​HARTĂ INTERACTIVĂ Cum au votat românii în fiecare oraș și comună din țară. Unde au câștigat Iohannis și Dăncilă și unde au învins Diaconu, Paleologu, Kelemen sau Cumpănașu

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 7:00 Actualitate | Politic


Rezultatele alegerilor prezidentiale pe UAT
Foto: Hotnews
Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă au căștigat bătălia electorală de la primul tur al prezidențialelor în majoritatea din cele peste 3.100 de unități administrative - comune și orașe - din țară. Chiar și-așa, în câteva locuri învingători au fost Mircea Diaconu și Theodor Paleologu, în timp ce Alexandru Cumpănașu a strâns cele mai multe voturi într-una dintre localități. În schimb, candidatul de pe locul trei la general, Dan Barna, nu s-a clasat pe primul loc în niciun UAT, dar a adunat multe voturi în special în orașele mari. HotNews.ro a centralizat rezultatele de la AEP pentru fiecare dintre cei 14 candidați și le-a transpus peste o hartă în detaliu, cu fiecare UAT din România.

HARTĂ - Rezultate alegeri prezidențiale 2019 pe UAT - orașe și comune

>> Click pe comune/orașe pentru a afla câte voturi și ce procentaj a obținut fiecare dintre candidați.

>> Click pe butonul „>>” din colțul stânga-sus al hărții pentru legendă.

>> Folosește butoanele + și - pentru a schimba nivelul zoom-ului pe hartă (mouse-ul este dezactivat). Pe mobil funcționează „pinch-to-zoom”.

>> Folosește câmpul de căutare pentru a identifica rapid o localitate sau un oraș.



NOTĂ: Harta se poate încărca uneori mai greu din cauza numărului foarte mare de informații.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















91326 vizualizari

  • -13 (33 voturi)    
    Paleologu in Multe Locuri (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 7:12)

    un domn [utilizator]

    Barna N Ochi varza
    • +10 (30 voturi)    
      Asa este .. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 7:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...dar adu-mi aminte, cat a luat Paleologu in total si cat a luat Barna? Asa, ca sa stim despre ce discutam. Si cat o sa ia PMP si cat USR/PLUS la alegeri, niste predictii daca se poate.

      Sau iarasi, daca se poate, cat a luat Paleologu si cat a luat Mircea Diaconu? Da-ne si noua niste verze, ca te pricepi.
      • -1 (15 voturi)    
        Comparația te rog sa o faci prin prisma logisticii (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        “Combatanților” : USR a beneficiat de resurse media , Paleologu NU ( nota bene : Paleologu NU este egal cu pemepe ! Pemepe s a oferit sa îl susțină !);
        USR are Importante Resurse Financiare, Paleologu NU ( doar ceea ce pemepe avea prin vistierie );
        USR se pretinde, ma rog Mimează Doctrina de centru dreapta, Paleologu este Autentic Om de Dreapta;
        Check list rămâne deschis/a
    • +4 (6 voturi)    
      Interesant cum a castigat Diaconu in unele locuri (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 10:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Foarte dispersate localitatile unde a castigat Diaconu, foarte dispersate si ciudat. Adica, sunt unele localitati (gen Maia in Giurgiu) unde a castigat cu 35% (242 de voturi), in schimb fix langa, in Nuci are 7% cu d-abia 108 voturi, si tot langa, in Brazii are 6,65% cu doar 46 de voturi!!! In orice gandire logica, trecerea ar trebui sa fie mai lina...
      Si daca va uitati, cam asa se intampla in mai toate locurile unde a castigat Diaconu.
      • -1 (7 voturi)    
        Diaconu și Paleologu sunt Germenii Schimbării (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 10:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Arată ca modelul P$D și penele ( impreuna sau separat ) este Anacronic !
        In anii ce vor urma P$D dispare in 2024 cel mai târziu, apoi la mică distanță și penele !
        De ce ? Atât P$D cât și penele sunt construite pe cumetrii și scopuri penale ( numirea lichelei burduja la “stat” atesta ca degeaba a învățat in US dacă accepta așa ceva ) iar Romanii in mod Evident Vor altceva !!! S au saturat de lichele !
      • 0 (2 voturi)    
        Minti ! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:58)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu exista cumuna MAIA in Giurgiu (poate Daia), iar langa nu exista NUCI. Brazi e in Prahova.

