VIDEO Dominic Fritz le dă liberalilor termen până luni să semneze protocolul local / Liderul PNL Timiș: Mă întristează să văd cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 19:48 Actualitate | Politic


Dominic Fritz
Foto: Facebook
Primarul ales al Timişoarei, Dominic Fritz, le dă liberalilor termen până luni să se hotărască dacă vor alianță cu USR-PLUS pentru o majoritate în Consiliul Local și Consiliul Județean, prin semnarea unui parteneriat administrativ, el spunând că în caz contrar va fi "nevoit" să găsească "alte soluţii". Președintele ales al CJ Timiș, Alin Nica, lider al filialei PNL, a reacționat pe Facebook, spunând că îl "întristează" să vadă "cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare care ar putea aduce beneficii Timișoarei și întregului județ".

Acum, Fritz le dă liberalilor termen până luni să ia o decizie.
  • "Eu am spus că până luni seară o să vreau să știu foarte clar dacă PNL, sub conducerea lui Alin Nica, vrea să facă o majoritate cu noi. După luni seară, dacă nu vor, o să trebuiască să analizez alte opțiuni, ceea ce nu aș vrea. Eu chiar aș fi curios ce alte opțiuni are domnul Nica, cu cine ar putea să facă altă majoritate. Îmi dă multe semne de întrebare despre buna-credință a acestor negocieri.
  • Eu sunt încă încrezător că putem ajunge la o concluzie și eu încă nu vreau să mă gândesc la alte opțiuni. În momentul ăsta e în mâinile domnului Nica dacă vrea ca PSD sau Pro România să facă parte din guvernare. O să încep să vorbesc cu toți cei votați de timișoreni, inclusiv cu cei din PSD și Pro România. O să analizez situația luni seara. Dar cel care ține cheia dacă PSD sau Pro România vin la guvernare e Alin Nica”, a explicat Fritz.
El spune că nu va participa la nicio altă întâlnire cu PNL decât aceea pentru semnarea protocolului stabilit.
  • "Mă întâlnesc doar dacă am o siguranță că pe baza celor discutate PNL vrea să facă ceva pentru Timișoara și timișoreni. (…) Sunt forțe care preferă să funcționeze lucrurile așa cum au funcționat dintotdeauna”, a adăugat Fritz, într-o intervenție video postată pe Facebook, în care a relatat în detaliu cum au decurs negocierile cu liberalii, care s-au răzgândit cu 5 minute înainte de conferința de presă în care urma să fie anunțată alianța locală.
Liderul PNL Timiș: Mă întristează să văd cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare

Președintele ales al CJ Timiș, Alin Nica, lider al filialei PNL, a reacționat pe Facebook, spunând că îl "întristează" să vadă "cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare care ar putea aduce beneficii Timișoarei și întregului județ".
  • "Mă întristează să văd cum frustrarea şi imaturitatea politică minează o relaţie de colaborare care ar putea aduce beneficii Timişoarei şi întregului judeţ. Deşi sunt conştient că majoritatea partenerilor de discuţii de la USR PLUS sunt lipsiţi de experienţă în administraţie publică, mărturisesc că a fost o surpriză neplăcută pentru mine să observ că partenerii noştri au abandonat negocierile când am cerut să amânăm cu o săptămână discuţia despre funcţii.
  • Am considerat că este mai important să semnăm azi protocolul legat de programul comun de guvernare locală, care nu conţinea nicio prevedere legată de funcţii. Am fost refuzat. Reacţia lui Dominic Fritz a fost de părăsire a negocierilor şi de acordare a unui ultimatum. Îl apreciez pe Dominic şi presupun că are această abordare, care nu îl caracterizează, sub presiunea colegilor care doresc urgentarea unui protocol de colaborare, astfel încât să obţină cu orice preţ numirile dorite", afirmă Alin Nica.
El susține că "împărţirea funcţiilor, numirea urgentă a unor membri, aşa cum îşi doreşte" USR-PLUS, "nu este principalul obiectiv" al PNL.

