Codrin Ștefănescu: Agenți infiltrați în ministere blochează activitatea Guvernului. Hellvig să ia măsuri

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2018, 16:29 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Ștefănescu, a declarat sâmbătă, pentru Mediafax, că directorul SRI, Eduard Hellvig, trebuie să rezolve problema acelor "colaboratori, informatori și agenți infiltrați în ministere" care blochează activitatea Guvernului în ansamblu.

"Am urmărit cu foarte mult interes declarația șefului SRI despre protocoale și am tras următoarele concluzii. Și eu, și Liviu Dragnea, și alți colegi din PSD, îl cunoaștem foarte bine pe Eduard Hellvig și ne aducem aminte că la rândul lui a fost ținta acestui sistem odios care l-a vânat, a încercat să-l execute printr-un dosar contrafăcut și i-a distrus atât cariera politică pentru o perioadă, cât și viața personală. Știm foarte bine prin ce a trecut familia lui la vremea respectivă și sunt convins că Eduard Hellvig nu uită cât de toxic a fost acest sistem creat de Băsescu cu Maior, Coldea, Kovesi și alții, cât de toxic a fost pentru oamenii nevinovați, pentru România, pentru economie, pentru democrația câștigată cu sânge acum 29 de ani, la Revoluție. M-am convins că Hellvig nu uită lucrurile astea pentru că a accentuat clar că în mandatul său de director SRI nu va permite niciun fel de abuz, încălcări de drepturi și libertăți cetățenești, și că până în ultima zi a mandatului său va lupta pentru lucrul acesta", a declarat Codrin Ștefănescu.

Secretarul general adjunct al PSD a adăugat că în afara denunțării protocoalelor secrete încheiate de SRI cu alte instituții, Hellvig mai are multe reforme de făcut, una dintre acestea fiind situația agenților infiltrați în Guvern și care reprezintă, de multe ori, interese ale unor grupuri economice din afara României.

"Însă dl Eduard Hellvig, fostul secretar general PNL, colegul și partenerul nostru în USL, astăzi director SRI, trebuie ca, până la abrogarea și denunțarea protocoalelor secrete, să înțeleagă următoarele: încă există câmpul tactic și dl Dumbravă încă are pârghii în această zonă, Maior și Coldea, unii dintre capii statului paralel, încă dețin pârghii de control în SRI, există încă ofițeri acoperiți în sistemul de justiție din România și în sistemul economic privat. Există foarte mulți colaboratori, informatori și agenți infiltrați în ministere, care blochează în mod sistematic activitatea ministerelor și a Guvernului în ansamblu, și care de foarte multe ori reprezintă interesele unor grupuri economice din afara României. Deci dl Hellvig are încă foarte multe reforme de făcut, are încă foarte multe lucruri de schimbat, și sper ca în timp să demonstreze că este același om de onoare pe care l-am cunoscut de-al lungul anilor și că va întreprinde ceva concret în sensul celor pe care le-am amintit în această declarație", a mai declarat Ștefănescu pentru Mediafax.


Directorul SRI Eduard Hellvig a spus vineri că a încheiat protocolul secret din 2016 cu Parchetul General în baza legii și că l-a denunțat la scurt timp pentru că putea să aplice legea și fără a se stabili prin protocol relaționarea dintre Parchet și SRI.

"Trebuie să fii rupt de realitatate să mă acuzi că am ceva de ascuns cu protocoalele, în condițiile în care am ordonat auditul cu privire la existența protocoalelor inainte ca subiectul să fie în dezbatere publică. S-a presupus că e un abuz al SRI. Personal, înțeleg ce înseamnă abuzul statului împotriva cetățenilor săi și voi lupta până în ultima zi împotriva abuzurilor, indiferent de cine le face. (...) De ce l-am semnat? Ordonanța 6 din 2016 a impus să semnăm protocolul cu instituțiile statului pentru exercitarea atribuțiilor noastre. De ce l-am denunțat? Am spus mai devreme, auditul intern a arătat că putem să ne exercităm atribuțiile în baza legii fără aceste protocoale asigurând securitatea națională a României. Personal, nu am nimic de ascuns. E un proces de transparență și normalitate pe care l-am inițiat chiar dacă legea nu ne obliga acest lucru", a declarat Eduard Hellvig, directorul SRI.