        FAKE NEWS !
        • 0 (0 voturi)    
          Nu minte (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:55)

          mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Asa este pe harta interactiva.
      • 0 (2 voturi)    
        Ce ar fi sa (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:49)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        … aflam cu cine a votat diaspora, ungurii sau credinciosii ?
        Sa respectam:
        "1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat. "
        Secret, dragi romani, SECRET !
        La fel si in Parlament; votul "la vedere" trebuie interzis/pedepsit !
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:51)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Comuna Sanmartin, jud, Cluj, prezenta aproape 80%!. Diaconu ia 57,46%. In comune alaturate ia intre 1,62 si 7%.
        Asta nu trebuie sa ne mire, face parte din miracolele democratiei marcate "ciuma rosie" plus udemere.
    • +1 (3 voturi)    
      PMP, ALDE, ProRo au primari (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:36)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      USR nu are nicaieri. Marile rezultate ale lui Paleologu, Diaconu, Cumpanasu sunt in niste comune uitate si batute de Dumnezeu.
      • +1 (3 voturi)    
        De Acolo vine Schimbarea (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        De unde Nu Te Aștepți !
  • +9 (9 voturi)    
    foarte buna harta (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 7:42)

    falcoind [utilizator]

    pacat ca nu e si prezenta ;a vot pe orase , comune pe ea .
    • +3 (3 voturi)    
      daca ai rabdare aici gasesti tot (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:28)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      https://prezenta.bec.ro/prezidentiale10112019/romania-counties
      • +3 (3 voturi)    
        Mersi , (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:21)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Idea era, au avut o harta și cu prezenta , puteau sa suprapună pe datele finale și prezenta .
    • +3 (3 voturi)    
      Prezența (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:38)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Mulțumim de sugestie! Am adăugat și prezența (procent) în pop-up la fiecare localitate.
  • +4 (16 voturi)    
    Se vad clar! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 7:54)

    Stef_and [utilizator]

    Acum se vede ce zone au ocupat oltenii in ultima 100 de ani.
    Iar in ultimii 30 de ani extrem de virulent.
    Cu o putere de distrugere imensa au incercat sa aduca la acelasi cu al lor nivel, zone prospere precum este Banatul, Bucovina, Ardealul.
    PACAT.
    • -6 (12 voturi)    
      Ma intreb (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:37)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Pana cand ardealul se lasa batjocorit de audul tarii? Sudul a dat la conducerea tarii numai otrepe ca si ei, in ultimi 80 de ani. Sa ma scuze cei cu mintea mai luminata din sud dar se pare ca mereu sunt in minoritate.
      • +6 (8 voturi)    
        tonica (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 10:38)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        iti reamintesc tie cat si ''ardelenior'' cu buletin de rusia,ca politica damboviteana e dictata si de ''otrepe'' din alte zone.nu spun care te prinzi matale.nu mai incerca sa bagi zazanie,nu prinde de 20 de ani ivane!

        aaaanyway pt ai cu cas la gura:ia cautati voi mai flacai,cum arata harta asta acum 10 ani,sa zicem...
        sau cu iliescu votat 90% in duminica orbului
      • +5 (5 voturi)    
        esti un postac platit in vodca (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:14)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        multe didn voturile din Ardeal sunt date de regateni faini care au venit aici la munca. Nu va mai imbatati cu apa rece pentru ca sunt multi ardeleni care au pus umarul la dezastrul P$D ist.
        Sa va amintesc de Genunche Pop sau poate de mama drogatului de la Sanatate ? Grindeanu , o alta mare valoare e Banatean. Ohhh, si parlamentarii aia 2 P$D isti care au fost la Ponta doar pentru 2 zile :)))
        Cand e nevoie de penibil se gasesc destui voluntari pe tot cuprinsul tarii.
        Ahh, si in Diaspora la care va uitati toti cu mandrie si speranta sunt mai multi plecati din Regat, in special Moldova.
        Dar deh, se stie ca dintotdeauna fudulia si prostia au mers mana in mana.
  • -11 (21 voturi)    
    Fara dezbatere nu e vot (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 8:22)

    numaiamnume [utilizator]

    Domnule Iohannis, greselile PSD si calitatea doamnei Dancila nu va dau dreptul sa aratati lipsa de respect si aroganta fata de alegatori. Aveti aceasta responsabilitate. Avem o gramada de intrebari, iar dumneavoastra aveti obligatia sa veniti in fata noastra si sa ne raspundeti la ele. Repet, calitatea PSD si Dancila nu va da dreptul sa ne refuzati o dezbatere electorala. Fara dezbatere imi voi anula votul, eu si multi altii care v-ar vota, pentru ca nu pot pune stampila pe un candidat PSD. Renuntati la aroganta si lipsa de respect fata de alegatori. Renuntati la ipocrizie si sustineti in continuare ceea ce ati sustinute in 2014! Nu va schimbati dupa cum bate vantul, pentru ca scuzele dumneavoastra nu inseamna nimic. Actiunile altuia nu pot justifica o astfel de lipsa de respect la adresa alegatorilor!
    • +8 (10 voturi)    
      Iar ai aparut? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 8:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Nu ai iesit la pensie?.. Vai de noi cum ies viermii de peste tot. Asa ne trebuie daca am lasat-o pe veorica sa ajunga in turul 2, toti borfasii au prins tupeu.
    • +2 (6 voturi)    
      am votat cu barna (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:12)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      daca il vad pe iohanis facand circ la tv si coborandu-se la nivelul dancila nu ma duc la vot
  • 0 (8 voturi)    
    Care va sa zica (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Romania e tara hotilor care voteaza hoti ca Dancila sau Hunor. O tara care nu isi merita locul pe harta.
  • +8 (10 voturi)    
    La titlul (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:38)

