VIDEO În vociferările puterii, Iohannis torpilează PSD, în Parlament: Această guvernare eșuată reprezintă un risc pentru țară / Replicile lui Dragnea și Dăncilă

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2019, 14:09 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a lansat un atac extrem de dur la adresa PSD, în timpul discursului din Parlament, acuzând puterea că prin acțiunile sa riscă să fragilizeze statutul țării noastre în NATO și UE. „Această guvernare eșuată reprezintă un risc pentru țară”, a spus Iohannis.

Ulterior, în replică, Liviu Dragnea a lăudat realizările Guvernului, transmitându-i lui Iohannis că acuzațiile sale nu vor rămâne fără răspuns.

Viorica Dăncilă a spus, la rândul său, că regretă că ședința a fost transformată de președintele Iohannis într-un eveniment de campanie electorală și le-a cerut scuze "celor care se așteptau la o ședință solemnă".

Președintele Klaus Iohannis a participat, marți, la ședința comună solemnă a Senatului și Camerei Deputaților dedicată aniversării a 15 ani de la aderarea României la NATO și a 70 de ani de la înființarea Alianței Nord-Atlantice.

Cele mai importante declarații:


Cele mai importante declarațiile ale președintelui Iohannis:
  • Pentru țara noastră, nu a fost deloc ușoară revenirea la democrație după epoca neagră a comunismului și tocmai de aceea merită salutat și apreciat efortul conjugat al tuturor forțelor politice, al diplomației și al armatei, care a făcut posibil dezideratul național de a aduce România în NATO și în spațiul valorilor euroatlantice.
  • Cu atât mai condamnabile sunt acțiunile actualei majorități PSD, care, prin asaltul - fără precedent în ultimii treizeci de ani - la adresa statului de drept, riscă să fragilizeze statutul ţării noastre în Alianţa Nord-Atlantică şi în Uniunea Europeană. Modificarea legilor în folosul unor persoane, demagogia, atacurile la adresa stabilităţii economice şi financiare a României, creşterea inflaţiei şi devalorizarea monedei naţionale, arbitrariul şi lipsa de profesionalism, acestea sunt realele politici ale guvernării PSD.
  • Nu întărirea democrației, nu consolidarea justiției, nu responsabilitate și predictibilitate în economie, nu infrastructură care să garanteze inclusiv siguranța oamenilor, nu acestea sunt politicile PSD.
  • Guvernarea PSD, vă spun acum, care a devenit sinonimă cu incapacitatea administrativă și cu diletantismul, vulnerabilizează România.
  • În contextul în care țara noastră are toate atuurile pentru a fi un pilon al democrației și stabilității în regiune, PSD eșuează să se ridice la importanța acestui moment strategic.
  • Lipsa de respect manifestată de PSD față de Armată a culminat cu demersul de a contesta în justiţie decretul de prelungire a mandatului şefului Statului Major al Apărării. Instanța de judecată a respins această acțiune nefondată a PSD, care a pus Armata României într-o situație delicată din rațiuni strict și numai politicianiste. Dacă adăugăm și incapacitatea de a moderniza legislația în domeniul securităţii naţionale, avem doar câteva aspecte care arată incompetența PSD și o profundă neînțelegere a ceea ce înseamnă să conduci un stat în care cetățenii sunt cu adevărat bine protejați.
  • Ca Președinte, am responsabilitatea de a veghea la buna funcţionare a autorităţilor publice. Este atribuția mea constituțională să atrag atenția că o guvernare bună, o guvernare corectă, o guvernare cinstită reprezintă inclusiv o garanție de securitate pentru România, în timp ce această guvernare eșuată reprezintă în sine un risc pentru țară.
  • Țara noastră acționează constant și consecvent pentru a-și consolida profilul în NATO. Trebuie să înțelegem că apărarea colectivă necesită investiții din partea fiecărui aliat. În ultimii ani am avut rezultate semnificative prin alocarea a 2% din PIB pentru apărare.
  • A fost rezultatul unui consens politic obținut la inițiativa mea Guvernului și MApN le revină rolul de a aplica prin programe coerente strategia pentru apărare.
  • Faptele demonstrează însă cu totul altceva - o incapacitate cronică de a gestiona un domeniu vital, cum este înzestrarea armatei. Incompetența guvernanților riscă să afecteze chiar modul în care ne îndeplinim atribuțiile în NATO.
  • Este necesară asigurarea unei prezențe consistente ale navelor aliate în Marea Neagră.
  • Opțiunea de a adera la NATO a cât mai multor țări a deschis noi posibilități de cooperare.
  • România va continua să fie un pilon de securitate în zona Mării Negre. Voi continua să acționez cu determinare ca profilul României în Alianță să fie consolidat.
Călin Popescu Tăriceanu:

  • În 2 aprilie 2004 drapelul României era arborat la sediul NATO de la Bruxelles. A fost evidențiată simbolic revenirea României în rândul țărilor din lumea liberă.
  • Adresez un apel generațiilor care nu au avut experiența vieții înainte de 1989. Tinerii noștri trebuie să învețe că suntem o națiune mândră.

