Cîțu îi cere lui Orban să dea explicații conducerii PNL pentru afirmația privind parteneriatul cu Iohannis: Dacă nu, o clarificăm noi pentru el

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 septembrie 2021, 11:09 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: Agerpres
În prima zi de președinte al PNL, Florin Cîțu spune că îi va cere explicații lui Ludovic Orban pentru afirmația făcută la finalul Congresului PNL, când anunța că parteneriatul său cu preşedintele Klaus Iohannis s-a încheiat. ”Îi voi da posibilitatea domnului Ludovic Orban să clarifice această poziţie, dacă nu, o clarificăm noi pentru el”, a susținut, duminică, noul lider al PNL.

Cîțu a spus că speră că afirmația lui Orban a fost una "la supărare" și a anunțat că îi va cere să dea explicații în prima ședință a Biroului executiv al PNL:
  • "Pentru că pe mine m-au votat membrii PNL în majoritate covârşitoare şi pentru parteneriatul cu preşedintele Klaus Iohannis.
  • Aşa că, în primul BEx, eu voi cere domnului Ludovic Orban să-şi clarifice această poziţie, ce vrea să spună.
  • Eu cred că a fost o poziţie spusă la supărare, pentru că planurile noastre de viitor sunt strâns legate de parteneriatul cu preşedintele Klaus Iohannis. Aşa că, în următorul BEx, îi voi da posibilitatea domnului Ludovic Orban să-şi clarifice această poziţie. Dacă nu, o clarificăm noi pentru el".
Întrebat dacă va propune excluderea lui Orban din partid, Cîţu a spus, din nou, că îi va cere fostului lider al PNL să explice ce a vrut să spună prin acea declaraţie: "Nu am spus aşa ceva, am spus doar să vină să ne explice ce a vrut să spună cu acea exprimare, când a spus că nu mai există un parteneriat, pentru că PNL şi această conducere are un parteneriat cu preşedintele Klaus Iohannis".

Ludovic Orban a anunțat, sâmbătă seară, după ce a pierdut alegerile din PNL, că luni va demisiona din funcția de președinte al Camerei Deputaților, spunând că din acest moment între el și președintele Iohannis nu mai există niciun parteneriat:
  • "Vreau să vă anunț de acum că demisia mea din funcția de președinte al Camerei Deputaților va fi luni la prima oră pe masa președintelui ales Florin Cîțu.
  • Și vreau să vă mai spun un lucru: din momentul de față între Ludovic Orban și Klaus Iohannis nu mai există niciun parteneriat”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16566 vizualizari

  • +23 (33 voturi)    
    :) (Duminică, 26 septembrie 2021, 11:37)

    Casargoz [utilizator]

    Io zic ca ce a zis Orbán e motiv de “excludere”
    Nu e apropape nimic de la un congres ceaușist care sa lipsească din peisaj.
    • +5 (7 voturi)    
      dai prostului putere sa vezi cine este ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:56)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      ei, acum e acum ... dictatorul isi arata adevarata fata! o sa fie mai rau decat pe timpul PSD-ului! dar sa vedem cine pe cine tradeaza !
    • +7 (9 voturi)    
      Da (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:48)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Asta cu "o clarificam noi pentru el" ma duce cu gandul la Ceausescu.
      • +3 (7 voturi)    
        Este un nimurici oltean de pe Valea (Duminică, 26 septembrie 2021, 17:26)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Lotrului,DICTATOR din clasa Ceaușescu,dar mult
        mai sărac cu duhul,mai cinic,lacom ,mai dușmănos
        față de români.Se crede ZEUS și Super-Cîțul în
        aceiași carcasă.Jalnică și imundă ființă ne amărăște
        zilele!
  • +31 (39 voturi)    
    ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 11:42)

    tirolez [utilizator]

    Sa-l trimita la Canal sau macar intr-o tabara de reeducare. Bine ca suntem in 2021 ca cine stie ce ii mai trecea prin cap.
  • +26 (36 voturi)    
    Asta rupe partidul (Duminică, 26 septembrie 2021, 11:50)

    Luk [utilizator]

    E chiar idiot...
  • +36 (40 voturi)    
    Cat tupeu a prins (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Incep sa cred ca nu stie ca de fapt Iohannis i-a dat sefia, ci el chiar crede ca a castigat-o singur si acum se vede boier pe mosie, are PNL pe persoana fizica.