    cristian55 [utilizator]

    -cei mai idiotzi din țara- se bat fără oprire cea mai mare parte din olteni. Până și amărâții din Moldova, umiliți și schilodiți de mafioți psd zeci de ani, au început să se mai lumineze în cap.
  • +8 (8 voturi)    
    Urban vs Rural (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:51)

    Derezomov [utilizator]

    Chiar daca unele judete din sud au fost majoritar "rosii", in orasele mari, resedinte de judet, PSD nu s-a impus. Doar in Giurgiu, Slatina, Alexandria si Drobeta, Dancila a iesti pe primul loc. In rest, in Tg Jiu, Craiova!!!, Targoviste, Pitesti, Rm. Valcea, Ploiesti, Slobozia, Calarasi, Braila, Constanta si Buzau a iesit Iohannis (de Bucuresti nu mai zic). Nici in Moldova Dancila nu a luat nimic, nici macar Focsaniul! Este extrem de important de retinut asta, discutii nocive gen "sudistii" sau "ardelenii" sau "moldovenii" au facut nu-stiu-ce, care incita doar la dezbinare, nu isi mai au locul. Esenta este ca mediul rural din Vechiul Regat trebuie dezvoltat prin efortul tuturor romanilor, nu mers pe principiul balcanic ca "aia oricum habar n-au pe ce lume traiesc, da-i incolo, mai bine rupem de ei". Sunt tot romani si ei, trebuie sa-i acceptam si sa acceptam ca avem raspunderea de a vota si a "trage" pentru ei pentru a-i scoate din mocirla. Pe o astfel de mentalitate, in cativa ani, bye-bye PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      prahova... (Joi, 14 noiembrie 2019, 2:15)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Derezomov

      ..prahova nu mai e demult pesedista. s-a creat o bresa in jurul ei. si trendul e la fel si pentru celelalte judete din jur.
  • +3 (5 voturi)    
    HOTNEWS (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 10:47)

    Anonym [utilizator]

    Un tabel cu principalele 100 de aorase nu aveti?
    In perspectiva localelor

    Multumesc
    • 0 (2 voturi)    
      Dragi Romani (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:42)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      "1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat. "
      SECRET; adica trebuie pastrat secretul votului, atit pentru pentru o persoana cit si pentru un partid, oras sau regiune !
      Harta prezentata mai sus, incalca constitutia !
  • +5 (5 voturi)    
    udeMEREU (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 11:18)

    IDontKnow [utilizator]

    Ma, serios acum... sunt doar cateva localitati in TOATA TARA in care nu s-a votat UDMR? Putem si noi sa stim cine le vinde voturi? Si la Europarlamentare a fost la fel si doar asa au reusit sa treaga pragul. Are de gand cineva sa-i opreasca?
  • 0 (6 voturi)    
    oltenii (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:56)

    liviu_ [utilizator]

    au ajuns mai rau ca moldovenii....

    aparent moldovenii s-au mai desteptat... oltenii au ramas la fel de prosti!

    felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:20)

    razeshu [utilizator]

    harta asta ar fi relevanta la alegerile locale si poate la cele Parlamentare. Pentru ca numarul localitatilor nu e atat de relevant cat dimensiunea lor si diferenta de voturi dintre candidati. Pentru ca la aceste alegeri toate voturile se pun in acelasi cos.
    Practic e irelevant ca in multe zone din judetul Vaslui a castigat Analfabeta pentru ca e un judet puternic depopulat.
    Pentru analistii viitoarelor campanii si cei din staful candidatilor insa harta aceasta e foarte valoroasa pentru ca isi pot face o idee asupra zonelor cu sanse si cele cu potential de crestere. Aisgurarea unui numar consistent de primarii le va permite apoi partidelor sa aiba rezultate bune si la Parlamentare. Cel putin in Rural primaria poate face diferenta la Parlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    oltenii, tot asa cum a zis Brancusi... (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:33)

    hanu [utilizator]

    “V-am lasat saraci si prosti, va gasesc si mai saraci si mai prosti”
    Treziti-va!