Liviu Dragnea / La începutul discursului, Dragnea l-a salutat pe Adrian Năstase, chiar dacă nu este prezent, și a criticat o greșeală impardonabilă de protocol
  • Alianța e cea mai importantă organizație de securitate colectivă din toate timpurile
  • E cu certitudine cea mai importantă garanție de securitate a României
  • Să nu-i uităm niciodată pe eroii noștri
  • Sunt mândru că partidul pe care îl reprezint a avut un rol atât de important în aderarea la NATO
  • A fost un consens pe care mi-aș dori să-l regăsesc și în zilele noastre, pentru obiective majore precum adoptarea monedei euro sau menținerea alocării a 2% din PIB pentru Armată
  • Nu cred că există un obiectiv mai important decât securitatea țării noastre
  • Industria de apărare trebuie să devină un motor serios de dezvoltare
  • Am intrat în al treilea an de guvernare PSD-ALDE care corespunde cu al treilea an de alocare a 2% pentru Armată
  • Susținem în continuare pensiile militarilor și salariile militarilor și urmează ca și la rezerviști să se pună lucrurile în ordine
  • Ar fi fost util un pact politic în care toate partidele să-și asume respectarea acestui angajament al României, pentru că văd deja partide care își propun să se abată de la acest obiectiv
  • Aș fi vrut să propun acest obiectiv președintelui, dar după discursul de azi îmi dau seama că ar fi inutil
  • Înainte de toate trebuie să gândim și să acționăm românește
  • Aderarea la NATO nu a fost un obiectiv politic, ci unul național
  • NATO nu e doar o alianță militară, e singura garanție a stabilității lumii democratice
  • NATO a apărut ca o alianță a binelui, a democrației, în fața răului și a exceselor totalitare. Aici e locul României
  • Din respect față de NATO, răspunsurile care trebuiau date unui discurs vor fi date în altă parte

Viorica Dăncilă:
  • Guvernul pe care îl reprezint rămâne ferm angajat în asigurarea rolului activ al României în NATO
  • NATO s-a adaptat permanent riscurilor cu care s-a confruntat, a generat pace, garantând apărarea membrilor săi
  • Este de datoria României să contribuim activ la reamintirea valorilor care au stat la baza creării NATO, în urmă cu 70 de ani
  • Europa și America de Nord trebuie să acționeze împreună, așa cum ne-am angajat
  • Guvernul și-a asumat cu toată responsabilitatea angajamentele în NATO
  • România continuă să investească în echipamente moderne
  • România a fost unul dintre contribuitorii importanți la misiunile NATO
  • Îmi exprim convingerea că NATO va continua să reprezinte principalul garant al securității RomânieiAzi, am venit la o ședință solemnă dedicată împlinirii a 15 ani de la aderarea României la NATO
  • Regret că acest eveniment important a fost transformat de președintele României într-un eveniment de campanie electorală
  • Îmi cer scuze eu, ca prim-ministru, tuturor celor care se așteptau la o ședință solemnă dedicată unui asemenea eveniment major

La finalul ședinței, senatorii și deputații au adoptat o declaraţie prin care este reafirmat "ataşamentul faţă de principiile, valorile şi ţelurile NATO". Declarația a fost adoptată cu voturile a 238 din cei 240 de parlamentari prezenți.

Președintele a fost întâmpinat de liderii de grup ai PNL, însă nu de șefii celor două Camere. Mai mult, la intrarea în plenul Camerei Deputaților, Liviu Dragnea și premierul Viorica Dăncilă s-au intersectat cu șeful statului, însă nu au interacționat deloc.

Președintele Klaus Iohannis și premierul Viorica Dăncilă participă, marți, la ședința comună solemnă a Senatului și Camerei Deputaților dedicată aniversării a 15 ani de la aderarea României la NATO și a 70 de ani de la înființarea Alianței Nord-Atlantice.

