Încă un deputat PSD trece în tabăra lui Ponta. Ce efect are asupra majorității din Parlament

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 22 aprilie 2019, 12:14 Actualitate | Politic


Ponta și Georgescu
Foto: Facebook
Deputatul de Argeș Nicolae Georgescu a anunțat luni că părăsește PSD și se înscrie în partidul lui Victor Ponta. Anunțul are loc în contextul în care Coaliția PSD-ALDE ia în calcul posibilitatea de a valida în Parlament reorganizarea Guvernului.

"Astăzi, am decis să mă alătur unei echipe pe care o cunosc și în care mă regăsesc în ceea ce privește respectarea principiilor social-democrate adevărate. Sunt dezamăgit că în județul Argeș am ajuns ca valorile de stânga să fie reprezentate de un personaj precum Cătălin Rădulescu - <<Mitralieră>>. Voi susține lista PRO România pentru alegerile europarlamentare din 26 mai, pentru că am încredere că oameni precum comisarul european Corina Crețu vor ști să se bată la Bruxelles pentru a aduce mai multe fonduri europene necesare inclusiv dezvoltării județului Argeș", scrie pe pagina sa de Facebook deputatul Nicolae Georgescu.

Reaminitm că la începutul luii aprilie, un alt deputat PSD a părăsit PSD și înscris în Pro România. Deputatul de Hunedoara Petru-Sorin Marica a declarat că ”PSD-ul de astăzi este un partid confiscat de un grup restrâns de oameni care îl folosesc pentru interesele lor personale”.

Grupul independent controlat de Victor Ponta numără 22 de deputați înscriși în Pro România.

Demisia lui Georgescu apare în contextul în care PSD-ALDE iau în calcul să treacă prin Parlament reorganizarea Guvernului, care se face în urma demisiilor Rovanei Plumb, Nataliei Intotero și Tudorel Toader. Astfel orice demisie sau plecare din rândul parlamentarilor Coaliției complică lucrurile.

PSD-ALDE deține în continuare majoritatea în Parlament, odată cu plecarea deputatului de Arges, Coaliția are 239 de voturi din 233 necesare pentru adoptarea legilor organice sau a unei reorganizării guvernamentale.

Majoritatea Coaliției este una fragilă în Parlament și asta pentru că în interiorul PSD există în continuare parlamentari fideli foștilor social-democrați ca Mihai Tudose și Adrian Țuțuianu dar și parlamentari controlați de lideri nemulțumiți de actuala conducere - Paul Stănescu, Gabriela Firea, Dumitru Buzatu. De asemenea, PSD trebuie să ia în calcul o mobilizare exemplară pentru ca toți cei 239 de parlamenatri ai Coaliției să se mobilizeze și să fie prezenți la vot pentru validarea componenței noului Guvern.

De precizat este UDMR a anunțat că nu va vota o eventuală reorganizare a Guvernului dar PSD-ALDE se poate baza pe o parte dintre voturile deținute de deputații Minorităților (19 mandate).

















13304 vizualizari

  • -23 (29 voturi)    
    Numai expirati in tabara lui Ponta... (Luni, 22 aprilie 2019, 12:47)

    bancher [utilizator]

    nu au sanse sa il infrunte pe Dragnea.
    • +25 (31 voturi)    
      depinde (Luni, 22 aprilie 2019, 13:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      votul unui expirat este = cu votul unui "valabil"
        #showComment() #showComment()
  • +18 (20 voturi)    
    . (Luni, 22 aprilie 2019, 12:58)

    theo667 [utilizator]

    Maine poimaine Veorica o sa-i spuna flausatului sa paraseasca incinta si daca nu-i convine poate sa incerce sa restructureze guvernul prin vot in parlament
  • +8 (16 voturi)    
    In mod normal (Luni, 22 aprilie 2019, 13:48)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Traseismul ar trebui sa fie insotit de demisia din parlament si numirea altuia de la acelasi partid. Daca nu esti de acord cu linia partidului, nu ai decat sa votezi impotriva dar pe perioada cat esti parlamentar ai fost ales ca parte a acelui partid iar plecarea din el inseamna plecarea din parlament. Iar asta indiferent de ce partid e vorba.
    • +7 (7 voturi)    
      Despre ce ar trebui modificat (Luni, 22 aprilie 2019, 15:29)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      in Constitutie ca Romania sa fie o tara cat de cat normala s-ar putea scrie un volum intreg...
  • -8 (10 voturi)    
    Migrează șobolanii? (Luni, 22 aprilie 2019, 14:43)

    prec [utilizator]

    Simt că nu mai sunt doriți și schimbă tabăra?
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 aprilie 2019, 15:07)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      Scenariul incepe sa semene (Luni, 22 aprilie 2019, 15:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui

      tot mai mult cu cel din Snowpiercer.
      Ar trebui sa le dam un tren si haine mai murdare.
  • +2 (8 voturi)    
    Pro Romania va disparea (Luni, 22 aprilie 2019, 15:21)

    mirceacr [utilizator]

    La viitoarele alegeri se va vota cu PSD si contra PSD.
    Scursurile societatii sunt votantii PSD.
    Restul vor vota cu opozitia formata din USR-Plus-PNL , doar de dragul a vota contra PSD , indiferent de cat de dreapta sau mai putin de dreapta, si ce valori democratice imbratiseaza.

    Pro-Romania este o gruparePSD-ista de tip anti-PSD ! Pe bune ?! E ceva de inteles din asta ?!
    O grupare volatila, de durata efemera, maxim pana la alegeri, utila pentru lupta anti-PSD si implicit pentru sustinerea opozitiei.

    Pro Romania va disparea la alegeri exact cum a aparut, odata cu PMP-ul lui Basescu respectiv fostul PDL !

    Aceeasi soarta si pentru UDMR !

    Duca-se cu totii, dinozaurii societatii !
    E timpul pentru sange proaspat, chiar si cu riscul evident ca noii politicieni tineri vor fi confuzi si plini de diletantism !
    • +1 (5 voturi)    
      Le-ai bramburit. (Luni, 22 aprilie 2019, 18:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Unde vezi tu că PSD este de stânga și USR de dreapta.Să zicem că PSD se declară de stânga,da nu-i.USR îb schimb nu a spus niciodată că-i de dreapta.Eu cred-că sunt și vor fi de centru-stânga.Numai minciunile PSD împing USD spre dreapta.
        #showComment()