Guvernul își asumă răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi. Orban: E vital ca primarii să fie aleși de jumătate plus unu din cetățeni, pentru a avea legitimitate / Care este procedura

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 14:32 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
Premierul Ludovic Orban a anunțat joi că Guvernul își asumă răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi.

„După cum bine știți PNL susține alegerea primarilor cu 50%+1 din voturi. În urmă cu câțiva ani de zile am inițiat un proiect de lege de îmbunătățire a modalității de alegere a primarilor. Acest proiect de lege a fost parcat neregulamentar la o defuncță comisie de cod electoral pentru a împiedica introducerea în plen și adoptarea în Camera Deputaților. Ca atare, am luat decizia de a ne angaja răspunderea în fața Parlamentului”, a declarat Orban.

„E vital ca primarii să fie aleși de jumătate plus unu din cetățeni, pentru a avea legitimitate”, a adăugat Orban precizând că a luat decizia asumării răspunderii pentru că nu mai este nicio șansă ca proiectul de lege să treacă de Parlament.

Președintele Klaus Iohannis a declarat meircuri că în foarte scurt timp Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi.

Întrebat dacă este vorba despre o ordonanță de urgență, șeful statului a spus că Guvernul este cel care va face publică varianta la care va recurge. "În foarte scurt timp Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi", a afirmat Iohannis.

Care este procedura angajării răspunderii Guvernului

Constituţia prevede că Executivul îşi poate angaja răspunderea în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în şedinţă comună, asupra unui program, a unei declaraţii de politică generală sau a unui proiect de lege.

Procedura angajării răspunderii implică două consecinţe: depunerea de către parlament a unei moţiuni de cenzură sau nedepunerea de către parlament a unei moţiuni.

O primă situaţie este cea în care parlamentul depune o moţiune de cenzură în termen de 3 zile de la prezentarea programului, a declaraţiei de politică generală sau a proiectului de lege. Dacă această moţiune este votată, atunci guvernul se consideră demis. În situaţia în care guvernul nu a fost demis prin moţiunea de cenzură depusă, proiectul de lege sau programul pe care şi-a asumat guvernul răspunderea se consideră adoptat (art. 114).

A doua situaţie este cea în care parlamentarii nu depun moţiune de cenzură şi atunci proiectul de lege, programul sau declaraţia guvernului, modificate sau completate, după caz, cu amendamente acceptate de guvern, se consideră adoptat. Aplicarea programului sau a declaraţiei de politică generală devin obligatorii pentru guvern.

În acest context, procedura angajării răspunderii guvernului asupra unui proiect de lege reprezintă o modalitate legislativă indirectă de adoptare a unei legi, adică nu prin dezbaterea legii în cadrul procedurii legislative ordinare, ci prin dezbaterea unei problematici politice legate de rămânerea la guvernare sau demiterea guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26168 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Urmeaza anticipate. (Joi, 16 ianuarie 2020, 14:45)

    Johanis [utilizator]

    Cade Guvernul, avem anticipate.
    • -11 (25 voturi)    
      inainte de anticipate, avem criza (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:48)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      fix ce lipsea
      • +15 (21 voturi)    
        Nu vom avea nici una nici alta... (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:23)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Daca PSD va depune motiune (repet, daca), tot PSD "va avea grija" ca ea sa nu treaca. Frica de anticipate e mai mare.

        In rest... Gabi Firea nici nu stii cat de mica incepi sa fii!
      • -4 (16 voturi)    
        2 Tururi? De ce nu 3, 5, 9? (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:35)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        „E vital ca primarii sa fie ale?i de jumatate plus unu din ceta?eni, pentru a avea legitimitate”

        =========================

        Primarul e ales fix de numarul de cetateni de la primul tur. Atunci e ales primarul, omul. Ca in alegerile din US.