Nica admite că este nevoie de o majoritate atât în Consiliul Local Timişoara, cât şi în Consiliul Judeţean Timiş, dar spune că aceasta trebuie să fie una "funcţională bazată pe cooperare, înţelegere, lipsa ameninţărilor, a atacurilor politice lipsite de bază reală şi, mai ales, fără ultimatumuri".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9331 vizualizari

  • -3 (47 voturi)    
    fraza care spune totul (Joi, 22 octombrie 2020, 19:55)

    sucaa [utilizator]

    "Deşi sunt conştient că majoritatea partenerilor de discuţii de la USR PLUS sunt lipsiţi de experienţă în administraţie publică"
    dupa ce pnl-ul a distrus Timisoara acom ei sunt in masura sa dea calificaive fata de experienta in administratie publica?
    hahahahaha, sa-nteleg ca ei nu inteleg ca voi vreti sa furati??? :))
    astept ziua cand va vine si voua randul. usor usr lumea a inceput sa realizeze ce poame sunteti.
    • +19 (33 voturi)    
      cuvantul care spune totul (Joi, 22 octombrie 2020, 20:23)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Funcții.
      Asta vrea PNL sa discute, nu planuri pentru Timișoara.
      Funcții.
      Numai fraierii, imaturii, neexperimentații discuta de a face ceva pentru oameni.
      Funcții.
      • 0 (4 voturi)    
        sa analizam putin maturitatea politica a lui Nica (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:02)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        Intai sa luam de bune declaratiile lui Nica, cum ca si-a dat seama in ultimul moment ca nu are mandat pentru negocieri. Asta e o dovada clara de diletantism, nu de maturitate politica.
        Eu totusi refuz sa cred ca Nica, echipa lui de negociere si conducerea de la centru nu si-au dat seama pana in ultimele 5 minute ca negocierile nu au mandat. Pur si simplu de la centru (Orban) a venit comanda STOP! Iar Nica, in loc sa comunice de la bun inceput ca negocierile sunt avansate, dar ca se suspenda pana la clarificarea deciziilor de la centru, vine cu CIRCUL asta cu parasitul negocierilor inainte de semnare, plus declaratiile arogante de dupa.
        Robu a pierdut primaria la peste 20 de procente fata de Fritz cu toate ca a avut o serie de realizari concrete (insuficiente, dar totusi) si fara sa fia avut probleme dovedite de integritate. Pur si simplu aroganta si circul promovate de Robu au fost sanctionate de votanti. Iar acum circul se muta de la primarie la judetean.
      • +1 (3 voturi)    
        ai citit gresit (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:19)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        "împărţirea funcţiilor, numirea urgentă a unor membri, aşa cum îşi doreşte" USR-PLUS, "nu este principalul obiectiv" al PNL.
        Adica USR vrea functii iar PNL zice ca nu asta e obiectivul
        E fix invers ca deobicei
        • -1 (1 vot)    
          Ai citit gresit! (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:44)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Cum, omul asta nu s-a descaltat si a intrat, direct, cu bocancii in PNL??!! Mai, sa fie!!! Atentie timisoreni, aroganta isi face intrarea in oras!!!
    • +18 (32 voturi)    
      PSD si PNL au avut termen 30 de ani sa fie altfel! (Joi, 22 octombrie 2020, 21:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      N-au fost! Au devalizat Romania imbogatindu-se peste masura, promovand interlopi, hoti, corupti, imbecili, comunisti, fii de nomenclaturisti, incompetenti si handicapati mintali. Aceste doua partide sunt raul si dusmanii Romaniei!
    • -13 (33 voturi)    
      De la inaltimea lui de absolvent de liceu (Joi, 22 octombrie 2020, 21:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      De la inaltimea lui de absolvent de liceu iezuit (si atat; acolo, cu ajutorul lui Doamne-Doamne, le-a aflat pe toate; facultatea ar fi fost pierdere de timp) teutonul da sarcini, ultimatumuri, etc. iobagilor pe care-i pastoreste.

      Sigur ca da, e normal asa, doar e teuton, e drept mai precar educat (dupa regulile pamantene)...dar cine sunt iobagii care au curaj sa puna sub semnul intrebarii educatia teutonului? Ce tupeu! Dati cu minus pentru asta!
      • +16 (32 voturi)    
        partea asta ai sarit-o? (Joi, 22 octombrie 2020, 22:03)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ia citit doar pozele din CV-ul lui?

