La peste opt luni de la alegerile locale, Iaşiul are în sfârşit viceprimari. Unul dintre ei este consilierul USR-PLUS care a votat bugetul propus de primarul Chirica

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 7 iunie 2021, 13:15 Actualitate | Politic


Cezar Baciu
Foto: Facebook/ Baciu Cezar
La peste opt luni de la alegerile locale, Iaşiul are în sfârşit viceprimari. Unul dintre ei este consilierul USR-PLUS Cezar Baciu, acuzat de colegii de partid că a trădat şi că a votat bugetul Iaşiului propus de primarul Mihai Chirica. Celălalt viceprimar este liberalul Daniel Juravle.

PNL a introdus proiectul alegerii celor doi viceprimari ai Iaşiului pe ordinea de zi a şedinţei de luni a Consiliului Local după ce a reuşit să formeze o majoritate, alături de PMP şi de consilierul Cezar Baciu, ales în septembrie 2020 pe listele USR-PLUS, scrie News.ro.

Cezar Baciu a votat proiectul de buget local în urmă cu o lună, încălcând linia stabilită de USR-PLUS. El a contribuit atunci decisiv la trecerea proiectului.

În şedinţa de luni a consiliului au existat două propuneri pentru postul de viceprimar - Cezar Baciu şi Daniel Juravle, membru PNL, ambii fiind ulterior aleşi în aceste funcţii. Nu au votat reprezentanţii PSD şi cei ai USR-PLUS.

Liderul de grup USR-PLUS Ana Raluca Roşu a spus că Baciu nu mai reprezintă acest partid, în timp ce un alt consilier USR-PLUS, George Pleşu, a afirmat că ”domnul Goe a fost premiat”.

Primarul Mihai Chirica a susținut că din acest moment "raţiunea ar trebui să domine din ce în ce mai mult şi că este o necesitate capacitatea de a construi".

”De astăzi începe greul pentru cei doi viceprimari”, a mai afirmat primarul Mihai Chirica.

Proaspăt ales în postul de viceprimar, liberalul Daniel Juravle a spus că la opt luni de la alegerile locale nu se gândea că va apărea o majoritate stabilă în consiliu. Celălalt viceprimar ales, Cezar Baciu, a spus că funcţia obţinută este o greutate pe umerii săi şi că va lucra pentru ieşeni.

USR-PLUS a declanşat procedurile de excludere a lui Cezar Baciu din partid, existând chiar o decizie în acest sens a conducerii USR-PLUS. Întrucât Baciu a atacat decizia în instanţă, el rămâne membru USR-PLUS până în momentul emiterii unei hotărâri definitive în Justiţie. El îşi va pierde automat funcţia în situaţia în care instanţa va da dreptate USR-PLUS.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2180 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    ! (Luni, 7 iunie 2021, 13:20)

    tudorr [utilizator]

    Un tradator ordinar, exact cum a tradat noul lui stapan, chirica, partidul psd si s-a vopsit in liberat! Dublu inculpat in dosare de coruptie, tinut in puf de mafia psd, ca si celalalt milionar bugetar, inculpatul Alexe!
    • +2 (6 voturi)    
      Auzi? (Luni, 7 iunie 2021, 14:32)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Da de ce nu scrii negru pe alb ca e vb de un tradator USR-ist?
      Ai ajuns repede la concluzia ca de vina sunt PNL si PSD?
      Mai sa fie, ce frumos le potriviti voi din condei, cand e vb de ascuns mizeriile din USR.
  • -1 (13 voturi)    
    Un agent de vanzari de 26 ani (Luni, 7 iunie 2021, 13:20)

    Milka Man [utilizator]

    Foarte frumos, foarte frumos...Nu am ce zice...Important este sa pupe mana stapanului. Si evident, cu sprijinul tacit al USR PLUS Iasi.
    • +1 (5 voturi)    
      Evident! (Luni, 7 iunie 2021, 16:10)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      "Liderul de grup USR-PLUS Ana Raluca Roşu a spus că Baciu nu mai reprezintă acest partid..."

      "USR-PLUS a declanşat procedurile de excludere a lui Cezar Baciu din partid"

      Milka: evident, cu sprijinul tacit al USR PLUS Iasi.

      evident ...
    • +1 (1 vot)    
      ! (Marţi, 8 iunie 2021, 9:32)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Milka, daca stii politica de Bahlui, n-ar fi exclus ca vanzatorul de sosete sa fie infiltrat intentionat. Mafia USL la Iasi are radacini adanci in multe domenii. E o tactica veche sa infiltrezi calul troian si sa-l folosesti la o nevoie... In plus suntem o tara de hoti, cu putini oameni corecti si cinstiti, era si normal sa apara oportunistii care sa simta ca pot sa faca profit.
  • +3 (11 voturi)    
    well... (Luni, 7 iunie 2021, 13:34)

    karryne [utilizator]

    Stofa de PNL.
  • 0 (12 voturi)    
    Comentariu in stilul USR (Luni, 7 iunie 2021, 13:59)

    Arminius [utilizator]

    A tradat USR-ul, dar nu a tradat dreapta.
    • +3 (3 voturi)    
      Oare pana cand? (Luni, 7 iunie 2021, 14:43)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Ca vad ca are stofa de "pasare migratoare"...Si pe bune, cat de calificat e un individ de 26 ani pentru postul de viceprimar al unui oras ca Iasi?
  • +3 (11 voturi)    
    Probabil ca... (Luni, 7 iunie 2021, 14:05)

    Cataleya [utilizator]

    ...asa a fost intelegerea de la bun inceput intre PNL si Baciu.
    Dezertezi, votezi bugetul si noi te facem viceprimar.
    Ramane de vazut daca instanta le va da voie USR-istilor sa-l excluda pe Baciu din partid.
  • -1 (7 voturi)    
    Aha! Ce revelații cutremurătoiare! (Luni, 7 iunie 2021, 14:44)

    Amerlocu [utilizator]

    Aflăm că individul e trădător, un ratat și un incapabil. Bine dar USReii nu știau asta când l-au pus pe listele elctorale acum mai puțin de un an?! Pe atunci era cumva capabil și neratat?:) Câți alți trădători, profitori, și găinari ratați au mai ajuns în demnități publice plătite de la buget pe listele USR și voturile muflonilor ce au votat acea tarabă politică?

