Florin Cîțu s-a contrat cu jurnaliștii privind documentul cu antetul Guvernului cu strategia sa de campanie în PNL: Nu știu, nu am văzut documentul / Cine susține că aparține Guvernului, să vină cu probe

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2021, 14:30 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Agerpres
Premierul Florin Cîțu nu își asumă documentul cu antetul Guvernului prin care se stabileau direcțiile de comunicare pentru campania internă a PNL. Florin Cîțu s-a contrat cu jurnaliștii minute bune susținând că documentul nu a fost înregistrat la cancelaria primului-ministru după ce anterior recunoscuse că, au fost emise mai multe documente de către colaboratorii "în exces de zel".
  • "Nu îmi place concluzia pe care ați spus-o, nu știu dacă e adevărată. Colaboratorii mei au emis foarte multe documente în exces de zel.
  • Nu îmi aduc aminte să fi văzut documentul. Cei care spun că este un document real să vină și cu probe (...) Sunt multe documente care există cu propuneri", a declarat premierul la Palatul Parlamentului.
La întrebarea reporterilor dacă este în regulă ca un consilier al premierului, angajat din bani publici, să vină cu propuneri pentru membrii PNL Cîțu a replicat:
  • "Aceste lucruri nu mi se par în regulă, dar nu știu dacă acest lucru s-a întâmplat. Eu spun că cine spune că este un document al Guvernului să demonstreze că este un document real. Dacă este nevoie, vom face verificări. Am spus în general că văd multe probleme, soluții. Nu știu ce conține acel document. Eu nu am văzut acel document, nu mi-a fost adus mie (...)
  • Eu nu tolerez așa ceva, dar cine spune că este un doscumet real să vină cu probe în acest sens. Eu discut cu consilierii mei. Domnul Orban trebuie să vină cu dovezi că este adevărat. Eu îmi aduc aminte că au fost alte documente despre care spuneau că sunt înregistrate la guvern, dar nu le-am găsit. Eu înțeleg că și domnul Orban și domnul Teodorovici au avut acel document. Să vină să demonstreze că este un document real. Acest document nu a ajuns la guvern, pe masa mea, nu a fost semnat".
Întrebat de presă cine îi scrie mesajele pentru campania internă, Florin Cîțu a spus: "De cinci ani de zile îmi scriu singur mesajele, scriu pe Facebook".

Florin Cîțu face referire la un document cu antetul Guvernului, cancelaria prim-ministrului, consultat de HotNews.ro, care stabilește direcțiile de comunicare pentru campania internă a partidului. De la Palatul Victoria s-a făcut lista comunicatorilor care trebuie să arate ”diferența de clasă” între cele două echipe aflate în competiție directă, președintele Klaus Iohannis fiind promovat ca partenerul lui Florin Cîțu.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat că dacă au fost folosite resurse publice în campania internă a PNL, atunci cine a luat o astfel de decizie "trebuie să plece imediat de la Palatul Victoria".

"Dacă este adevărat acel document, cine a elaborat acel document şi mai ales cine a hotărât să folosească resurse publice, funcţionari sau demnitari plătiţi din bani publici în campania internă împotriva preşedintelui PNL trebuie să plece imediat de la Palatul Victoria", a declarat Ludovic Orban.

CITEȘTE ȘI:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9826 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Incearca sa abata atentia (Marţi, 20 iulie 2021, 14:43)

    subcultura [utilizator]

    exploateaza/foloseste o eroare logica clasica, the red hering.

    Nu a zis nimeni ca e un document al Guvernului sau ca a fost semnat de Citu, ce a zis presa e ca angajatii cancelariei se ocupa de treburi de partid si personale ale pm folosind resursele Guv.