        "Curios să înțeleg de ce nu trăim într-o lume mai bună - și dornic să schimb asta - am studiat științe politice și administrative, ca bursier al Fundației Academice Naționale Germane, la Universitatea din Konstanz (Germania), la Sciences Po Paris (Franța) si la Universitatea din York (Anglia). Lucrarea mea de licență a fost despre politicile sociale din România. Lucrarea de masterat s-a axat pe capacitatea administrației publice în țări ieșite din război."

        https://www.dominicprimar.ro/autoportret

        nu mai spun de "Din 2016-2019, am fost șeful de cabinet al fostului Președinte Köhler" sau alte nimicuri din astea

        Da' la ciuma rosie daca nu ai 3 doctorate la academia SRI nu esti 'telectual. Vai capul vostru de analfabeti
        • -5 (23 voturi)    
          E chiar asa cum am spus! (Joi, 22 octombrie 2020, 22:41)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          E chiar asa cum am spus!

          Incep cu o paranteza : Da, ai dreptate cu securistii SRI doctori si doctoranzi. E plina politica de telectuali d'astia...si, ca precizare, s-a umplut si "ciuma rosie" cu ei, e drept, putin mai tarziu decat ciuma galbena sau ciuma #rezist (la astia din urma sunt chiar securistii aia prosti de tot). Am incheiat paranteza.

          Cu privire la "studiile" universitare ale lui teutonel Fritz, ales primare, asa cum zicea Caragiale, ele sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire.

          NICIUN dar ABSOLUT NICIUN CV oficial nu pomeneste de studii academice postliceale ale acestui teuton. Stii de ce? Pentru simplul fapt ca minciuna intr-un document oficial SE POATE PEDEPSI (in anumite conditii)...iar teutonul are atata instinct de conservare.

          In rest, ca matale crezi in existenta acestor studii din ceea ce scrie el insusi sau cum preiau prietenii lui pe diverse paginute la margine de internet...hehehe, e plina lumea de creduli d'astia.
          Site-uri despre existenta Zanei Maseluta sunt de cel putin 50x mai multe decat cele despre studiile lui Fritz. In rest, Zana Maseluta exista cat exista si studiile de nivel academic ale lui Fritz.
          • 0 (6 voturi)    
            Licenta si masterat, ce sunt? (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:00)

            holdup [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ...ati inceput iar cu strambele legate de studii, la fel ca si cu Bac ul ministrului Funeriu. Asa i ca n are sapca?
            • -3 (3 voturi)    
              Mai baiete, tu intelegi ce am spus? (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:59)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui holdup

              Mai baiete, tu intelegi ce am spus in postarea la care ai raspuns?
              • +3 (5 voturi)    
                Sunt buni aia dupa care oftezi tu, aia (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:10)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                cu diplome "ridicate"de la BioTerra - "punctele de lucru" din Alexandria si Drobeta Turnu Severin in cadrul promotiilor "Trei intr-una de la Distanta" si cu masteratele si doctoratele castigate in baltile din Balt si din Delta Vacaresti.
          • 0 (4 voturi)    
            da-mi si mie cateva link-uri (Vineri, 23 octombrie 2020, 14:43)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Da-mi si mie link la cateva din CV-urile oficiale ale lui Fritz unde nu apar studii postliceale.
            La o cautare rapida pe net, n-am gasit nimic de genul asta.

            Si dupa aia mai vorbim
            • -1 (1 vot)    
              Exact asa cum imi inchipuiam, contrar logicii (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:23)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Exact asa cum imi inchipuiam, contrar logicii....dar tipic #rezist:
              "faptul ca nimeni n-a vazut elefanti in copaci demonstreaza ca elefantii zboara si se camufleaza bine!".....hahahaha

              Deci, n-ai gasit niciun CV oficial, "deci asta e o dovada ca in CV-ul oficial sunt trecute studiile postliceale"....hahahaha
              • +1 (1 vot)    
                asta e argumentatia ta? Pe bune?!? (Vineri, 23 octombrie 2020, 22:38)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Adica eu ar trebui sa te cred pe cuvant ca "NICIUN dar ABSOLUT NICIUN CV oficial nu pomeneste de studii academice postliceale ale acestui teuton", fara sa-mi prezinti vreo urma de dovada? Asta dupa ce iti spun ca am cautat pe net CV-uri din alea oficiale cum zici tu, si n-am gasit?