        Asta cu "jumatate plus unul din numarul de cetateni":
        - a) este o minciuna - fff putin probabil ca - inclusiv dupa turul 2 - sa se ajunga la 50%+1 din numarul total de cetateni.
        - b) este o spalare pe creier, pentru ca nu poate fi mai democratic atunci cand la al doilea tur ai eliminat orice alt candidat in afara primilor 2 din primul tur.
        - c) este si o mare ipocrizie, aproape la fel de mare ca si deficitul de democratie indus, sa afirmi ca e bine pentru tara/oameni cand tu faci schimbarea asta cu 5 luni inainte de alegeri si numai pentru ca ai sondaje favorabile.
        • +1 (9 voturi)    
          evident, dar coonvine celor de la putere! (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:52)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ca si alegerile intr-un tur, impuse de PDL cand era la putere si avea impresia ca ii ajuta.
          Acum PDL a devenit PNL...
        • -2 (8 voturi)    
          S-a nascut greu. (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:58)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          S-a nascut greu postarea asta. I-au trebuit peste 4 ore si 3 repuneri...probabil si o schimbare de moderator. Ala dinainte atat stia, atat putea sa inteleaga: ca l-am injurat cu postarea asta. Drept pentru care a blocat-o de 3 ori.
        • +2 (10 voturi)    
          ca sa intrebe ***** (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          2 tururi pentru ca asha e corect din punct de vedere democratic.

          De exemplu daca era un singur tur la prezidentiale, toate alegerile de pana acum ar fi fost castigate de PSD.

          Si... pentru ca e bine ca alesul sa aiba reprezentativitate. Sa poata spune ca a fost votat de jumate + 1 din cei care au votat, nu de 20-30% ca Duamna Gabi, spre exemplu.
          • -2 (6 voturi)    
            Nene, nu ma pot pune cu credinta... (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:02)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            "2 tururi pentru ca asha e corect din punct de vedere democratic."

            =====================

            Daca asa e scris in Biblia matale, cine sunt eu s-o contest?

            "De exemplu daca era un singur tur la prezidentiale, toate alegerile de pana acum ar fi fost castigate de PSD."

            ======================

            Asta-i scopul alegerilor? Sa nu castige X? Tot in biblia matale despre democratie scrie asta?
            • +1 (5 voturi)    
              scopul alegerilor e sa fie reprezentative (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:00)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Tu intelegi doar ce scrie pe biletelul de la PSD, bag seama....

              1. E la mintea cocosului ca alegerea primarilor in doua tururi e o solutie mult mai democratica decat alegerea lor intr-un tur. Daca nu te duce capul sa intelegi nici macar atat, asta e...
              2. Scopul alegerilor e ca sa castige acel candidat care 2 dorit de cei mai multi votanti.
              Si, spre eexemplu, in 2000, daca se mergea pe un tur, ar fi castigat nen'tu Bombonel, desi turul 2 a aratat ca de fapt majoritatea votantilor il voiau pe Base. Acu ai priceput? Vrei sa-ti fac si-un desen explicativ?
              • 0 (0 voturi)    
                Asa-i, asta-i nivelul: Mintea cocosului (Vineri, 17 ianuarie 2020, 16:40)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                "1. E la mintea cocosului..."
                ========================
                Asa-i, asta-i nivelul: Mintea cocosului

                La mintea cocosului a fost si ca Pamantul e plat, si ca Soarele se invarte in jurul Pamantului...toate au fost candva la mintea cocosului.

                Foarte convenabil ca cocosul cu pricina nu se intreaba de ce cel mai vechi stat democratic din lume (US), "intamplator" si cel mai puternic, in 200+ de ani de democratie continua nu a descoperit "mintea cocosului #rezist de Bucharest"
                • 0 (0 voturi)    
                  Zici? (Vineri, 17 ianuarie 2020, 23:54)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Deci in SUA primarii se aleg intr-un singur tur de scrutin ca la noi?