Potrivit unui memorandum intern aprobat de conducerea Legislativului, pe 27 martie, la eveniment vor lua cuvântul președintele Klaus Iohannis și președinții celor două Camere ale Parlamentului, Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu, dar și premierul Viorica Dăncilă.

La 29 martie 2004, România a aderat la NATO prin depunerea instrumentelor de ratificare la Departamentul de Stat al SUA, stat depozitar al Tratatului Alianţei Nord-Atlantice.

Depunerea instrumentelor de ratificare a fost urmată, la 2 aprilie 2004, de ceremonia arborării oficiale a drapelului României la sediul NATO.


















26925 vizualizari

  • +55 (69 voturi)    
    evident ca hotii vocifereaza (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:24)

    liviu_ [utilizator]

    atata stiu
    pentru ei 4 mil de voturi sunt peste 6 mil.... atata stie psd....
    • -33 (51 voturi)    
      cine a semnat aderarea la NATO? (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:27)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar la UE?
      • +13 (25 voturi)    
        Cum nu stii? (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:42)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Ai si uitat? Tu, geniule!
        • -21 (29 voturi)    
          aoleu, ce torpila le-a tras (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:04)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          direct in birou la dragnea s-a dus toader.
          asa de tare ii doare pe aia de torpila lui oarba
          • +8 (10 voturi)    
            d-aia (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:53)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            au făcut scandal în Parlament? D-aia dragnea încearcă pe toate căile să saboteze referendumul?
            Luați voi în derâdere dar vă tremură chiloții de tablă și până ajungeți la buda din fundul curții (deh, dezvoltare pesedacă din ultimii 2 ani) vi se încheagă ”curajul” pe la dinți.
      • +25 (35 voturi)    
        relevanta?! (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        in primul rand nu au fost "actorii" de azi... nici unul dintre ei...
        in al 2lea care e relevanta?!

        adevarul e ca TOT ce face psd acum o sa distruga tara asta si asta f curand!
        dar asta nu conteaza pt tine, nu?! conteaza ca nastase a semnat aderarea, nu?!
        vb. de un puscarias, nu?! realizezi asta?!
        also tu aperi partidul condus de un condamnat cu suspendare!!!

        da stiu... justitia e naspa si face dosare la comanda... si GRECO?! si UE?! si comisia de la veneia?! si SUA?!
        ma bucur ca singurul partid cinstit de pe lumea asta a ramas psd si pretinii... in rest sunt toti niste corupti!
      • +10 (16 voturi)    
        Asa, si? (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:46)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Unde vrei sa ajungi?
      • -23 (33 voturi)    
        USR, cum cine? (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:58)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        si cu tinerii din PDL, probabil.
        • 0 (26 voturi)    
          atunci Hotel Turiss avea parterul (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Portocaliu cu Portrete de a lui Stolojan, ai uitat ca sheftu Liv Jong Un a venit de la PDL ?
          • -15 (27 voturi)    
            daca ai vorbi romaneste, poate as intelege (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:10)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            dar deocamdata nu.
          • +11 (21 voturi)    
            Aha, (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:32)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            o luam de la capat.
            Adica regele a fugit cu aurul, imperialistii ne-au "ciufulit" pe vremea lui ceasca, greaua mostenire ne-a saracit pe noi si i-a imbogatit pe pesedei, soros, multinationalele, ...
            Acum, pana si cel mai cretin reprezentant al vostru, dinti-de-grebla, e de fapot al altora...
            Voi, nimic!
            Mi-e scarba de tine ca nici cu antivomitiv nu/mi trece. Scarba, scarba, scarba...
            Vai de mama ta...
            Numai sa nu mai ramana insarcinata... ajunge unul ca tine.
        • +7 (13 voturi)    
          ..pai... (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:21)

          gdcos [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          .. Darius e de acolo venit, tineretul PDL.. la fel si porcarul. ;)
      • 0 (8 voturi)    
        Dragnea? (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:59)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        ...
    • +31 (45 voturi)    
      si nici macar (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:34)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      compari voturi libere date din convingere cu o masa votanta de zombie adusi cu autocarele, cu amenintarile si cu spaga. Comparatia este muult fortata. In realitate diferenta este considerabil mai mare.
      • +22 (28 voturi)    
        corect (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        dar chiar si asa.... parlamentul a fost votat de mai putina lume decat presedintele. Doar din respect psd ar trebui sa taca...
        bine eu cer respect de la niste mafioti...
        • -10 (20 voturi)    
          si ponta a avut mai multe voturi decat parlamentul (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:15)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          dar asta nu ii da dreptate!
          • +5 (9 voturi)    
            voturile lui Ponta (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:08)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            se identifica cu cele ale Parlamentului votat de catre zombie. Deci e irelevant. Altfel, Ponta si panarama lui de partid ar trebui sa obtina aproape tot atatea voturi, nu? ca doar votam din convingere nu cu masinaria creata de partid (blestemat fie acest termen) in culise?
            Sa-l vedem pe agariciul ponta cat valoreaza la voturile din sesiunile viitoare.