                Deci daca zice niuluk o chestie fara a avea vreo dovada si eu nu-l cred, actionez contrar logicii, tipic #rezist?!?

                Esti de un penibil care depaseste pana si nivelul tau de postac trist....
                • 0 (0 voturi)    
                  Mai baiete, NU exista CV oficial (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 3:29)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                  Mai baiete, NU exista CV oficial, public in care sa fi pus studii post liceu iezuit de nivel universitar, macar atata lucru pricepi?
                  Cauti, nu gasesti CV oficial si totusi o tii ca Stan cu Fluierul?
                  • 0 (0 voturi)    
                    tu uiti ce-ai scris mai sus? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:11)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Citezi din tine: "NICIUN dar ABSOLUT NICIUN CV oficial nu pomeneste de studii academice postliceale ale acestui teuton. Stii de ce? Pentru simplul fapt ca minciuna intr-un document oficial SE POATE PEDEPSI (in anumite conditii)...iar teutonul are atata instinct de conservare"

                    Din insiruirea ai de cuvinte, "mai baiete", se intelege fara dubii ca exista CV oficial, dar in el nu se specifica studiile.

                    Acu, o intorci ca la Ploiesti, si imi spui ca nu exista CV oficial de loc si din cauza aia studiile de care vorbeste Fritz in CV-ul lui neoficial sunt musai aberatii. Ai o logica de nivelul Veoricai, daca nu mai jos.

                    Mai asteapta vro cateva saptamani, pana cand pritenii tai se linistesc cu contestatiile, si vei vedea CV oficial pe site la primaria Timisoara. Si atunci poate, te vei lamuri. Desi, sincer, am dubii. Oricum, analfabetismul functional a lasat ceva urme prin partea de gandire logica niulociana.
      • +3 (5 voturi)    
        Aveti grija, (Vineri, 23 octombrie 2020, 7:19)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        stresul si nervi pot provoca AVC. In alta oridine de ideii. Si daca avea 8 clase, tot avea mai multa scoala ca multi din politicieni rroamani.
        Si ar mai fi ceva, voi astia pro PSD nu vreti sa va cresteti nivelul de cultura ....tineti cu dinti de mentalitatea cu WC in curte.
        Si un articol atasat daca imi va fi ingaduit de hotnews. Poate o sa intelegeti ce vreu sa spun: https://adevarul.ro/locale/timisoara/cum-confiscat-nicolae-iorga-primul-ministru-romaniei-lincolnul-timisorenilor-anul-1931-1_54bed16b448e03c0fdcb5120/index.html
        • -3 (3 voturi)    
          Bre, (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          "..stresul si nervi.."
          "In alta oridine de ideii."
          ==================
          Vezi cu i-urile alea, cand pui unul, cand pui doi...etc, mai Kulturel.
          • +1 (3 voturi)    
            Da, am facut greseli gramaticale (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:48)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            altceva Fa !?
    • +16 (26 voturi)    
      PNL, partea mai slaba din USL (Joi, 22 octombrie 2020, 21:57)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Ii face frustrati, inmaturi si lipsiti de experienta politica si dup-aia se intreba unde e conflictul, nu?
      La fel ca Mitica Dragomir cu Becali: L-am facut panarama, hahalera, gunoi dar nu ne-am jignit, am vorbit ca prietenii.

      Poate ar trebui sa va faca si USR traseisti, tradatori si mincinosi si sa spuna si ei ca sunt tristi ca vad asa partener mizerabil de negocieri. Fara vreo jignire, evident :)

      La Timisoara apropo, PNL a pretins ambele posturi de viceprimar dupa ce a obtinut 30% din voturi, iar USR 41%. Asta ca sa discutam de parteneri onesti.
    • +2 (6 voturi)    
      Și dacă nu semnează ce faci bă Fritz? (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Cu USR se întâmplă ce bănuiam.Așteaptă să pună mâna pe putere și să-și arate colții.Bă Fritz,un protocol se semnează dacă vii cu un program și acest program este acceptat și de cealaltă parte.Deocamdată Fritz nu ne-a arătat un plan.
  • -16 (36 voturi)    
    adica Fritz spune ca USR se aliaza cu PSD? (Joi, 22 octombrie 2020, 19:56)

    tahomir [utilizator]

