ca m am distrat cum nu m am mai distrat de ani buni, am invatat foarte multe lucruri in acea excursie.
    A fost cu adevarat un "Alt fel de campanie" ... cum o numeau ei. Si va spun sincer ca nu sunt singuru care a ajuns sa creada in ei ... imediat dupa ce s a terminat conferinta .. 90% dintre cei care eram akolo .. sau 80% sa nu exagerez au cerut sa se inscrie in partid ... DE BUNAVOIE!!!
  • +1 (1 vot)    
    :) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:57)

    anonim [anonim]

    dar de ce va mira ce se intampla?era si de asteptat...
  • +2 (2 voturi)    
    Oprescu da 200:) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:35)

    ionut i [anonim]

    tocmai am auzit azi

    Oprescu e mai generos... da cite 200 de lei de student pt. a juca rolul de observator la alegeri:)

    banii ii vor da seara, la inchiderea urnelor, dupa numarare

    va dau adresa miine:)
  • -1 (3 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:18)

    elena [anonim]

    PSD incerca sa manipuleze..sa fraudeze asa cum si Basescu incearca prin orice mijloc sa obtina voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    oare dau chitanta? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:17)

    chela [anonim]

    sunt curios daca acesti bani sunt impozitati? In rest nu vad nici o problema in a da bani pentru a participa ca observator. Tu prestezi un serviciu, iar ei te platesc. Foarte normal. Ma intereseaza doar ca acesti bni sa fie impozitati, iar studentii, la randul lor sa plateasca impozit.
  • -2 (4 voturi)    
    ce-i rau in asta (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:27)

    valy [anonim]

    mah fratilor ce e rau in acest lucu? in faptul ca , coopteaza observatori. da ce credeti ca aia sunt platiti sa se duca in sectie si sa fure din voturi? sunt platiti ca sa vegheze pt. ca psd-ului ii este frica sa nu fie furat. este perfect normal. daca voi sunte-ti fraieri si credeti altceva. asta e.bafta geoana
  • -1 (3 voturi)    
    unii vorbesc fara sa gandeasca! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:43)

    Gigel [anonim]

    Fratilor, vorbiti de fraudare ca si cand printr-un observator vreun partid politic, in cazul de fata PSD ar putea influenta mersul alegerilor. NU! Poate ca e doar o masura de precautie pentru fraudarile ce vor fi incercate de PD-L.
  • +1 (3 voturi)    
    Unde e PDL aici? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 11:50)

    Cornel [anonim]

    Eu pana acum nu am vazut decat filmulete cu PSD-isti cumparand voturi. La votarea trecuta la fel. Si totusi nu se uita sa se aminteasca ca si PDL cumpara voturi. Daca nu aveti dovezi de ce ziceti asta? Poate ca si Romania mare cumpara, de ei de ce nu amintiti? Adica vreti sa spuneti, oameni buni, toti sunt la fel, toti fura alegerile. Dar eu spun ca hotii au fost si sunt cei de la PSD care au furat la greu pana acum. Toate cazurile concrete de furt au fost de la PSD. Asta stiu comunistii sa faca, asa i-a invatat Stalin. Ma uit cu mila si la acesti studenti care sunt in stare sa faca orice pentru 2-3 milioane. Chiar sa-si sacrifice viitorul. Tara de pomanagi.
  • +2 (4 voturi)    
    SA DEA DOMNU SA AJUNGA PSD IN TURUL 2 (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:29)

    nicu [anonim]

    Iar in turul 2 sa nu mai fie operatiunea Gara sau altelegen URNE speciale , si sa vada el cum si-o ia de la Base cu 90%.

    Pe cat de mult il respectam pe Geoana ca ministru de externe atat de mult mie scarba de PSD. Si te mai intrebi d c voteaza lumea cu Vadim. Pai nu are dreptate ala, ca trebuie impuscati cu totii?

    Intamplari de genul celei de mai sus ne arata ca noi suntem mai comunisti de cat rusii.
  • +1 (3 voturi)    
    Observatori Alegeri 22 Noiembrie 2009 (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:30)

    Valentin Ionescu [anonim]

    La Buzau suma pentru observatori este de 50 Lei. Cred c-o trag, astia de la PSD, in piept pe nevasta-mea.
  • +1 (1 vot)    
    comportament de activist pcr (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:22)

    je [anonim]

    Exact ca pe vremurile cu ceashca, un slugoi de partid care vine si incerac sa prosteasca tinerii in fata. Daca cineva inca mai crede ca PSD partidul ce cel mai mare nr de imbogatiti si baroni ii reprezinta pe cei saraci sa-l voteze pe "prostanac"!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nimeni disperat, nu e nimic ilegal. (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:22)

    Stabciu [anonim]

    Acolo se discuta despre postul de obervator, stai in sala si ai grija sa nu apara nereguli, camere foto, sa dispara stampile. Nu e ilegal, primesti acreditare pentru asta, cand ajungi acolo ti se cer acte. Intradevar, se platesete cu 100 ron, atat se ofera prin lege, dar daca observati, in filmulet se vorbeste ca alte partide ofera sume mult mai marei(gen 300 ron).
    Nu a fortat nimeni pe cineva sa voteze Psd.
  • 0 (0 voturi)    
    continuare... (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:24)

    Gigel [anonim]

    Spuneam mai sus despre fraudarile pe care PD-L dar si PNL se pregatesc sa le faca.... Habar nu aveti cum a decurs procesul de votare in agronomie cand peste o mie de studenti au fost impiedicati efectiv sa voteze si amenintati de niste gorile de 2 metri sa nu se duca la vot, timp in care PNL-ul a carat votantii lor cu dubele. Desi jandarmeria si politia au fost sesizate (niste studenti chiar au fost articulati de acele gorile) aceste institutii ale statului nu au clintit un deget!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai multe amanunte (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 1:57)

    Anonim dar nu prea :) [anonim]

    Pacat ca nu a fost surprins in filmulet momentul cand ni s-a spus ca vom primi bani in plus daca vom vota in Agronomie si ca vom beneficia in mod clandestin de cateva ore de "pauza" (din activitatea de observator) pentru a ajunge acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    si continuarea.. (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 21:13)

    Raluca [anonim]

    "PDL continua seria abuzurilor!! Au schimbat procedura, reusind sa blocheze obtinerea acreditarilor pentru OBSERVATORI in turul II. Ca atare nu veti mai putea merge in sectii duminica. Va asteptam la vot in Sectia 166 Agronomie, sa-i ardem pe Basescu si al lui". Mesaj primit de la un numar la care cand am sunat mi s-a spus ca sunt o firma de trimis sms-uri. Riiiiiight!