VIDEO Lupte în interiorul PSD. Pleșoianu, atac la președintele partidului: Cordonul ombilical între Dăncilă 1 și Dăncilă 2, nemiloasa căsăpire a limbii române / Gafele reprezintă o bătaie de joc la adresa votanților

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2019, 17:01 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: Facebook
Liviu Pleșoianu, care a candidat în competiția internă pentru a deveni prezidențiabilul PSD, o atacă duminică pe Viorica Dăncilă, actualul lider al partidului, scriind pe Facebook că gafele acesteia reprezintă ”o bătaie de joc la adresa tuturor celor care au votat PSD”. Social-democratul subliniază că există ”un cordon ombilical” între doamna Dăncilă#1 și doamna Dăncilă#2, respectiv ”nemiloasa căsăpire a logicii discursive și a limbii române elementare”.

”Nu, e prea mult, AJUNGE! Să faci zi după zi, oră după oră, declarație după declarație astfel de gafe monumentale reprezintă deja o bătaie de joc la adresa tuturor celor care au votat PSD în 2012 și în 2016! De câteva săptămâni, Dăncilă#2 o contrazice total, imoral și necolegial pe Dăncilă#1. Există însă un cordon ombilical care nu s-a rupt între doamna Dăncilă#1 și doamna Dăncilă#2, ceva nu s-a schimbat deloc: liliputana anvergură politică și nemiloasa căsăpire a logicii discursive și a limbii române elementare! ...Zău, e prea de tot!
Dăncilă, acum două zile: "Marea majoritate sunt oameni care știu că bunul-simț și violența nu sunt caracteristice poporului român!" ... "Plec de la Putna cu liniște și încredere că ura va fi însoțită de solidaritate..."

...!??!??!????!!!!!!???!!!!??????? #Candidata_partidului_CEX”, a scris Pleșoianu pe Facebook, alături de un montaj video în care se regăsesc cele două declarații amintite de social-democrat.




Liviu Pleșoianu a candidat în competiția internă pentru a deveni prezidențiabilul PSD, însă partidul a ales-o pe Viorica Dăncilă pentru a intra în cursa pentru un mandat la Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10325 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Lol (Duminică, 18 august 2019, 17:03)

    mitg [utilizator]

    Mai bine 10 dancile decat un singur plesoianu.

    Nu exista scarba mai dezgustatoare si toxica in pesedeu decat plesoianu. Poate doar dedi.
    • -14 (22 voturi)    
      o fi el scarba cea mai dezgustatoare... (Duminică, 18 august 2019, 19:21)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...dar are logica. Si Logica este extrem de rara, daca exista cat de putin, in psd.
      Cineva cu logica poate face rationamente pertinente, daca este de buna credimnta. Cred ca Plesoianu ar trebui sa-si schimbe partidul, schimband in primul rand coloana vertebrala de lemn a acestui partid.
      • +4 (8 voturi)    
        Gaspadin Pleshoianuu (Luni, 19 august 2019, 7:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Este in Logica Sputnik, deci in logica Kremlin ului
        • -3 (3 voturi)    
          Pe bune? (Luni, 19 august 2019, 14:33)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ia spune, atoatestiutorule, care e de fapt Logica Sputnik?
  • -1 (21 voturi)    
    Nu văd cu ce a greșit doamna Dăncilă (Duminică, 18 august 2019, 17:12)

    Nyk1 [utilizator]

    Este exact așa cum a spus!
  • +19 (19 voturi)    
    dar de ce? ca va reprezinta magna cum laude (Duminică, 18 august 2019, 17:20)

    mnicku [utilizator]

    cum e turma si e si sefa , v-ati ales-o , ... f bine

    nici ca se putea gasi un reprezentant mai exponential al ciumei rosii
  • +21 (21 voturi)    
    comunicari controversate (Duminică, 18 august 2019, 17:40)

    Dizidentul [utilizator]

    in urma cu trei sferturi de an respectivul Plesoianu avea o cu totul alta impresie si o apara pina in pinzele albe pe doamna Dancila egal din ce directie veneau cuvintele de critica la adresa respectivei doamne.
  • +19 (19 voturi)    
    sfertodoctul rade de sfertodoct... (Duminică, 18 august 2019, 18:06)

    trandafil [utilizator]

    oricat am scormonit internetul, nu am reusit sa gasesc un cv valid al acestui ins (nici macar pe pagina parlamehtului). Banuiesc ca are acelelasi studii aproximative ca restul cetei... E mai bine ca electoratul psd sa nu stie pe cine a votat...
  • +11 (13 voturi)    
    oricum.. (Duminică, 18 august 2019, 18:15)

    exilatul [utilizator]