    Pai si de ce nu ma mira chestia asta?
    • -2 (10 voturi)    
      trist dar adevarat (Joi, 22 octombrie 2020, 20:25)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Din păcate nu sunt alte opțiuni.
      Cred ca Fritz blufează, ar guverna mai folositor pentru timișoreni cu un consiliu ostil (fără majoritate) dar cu transparenta totală pentru public, sa vadă clar oamenii cine ce votează și ce susține.
    • +7 (15 voturi)    
      Asta vrei tu sa intelegi, nu ti-o spune Fritz ! (Joi, 22 octombrie 2020, 20:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Cuvintele creaza si sugestii nu trebuiesc luate intotdeauna ca in traducerile mot a mot ! :))
      • 0 (4 voturi)    
        Aaaa, sigur, lumea intelege klingonieni... (Vineri, 23 octombrie 2020, 2:45)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Aaaa, sigur, lumea intelege klingonieni, romulani si ce mai sunt pe acolo, nu pesedoi... :-)
        Hehehe, a dreaq realitate, cum devine frecventabila ciuma rosie chiar de catre #ciumaprostilor... :-))
        • 0 (2 voturi)    
          Iote, vezi cum imi dovediti voi pesedoii (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:53)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          (tu, @tahomir, @asavreau s.a.) ca nu m-am inselat ?

          PS. Deja va sugestionati ca USR nu o sa mai dea la cap PSD si ca o sa-i lase sa-si faca mendrele ca si pana acum sub blanda obladuire a PNL !

          PPS Wrong ! :)))
  • +26 (46 voturi)    
    ok (Joi, 22 octombrie 2020, 20:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Adica USR si-a pierdut timpul cu PNL ca sa faca alianta timp de 3 zile de negocieri si in ultima clipa PNL s-a retras, dar auzi ca Fritz si USR sunt cei care mimeaza relatii de colaborare...

    Genul asta de scuze auzi la comunisti. Dar deh, PNL e expert in relatii de colaborare... USL e un exemplu foarte bun de colaborare eficienta.
  • +21 (39 voturi)    
    USL traieste !!!! (Joi, 22 octombrie 2020, 20:02)

    liviu_ [utilizator]

    URAAAAAAAAA

    hai sa fim seriosi... aceeasi chestie...
    pnl face o tampenie
    apoi pnl acuza usr...

    hai sictir!

    ba e a 3-a oara cand o repet (in circumstante diferite) DRACU VA MAI VOTEAZA !!!

    daca dispare usr (Sau se dovedeste la fel de nociv ca voi) imi anulez votu ba! eu no votez "psd, dar cu galben"
    • -5 (19 voturi)    
      Până una alta USReii și PSDeii sunt ca frații (Joi, 22 octombrie 2020, 21:32)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ieri tocmai au făcut dovada frăției de nezduncinat.

      USR a convins PNL să nu boicoteze alegerea șefului consigliului legislativ, afirmând că vor susține candidatura lui Zăgrean propus de PNL. În realitate blatul dintre PSD și USR era gata aranjat

      PNLeii au fost țăpuiți. USReii au votat candidatura lui Ciordache la șefia consigliului iar în schimb peste 100 de parlamentari PSD au votat candidatura senatorului USR Dircă la viceșefia consigliului legislativ ca adjunct al lui Ciordache

      Mai mare dragul să-i vezi ca frații pe oamenii lui Ciolacu și Barna :)
      • 0 (4 voturi)    
        Hehehe, uite cum iei minusuri: spui fapte! (Vineri, 23 octombrie 2020, 2:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Hehehe, uite cum iei minusuri: spui fapte!

        Bine ai aterizat pe forumul asta! ;-)
        • -1 (3 voturi)    
          Ha-ha-ha... Drept pt care @Amerlocu (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nestiind ca tu inversezi rosturile si intelesurile ti-a dat un "plus" si te-a facut neconvingator, aruncandu-te in "mocirla" celor care "nu au dreptate", "nu spun adevarul", au "IQ-ul cat numarul de la pantof", etc, etc, etc.. (te-am citat) ! :)))