                  Ai si vro dovada, sau tre sa te crdem pe cuvant?!?
        • 0 (6 voturi)    
          Ca sa catigi (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:28)

          risk_mdm [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          E musai sa ai 50% + 1 din numarul total de PREZENTI la vot. Dau un exmeplu: daca ai doar 20% din numarul celor prezenti la vot, si mai sunt inca 8 candidati ce au fiecare 10%, tu cel cu 20% nici pe departe nu meriti sa spui ca castigat alegerile! Din simplul motiv ca 80% din prezenta are alte preferinte. Aceste preferinte se vor alege din nou in finala, adica in turul 2. Dupa mintea mea pare extrem de important sa ai finala, adica turul 2.
          • 0 (4 voturi)    
            Serios? Deci nu e cum zice PNL? (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:59)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

            "E musai sa ai 50% + 1 din numarul total de PREZENTI la vot."

            "„E vital ca primarii sa fie ale?i de jumatate plus unu din ceta?eni, pentru a avea legitimitate”
            "
            =========================

            Uite ce spui matale, uite ce spune PNL. Sunt otova?
        • 0 (4 voturi)    
          Esti geniu, frate (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:41)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Te citez:
          "- b) este o spalare pe creier, pentru ca nu poate fi mai democratic atunci cand la al doilea tur ai eliminat orice alt candidat in afara primilor 2 din primul tur."
          N-am auzit in viata mea ceva mai tare decat asta. Eu propun ca si in al doilea tur sa participe toti candidatii, ca sa fie democratic si din punctul tau de vedere.
          • -2 (4 voturi)    
            Matale n-ai auzit multe, no offence (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:30)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            Matale n-ai auzit multe, no offence. Lumea e putin mai mare decat bula ta de FaceBuci.
            • +1 (3 voturi)    
              Matale esti cam greu de cap, no offence (Vineri, 17 ianuarie 2020, 9:34)

              IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Iti mai repet o data ce ai spus: "nu poate fi mai democratic atunci cand la al doilea tur ai eliminat orice alt candidat in afara primilor 2 din primul tur."
              Daca ai gandi un pic, ai intelege ca fara eliminarea celorlalti candidati nu are sens un al doilea tur. Asta este scopul lui, sa fie intre doi candidati astfel incat castigatorul sa aiba o majoritate, fie ea si simpla.
              • 0 (0 voturi)    
                Cum spuneam, n-ai auzit multe! (Vineri, 17 ianuarie 2020, 15:23)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

                Cum spuneam, n-ai auzit multe, dincolo de bula ta de FaceBuci.

                Chiar nu ai cum sa intelegi cele scrise de mine acolo; dotarea deficitara.

                Ma usureaza faptul ca, fiind atat de multi analfabeti functionali (46%), o sa va gasiti un locsor de unde sa-i bantuiti pe cei 54% care inca gandesc normal. Chiar sunt convins - tinand cont de agresivitate si prostia fudula- ca veti umple randurile politicienilor de maine.

                Ceea ce, reprezinta un urias pas inainte spre Talibanatul Roman infratit cu Afganistanul.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu urmeaza nimic (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:57)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      E o prostie care nu va trece de CCR care a constatat in 2012 urmatoarele :
      2. Modificările aduse prin legea contestată sunt de natură să perturbe stabilitatea dreptului electoral
      2.1. Se încalcă astfel, potrivit sesizării, recomandările Comisiei de la Veneţia cuprinse în Raportul explicativ adoptat în cadrul celei de-a 52-a sesiuni plenare (Veneţia, 18-19 octombrie 2002), reţinute şi în Decizia Curţii Constituţionale nr. 51/2012, potrivit cărora trebuie evitată modificarea frecventă a sistemelor de scrutin sau cu puţin timp (mai puţin de un an) înainte de alegeri.
    • 0 (8 voturi)    
      SI? (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Dupa câte NU a facut actualul guvern de la instalare, până la anticipate praful si pulberea se alege din procentele PNL = USL+PDL. Sica Mandolina nu poate fraieri la nesfârsit populatia cu palavrageala lui, iar incompetenta multor membri ai guvernului (cu Turcan in frunte) deja da de gândit.
  • -7 (25 voturi)    
    Eh, nu mai puteti voi de cetateni (Joi, 16 ianuarie 2020, 14:46)

    Maspp [utilizator]