Citeste mai multe despre   

















1221 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Da, PSDistii sunt infiltrati (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:47)

    2087 [utilizator]

    si saboteaza tara.
    • +14 (14 voturi)    
      da, sunt cativa infiltrati (Sâmbătă, 25 august 2018, 18:24)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ....mai sunt cunoscuti si sub apelativul de "competenti" sau "responsabili".
  • +26 (26 voturi)    
    Psycho (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:55)

    dd68 [utilizator]

    Dovada perfecta a necesitatii absolute a unui control LA CAP (la psiholog nu la frizer!) al tuturor parlamentarilor!
  • +22 (22 voturi)    
    Si uite asa.. (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:55)

    Muncitoru [utilizator]

    incet-incet,pas cu pas,ne intoarcem la politia politica de dinainte de 89!

    Iar oamenii se obisnuiesc cu ideea,ca oricum nu ai ce face.Toate derapajele devin ceva normal.

    Sper sa apuc sa plec din tara la anul,asa cum mi-am propus.
    • +11 (11 voturi)    
      Atunci cand vezi o scarbosenie ca asta pe strada (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:29)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

      scuipa in drumul lui! Daca se uita urat la tine, cere-ti scuze! Spune ca nu l-ai vazut!

      Tu unul, eu doi, sotiile noastre, patru, si asa mai departe. Sa-i facem sa plece ei!

      Tot ce se intampla este din cauza ca le-am agreat comportamentul.

      Sa incetam de azi!
    • +5 (5 voturi)    
      Asa am gandit si noi in anii '90... (Duminică, 26 august 2018, 11:29)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

      ...ca plecam din tara si-i lasam. Dupa cum a demonstrat timpul, a fost o greseala. Ei trebuie sa plece, la puscarie...Acest P.S.D.-ist cu mecla de ... este disperat, el si ai lui stiu ca nu mai suntem in 1990 si ca pierd...De data asta, pot fi invinsi.
  • +17 (17 voturi)    
    Oare cine la mosit pe nefericitul asta ? (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:19)

    Plagarus [utilizator]

    Are " expertixa " in : „extratereștrii din antichitate", „mărturii secrete medievale", „legenda cavalerilor negri", „cronovizor" și „simbolistica visului"....!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Stefanescu- un nimeni (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:23)

    grunespferd [utilizator]

    pe care o sa-l uitam curand, la fel ca si pe mitraliera, veorica, olguta, jupanul dragnea- patru asasini samd.

    Idioti care vor fi evacuati de sistem, ori tot sistemul va arde din temelii. Ce nu inteleg borfasii astia este elementar: Romania nu este tara de hoti. S-a terminat!

    Toata mocirla ultimilor 30 de ani s-a concentrat in putreziciunea acestor personaje patologice si simptomatice pentru mentalitatea de care societatea romaneasca trebuie sa se desparta.
    • +1 (9 voturi)    
      nope (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:20)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      Romania este o tara de hoti: faceti-va o internare in spital cateva zile si veti afla ca Romania este majoritar o tara de hoti!
      • +1 (1 vot)    
        Romania se schimba (Duminică, 26 august 2018, 14:22)

        grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Poate ca inca este asa in multe locuri. Dar nu va mai ramane la fel. Spitalul ala e lumea personajelor de mai sus. Ei sunt dictatorii acolo, ierarhia spitalului este doar continuarea ierarhiei hotilor iar profesionalismul e respectat pt ca si ei si nevoie uneori de medici adevarati.