            Nu, draga "hotel regal", soarta este cruda cand compari mere cu mere. Lasa autocarele, preotii pedofili si corupti, minciunile si uleiul acasa si se poate schimba fata Romaniei. Fiecare om cu cinstea si decizia lui.
            Ca pana la urma ne injuram si ne balacarim pe aici dar macar declarativ si voi - postacii, vreti binele tarii.
    • -22 (34 voturi)    
      lasa ca vezi tu 6 miliaone de voturi pe 26 mai (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:04)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa vad cum mai sustineti atunci "6 case" are 6 milioane de voturi cand nu se vor prezenta decat 4 milioane la referendumul lui. cu tot cu psdistii satui de dragnea.
      • +21 (29 voturi)    
        deci (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:33)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        1 - 6 milioane o sa aveti pe 26 mai doar daca fura dracnea mai mult decat a furat la referendumu pt demiterea lui base... (lucru delor imposibil la cat de hot e si la cum controleaza institutiile), deci da... ai putea avea dreptate. Dar daca nu fura... psd nu are NICI O SANSA sa obtina 4 mil pe 26 mai, d-apoi 6!

        2 - una peste alta vorbim de prezent. Momentan presedintele are cu 50% mai multe voturi ca psd... deci CIOCU MIC!!!

        3 - alea 6 case valoreaza cat 20% din casa lui dracnea... dar asta nu vezi...

        4 - cel pe care-l aperi are vreo 3 dosare penale din care unu incheiar definitiv cu condamnare!

        5 - tu doresti sa pice un referendum pentru justitie?! wow deci iti dai arama pe fata ca esti infractor.... notat!
        • -13 (17 voturi)    
          s-o luam pe rand (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:47)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          1. nu ai inteles nimic - ma refeream la faptul ca voturile lui iohanis sunt alea pe care le va primi la referendum si ca nu vor fi in niciun caz 6 milioane chiar daca vor vota pentru referendum si psdisti satui de dragnea.
          2. "ciocul mic acum noi suntem la putere". de prezent vom vorbi pe 26 mai. aduc vorbim din amintiri si din "a fost odata ca niciodata". alea 6 milioane de voturi sunt departe. du te mai duce pana in 2014, mai rabdare 2 luni.
          3. ba da. doar ca eu consider ca sunt la fel de nocive si alea 6 case si averea lui dragnea. implicit, amandoi sunt nocivi pentru democratie. (nu contesta inutil, nu ma vei convinge ca iohanis este bun pentru ca il tine pe lazar in functie, dovedit procuror comunist tortionar).
          4. nu-l apar pe dragnea. tu il aperi pe iohanis, hot de case dovedit - cauta pe riseproject "instanta retine ca nu se poate considera dobanditor de buna credinta"
          5. daca cele de mai sus sunt infractiuni, da, sunt infractor.
          6! - asta nu era, dar ti-o adaug eu - iti doresc sa ai parte de ce am primit eu de la justitia ploii
          • +8 (12 voturi)    
            asa (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:25)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            1 - ok... da or sa fie mai putini de 6 mil.... dar nu asta e important

            2 - fals! acele 6 mil de voturi arata situatia actuala! Iohannis a fost votat de 6 mil, psd de 4! Este vorba ca psd nu are dreptul sa huiduie reprezentantul a 6 mil de oameni! Mult mai multi votanti decat votantii lor! Asta daca psd intelege ce inseamna bunul simt si principiile democratiei, evident

            3 - ok. Nu pot sa zic nimic negativ la raspunsul tau, numai ca tu pe acest forum zici numai impotriva lui iohannis. As vrea sa te aud si zicand ceva impotriva lui dracnea! Juridic vorbimd Iohannis nu a gresit cu nimic (momentan, cel putin) dracnea are ..... cateva dosare....