    Sa aduca dovezi ca doc e real? Numai parchetul poate sa verifice asta, deci poti sa ceri cat vrei astfel de dovezi pt ca stii bine ca nu vor aparea.
    • 0 (0 voturi)    
      ba au și aberat puțin (Joi, 22 iulie 2021, 15:09)

      piticu [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      în „presă” apăruse că e un document cu „semnătură electronică” dar era vorba doar de antetul documentului și de metadatele (autor/modificat de)...
      atât antetul cât și metadatele sunt informații ce pot fi editate liber... așa că nu e nicio șansă să „dovedească” cineva ceva
  • +12 (30 voturi)    
    Asta-i noul stil (Marţi, 20 iulie 2021, 14:45)

    xrogo [utilizator]

    de facut politica, asa ceva n-a facut nici macar ciuma rosie, cam ada lucreaza guvernul sau!
    • -1 (13 voturi)    
      las-o (Marţi, 20 iulie 2021, 17:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      jos că măcăne.
    • -1 (1 vot)    
      Lol las-o ca macane (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:51)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      P$D si-a facut direct campanie, materiale promotionale pe bani publici si voi radeti de un cretin care nu stie sa schimbe un antet.

      Nu mai vb. despre faptul ca acum poti sa pui ce antet vrei tu la ce doc. te taie mintea, dar ma indoiesc ca este cazul.

      Cel mai probabil, un lige clanta a vrut sa para mai important si a folosit antetul respectiv.
  • +19 (27 voturi)    
    Ce penibil e Vasilica asta (Marţi, 20 iulie 2021, 14:45)

    salvatore [utilizator]

    Se incurca in minciuni, spune ca albul e negru si incearca (in zadar) sa spuna ca nu e nici o problema. Stiti cum i se va spune cazului lui? Dragnea 2. Bine, asta in cazul in care avem DNA.
  • +20 (24 voturi)    
    Penibil ! (Marţi, 20 iulie 2021, 15:28)

    sfarleaza [utilizator]

    Peneleii devin din ce in ce mai penibili, toti, fara exceptii.
    In documentul cu pricina apare clar si atac la USRPLUS, care n'ar trebui sa aiba nici o legatura cu circul lor intern.
    Jalnici.
  • +23 (29 voturi)    
    Cât *curaj* ,cât *caracter* la acest PM Cîțu!? (Marţi, 20 iulie 2021, 15:36)

    Rescator [utilizator]

    Nu-și asumă niciodată nimic,nu recunoaște măgăria,
    minte cu determinare(ca rușii lui Putin) ,se dă lovit de
    presa ostilă.Să creadă Mutu că nu știa ce fac consilierii săi,cred ferm că el a dictat *liniile* de comunicare.
    Cum a fost dată România pe mâna acestui individ!?
    • +2 (6 voturi)    
      Cum? (Marţi, 20 iulie 2021, 17:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Intreaba-l pe Cititorul de promptere.
      • -1 (3 voturi)    
        L-am întrebat,dar refuză să răspundă. (Miercuri, 21 iulie 2021, 8:39)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Dînsul este prins cu implementarea în UE și,
        bineînțeles,în România a MARII RESETĂRI
        GLOBALISTE.Scapă cine poate,dacă mai poate.
        • 0 (2 voturi)    
          De acord! (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:46)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Scapatati, da' scapati macar ( nu pe noi!)!
  • +11 (13 voturi)    
    Mioara Costin (Marţi, 20 iulie 2021, 16:45)

    Adrian_B [utilizator]

    Documentul are un autor pe numele Mioara Costin.

    Descarci documentul, click dreapta, Properties > Details > Authors: Mioara Costin.
    • +1 (1 vot)    
      Mioara Costin (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:54)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_B

      Adica, un fel de Miron Costin "depuis la lettre", care scria si el Letopisete cu ganduri despre "domni", fara ca ei sa cunoasca continutu'!
    • 0 (0 voturi)    
      autor document (Joi, 22 iulie 2021, 15:10)

      piticu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_B

      Câmpul ăla poate fi editat... Dacă scria acolo Klaus Iohannis ce ne făceam?
  • +14 (14 voturi)    
    Ei, na, acuma... (Marţi, 20 iulie 2021, 17:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi ăsta minte de când il știm, un demagog... Inca o minciuna nu inseamna nimic la caracterul lui....
  • +9 (11 voturi)    
    Un mincinos agresiv (Marţi, 20 iulie 2021, 18:04)

    anonim3 [utilizator]