        Romania se va schimba, cand borfasii de mai sus vor fi pusi la locul lor. Cata vreme ei au inca putere nu doar spitalele, tara intreaga va fi bolnava.
  • +13 (13 voturi)    
    Spanu' are dreptate.... (Sâmbătă, 25 august 2018, 18:01)

    GodSpeed [utilizator]

    ...pentru ca si eu au auzit pe surse (in piata de zarzavaturi) ca mai multe firme de dezinsectie si deratizare au fost contactate in secret pentru a starpii gandacii din Guvern si sobolanii din Parlament. Toata aceasta activitate se va desfasura intr-o singura zi si partea cea mai buna este ca toate aceste firme o vor efectua Pro Bono....

    He! He! He!
  • +9 (9 voturi)    
    Inceputul sfarsitului PSD. (Sâmbătă, 25 august 2018, 18:24)

    quietguy58 [utilizator]

    De la asasini cu priviri insistente s-a trecut la agenti infiltrati in ministere.

    Prostia este extrem de bine reprezentata in PSD.

    Nu stiu daca este de ras sau de plans.
  • +10 (10 voturi)    
    gluma (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:18)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    P$D e condus de 2 pedisti si pe post de goarne sunt 2 peremisti. partidul asta a ajuns o groapa de gunoi :))) cu rateuri ca astia mi-e dor de Victoras, flacara violet si Nastase, adevarati intelectuali pe langa gaozarii astia!
  • +8 (8 voturi)    
    Investigatii (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:36)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Astfel de afirmatii ar trebui investigate cu toata seriozitatea. Cel care le face ar trebui sa aduca probele pe care se bazeaza. Daca acestea exista, evident, investigatia trebuie continuata si eventualele ilegalitati sanctionate. Daca nu, perosana care face afirmatii fara o baza reala ar trebui sanctionata exemplar. In acest fel am scapa de fumigene menite sa distraga atentia de la probleme relae si sa divizeze societatea.

    Avem atatea exemple: presupusa existenta a unui stat paralel, a unor tentative de asasinat, amenintari cu moartea, racolari KGB, tentative de rasturnare a ordinii democratice si exemplele pot continua. Toate aceste lucruri sunt extrem de grave si ar trebui sa conduca la condamnari, fie pentru cei implicati, daca aspectele semnalate sunt adevarate, fie pentru cei care fabuleaza si obliga institutiile competente sa se ocupe de aberatii. Daca nu sunt tratate la modul serios astfel de afirmatii ajungem sa consideram faptele mentionate drept ceva banal sau chiar normal.
    • +6 (6 voturi)    
      PSD? (Duminică, 26 august 2018, 10:56)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Partidul Sabotorilor Democrației. Este totuși un partid european: UE-PSD!
  • +7 (7 voturi)    
    nu stie? (Duminică, 26 august 2018, 10:29)

    anion [utilizator]

    Nu este vorba de nici o infiltrare de agenti, colaboratori, securisti, etc. Pur si simplu este prostia si tampenia guvernului in ansamblul sau, pilele si cunostintele angajate pe post de mobilier in aparatul de stat precum si hotia tuturor la un loc.
  • +9 (9 voturi)    
    Agenturili revin (Duminică, 26 august 2018, 10:41)

    viorel.petrescu [utilizator]

    Ceausescu ar fi mandru
  • +1 (1 vot)    
    Dragul nostru drag Cap de Plută, (Duminică, 26 august 2018, 15:36)

    Rescator [utilizator]

    Cred că SRI ar trebui sa se trezească din somnul
    dulce și să stranga urgent,impreună cu Justiția, pe toți gandacii sovietici ,agenți ai Moscovei ascunși in
    Parlament,Guvern,Ministere,Agenții Guvernamentale,
    Servicii mai mult sau mai puțin secrete,in presă,etc.
    Cap de listă sunt indivizii trădatori din Ciuma Roșie.
    Așa că moș Cap de Plută schimba subiectul ca s-ar
    putea să pici pe bec chiar primul!
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate, Prostia e agentul principal (Duminică, 26 august 2018, 18:04)

    Dalinar [utilizator]

    urmate de Lene si Hotie. Nu poti guverna cand ai asemenea Factori in Guvern.