            4 - nu il aperi direct. dar mai toate posturile tale de pe aici sunt extrem de anti cei care nu-s cu psd. De aici concluzionez eu ca il aperi (indirect) pe dracnea. Da nu ai zis niciodata (daca tin bine minte) ceva care sa-l apere pe dracnea, dar majoritatea posturilor tale ataca "inamicii" lui dracnea (pnl, usr, justitia, ue etc)

            5 - nu ai raspuns la intrebare. Eu ma refeream strict la referendumul pentru justitie. D c esti impotriva lui?! Din comentariul tau eu am dedus ca esti impotriva si doresc sa stiu d c! Daca independenta juridica este ceea ce vrei, acel referendum ar trebui sa fie ok pt. tine... ma rog, teoretic, pt ca inca nu a aparut intrebarea/intrebarile

            6 - mai in primul rand eu nu ti-am dorit nici un rau.... si nu inteleg d c ma ... blestemi... oarecum. Pentru ca asta este ceea ce vrei tu sa zici. In al 2lea, regret sincer daca te-ai simtit/ai fost nedreptatit de justitie. Dar trebuie sa intelegi ceva: justitia NU este si NU o sa fie perfecta. Justitia din romania si cand functiona, era departe de a fi perfecta si mai era mult de mulca... dar era un pas in directia buna! Nu stiu ce ai patit si sper ca s-a rezolvat, dar sa nu crezi ca eu nu m-am lovit de probleme din cauza justitiei (spagi la medici, politie care nu e in stare sa prinda un hot de casetofoane din masina -> nici nu a incercat, si altele).....
            • -6 (6 voturi)    
              simplu (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:32)

              cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              il critic pe iohanis pentru ca iohanis este laudat. cand o fi laudat dragnea pe site-ul asta o sa-l critic si pe el.
              nu sunt impotriva referendumului, sunt de acord cu ce se poate obtine prin el. nu sunt de acord cu referendumul in aceeasi zi. chiar mi se pare un misto la adresa democratiei. l-am mai vazut si la basescu.
              pana una-alta, nu pot apara justitia. nu era un blestem dar este imposibil sa aperi justitia dupa cateva situatii negative. nu inteleg cum poti tu
              • +4 (6 voturi)    
                Nu te alinta ca ai gandi (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:29)

                Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

                Euglenele nu gandesc.
              • 0 (0 voturi)    
                lol (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:37)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

                te rog sa-mi raspunzi la o intrebare:
                ce ar mai exista pe lumea asta, daca am renunta la toate lucrurile dupa "cateva situatii negative"

                pai (ca tot e la moda acum) boeingu ar trebui inchis!

                nicmi nu e perfect! oamenii sunt supusi greselii. Ideea e sa inveti si sa mergi inainte, nu da sitrugi tot si sa o iei de la capat (mai ales cand cei ce fac noul inceput sunt exact cei carora nu le-a convenit justitia dinainte)!

                justitia nu e perfecta in nici o tara! asta inseamna ca trebuie dati toti afara si refacut tot odata pe an?! da invatamantul?! la fel?!

                si la ce greseli te referi?! ca au fost catiga procurori care au gresit?! se intampla peste tot!
                ca a fost completul de 5?! Tu realizezi ca sefu CCR a fost 9 ani membru PSD, nu?!
          • +6 (8 voturi)    
            continuare (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:30)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            dar justitia se poate imbunatati!
            Da nu e perfecta si niciodata nu o sa fie perfecta si o sa fie oameni vinovati care or sa scape si nevinovati care or sa aiba probleme!

            justitia este 99% corecta... asta inseamna ca la 100 de oameni un nevinovat o sa faca puscarie sau un vinovat o sa scape... dar asa functioneaza lucrurile IN ORICE TARA. Nimic nu e perfect pe lumea asta!

            Ideea e ca justitia trebuie imbunatatita, nu trebuie sa eliberezi toti infractorii din diverse motive (Care nici macar nu pun la indoiala actul judecatoresc), nu trebuie sa faci legi pt infractori, nu trebuie sa modifici codul penal ca sa-l scapi pe dragnea de puscarie!

            Justitia trebuie sa mearga inainte, nu inapoi!
            Daca LCK a gresit, sau orice alt jurist(judecator, procurir, avocat), trebuie sa plateasca, dar TOATE actiunile de acum arata mai degraba razbunari si dosare fara dovezi decat dovezi serioasa impotriva unui procuror!