          PS. Cum de poti sa mai traiesti cu o astfel de rusine pe cap (de a nu fi inca plin de minusuri la ora asta 11:00 ? :)))))
  • -5 (27 voturi)    
    Blitzkrieg (Joi, 22 octombrie 2020, 20:05)

    ipolitic [utilizator]

    adica Fritzkrieg
  • -11 (31 voturi)    
    dl Nica are si alte optiuni (Joi, 22 octombrie 2020, 20:06)

    Je__ [utilizator]

    problema e ca voi nu aveti nici o alta optiune

    cu cine faceti alianta?
    eu zic sa te pregatesti sa fii primar decorativ
    • +3 (17 voturi)    
      Decorativ ca Băsescu (Joi, 22 octombrie 2020, 21:27)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Dacă Fritz rămîne acum decorativ în Timișoara, peste 4 ani va fi reales în glorie și va trage și USR în sus la nivel național.
    • +7 (17 voturi)    
      Cealalta optiunea a lui Nica (Joi, 22 octombrie 2020, 21:34)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      este PSD si Pro, nu cred ca mai prinde un mandat daca se aliaza cu PSD si cu Pro ... Plus ca la Timisoara cu siguranta PNL nu mai vede mandate daca se aliaza cu PSD .
    • +3 (15 voturi)    
      alegeri, alegeri (Joi, 22 octombrie 2020, 21:59)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ce optiuni mai are domnu' Nica?
      Sa mearga la Eurovision sau Vocea Romaniei, ca la politica face varza in Timis?
  • +23 (33 voturi)    
    !!!! (Joi, 22 octombrie 2020, 20:24)

    nlln [utilizator]

    Supraveghez cu atentie reactiile PNL acum dupa alegerile locale.

    Seamana cu PSD....ca doua picaturi.
    Juri ca au " aceeasi scoala".
  • +7 (17 voturi)    
    Sa avem rabdare! (Joi, 22 octombrie 2020, 20:30)

    nlln [utilizator]

    PNL ul s-ar putea sa pregateasca o groapa pentru altii .
    Numai sa nu fie surprinsi daca vor ajunge chiar ei in ea.

    Majoritatea candidatilor PNL s-au discreditat de-a lungul timpului prin propriile actiuni sau inactiuni( nu mai zic mici intelegeri pe sub masa pe care au avut impresia ca le stiu doar ei).
    Sa continue asa cum au inceput si sa vedem rezultatul.In decembrie.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu va plac ultimaturile cand vi se dau, (Joi, 22 octombrie 2020, 20:36)

    Susufler0 [utilizator]

    in schimb santajul cand il practicati e ok ! :((
  • +1 (15 voturi)    
    USR ar trebuie sa se dezica public de PNL (Joi, 22 octombrie 2020, 21:15)

    cristi_an [utilizator]

    penalii aia au vise umede cu USL
    • 0 (4 voturi)    
      Ce ai în cap? (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      USR trebuie să ne arate un program pentru România.Alianța cu un partid sau altul trebuie să fie de conjunctură,impusă de rezultatul alegerilor,nu de ambiții personale.Altfel,USR nu este ce speră(deocamdată)românii.
    • -1 (3 voturi)    
      Momentul adevărului, într-adevăr (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:09)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Da, gura păcătosului adevăr grăiește. E într-adevăr momentul ca șarada să înceteze. Era știut de la bun început că fanatismul marxist al USRilor îi face incapabili să colaboreze cu oricine afară de PSD
      - demonstrația au făcut-o recent la votul de înscăunare al PSDistului Ciordache și a adjunctului său USReu Dircă

      Sigur că e de preferat ca alegătorii să înțeleagă toate acestea înainte de alegeri le parlamentare. Pentru că orice vot pentru USR e de fapt un vot pentru PSD
      • 0 (2 voturi)    
        "Fanatism marxist" ! (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Mai Breloc, te-a agatat PSD la cingatoare si din postura asta troznesti aiureli peste aiureli ?!!

        Tu esti cel de la care "e de preferat ca alegatorii sa inteleaga" toate neadevarurile baiguite de PNL care in loc sa se retraga din sala a girat cvorumul pt alegerea lui Ciordache !

        PS. Asta apropo de cine colaboreaza cu PSD ! :))))))))))))
        • -1 (3 voturi)    
          Las-o jos că măcăne (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:51)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Puiuț,

          Până una alta SINGURUL beneficiar al mârlăniei cu Ciordache e USR care l-a plantat pe alde Dircă în poziția de prim valet al lui Ciordache.

