Biroul Permanent al Senatului discută luni cererea DNA de ridicarea a imunității în cazul lui Tăriceanu, acuzat de luare de mită

de DG     HotNews.ro
Duminică, 11 noiembrie 2018, 10:17 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Antena 3
Biroul permanent al Senatului va discuta, luni, solicitarea DNA referitoare la începerea urmăririi penale în cazul preşedintelui acestui for, Călin Popescu-Tăriceanu, acuzat de luare de mită, a confirmat, pentru Agerpres, social-democratul Claudiu Manda.

Biroul permanent va înainta apoi cererea Comisiei juridice în vederea formulării unui punct de vedere, care va fi transmis plenului, cel în măsură să încuviinţeze sau nu solicitarea.

Direcţia Naţională Anticorupţie susţine că preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, ar fi primit indirect, în perioada 2007 - 2008, pe vremea când era premier, foloase materiale de aproximativ 800.000 de dolari de la o firmă austriacă.

Tăriceanu a declarat miercuri că Guvernul nu a efectuat nicio plată în contul licenţelor Microsoft în timpul mandatului său de premier, precizând că nu a primit nicio comunicare oficială referitoare la începerea urmăririi penale într-un dosar al DNA care să îl vizeze.

Senatorul PSD Claudiu Manda a explicat joi că a preluat solicitarea DNA de avizare a urmăririi penale pentru Călin Popescu-Tăriceanu, în calitate de vicepreşedinte al Senatului. El preciza că dosarul de la DNA are 73 de volume, fiecare cuprinzând între 190 şi 300 de pagini.

















920 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    simt foarte bine rezultatul (Duminică, 11 noiembrie 2018, 10:22)

    qwerasdf [utilizator]

    calin popescu tradiceanu va fi 'scutit' de colegii lui infractori din parlament...
    • 0 (0 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 11 noiembrie 2018, 11:29)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      n!n
    • +5 (5 voturi)    
      In schimb (Duminică, 11 noiembrie 2018, 12:54)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      In schimb vom asista la votul susținut al ALDE pentru PSD la fiecare inițiativă legislativa.
  • +11 (11 voturi)    
    La Multi Ani Calinee (Duminică, 11 noiembrie 2018, 10:24)

    un domn [utilizator]

    Dosarul Fermei Baneasa ? Vine si el ?
  • +11 (11 voturi)    
    Buff ! Ce mai contează? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 10:48)

    Maltese_Hawk [utilizator]

    Prea mulți hoți și asasini au scăpat nepedepsiți in România ca să mai avem speranțe.

    Un infern psihologic această țară.

    1 milion de români asasinați de ...români in perioada comunistă.
    1000 de români asasinați de români la revoluție.
    O industrie jefuită sistematic de români după 1990.
    Banci românești jefuite de români.

    Vinovați ceva? Nu, pensii super babane.

    Asasinul Ficior avea 5000 lei pensie, tata inginer cu 40 de ani vechime 1600. Idem pentru toti cei 50 de mii de ofiteri de Securitate.

    "Asta-i țară bre? " zicea Caragiale împachetând pentru Berlin.
  • +4 (4 voturi)    
    interlopii PSDUDMRALDEPBL (Duminică, 11 noiembrie 2018, 12:13)

    hopsinoi [utilizator]

    vor face zid.

    vrem 300 de parlamentari si o singura camera.
  • +5 (5 voturi)    
    Discutia din birou (Duminică, 11 noiembrie 2018, 13:55)

    iPig Pro [utilizator]

    Poate fi rezumata astfel:

    - Da?
    - Nu!
  • +2 (2 voturi)    
    Cat o fi luat de la Sterling,hamesitul asta ? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:45)

    Plagarus [utilizator]

    Doar garnitura sa de neveste stiu de ce.
  • +2 (2 voturi)    
    Tipologia afaceristului (Duminică, 11 noiembrie 2018, 16:19)

    mistydo [utilizator]

    Nimeni nu crede ca acest individ a strans avere ..PE BUNE... In cardasie cu Patriciu , a insistat in hrubele controlate de PSD si s-au pus pe capatuiala...Acum nu este dispus sa recunoasca nici o ilegalitate.. Ne arunca in ochi ce bun prim ministru a fost... Numai gura de el...
    Nu are nici o jena sa coopereze cu infractori de teapa lui Dragnea! Sa nu va asteptati sa recunoasca ca au primit comisioane de milioane de euro!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari comisiei ! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 17:10)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    au reusit sa parcurga in cateva zile cele peste 13.980 de pagini (>72x190+300) aduse de DNA cu basculanta !
    probabil ca maine vor fi dezbateri aprinse, cu argumentatii savant construite !
    oricum treaba pute destul de nasol pentru Tariceanu, cat timp au stabilit si modul in care au fost folositi banii
  • +1 (1 vot)    
    tradiceanu va fi santajat la greu: (Duminică, 11 noiembrie 2018, 19:22)

    kokos [utilizator]

    daca vrei sa votam contra , faci ce iti spunem noi!