            Eu vreau sa traiesc intr-o tara in care sa nu poti conduce tara ca infractor, sa nu poti face legi casa scapi de puscarie (sau OUGuri), sa ramai fara carnet indiferent cine esti sau cine e tata daca incalci legea, sa nu poti copia la bac, sa nu poti fura, sa nu dai (sau ceri) spaga etc etc! Vreau o justitie care sa functioneze si care sa pedepseasca infractorii, nu sa fie facuta de infractori!

            gata, ca deja am scris romane :D
            • -11 (13 voturi)    
              babaiatule. (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:57)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              te oferi sa fii tu ala,unu din o suta care sa faca puscarie nevinovat?
              sau daca nu te oferi,sa te ia garda asa, nevinovat?
              succes!
              • +8 (8 voturi)    
                Postacel nevinovat (Marţi, 2 aprilie 2019, 19:40)

                midufi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                Ce grija aveti voi, postacii de serviciu, de corupti, de cei cativa condamnati.
                Uitati, foarte convenabil pentru voi:
                - cati hoti sunt aparati in fata cercetarii penale, numai pentru ca sunt in palavrament;
                - cati au dat banii inapoi;
                - cine are grija si de cei care au fost pagubiti, nu doar de hoti
                Dar deh, ce sa te astepti de la postacii psd.
                Valabil si pentru pasarica sovietica mov.
                Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
              • 0 (0 voturi)    
                "babaiatule" (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:39)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                ia spune-mi te rog... ce sis tem juridic nu a gresit?!

                aberezi grav!
                NU EXISTA SISTEM IMBATABIL!!!
                peste tot o sa fie erori!

                statistic vb.:
                testul ADN nu e 100% sigur
                amprentele nu sunt 100% sigure
                caMERELE VIDEO nu sunt 100% sigure
                MARTORII NU MAI VB.
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:42)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                deci te rog sa-mi explici cum ar putea sa fie actul juridic 100% sigur?

                intelegi prost problema (sau nu vrei sa o intelegi bine, ca sa-ti aperi stapanii). NICIUNDE IN LUME justitia nu este 100% sigura!

                vroiai sa-l lase liber pe ted bundy?! sau pe alti criminal iin serie?!

                dupa testele ADN in sua au descoperit ca aveau multi condamnati aiurea... vroiai sa gratieze toti infractorii pentru ca au descoperit asta?!

                also: sansa ca eu(sau tu) sa treci prin zid, conform fizicii cuantice e mai mare decat 0 !!! nimic pe lumea asta nu e 100% sigur!
      • +7 (9 voturi)    
        O sa fie 8 de data asta (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:24)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        si o sa crapi de ciuda, o sa turbezi de o sa-ti cada ciocu.
    • +17 (19 voturi)    
      Din pacate, (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:06)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cei 4 milioane sunt irecuperabili, inclusiv parintii mei, care voteaza pentru 5 lei in plus la pensie!
      • -9 (9 voturi)    
        da, batranii sunt vinovati (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:51)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        ei sunt raul suprem.
        nici nu stiu sa voteze, nici nu produc, consuma resurse degeaba.
        dar care batrani? tinerii aia de acum 30 de ani care erau contra iliescu/psd si acum sunt batrani?
        dar lasa ca mai sunt 20 de ani vor ramane numai tinerii
        • 0 (0 voturi)    
          ahhhh (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:43)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          trebuie sa iubesti postacii psd...

          fac un straw man de toata frumusetea...

          unde a spus batrani tovarase?!
          a spus "si parintii lui" nu , asta nu implica faptul ca toti parintii sunt asa, dar na... cand esti postac, romana e grea!
      • +7 (9 voturi)    
        touche! (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:09)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        si ai mei...
        e dureros dar adevarat, din pacate schimbarea se face cu sacrificii inclusiv in propria ograda.
    • +8 (8 voturi)    
      pesede ... (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:47)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      venise pentru inca o zi de pupaturi in dos cu avant tovarashesc ! Cand colo, neamtzu le-a stricat chefu ! Hehehe !
    • +4 (4 voturi)    
      MEH (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:12)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      un lucru va zic: dragnea s-a ingrasat ca borcu in ultimii 2 ani. asta e strict legat de mese de protocl si asta spune multe
  • +31 (39 voturi)    
    Hotii (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:38)

    ZimZum [utilizator]

