UPDATE Iohannis: În foarte scurt timp Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi / Surse: Varianta OUG nu este exclusă

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:28 Actualitate | Esenţial


Iohannis si Orban
Foto: Facebook PNL
În foarte scurt timp Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi, a declarat, miercuri, președintele Klaus Iohannis. Întrebat dacă este vorba despre o ordonanță de urgență, șeful statului a spus că Guvernul este cel care va face publică varianta la care va recurge.

"În foarte scurt timp Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi", a afirmat Iohannis.

Întrebat dacă s-a discutat despre adoptarea unei ordonanțe de urgență a Cabinetului Orban pentru alegerea primarilor în două tururi, Iohannis a răspuns: "Veți primi de la guvern variantele pe care le va promova".

În acest moment, la Guvern se lucrează încă la planul de impunere a alegerii primarilor în două tururi, în calcul fiind luată chiar adoptarea unei ordonanțe de urgență, potrivit unor surse politice. Până acum scenariile erau fie adoptarea în parlament a legii, fie prin asumarea răspunderii guvernului.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7076 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    Da. Si? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    OK. O vom duce mai bine? Se vor face autostrazi, sosele, spitale etc? Vor muri mai putini oamani din cauza sistemului CRIMINAL de Sanatate? Mizeria din scoli se va reduce, vor fi profesorii mai putin indolenti? Vom afla CRIMINALII din 1989 si cei care au comandat masacrele din Piata Victoriei in august 2018? Vor disparea coruptii si complicii hotilor din CCR? Se va opri cel mai mare exod de populatie din istoria Romaniei? Ma indoiesc.
    • +2 (14 voturi)    
      cine zice ca le rezolva pe toate? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:17)

      radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Propune tu o lege care le rezolva pe toate.

      Nu rezolva nici incendiile din Australia, nici tensiunile din Iran.
    • +6 (18 voturi)    
      Vom scapa de Firea!!! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:19)

      mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vom scapa de cel mai slab primar de la ciobanul Bucur in coace, pe care l-a avut Bucurestiul.
      Doamne ajuta!
  • 0 (14 voturi)    
    Hai s-o vedem! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:39)

    Tayen [utilizator]

    Și chiar dacă va fi așa, MERITUL ESTE AL LUI JOHANNIS, NU AL NULITĂȚII DE ORGAN!!!!
    Plăvanul +1, Sică -1.
    Cu privire la alocații: Plăvanul +1, Sică -1.
    • -3 (15 voturi)    
      Sica și ai lui (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Jalea românului,
      Femagogie si trancaneala fara rost. Plus aratatul cu degetul la greaua mostenire, de vreme ce tot nu se pricep sa faca ceva utile
  • +8 (18 voturi)    
    se pare ca... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:53)

    dcotoara9 [utilizator]

    totusi se pot face lucruri de catre un guvern care nu a fost votat in majoritate covarsitoare de asistatii sociali
    • -9 (17 voturi)    
      in afara de OUG? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:22)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    Ma indoiesc ca Presedintele va putea sa se impuna (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:14)

    Susufler0 [utilizator]

    in fata lui Orban in chestiunea alegerii primarilor in doua tururi ! Vorbeste despre toate variantele posibile in domeniu : lege, asumare a raspunderii si OUG ! Este evident ca pt prima nu mai e timp si oricum lucrurile depind in cea mai mare masura de PSD. A doua e nesigura, tot datorita PSD in vreme ce OUG este lasata ca ultima varianta, tocmai pt a se spune ca nu poate fi folosita pe ultimii metri dinaintea alegerilor, intrucat procedeul este antidemocratic ! De fapt Presedintele e plimbat dar nu prea are mijloace sa-i oblige pe penelisti. Nu stiu de ce Orban, pt ce considerente isi trage singur un glonte in picior ?
  • +1 (9 voturi)    
    sa vedem (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    alegerile in 2 tururi sunt un pas vital pentru ca psd sa nu castige primarii desi se afla in minoritate , doar datorita faptului ca sunt singurul partid de stanga cv pnl + usr
  • -3 (15 voturi)    
    Interesul de partid (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Astia in afara de alegeri anticipate generale si locale in doua tururi (cum le convine lor mai bine) mai au si altele de facut? Ca vad ca nu prea ii preocupa altceva….
    • -1 (3 voturi)    
      Este de ajuns .... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...mai bine pentru tara si mai mult decat au facut borfasii tai, care s-au ocupat numai de "statul paralel" si cum sa scape de parnaie. De aia nu erai deranjat ca altceva nu mai faceau.
  • -2 (2 voturi)    
    S-a trezit în sfârșit? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:47)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    De la alegeri (la care am votat ficusul) am și uitat că țara asta are președinte.
  • +2 (2 voturi)    
    va fi numai (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 19:41)

    nash pandelica [utilizator]

    o diversiune care sa duca a alegeri anticipate. localele sunt deja in linie dreapta.
    criza de guvern va dura cel putin inca doua, daca nu trei luni, adica pana la sfarsitul lui aprilie, inceputul lui mai.
    apropo, comisia de la venetia ce mai zice.
    s'a mai interesat kaizaru de ce spune comisia ?!

    ca sa faca alegeri in doua tururi, ar trebui localele amanate odata cu palavramentarele.
  • 0 (4 voturi)    
    2 tururi e corect (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 22:48)

    hopsinoi [utilizator]

    mai trimitem la plimbare interlopii de la PSDUDMRALDE