    "marea majoritate" e la fel de inculta ca miss piggy...cum si conducerea tarii e plina de golani , hoti si badarani..."deranjul" nu e prea mare...
  • +11 (11 voturi)    
    Liviu, Liviu... (Duminică, 18 august 2019, 18:17)

    unins [utilizator]

    Un bun prieten si fost coleg de partid ti-a spus ca esti un „naiv patologic” dar nu l-ai crezut. Cu ajutorul opozitiei, ai capatat si tu mintea românului cea de pe urmă.
  • +11 (11 voturi)    
    discurs (Duminică, 18 august 2019, 18:44)

    anion [utilizator]

    N-ai fost atent Plesoianule! Cel putin o cacofonie mai puteai adauga!
  • +5 (5 voturi)    
    Incorectitudine (Duminică, 18 august 2019, 18:48)

    Namaste [utilizator]

    politica, perfect! Chitibusar, dl Plesoianu...
  • +14 (16 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 18 august 2019, 18:55)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu pot decat sa ii dau dreptate psd-istului in ceea ce priveste gafele si cunostintele de limba romana ale doamnei premier. Am insa o observatie si o intrebare. Observatia consta in faptul ca nu exista decat Dancila, una si aceeasi persoana, neschimbata decat foarte putin. Are mai mult tupeu si parca a mai invatat niste cuvinte gen "consens", insa nu prea multe si nu stim daca le si pricepe.

    Intrebarea mea este cum de dl. Plesoianu constata doar acum ceea ce este mai mult decat evident oricarui cetatean utilizator al unui numar minim de neuroni? Sa inteleg ca dansul a inceput recent sa isi foloseasca neuronii din dotare?

    Imi permit si o completare: Dancila, la fel ca si tare multi dintre parlamentarii partidului dansei, sunt o bataie de joc la adresa intregii tari, nu doar a propriului partid.
  • -4 (12 voturi)    
    D-l Plesoianu a uitat probabil... (Duminică, 18 august 2019, 20:28)

    Azra [utilizator]

    Greselile de exprimare a d-nei Dancila sunt in nota comuna de exprimare a 90% dintre politicienii nostri, dar fiind ca nu toti sunt prim ministri, imensa lor majoritate scapa cu fata curata si continua in aceeasi nota, care nu deranjeaza pe nimeni.Ca sa nu mai vorbim de parlamentari si de foarte multe ori si de "reporteri " ai diferitelor mass media de prima marime din aceasta tara. Exprimarea in limba romana ii chinuie pe foarte multi dintre cei care se avanta in sfera responsabilitatilor, dovada ca multi au trecut prin scoala fara sa dobandeasca uzajul correct al limbii romane, vorbite si scrise.
    Dar il invit aici pe dl Plesoianu sa isi aminteasca de gafele-nu greselile- dofinei EBA, care a ramas in istoria critica a lingvisticii romanesti cu ale ei succesuri si alte numeroase perle de prima marime, care faceau deliciul gimnazienilor si al liceenilor!. Alea da greseli, dar nimeni nu a prea sarit in sus. Acum, pentru orice virgula lipsa in declaratiile d-nei Dancila, toata lumea docta face crize. Chestia cu paiul si cu barna! A devenit cam plictisitor si uzat acest scenariu de fuga, repetat la infinit, in lipsa unor argumente pe fondul problemelor care se discuta.
    • +2 (4 voturi)    
      Combateti bine, ca la pazopt... (Luni, 19 august 2019, 1:49)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Totusi, de curiozitate (si din crunta ignoranta, fireste) - ce inseamna "dofina"?
      Nici "gimnazian" nu cred sa existe in limba romana, dar macar e usor de intuit ce inseamna, insa dofina...
      Altfel, va dau perfecta dreptate in ceea ce-o priveste pe EBA. O mare greseala a lui Basescu (si a slugilor sale care au acceptat fara cracnire aceasta idiotenie), comparabila, chiar daca nu egala cu povestea cu Mme Udrea. Ambele diminuand mult din meritele reale ale fostului presedinte.
    • +1 (1 vot)    
      Deci? (Luni, 19 august 2019, 14:37)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Cine-i cu paiu, și cine-i cu bârna?
      La Veorika, în niciun caz nu e vorba de virgulă, ci de confuzia termenilor, a locului unde se află și, mai nou, lipsă de logică, alăturarea termenilor antagoniști. Plus minciună cât cuprinde, în care a ajuns să și creadă.
      În concluzie, tot Băsescu e de vină (logica latrinei 3 și sputnik).
  • 0 (0 voturi)    
    "limba romana elementara"??? cadem din lac (Luni, 19 august 2019, 9:55)

    ilex2013 [utilizator]

    in put, din prostie pura si simpla in prostie cu ifose...