Emil Boc le-a cerut senatorilor sa respinga intrarea lui Geoana in CSAT

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2009, 19:14 Actualitate | Politic


Presedintele PD-L, Emil Boc le-a dat, luni, directive senatorilor PD-L sa-l pedepseasca pe Mircea Geoana pentru atacurile la adresa lui Basescu. Surse democrat liberale au declarat pentru HotNews.ro ca Boc le-a cerut senatorilor PD-L sa nu voteze ordonanta Guvernului privind organizarea si functionarea Consiliului Suprem de Aparare a tarii, act normativ care permite presedintelui Senatului sa participe la sedinta CSAT.

Daca ordonanta aflata la Senat va fi respinsa, Mircea Geoana in calitatea de presedinte al Senatului nu va putea participa la sedintrele CSAT. Acelasi surse sustin ca presedintele PD-L a fost extrem de deranjat de atacurile lui Mircea Geoana la adresa lui Traian Basescu.

Premierul Emil Boc s-a intalnit luni cu parlamentarii partidului. La sedinta au participat atat senatorii, cat si deputatii. Conform surselor HotNews.ro, Boc le-a vorbit acestora despre contractul semnat cu FMI, dar le-a si transmis senatorilor sa nu voteze ordonanta CSAT care se afla in discutie in Camera Superioara a Parlamentului. Boc le-ar fi cerut senatorilor sa faca in asa fel incat ordonanta CSAT sa fie respinsa.

Aceleasi surse ne-au declarat ca, pentru a-i insela pe social-democrati, s-a stabilit ca la votul pe ordonanta doar cativa senatori PD-L sa voteze actul normativ, iar restul fie sa paraseasca sala, fie sa voteze negativ. 

Hotararea de a respinge ordonanta CSAT transmisa de presedintele Emil Boc senatorilor vine la cateva ore dupa ce Mircea Geoana a atacat dur membrii familiei Basescu si PD-L. Mai exact, Geoana a solicitat DNA-lui sa se autosesizeze in legatura cu apartamentul achizitionat de Ioana Basescu in cartierul construit de Puiu Popoviciu in zona Baneasa.

Ordonanta Guvernului nr. 224/2008  privind organizarea şi funcţionarea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării introduce un articol nou care permite preşedintelui Senatului accesul la sedintele CSAT. Actul normativ se afla pe ordinea de zi a Senatului in sedinta de luni, insa dezbaterea a fost amanata chiar de presedintele Senatului, Mircea Geoana, din lipsa de cvorum. Dezbaterea ordonantei CSAT va fi reluata cel mai probabil miercuri, 8 aprilie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1586 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    adica e vorba de caderea guvernului BOC (Luni, 6 aprilie 2009, 19:44)

    patrunjel [utilizator]

    Buna idee , si el o sa va bage motiune de cenzura = pica guvernul.

    Va jucati cu focul baieti.
    • +4 (8 voturi)    
      ??? (Luni, 6 aprilie 2009, 20:02)

      Walter [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Cum sa bage motiunea(n-ar fi prost ca ce avem acum nu-i nici alba si nici neagra este cenusiu nasol)?
      De cand este moda ca cineva care-i la Guvern sa-si bage propria motiune?
    • +1 (7 voturi)    
      x (Luni, 6 aprilie 2009, 20:08)

      leustean [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Pica guvernul=Pica PSD.
      Apoi avem guvern PSD-PNL.
      Astfel se va repara Marea Defectiune din noiembrie.
      Urmeaza la toamna Geoana Presedinte.
      Desi noi mai avem putin de asteptat pina k toate minunatiile astea sa se intample macar bine k fratii moldovani s-au aranjat inca de ieri.
      Ptiu drace...
    • +8 (10 voturi)    
      Motiune contra propriului guvern? (Luni, 6 aprilie 2009, 20:27)

      Marar [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Bai "patrunjel", voi la celula-PSD nu v-a invatat Mitrea cum e cu guvernu' si motiunea?
      PSD e in guvern, nu poate depune motiune contra siesi:)) In schimb ministrii PSD sunt liberi sa plece de la guvernare!
      Ah, da, e drept ca baronii locali ii vor rupe gatul lui Geoana daca iese de la guvern si-i lasa cu ochii in soare:))))))))
      Geoana-GPS e un gargaragiu de Dambovitza de care rade si Oprescu. Daca a ajuns Geoana "protejatul" lui Vanghelie :)))
      • 0 (4 voturi)    
        Vand tot si plec (Luni, 6 aprilie 2009, 22:43)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Marar

        Cu oameni ca voi...in 10 ani o sa votati comunismul ca moldovenii ("republica prezidentiala"...scuze). Daca se baga impozitu forfetar si se scoate deducerea de tva pt masinile achizitionate pe firma, vand tot si ma mut...faceti bors, traiti cum ati vrut...cum ati votat...adica "bine". Atata timp cat populatia ramane la acelasi nivel de inteligenta ca si acum 20-30 de ani...nimic nu se va schimba in tara asta. Nu degeaba se ingheata salariile la profesori si se taie din sporuri...."guvernul te vrea prost". Mai grav e ca avem si noi de suferit de pe urma prostilor, si mai ales al votului lor.
  • +2 (6 voturi)    
    nu pleaca (Luni, 6 aprilie 2009, 20:43)

    buha [utilizator]

    Nu pleaca cainele de la stana
  • -1 (7 voturi)    
    afara din tara criminalilor (Luni, 6 aprilie 2009, 21:29)

    out [anonim]

    cainii sunt numiti de populatia asta - deci pleaca.

    JOS BOC !

    Jos EBA !

    Jos Base !

    Vrem politicieni adevarati !

    Unde sunteti romani ?
    • 0 (4 voturi)    
      Nominalizaza-i! (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:33)

      Un roma anonim [anonim] i-a raspuns lui out

      Mircea Geoana prostanacul, Marean Vanghelie care este stapanaul almanahelor si doctorul Au madoare Sorin Oprescu . Voi astia cu pdsr-ul nu va mai treziti odata la realitate? Vai de voi!
      Nu ca ar fi cei nominalizati de tine nemai pomeniti dar oricum sunt cu multe clas fata de gunoiul din pdsr.
      • 0 (2 voturi)    
        Culmea (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:50)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Un roma anonim

        Nu simpatizez nici PDL nici PSD dar tind sa cred ca in PSD sunt oameni mult mai capabili decat in PDL.
        Nu cred ca e cazul sa dau exemple.
        • 0 (0 voturi)    
          exemple (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:59)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Iti dau eu exemple: tembelul patologic geoana, semianalfabetul vanghelie, ostap bender alias adrian nastase, microcefalul banicioiu, olguta cea cu centura neagra la judo si centura transparenta la inteligenta, etc....
  • 0 (0 voturi)    
    Boc sa isi vada de treaba (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:52)

    tudor [anonim]

    Boc sa guverneze tara ca nu a facut nici program anti criza nici altele desi este la primministru din decembrie 2008. Sa mai lase Boc aranjamentele, el sa se preocupe de guvernare, daca este in stare.