    Sau poate o marioneta papusata de altii? Sau poate amandoua?
  • +7 (9 voturi)    
    Pas cu pas te-te Forine ! (Marţi, 20 iulie 2021, 19:11)

    iondero [utilizator]

    Câț Florin dragă copile mai ai doar câteva zile
    Și-apoi vom scăpa de tine.
    Nu vom suferi deloc , nu ai har și nici prestanță
    Ai soft de la Cotroceni si hardul tot la palat…
    Cum vrei sa fi conectat tu cu cei care votează si pe Klaus îl taxează ?
  • +4 (6 voturi)    
    Eu cu cine votez? (Marţi, 20 iulie 2021, 20:44)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Daca au loc alegeri anticipate, eu cu cine votez?
  • +3 (3 voturi)    
    Un prim-ministru mincionos (Marţi, 20 iulie 2021, 23:20)

    <> [utilizator]

    Hotnews de ce nu publicati documentul respectiv cum fac alte ziare? Si va mai plangeti ca va blocheaza facebook.
    Iata documentul aici:
    https://www.g4media.ro/dovada-ceruta-de-premierul-florin-citu-ca-documentul-catre-pnl-a-fost-trimis-de-la-guvern-el-poarta-semnatura-electronica-a-unei-consiliere-de-stat.html
    • +1 (1 vot)    
      Hahahah (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:57)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui <>

      Daca scriam acolo Liviu Dragnea sa vezi ce stire iesea.
      Documentul de cercetare laborat de catre Liviu Dragnea pentru a-si reduce pedeapsa, este chiar strategia de comunicare a PNL.

      Voi chiar nu stiti ce este aia semnatura electronica?
      Un word nu poate sa fie semnat electronic, iar documentul respectiv are autocorest din word.

      Cateodata am impresia ca pe aici comenteaza malitios doar cei care nu au scris un doc word pana acum, ce sa mai vb. de semnat electronic.

      Bai nene, in antetul ala puteam sa sciu ce vreau, chiar si Vali Vijelie
  • +5 (5 voturi)    
    Pe zi ce trece (Marţi, 20 iulie 2021, 23:33)

    <> [utilizator]

    Individul acesta Citu, laudat sa-i fie numele, seamana tot mai mult cu Ponta. Un mincinos periculos inca de pe vremea cand era ministru de finante in guvernul Orban. Daca documentul este fals acest nou Pinochio al Romaniei sa faca plangere pentru fals si uz de fals la DNA sau parchetul general. Credeti ca o va face? NU, pentru ca documentul este real, iatal-l aici:
    https://www.g4media.ro/dovada-ceruta-de-premierul-florin-citu-ca-documentul-catre-pnl-a-fost-trimis-de-la-guvern-el-poarta-semnatura-electronica-a-unei-consiliere-de-stat.html
  • +3 (5 voturi)    
    Mai rar (Miercuri, 21 iulie 2021, 0:16)

    autan [utilizator]

    Asa tupeu. Fii fericit, vei conduce un partid de 10-15%. Minte si lupta pe viata si pe moarte pt un loc in opozitie.
  • +4 (6 voturi)    
    cutu nota 4....e doar un servitor (Miercuri, 21 iulie 2021, 0:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    romania nu isi permite luxul de a nu avea pe cei mai buni la pupitrul de comanda.....noi suferim de prea multi ani in care toti zapacitii se cred stapini. in romania lipsesc criteriile, fara de ele avem de-a face cu toti pacalicii natiunii care nu vor duce niciodata natia asta in directia care sa ne faca partasi la aceea istorie a lumii in care cetatenii tarii traiesc in demnitate si properitate.
  • +2 (2 voturi)    
    cu propbe (Miercuri, 21 iulie 2021, 15:14)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, antetul ala, ce kkta haleste ? ala nu e proba ? dece nu pune corpu' sau..de control, sa afle adevarul, sa nu mai planeze suspiciuni peete preacinstita sa fatza. ?