    Mai stiu eu unul cu mustata care avea acelasi tupeu si aceeasi gandire de superman intangibil. Si ala tot cu istoric ce implicau probleme cu legea.
  • +29 (39 voturi)    
    Bai Citule... (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:04)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Opreste-te ! Duci PNL-ul la groapa ! Tu si cu Iohannis al tau! Niciodata nu mi-am dorit asa de mult suspendarea presedintelui si anticipate ! Tradatori nenorociti ! Cu ce va are, ma, Felix la mana ?

    PS: Sa nu-mi aud vorbe, ca-s pesedist sau userist, am votat PNL-ul si pe Iohannis de doua ori.
    • -2 (10 voturi)    
      ? (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:29)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Acu', c-au prabusit- "in parteneriat" cu KWI- o tara de 20 de milioane, ce mai conteaza un partid de sub 20%?
  • +18 (24 voturi)    
    Pai e simplu (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:09)

    tontu [utilizator]

    Intrebat fiind inainte de congres despre relatia sa cu presedintele, Ludovic a spus ca e una instutionala de parteneriat. Acum ca demisioneaza de la presedentia CD parteneriatul devine nul ... si neavenit.
  • +16 (22 voturi)    
    dle catu, (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:21)

    zot [utilizator]

    chiar credeti ca va prinde Sf. Dumitru pe tarla?
    locul dvstra este printre hartii, in gasti de mistocari, la
    club sa distrati pe cei de un anumit nivel: lasati ptr
    functii de conducere pe cei care au clarviziune, mod de
    comunicare si, mai ales, iubesc si apreciaza oamenii,nu
    cum faceti dvstra, va inconjurati de slugi incompetente.
    parerea mea!
    notati ca peste o luna este Sf. Dumitru!
  • +17 (23 voturi)    
    Parteneriat cu (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:29)

    Costi888 [utilizator]

    Johanis? A existat asa ceva? In ce domeniu? :))
    Johanis a pupat al doilea mandat ca PSD a fost suficient de prost sa o propuna pe Dancila.. altfel ficusul nu mai pupa al doilea mandat, sa fim seriosi..
  • +16 (24 voturi)    
    Câțule (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:58)

    6case [utilizator]

    tată nici nu ai ideea cât am urat PSD și acuma cât de tare urăsc PNL. Sincer sper sa aveți soarta PNȚCD. De ieri nu mai sunteți PNL ci PD sau PDL.
  • +16 (20 voturi)    
    S-a suit scoafa in copac (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:10)

    denvarel [utilizator]

    " în următorul BEx, îi voi da posibilitatea domnului Ludovic Orban să-şi clarifice această poziţie. Dacă nu, o clarificăm noi pentru el"

    Care "Noi"???
    Noi "Clasa muncitoare"?
    Noi "Membrii partidului"?
    Citu e prost? El nu a aflat ica cum functioneaza o democratie? Daca e presedintele unui partid nu inseamna ca el decide pentru partid in orice imprejurare. El primeste un mandat si o suita de prerogative.
    Mandatul lui nu este acela sa judece membrii de partid ascuns dupa sintagma "noi"

    Care "noi" mai Citule? S-a suit scoafa in copac?
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:12)

    Dan112 [utilizator]

    ...reactie razbunatoare pe degeba. ..Daca nici in Partidul National Liberal nu iti poti expunde gandurile liber si intr-un mod civilizat cum a facut-o Orban ce pretentii sa mai avem de la alte partide...oricum dezamagitoare alegeri.
  • +14 (18 voturi)    
    Nu e obligat Orban să-i dea nici o explicație (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:37)

    ploiesteanu [utilizator]

    lui Câțu. Astăzi e duminică, oricum, l-ar deranja pe premier care are program de prosternare și de căință și care își execută mătăniile în fața sfântului Iohannis, la biserica Palatul Cotroceni.
  • -8 (20 voturi)    
    si eu am votat cu Catu (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:44)