    Marxiști adevărați! Au un talent fenomenal, egalat doar de partidul lui Lenin și Stalin de a-l înjura azi cu muci pe trădătoril pe care-l lingeau ieri cu pasiune...
    • -1 (5 voturi)    
      Logica sclipitoare (Luni, 7 iunie 2021, 16:08)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Un om dintr-un partid este tradator.
      Concluzia directa: TOT partidul este mai rau decat partidele lui Lenin si Stalin!!!
      Bravo, genial, nota 10!
      • 0 (4 voturi)    
        Exact! (Luni, 7 iunie 2021, 17:28)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Sigur că USR e vinovat. Nu ei l-au pus pe listele electroale?!

        Dacă știau că omul e o nulitate și un trădător, de ce l-au pus acolo de la bun început?!

        Dacă sunt incapabili să-și evalueze calitățile morale și competența oamenilor pe care-i pun pe listele electorale ar fi bine să nu mai mintă cu vună știință alegătorii li să spună cinstit: „Cedem că acești candidați ai noștrii sunt buni, dar ei ar putea foarte bine să fie imbecili, profitori și trădători. Cum v-o fi norocul. Votați-ne totuși cu încredere :)”

        Pentru cultura ta generală exact ăsta era obiceiul partidului bolșevic: Geniul și integrul de azi devenea trădătorul și criminalul de mâine...
        • -2 (4 voturi)    
          Si ce vina gigantica ... (Luni, 7 iunie 2021, 19:12)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          "Dacă știau că omul e o nulitate și un trădător, de ce l-au pus acolo de la bun început?!"

          De unde ai tras concluzia ca stiau ce-i poate pielea inainte sa-l inscrie in partid?

          Mai mult, daca pentru tine eroarea umana nu exista si in orice job ar avea un om la prima greseala ar fi declarat incapabil si dat afara, nu s-ar mai misca mai nimic pe lumea asta.

          Nici unul din cele doua argumente de mai sus nu stau in picioare.
          E bine ca esti exigent cu USR, dar cand o greseala (recunoscuta, pe care incearca sa o repare, etc...) ii aduce la nivelul lui Lenin si Stalin ... pur si simplu te aberezi, si stii si tu foarte bine asta.
          • +3 (5 voturi)    
            Nu e minciuna o vină gigantică? (Luni, 7 iunie 2021, 22:57)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            USR s-a lăudat că e un „partid altfel”. Că toți candidații pentru orice poziție publică sunt competenți, onești și dedicați servicii cetățenilor pe care-i reprezintă. Că partdiul are mecanismele sale de verificare și validare ce filtrează găinarii.

            Individul ăsta nu a candidat consilier local la Țăndărei ci tocmai la Iași ce e al doilea oraș al țării. Dacă nici pe ăsta nu l-au puttut verifica ce încredere poți avea în ei? Înseamnă că fie mint, fie vorbesc ca să nu tacă.

            USR ne-a asigurat că aleșii lor vor repreznta întotdeauna interesele cetățenilor ce i-au ales, vor vota conform conștiinței lor și nu vor face jocurile politice ale nimănui. Totuși vedem că un consilier local ce a decis să voteze alrfel decât a decis partidul în mod arbitrar e imediat exclus din partid. Nici măcar nu s-au obosit să-l întrebe de ce a votat altfel.

            Poate că omul a cosndierat că e mai important pentru alegătorii săi ca orașul lor să iasă din paralizie și să aibă totuși un buget din care să se facă ceva, decât să aștepte la nesfârșit după toanele și poftele Chichiroaicei. Pentru asta trebuie dat afară din partid?!

            Genul ăsta de intoleranță isterică existat doar la bolșevicii lui Stalin. Asta e situația oricum ai lua-o...
  • +3 (5 voturi)    
    Astia de la USR... (Luni, 7 iunie 2021, 19:00)

    Cataleya [utilizator]

    ..n-ar recunoaste nici in ruptul capului ca si in USR exista gunoaie, infractori, dezertori, tradatori...de parca nu tot din natia romana fac parte.
    Cand ai trecut deja de 10% ca partid la nivel national, nu ai cum sa nu ai si uscaturi.
    Dar astia, nu si nu.
    La noi nu exista asa ceva.
    De parca ar fi de pe alta planeta.
    Le spui de tradatorul Baciu si ei imediat incep sa injure alte partide, de parca Baciu ar fi fost pus consilier de Orban, Ciolacu sau Simion.
    De-aia au cazut de la 24 la 14% intr-un an.
    Pt ca au inceput sa-si apere toti infractorii si sa bage mizeriile sub pres exact ca celelalte partide.
    • -1 (3 voturi)    
      ! (Marţi, 8 iunie 2021, 9:33)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ba recunosc, ii dau si afara din partid, ceea ce la psd, pnl si alte mizerii nu inseamna decat avansare in cariera!