    Se vede diferenta dintre discursul Presedintelui si mizeriile astea doua care vorbesc, am ajuns sa nu-l mai suport sa ii aud vocea lui Tariceanu, nenorocitul asta este unul dintre cei mai mari hoti pe care Romania i-a avut din `89 incoace. Sper sa va vad cu catusile pe maini sau la ocna pe toti !!!
    • -17 (31 voturi)    
      hotii de case sunt buni? (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:02)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      intreb pentru un prieten, ca nu stie cu cine sa voteze la toamna
      • -14 (24 voturi)    
        le-a cumparat cinstit! (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:12)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        din meditatii la care a platit si impozite! Numai raii nu vad adevarul!
        • +3 (19 voturi)    
          Vad (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:49)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          ca esti invidios ca Presedintele a dat meditatii! Tu de cu ai dat? Sau dinti de grabla? Sau ati avut (si aveti) alte preocupari?
          • +2 (2 voturi)    
            corectura: (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:48)

            2016 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

            ..Tu de ce nu ai dat?
        • +9 (11 voturi)    
          o repet a 10-oara (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:14)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          poate cineva dotat cu creier uman va pricepe.
          Dragi postaci, EU am detinut 5 case , n-aveam nicio problema sa mi-o iau si pe a 6-a desi:
          - n-am fost nici primar nici presedinte;
          - nu castig nici pe aproape cat familia Iohannis;
          - e relativ simplu sa le achizitionezi cand ai credite ieftine si-ti recapitalizezi chiriile incasate... DAR ouch! v-am lovit prea rau cu calcule de cash-flow? te-ai pierdut? o luam mai usor?

          Aaaa!, ca retardul romanesc in materie de antreprenoriat si curaj investitional este acut, asta nu mai e problema presedintelui dragi postacei, ci a voastra!
  • +14 (16 voturi)    
    Pericolul care ne paste (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:45)

    verid [utilizator]

    Infractori loviti in "onorabilitatea "lor vocifereaza si protesteaza , dar slabirea armatei poate genera un pericol letal .
  • +19 (25 voturi)    
    Faptul ca indivizi de teapa lui Dragnea, (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:48)

    Habermas [utilizator]

    Tariceanu si a UDMR-istilor tin discursuri in Parlamentul Romaniei este umilita suprema la care este supusa Tara Asta.
  • +15 (23 voturi)    
    Lipsa crasa de educatie in randul psd (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:51)

    Decadere [utilizator]

    Chiolbania de care au dat dovada ne transmite foarte clar ca teleormanismele sau teleormanelele in materie de comportament s-a raspandit iremediabil si irecuperabil in actualul parlament. Le mai lipseau psd-istilor puscatul de seminte. Au incurcat galceava de targovete teleormaniste/videlene cu ceea ce trebuia sa fie o sedinta solemna. Rusine voua, parlamentaripsd-isti de carton, parveniti , diletantisti, oameni second hand a unei societati care derapeaza tot mai mult in oligarhism de tip sovietic dar mai ales rusine celor care din pacate, din nefericire conduc cele doua Camere.
  • +18 (24 voturi)    
    Infractorul DL% inculpatul Sterling P.T.rusinea RO (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:51)

    Plagarus [utilizator]

    Ce cauta acesti doi impostori in fruntea Camerelor ????!
  • +14 (20 voturi)    
    Interlopii și hoțomanii din Mafia Roșie, (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:51)

    Rescator [utilizator]

    Cupola Ciumei Roșii(PSD/PCR+ALDE+UDMR)
    primesc foile de parcurs de la Moscova,Ierusalim și
    Budapesta.Pentru ipochimeni contează să fure și
    să distrugă cât mai mult ,in timp ce se află la putere.
    Noi ca popor și țară suntem in pericol mortal cu ăștia.
  • +21 (27 voturi)    
    Sultanul Dragnea (Marţi, 2 aprilie 2019, 14:53)

    2016 [utilizator]

    vrea sa dea rapunsul la discursul Presedintelui din alta parte, ii doresc sa fie de la Rahova, din beci!
  • -24 (36 voturi)    
    Dupa alegerile din toamna (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:05)

    Incomod3 [utilizator]

