Ciolacu, despre proiectul Guvernului privind carantinarea: Un alt zombi legislativ

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2020, 10:03 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri că proiectul de lege al Guvernului Orban privind carantinarea şi izolarea este "un alt zombi legislativ" şi că va invita în Parlament societatea civilă pentru a repara "haosul PNL".

"Guvernul Orban naşte un alt zombi legislativ şi ne impune dezbatere în regim de urgenţă. Invităm în Parlament societatea civilă să reparăm împreună haosul PNL! Doar la prima lectură, colegii mei au găsit în legea privind carantina şi izolarea aberaţii majore ce atentează grav la drepturile şi libertăţile românilor. Enumăr câteva exemple din gândirea unui partid care îşi spune liberal, dar vrea să transforme statul într-un regim totalitar. Izolarea prevede nu doar separarea fizică, ci şi aplicarea obligatorie a unui tratament inclusiv asimptomaticilor - cum s-a întâmplat deja, neconstituţional, în multe spitale. Formularea 'probabilitate ridicată de apariţie şi propagare a unui agent patogen' permite oricând Guvernului să instituie carantină şi s-o menţină oricât. Oricine şi orice poate fi suspectat ca 'potenţial expus' virusului şi intră în carantină, se aplică restricţii şi unor bunuri ale românilor, precum automobilele, de exemplu", a scris Ciolacu pe Facebook.

El a mai susținut că în proiect nu există nici un fel de claritate asupra duratei lipsirii de libertate, iar "datele ştiinţifice" nu pot constitui un criteriu valid juridic când e vorba de lipsirea de libertate, fiindcă nu oferă deloc predictibilitate.

Ciolacu a spus că proiectul oferă "puteri discreţionare" ministrului Sănătăţii "de a dispune cele mai grave măsuri de privare de libertate când există un risc iminent, la simpla propunere a Institutului Naţional de Sănătate Publică, care de altfel îi este subordonat".

"Am auzit azi cele mai importante voci ale societăţii civile punctând alte exemple de derapaje dramatice pe care această lege le provoacă. De aceea, vom invita mâine principalele ONG-uri din România specializate în apărarea drepturilor omului la dezbaterea acestei legi în comisii. Îi vom asculta şi le vom prelua propunerile. Să vedem dacă PNL va considera şi societatea civilă un 'duşman al poporului', pe modelul CCR", a susținut Ciolacu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1830 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Mafiotilor, dispareti! Urgent (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:17)

    Ephemeris [utilizator]

    Ati distrus tara asta de 30 de ani, jigodiilor! Nu va potoliti, pentru voturi la alegeri sunteti dispusi sa calcati peste cadavre.
    Ati tratat si tratati tara asta si oamenii ca pe plantatia voastra cu sclavi.
    Mars la tomberon, ciorditorilor!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu inteleg (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:14)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      La psd, e obligatoriu ca sefii sa fie lunatici? juri ca toti sunt asa..
      • +1 (1 vot)    
        eu ma intreb (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        ce face ciolanu in afara de a sta ca proasta cu mana la gura mirandu-se de proasta propunere legislativa (zic ei, pesedacii).
        Sa puna mana s-o modifice ca oricum ei o voteaza.
  • -7 (17 voturi)    
    Stupefiant ! (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici Ceaușescu nu a indraznit să propună o asemenea lege, pe vremea lui „internarile” dizidentilor la psihiatrie fiind facuta fara o baza legatla. Acum - as vrea Tataru - un simplu buletin pozitiv de laborator (eventual falsificat) poate duce pe oricine in „puscaria” (izolarea) numita „spital”: INCREDIBIL! IAr din spitalele romanesti, mizerabile, putini scapa fara o infectie adevarata care sa justifice falsul buletin de laborator.
  • -3 (19 voturi)    
    In acest mod simplu (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:26)

    Luk [utilizator]

    Domnii Tataru si Arafat mai dau o gura de oxigen PSD-ului care se lupta astazi pentru drepturile romanilor dupa ce i-a snopit in 10 august.
    Sa le multumim celor doi cetateni cu idei fixe si solutii vagi.

    Tot astia doi au resuscitat Avocatul Poporului si pe Dorneanu, doua fosile comuniste al caror loc e in muzeul comunismului, dar care par sa fie mai destepti decat Nelu si Raed.
    Liber la minunsuri, cetateni! Trageti din toate pozitiile, condundati iar carantina cu izolarea si izolarea fortata in spital cu izolarea la domiciliu. E loc pentru toata lumea.
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:28)

    [anonim]

    • -1 (7 voturi)    
      Proiectul de lege e disponibil pe net (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:02)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui

      Il gasiti si pe Hotnews, nu-i nevoie sa credeti pe nimeni pe cuvant.

      Conditia se numeste IZOLARE, n-are nicio legatura cu tratamentul sau ce mai zic ei acolo. Ei pretind ca-i trateaza si/sau monitorizeaza (14 zile!!!) pe asimptomatici si pe aia cu simptome usoare (febra, tuse), dar nu vad de ce ai trata unul cu simptome usoare 14 zile si nici de ce ai monitoriza 14 zile un asimptomatic. Astea-s baliverne.

      In mod evident nu-i vorba de tratament sau monitorizare pentru asimptomatici si simptome usoare, este vorba exclusiv despre izolare fortata la spital.