    Zentrix [utilizator]

    tot felul de habarnisti peaici care nu stiu cum se sta treaba. Pai sa va zic eu: eu sunt patron la o exploatare forestiera si in ultimii 2 ani de zile am platit mai mult decat in ultimii 10 ani Nu mai vin bani de la centru pentru primar. Ca daca vine iara PSD se schimba toti si trebuie iarasi sa ii iau pe totii la uns de la zero. Fostul primar PSD l-a chemat pe Smilei la zilele orasului asta de la PNL ce sa faca saracu daca nu are un banut? Orban a pus presiune pe economia privata, sa cotizam cu sume tot mai mari la partid ca afacerile locale nu au cum sa mearga altfel ca sa fie clar. Astept de 2 ani sa imi astfalteze primaria un drum pe care imi rup camioanele in doua si abia daca sunt facuti cativa km anul asta. Nu se mai putea asa,ia-m zis: primare noi suntem forta din teritoriu,noi castigam voturile, eu la exploatare hranesc cateva sute de guri, sa ii las sa se duca la produs in Spania?.Politica in Romania e din astea 3 partide care sunt dde 10 ani la guvenare: UDMR,PSD si noi.Si politica se face cum o face Catu, nu poti sa bati la om la usa sa te voteze daca tu vi cu mana in buzunar.
    • +5 (7 voturi)    
      fiecare stie realitatea din jurul sau (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:14)

      Dan112 [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      fiecare stie realitatea din jurul sau, noi restul suntem niste fecioare neprihanite si suntem uimite de faptul ca se da si se ia spaga...Sper ca ti-ai vazut visul cu ochii si o sa dai mai putina, intre timp nu conteaza ca la nivel mai mare preturile cresc, veniturile raman aceleasi, spitalele nu au posibilitatatea sa isi plateasca facturile la energie (lucru mai rusinos nu am mai auzit), poate spaga e mai mare iar oameni carora trebuie sa le dai s-au inmultit fata de acum 10 ani din cauza coruptiei crescande...in orice caz "Catu salveaza economia" ...intrebarea e a cui?
    • +1 (5 voturi)    
      Noi am înțeles ce vrei să spui (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:24)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      PSD-ul te lăsa să furi lemn în plus cât vrei tu dar să dai parandărăt. Cu liberalii lui Orban nu prea a mers furatul că era și usr-ul pe acolo. Dar acum după ce a plecat USR-ul și a venit Cîțu la butoane, s-a aranjat treaba, vă lasă să furați la greu, asta e doctrina actuală liberală a lui Cîțu, fără control pe banul public și pe exploatările forestiere. Libertate la furat. Ce mi-e Cîțu , ce mi-e Dragnea!
  • +10 (14 voturi)    
    o intrebare? (Duminică, 26 septembrie 2021, 13:49)

    Tulai doamne [utilizator]

    .. Cifule pe langa faptul ca esti o nulitate pe lg Orban, ieri totusi ai castigat. Cum ai realizat asta? Prin vot democratic, prin jocuri de culise peste si sub masa, constrangeri, miscari financiare si altele?
  • +8 (12 voturi)    
    A pricepe ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:08)

    marcelp55 [utilizator]

    Deh, săracul dom Cîțu pricepe mai greu, Orban a spus că de parteneriatul său personal. De când se bagă Cîțu în problemele personale ale oamenilor? Ceva servicii?
  • +7 (13 voturi)    
    ce e simplu, (Duminică, 26 septembrie 2021, 14:32)

    nash pandelica [utilizator]

    e greu pt. citu.
    pai daca ramane un simplu parlamentar, cum mai poate fi partener cu primul om in stat ?
  • +4 (6 voturi)    
    *** (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:00)

    jeanp [utilizator]

    Diferenta principala dintre oameni si animale este ca acestea din urma nu accepta un idiot in fruntea haitei.
  • +1 (3 voturi)    
    Citu (Duminică, 26 septembrie 2021, 19:41)

    Ibit [utilizator]

    Are o un comportament de slugoi .
  • +1 (3 voturi)    
    Sila (Luni, 27 septembrie 2021, 0:12)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Sila bigtime.
  • -1 (1 vot)    
    pnl are un crin antonescu 2 (Luni, 27 septembrie 2021, 7:54)

    mbembe [utilizator]

    urmeaza usl2
  • +1 (1 vot)    
    Exact asa ... (Luni, 27 septembrie 2021, 9:32)

    Cataleya [utilizator]

    ...trebuie tratate toate fosilele politice care se mandresc ca fac politica de 30 de ani.
    Daca 60% din propriul tau partid au decis ca nu te mai vor ca sef, iti faci bocceluta si pleci acasa!
    Fara sa mai faci circ aiurea.
    Cîtu e doar calul de bataie, dar, in realitate, Orban e suparat pe PNL pt ca l-a ejectat.
    E ca si cum antrenorul echipei care pierde meciul isi descarca furia pe antrenorul echipei castigatoare.

    Hai pa, Sica!