    s-ar putea ca mascariciul asta sa ajunga unde-i doreste lui Dragnea - la racoare, pentru fals si uz de fals... ar fi o dovada ca dreptatea triumfa :)
  • -18 (28 voturi)    
    cine a acceptat-o pe Dancila ca PM??? (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:11)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cine a semnat?
    • +15 (17 voturi)    
      Cititul e greu, spartul de seminte e mai usor (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:58)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Citeste Constitutia si vei afla.
      • -9 (9 voturi)    
        ha ha (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:48)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        pai in constitutie spune multe destul de clar.
        dar iohanis ataca tot la ccr numai obligatia de a o desemna pe dancila nu a stiut ca o poate ataca.
        si mai era si varianta de "mor cu ei de gat" - nu semnez, suspendati-ma.
        crezi ca acum ar mai zice la fel daca si-ar da dancila demisia?
        apropo, pe sevil cum a respins-o? in baza "am auzit ceva, nu va spun ce"
        • 0 (0 voturi)    
          Lasa Latrina, ca s-a dovedit ca tampeste (Miercuri, 3 aprilie 2019, 11:56)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Vezi ca iar nu v-a informat partidul eficient.
          Sotul Servilei era pretenash cu familia Al Assad.
    • +11 (11 voturi)    
      cine-ntreabă? (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:04)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      cine a propus-o?
  • -11 (19 voturi)    
    isi asuma presedintele complicitatea? (Marţi, 2 aprilie 2019, 15:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    or ba?
    • -17 (19 voturi)    
      evident, nu! (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:15)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      el era la ski, nu stie nimic.
      • +6 (8 voturi)    
        mda, iar paiul din ochi (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:36)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ce-o fi asa de rau sa mergi la ski spre deosebire ... sa zicem (fara vreo aluzie) de a te duce cu curv... pardon! cu iubita cu 100 de ani mai tanara, pe insule exotice, folosind avioane si porti de imbarcare obscure (ca sobolanii noaptea) fix in perioada cand Romanica devine sefa Consiliului Europei si unii barosani ai EU vin aici sa te felicite?

        repet: nu fac aluzie la nimeni, incercam sa inteleg de ce a asa de rau skiul?
  • +15 (19 voturi)    
    "Dragnea l-a salutat pe Adrian Năstase" (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:11)

    liviu_ [utilizator]

    un infractor il saluta pe celalalt!

    asta spune multe despre romania!
    • +5 (5 voturi)    
      Da, (Marţi, 2 aprilie 2019, 16:51)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si Sultanul tot in picioare cade: nu este el vinovat ca Nastase nu a fost invitat, tot timpul altcineva este!
      El este intruchiparea fecioarei Maria! Este neprihanit, nu a furat de la copii decat o bomboana, pe care a gasit-o pe jos!
  • +3 (7 voturi)    
    ''Ei''ar fi dorit.... (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:20)

    astronaut [utilizator]

    ca acest eveniment sa treaca asa intr-un ''festivism''binecunoscut comunistilor si alatur de un DUBLU LIMBAJ de LEMN ca de obicei ! numai ca nu toata lumea savureaza aceste aspecte ,iar Presedintele in nici un caz, asa ca ''luati d'aci'' stimati parlamentari mai cu seama din coalitia toxica PSD&ALDE si UDMR ! in privinta Gubernarii are perfecta dreptate , parerea mea !!
  • -8 (8 voturi)    
    Dacă e atât de grav precum spune... (Marţi, 2 aprilie 2019, 17:22)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ar fi trebuit să convoace de urgență Statul Major al Armatei și să ordone arestarea lui Liviu Dragnea și a întregului eșalon 1 al PSD pentru trădare și uzurparea puterii de stat.

    Nu a făcut-o, iar acest lucru îl face în cel mai bun caz incompetent și în cel mai rău caz complice.
    • +4 (6 voturi)    
      Se va intampla si asta. (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:59)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Se strange funia la par.
    • -4 (4 voturi)    
      Cazuri extreme... (Marţi, 2 aprilie 2019, 19:55)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De ce alegi extremele? Pur si simplu bate campii ca e in campanie electorala...
  • +3 (9 voturi)    
    Dementa colectica a postacilor bullshevini (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:30)

    Dalinar [utilizator]

    psd nu a mai avut Presedinte de la Ilici si nici nu o sa mai aiba, mor astia pe forumuri. Luati cu apa rece bah!!!
    • -2 (4 voturi)    
      postarea ta, (Marţi, 2 aprilie 2019, 20:22)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      influentata de liberalizarea consumului de canabis in Canada.
  • +2 (2 voturi)    
    xzxzxzx (Marţi, 2 aprilie 2019, 22:33)

    solar [utilizator]

    este cu totul regretabil ca lucrurile au evoluat in românia pe panta disputelor din ue privitor la nato ! recalibrarea relatiilor nato - sua - ue gestionată in felul care se prefigurează poate produce prejudicii imense . translarea lor in romania va avea un efect mai grav decat translarea mutării capitalei israelului pe scena politicii interne românesti . nu subscriu in nicio conditie unei astfel de degenerări a politicii democratice in conditiile romaniei !!