      Nu stiu ce ce izolarea la domiciliu le pute lui Arafat si Nelu, nu stiu ce-i in capul lor si nici nu ma mai intereseaza. E o prostie, descurajeaza oamenii sa declare simptomele usoare, descurajeaza parintii sa-si trimita copiii la scoala si aglomereaza spitalele blocand accesul persoanelor cu adevarat bolnave.
      N-are noima, au exemple toata Europa, dar aleg sa-si ingroape partidul pentru ca-s caposi.
  • +4 (8 voturi)    
    PSD (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:26)

    nimrod [utilizator]

    Evident, competentele societatii civile din Romania si de aiurea, a se vedea Belgradul de azi-noapte, in materie de combaterea pandemiilor sunt de netagaduit. Mai lipsesc minerii sau ultrasii ca sa ne bage mintile in cap...
  • +5 (9 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:34)

    Akylas [utilizator]

    Singurul zombi pe scena politica din Romania este nea Colacu' de la Buzau....
  • +2 (8 voturi)    
    parere (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:46)

    AlfonsX [utilizator]

    Pai atunci sa fie "eliberati" si toti cei care sunt bolnavi, suspecti de TBC si alte boli transmisibile, din spitale!
    se ignora total ca este o boala care nu are un tratament clar definit, care nu are un vaccin contra si care are o evolutie galopanta in majoritatea cazurilor simptomatice.
    PSD acest gica contra ...
    • -3 (9 voturi)    
      Ce lege au incalcat astia pozitivi? (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:25)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui AlfonsX

      Sunt infractori de trebuie sa fie detinuti cu forta 14 zile la spital?
      In mintea dvs. sa incalci legea si sa iei un virus e cam acelasi lucru?

      Inainte sa incepeti cu predicile de doi bani: solutia e sa-i izolezi acasa, nu sa-i internezi cu forta. Nu va deranjeaza cu nimic ca oamenii stau acasa la ei in loc sa fie arestati in spital, asa-i? Important e sa fie izolati.
      • +3 (7 voturi)    
        sugestie (Miercuri, 8 iulie 2020, 14:19)

        AlfonsX [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Va urez inalnire grabnica si productiva cu cei care au iesit de curand din spitale sa va testati teoria si apoi sa-i intrebati de ce nu stau acasa din proprie initiativa.
        Dupa care mai vedem ce mai ziceti.
        Si Pimen era foarte increzator, dar ...
        • +1 (3 voturi)    
          Inca unul (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:45)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui AlfonsX

          Inca unul care sustine incalcarea drepturilor tuturor pentru cei cativa care incalca legea. Bravo!
          Banuiesc ca in mintea dumneavoastra statul de drept si drepturile omului se termina catunci cand aveti o temere sau cand va vine cheful :))

          P.S. Stiti cumva cati dintre cei care au fost bagati in carantina/izolare la domiciliu au plecat haihui pe strada? :)
      • +3 (3 voturi)    
        si (Miercuri, 8 iulie 2020, 14:53)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        sa fie controlati nu sa umble brambura pe strazi sa infecteze pe altii, nepurtind masca pe mufa.
      • +4 (4 voturi)    
        Legea Responsabilității Individuale! (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:01)

        dragobete [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Mister Luk...dacă sunt pozitivi și nu stau acasă dovedindu-se ca au infectat alte persoane...sunt sancționabili conform Cod Penal actualizat.
        Dacă ești pozitiv șI nu dorești internare/tratament moca...sa dai o declarație prin care îți asumi ca...dacă vei avea nevoie de spitalizare...te vei adresa unui spital privat...cu costurile de rigoare... Spitalul Public ti-a propus internarea și tratarea... pentru cei 500 de lei pe care-i plătești anual la asigurările publice de sănătate...ai refuzat...e dreptul tău...bine...dar și dreptul CNAS sa-ți refuze decontarea cheltuielilor de...zeci de mii de lei...cu tratamentul ulterior refuzului...așa ca...plătești... primești servicii medicale...nu plătești...stai acasă în izolare pana dai...coltul sau...mergi la un spital privat...orice libertate are și un preț...sa fi si responsabil...NU o faci...pa si n-am cuvinte!!!!
        • -1 (3 voturi)    
          Asa, si? (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:52)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

          Astea-s argumente sa accepti internarea, nu sa fie obligatorie, corect?
          Despre ce vorbim?!
          • 0 (2 voturi)    
            Plus (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:33)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Declaratia aia ca-ti suporti singur cheltuielile daca si cu parca... aia e o prostie. Tratam puscariasi cu 20-30 de ani de condamnare pentru crima si nu tratam unul care n-a vrut sa intre in arest la spital cand se simtea bine? Esti serios?!

            Intrebarea este: ce-ai prefera pentru copilul dumitale: sa stea izolat acasa sau sa-l ia astia pe sus si sa-l interneze 14 zile? Acum intreb serios si chiar sunt curios ce-o sa raspunzi.
  • +3 (5 voturi)    
    Dle Ciolacu, (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:10)

    Bradisor [utilizator]

    chiar nu va pasa de ce se intimpla in aceasta tara ?Nu vedeti decat interasul politic?Este nevoie urgetnta de o lege care sa permita protectia sanitara a populatiei iar dvs> va tineti de declaratii politice.Cand a-ti avut interes s-a adoptat o lege in 3zile ,acum ce faceti?