    Daca e ordin, se executa.
    • -2 (26 voturi)    
      Turcan a initiat legea in 2011 (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:41)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      In 2011, cand era la PDL, Raluca Turcan a initiat legea prin care primarii se aleg intr-un tur.
      Pentru ca favoriza partidul din care facea parte.
      Acum vrea sa schimbe legea din nou pentru a fi favorizat partidul din care face parte.
      Eu sunt de acord cu alegerea primarilor in 2 tururi, dar din 2024, cand nu stim cine va fi favorizat la alegeri
      Asa mi se pare democratic
      • 0 (12 voturi)    
        Democratic si principial (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:59)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Dar nu exista la romani aceste trasaturi. Balcanici am fost, balcanici vom ramane.
        • +4 (10 voturi)    
          Democratic si principial... (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:38)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          ... o greseala trebuie corectata cat mai repede.

          In 2011 eram inca intr-o situatie de criza si s-a incercat o economie la buget prin renuntarea la al doilea tur. Evident ca a fost o imbecilitate pentru ca au fost alesi primari si cu 18% (mi se pare ca a fost unul si cu 13-14%, nu mai retin exact). Ce este democratic in a avea un primar ales cu 18%? Nu poti astepta 4 ani, 8 ani, 20 de ani, motivand "sa nu stim cine va fi favorizat la alegeri", pentru a indrepta o imbecilitate.
          • +2 (4 voturi)    
            2008: Oprescu a fost ales cu 17.56% în turul 2 (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:19)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            deci care ar fi diferența dintre un primar ales cu 18% într-un singur tur și un primar ales cu 18% în două tururi?
            • 0 (2 voturi)    
              Ai probleme de logica... (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:32)

              IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              In turul 2, castigatorul este cel care obtine minim 50% + 1 vot. Cum ar putea cineva sa castige in turul 2 cu 17,56%?
              De unde ai scos procentul asta?
              • +1 (1 vot)    
                PNL susține alegerea primarilor cu 50%+1 dinvoturi (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:28)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

                56.55% din 31.49% este fix 17.56% din 100%.
                Eu stau bine și la logică, și la matematică.
                • 0 (2 voturi)    
                  "50%+1 din voturi" (Vineri, 17 ianuarie 2020, 9:43)

                  IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  Cand tu spui "50%+1 din voturi", eu inteleg 50% dintre cei prezenti la urne, ca doar ei dau voturile, cei absenti nu voteaza. Si cred ca nu sunt singurul care intelege asa, cred ca majoritatea intelegem asa.
                  Ca sa ne dam seama ce calcule matematice ai facut, cred ca mai inspirata ar fi fost formularea "50%+1 din numarul celor inscrisi pe liste".
                  Dar ok, poate tu stai bine la logica, asa cum afirmi si suntem noi mai saraci cu duhul...
                  • +1 (1 vot)    
                    Legimitatea se calculează pe numărul de electori (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:02)

                    hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

                    nu pe cel de voturi valabil exprimate.
                    În plus, eu mă raportez la declarațiile politicienilor, nu la interpretările dumitale, iar politicienii - voit sau nu - amestecă voturile exprimate cu numărul de cetățeni.
            • +1 (1 vot)    
              e o diferenta enorma (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:57)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              In democratie, cine nu vrea sa voteze, inseamna ca nu e interesat de subiect.

              Una e sa pariticpe la vot 35% din alegatori si tu sa iei 18%, adica 51% din cei prezenti, alta e sa iesi primar cu 30% din cei prezenti.

              Daca nu ar fi avantajat PSD de alegerea primarilor intr-un singur tur, probabil ca ai vedea inediat diferenta asta.