          Dacă USR avea vreo urmă de onestitate îi cerea lui Dircă să se retragă din sinecura în care a fost ales cu voturile a peste 100 de PSDei.

          Restul e doar gargara zgomotoasă prin care USR se chinuie să-și acopere blatul cu PSD.
          • 0 (2 voturi)    
            E aceiasi placa uzata pe care o pui de 48 de ore (Vineri, 23 octombrie 2020, 19:03)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            pe site-ul HN.ro si inteleg ca faci asta pt ca nu ti se cere calitate ci cantitate ! Urmezi punctajul primit ! :)))))

            PS. Pe de alta parte, este evident ca jucam in ligi diferite (tu, evident, intr-una mult inferioara celei in care joc eu), asa ca nu mai stau sa imi pierd vremea cu tine !

            PPS. Si inca ceva ce trebuie sa stii : Spre deosebire de tine, eu imi sunt propriul stapan !
            • 0 (2 voturi)    
              Hai să te vedem de ce ești în stare (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 0:19)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Explică-mi cu cuvintele tale cum au ajuns peste 100 de PSDiști să-l voteze pe ratatul Dircă de la USR pentru o sinecură pe viață?
  • -1 (7 voturi)    
    Cam asa... (Joi, 22 octombrie 2020, 21:49)

    zaw [utilizator]

    Azi in Timisoara,maine in toata tara.Ha,ha.ha....
  • -3 (7 voturi)    
    Dragi USR-isti (Vineri, 23 octombrie 2020, 0:22)

    A310 [utilizator]

    cred ca nu mai aveti "tiglele pe casa" , adica cum sa iesiti din pozitia de tutari ai PNL-ului . l
  • -2 (10 voturi)    
    Atentie la PNL (Vineri, 23 octombrie 2020, 0:43)

    TrueBlue [utilizator]

    Ca nu mai e ce a fost acum 30 de ani. Intre timp s-a infectat cu fostul PCR = FSN = PD = PDL plus traseistii PSD-isti.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu se înțeleg cum să împartă ciolanul, (Vineri, 23 octombrie 2020, 1:10)

    rectificare [utilizator]

    USR-PLUS nu se mai mulțumește cu zgârciuri, acum vrea carne macră !
    • +2 (4 voturi)    
      Ce vrei și tu acum? (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:10)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      E pentru prima oară când ajung și ei la pradă. Foamea e cât China
  • +5 (7 voturi)    
    tupeu (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:50)

    disraeli [utilizator]

    o melodie La Familia se numeste tupeu de borfas, in cazul asta as putea spune tupeu de userist. se cred pe val. sa avem rabdare pana pe 6 decembrie.
  • +3 (5 voturi)    
    USRul are foame de functii (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:42)

    tahomir [utilizator]

    Deci imi pare rau dar Nica de la PNl insista pe principii iar USRul da ultimatumuri caci vrea functii azi, nu maine. Si daca nu se intelege cu PNLul atunci USRul se va alia cu PSDul, fix asta a zis dl Fritz, cu subiect si predicat.
    Stiu ca multi dintre fostii mei colegi din USR+ sunt analfabeti functional , ca de aia am plecat de acolo,dar pana si ei ar putea sa inteleaga ce a spus Fritz, caci a fost foarte clar. Daca nu e cu PNL atunci vor face alianta cu PSD. Ceea ce era de asteptat.
    Baietii astia viseaza doar functii, nimic altceva. Veti avea o mare si neplacuta surpriza, caci pe langa faptul ca sunt ahtiati dupa putere sunt , in majoritatea cazurilor , profund incompetenti, incapabili de dialog si de respect.
  • -2 (4 voturi)    
    pnl=psd (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:09)

    hanu [utilizator]

    aceiasi banditi, cu pene diferite, de 3 decenii incoace.
    Sunt ca electrocasnicele fabricate pe aceeasi linie din china, dar branduite diferit. Dupa care fraierii se bat care marca e mai buna...
  • +4 (6 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    PNL - nu semnati mah nimic cu mafiotii astia care dau ultimate.
    Daca e ceva serios si bine votati da daca nu nu.
    Sa se duca cu PSD daca asa vor.
  • +2 (4 voturi)    
    Cateva diferente calitative intre Nica si Fritz (Vineri, 23 octombrie 2020, 13:59)

    andipetre [utilizator]

    Pentru informarea celor care nu sunt din Timisoara.

    Nica e absolvent pe bune, cu note mari, a uneia dintre cele mai serioase facultati din Timisoara: a terminat Calculatoare la Politehnica din Timisoara, e inginer IT si si-a facut facultatea ca oamenii normali, adica imediat ce a terminat liceul, intrand din prima si fara probleme.

    Fritz a facut tarziu ceva facultate obscura de stiinte politice, zice el.

    Nica are experienta reala in administratie. La primul sau mandat fost cel mai tanar primar din tara si practic a revolutionat localitatea pe care o administra, cu fonduri europene, fiind apreciat de cetateni si reales constant fara probleme. E un exemplu de om dinamic, tanar inteligent, cu spirit antreprenorial dezvoltat.

    Fritz a lucrat intr-un ONG, nu a administrat niciodata vreo institutie, nu a condus pe nimeni, dar e un foarte bun comunicator si orator. A castigat nu din meritul sau, ci din cauza frustrarilor generate de Robu, un personaj considerat arogant si depasit, de care se pare ca timisorenii s-au cam saturat.

    Daca ar fi candidat Nica la Timisoara, Fritz nu avea nicio sansa.
    • -2 (4 voturi)    
      Vezi diferenta calitativa care conteaza (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      dintre USR si PNL ?

      PS. PNL a mers pe mana unui penal (mare grija !) care a cantat la chitara si si-a fluturat pletele in vant, crezand ca alegerea Timisoarei drept Capitala Europeana a Culturii i se datoreaza (desi stia ca el personal nu a facut nimic in acest sens) in vreme ce USR a stiut sa aleaga un candidat cu care sa castige !

      PS. In rest, chestia cu "Daca ar fi candidat Nica... este copilareasca : Daca si cu Parca ! :))
      • +2 (2 voturi)    
        Eh, generalizari fara substanta... (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 14:27)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Vezi, asta e naravul vostru, al celor inregimentati politic ca fani neconditionati ai unui partid (in cazul tau USR probabil). Faceti aprecieri simpliste, radicale, exagerand anumite aspecte si aplicand generalizari absurde, fara sens si substanta.

        Nu stiu cat de penal e Robu, asta e treaba judecatorului, dar daca ai fi din Timisoara ai sti ca vinovatul real responsabil de smecheriile imobiliare din oras a fost administratia lui Ciuhandu. Robu e probabil o victima colaterala, implicarea lui in dosar poate fi pur si simplu o consecinta a naivitatii sale de a semna "ca primarul". Ce pot sa zic, Robu mi-a fost profesor la facultate si, crede-ma, poti spune multe despre el dar nu ca ar fi un perfid agent al coruptiei...

        Sigur ca PNL a fost mai putin inspirat in Timisoara, probabil din inertie sau pura prostie a organizatiei locale care nici nu a ales un candidat mai bun, nici nu a inteles potentialul propagandistic al USR. Dar e absurd sa incepi sa gasesti intelesuri ascunse acestui gest, sa consideri speculatiile tale ca adevaruri supreme si apoi sa le generalizezi la nivelul intregului PNL. Pentru ca PNL, cu toate probleme sale (si desi eu in general ii sustin nu ma feresc sa-l critic cand e cazul) are oameni exceptionali in organizatie: Boc, Bolojan, Nica, altii, au obtinut rezultate reale prin munca de calitate si au castigat cinstit simpatia electoratului. Tare ma indoiesc ca un povestitor carismatic ca Fritz va fi in stare sa aiba macar 10% din realizarile acestora. Administrarea unui oras mare nu se face prin lozinci "progresiste" si PR pe social networking.
    • -1 (3 voturi)    
      Cateva diferente calitative intre Nica si Fritz (Vineri, 23 octombrie 2020, 19:17)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Trebuia vazut daca nu au fost furtisaguri, gen usr si la Timisoara, caci s-a speriat si Fritz de scorul obtinut, fara sa-l recomande nimic ca bun gospodar, poate niste hartii obtinute aiurea, adica, pe alte meridiane si paralele!!! Vezi funeriul ( sic!).