              Da' stai linistit, totul e un joc de glezne, ca si PNL-ului ii convine alegerea primarilor intr-un tur. PSD nici macar nu va depune motiune, e suficient sa conteste la CCR si se rezolva.
              • 0 (2 voturi)    
                Democrație înseamnă voința poporului (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:14)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                iar refuzul de a vota înseamnă tot o exprimare a voinței.
                Lipsa cetățenilor de la urne reprezintă un vot de blam pe care o primește clasa politică - în integralitatea ei.
                N-aveți decât să mergeți și să votați ce candidați doriți - chiar și pe cei nepotriviți, infractori aflați în pușcărie etc - însă să nu aveți nerușinarea să-mi reproșați mie că-i critic pe toți acești neaveniți pe care prostia electoratului needucat (în ale democrației) îi pune pe funcții și nici nerușinarea să confundați greața pe care care o avem unii, față de acești alegători și față de candidații pe care îi susțin ei, cu lipsa de interes.
                • +1 (1 vot)    
                  „pe care îl primește” (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:22)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  .
                • 0 (0 voturi)    
                  zici? (Vineri, 17 ianuarie 2020, 23:57)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  "Lipsa cetățenilor de la urne reprezintă un vot de blam pe care o primește clasa politică - în integralitatea ei."

                  Asta e doar parerea unora care habar n-au pe ce lume traiesc. Stii tu vrun politician care si-a smuls parul din cap ca a castigat alegerile cu prezenta mica la vot??? Votul ala de blam e de fapt fix ce le convine politicienilor: sa iasa la vot doar ala adusi cu microbuzul si care voteaza cu cine da o galeata mai plina.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Problema e CCR care validează alegerile (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:14)

                    hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    mai ales cele care au avut ca rezultat un număr mai mare decât a decis poporul la referendum și mai multe camere.
          • +5 (5 voturi)    
            Sa-ti aduc aminte de primarii de dreapta (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:43)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            votati in 2 tururi in Bucuresti ? Halaicu, Ciorbea, Lis, Videanu.... Nu numarul de tururi e problema ci calitatea oamenilor din partid. Ma mir ca lumea nu a inteles asta dupa atatia ani.
            • -1 (5 voturi)    
              Du-ti ideea pana la capat! (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:22)

              IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

              Firea e mai buna daca a fost votata intr-un singur tur, sau ce vrei sa spui?
              • -1 (1 vot)    
                Este la nivelul mediei populatiei (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:22)

                Maspp [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

                din Bucuresti si la nivelul mediei membrilor PSD. Cam atat.
      • -1 (3 voturi)    
        curcan nici cati ani are nu stie, ce vrei de la ea (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:03)

        hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        ?
  • +6 (18 voturi)    
    nu a vrut (Joi, 16 ianuarie 2020, 14:49)

    Joe@Black [utilizator]

    Nu a vrut sa bage ordonanta ca sa fie adoptata si sa se aplice la alegerile locale de anul acesta...ci sa fie atacata de P$D si sa se mearga pe un singur tur...Pacat
  • -1 (29 voturi)    
    Sa mor de ras nu alta... (Joi, 16 ianuarie 2020, 14:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Stiati ca initiativa alegerii primarilor intr-un singur tur a apartinut in 2011 celor de la PDL (actual PNL)? Atunci au crezut ca asa vor castiga mai multe posturi de primar. Acum cred ca vor castiga mai multe daca sunt doua tururi.

    Curat in interesul general si al democratiei toate deciziile astea.
    • +6 (8 voturi)    
      vrei sa zici.. (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:45)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ... ca Petrov este actual PNL? Pana si el a declarat ca a fost un dobitoc!
    • +8 (12 voturi)    
      Poate ne spui ceva si despre ordonanta PSD (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      declarata de CCR neconstitutionala dar care si-a produs efectele cu privire la migratia primarilor.
      Curat in interesul general si al democratiei decizia asta. Parca trebuia corectata si potlogaria asta tot prin decizia CCR . . .
  • +3 (7 voturi)    
    acum sa vedem cine vrea stabilitate si cine nu (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:01)

    snowflake [utilizator]

    :)
  • -9 (25 voturi)    
    asteptam reactia USR+ (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:06)

    tahomir [utilizator]

    Acum USR+ trebuie sa protesteze ferm pentru ca ei au declarat ca nu se poate face nimic fara alegeri anticipate. De aia nu au intrat la guvernare ca ce sa faci, nu ai ce sa faci.
    Si vine Orban si le arata ca se poate face, surpriza maxima, deranj si panica.
    USR+ doar dau din gura. Acum o sa dea si din Guran.
    • +4 (4 voturi)    
      nu prea intelegi jocul politic... (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Daca PNL voia alegeri in 2 tururi, baga ordonanta, nu raspundere.

      Asha, joaca sah cu PSD. Daca PSD tranteste guvernul, la urmatoarea propunere trantita avem anticipate. Dar PSD poa sa nu bage motiune, in schimb poate reclama legea la CCR. Iar CCR nici macar nu tre s-o declare neconstitutionala. E suficient s-o lalaiasca citeva luni.

      Iar USR deja a zis ca lauda intitativa, dar de la asumarea raspudnerii la promulgare e cale luuuuunga. Abia cand s-o promulga legea, atunci poti sa vii cu intrebarea asta retorica.
  • -4 (14 voturi)    
    Hop si asa (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai daunazi acelasi PNL a votat invers. Politrucii s-au intors la 180 grade cu speranta ca vor ajunge la ciolan mai repede. In rest, numai gura de ei. De cind sunt la guvernare doar palavre palavre si Sica Mandolina care trage sforile ca un carierist ce este. Doar ca lumea a inceput sa se prinda cu cine are de-a face.
  • -5 (17 voturi)    
    O poorcarie! Asa am ramas cu Firea in primar. (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:25)

    danduta [utilizator]

    Orban de ia de prosti.
    Nu a vrut doua tururi, a mintit alegatorii.
    Rusine PNL!
  • -3 (15 voturi)    
    Anticipate or sa vada cand isi vor vedea ceafa. (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:29)

    danduta [utilizator]

    Au renuntat la doua tururi, de fapt, singurul adevarat subiet. Restul, sunt prafuri in ochii electoratului.
    S-au luat dupa plaavanul din deal. Ala, si-a vazut sacii-n caruta. Si nu e singutra gafa majora care o face.
    De fapt, a avut mai multe gafe si greseli, decat reusite. A castigat al doilea tur, numai si numaI FIINDCA NU AVEAM ALTERNATIVA, NU FIINDCA E EL FRUMOS.
    Rusine PNL!
  • -1 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:57)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    bani gramada aruncati in vant ... pai sa faca lucruri bune si oamenii ii vor vota cu siguranta, nu sa tot pretinda si sa promita ce nu vor face nicicum ...
  • +11 (17 voturi)    
    Se pune gresit problema (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:27)

    FarfuridiB [utilizator]

    ca un partid sau altul ar fi avantajat sau dezavantajat. Important este ca electoratul, cetatenii sa fie avantajati.

    2 tururi este fara discutie mai avantajos pentru cetateni. Cu 1 tur poate sa iasa un primar corupt care are sustinere de sa zicem 25% doar fiindca cei care nu-l doresc s-au impartit intre x contra canidati puternici.

    Deci cu cat se trece mai repede se trece la 1 tur cu atat mai bine pentru noi!
    • -3 (5 voturi)    
      Viorel Lis a iesit in 2 tururi.... (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:58)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui FarfuridiB

      avantajos, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    Perfect 2 tururi.. (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:08)

    TipTop [utilizator]

    si afara cu primarul bucurestiului care nu a facut nimic ptr Bucuresti si face totul in defavoarea Bucurestenilor get-beget prin masuri abuzive si fara efect, problemele reale fiind protejate preferential de functia detinuta ,investita de NOI BUCURESTENII NASCUTI SI CRESCUTI AICI !!
    • 0 (2 voturi)    
      primarul Bucurestiului tata Firea e mitic sau ba? (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:04)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui TipTop

      .
  • -3 (5 voturi)    
    Nope (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Teme false. Nu ne intereseaza. Eu vreau sa-mi dati alocatia votata in parlament, Orbane! Nu ma intereseaza daca votam primarul in 10 tururi!
  • +1 (3 voturi)    
    asa-i corect 2 tururi (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:02)

    hopsinoi [utilizator]

    mai vrem oprirea furtului national pensii speciale cu pedepsirea celor care l-au produs.

    mai vrem 300 de parlamentari in total.