Dragnea îl amenință pe Iohannis cu suspendarea, dacă nu o revocă pe Kovesi: „Dacă va face greșeala fatală să nu aplice o decizie a CCR, nu vom sta cu mâinile în sân. Se poate ajunge la orice”

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 10 iunie 2018, 21:20 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea, la mitingul PSD
Foto: Hotnews
Liviu Dragnea susține că un eventual refuz al președintelui Klaus Iohannis de a o revoca pe șefa DNA, Laura Codruța Koveși, ar fi o „greșeală fatală” pentru șeful statului, iar PSD nu va sta cu mâinile în sân. 

„Am spus că suntem hotărâți să mergem până la capăt. Eu nu sunt prezicător și nu știu ce va face președintele Iohannis. Dacă va face greșeala fatală să nu aplice o decizie a CCR, această încălcare nu ne va lăsa indiferenți. Nu putem să stăm cu mâinile în sân. Vom utiliza tot ce avem la dispoziție, civic, legal, constituțional”, a declarat șeful PSD, la Antena 3. 

Întrebat la Antena 3 dacă într-un astfel de scenariu se poate ajunge la suspendare, Dragnea a răspuns: „se poate ajunge la orice”. Liderul PSD a spus că își va asuma asta „indiferent de costuri”. 

Răfuiala lui Dragnea cu Klaus Iohannis a continuat când a venit vorba despre plângerea penală pe care președintele PNL, Ludovic Orban, a depus-o împotriva premierului Dăncilă.  

„E comandă de la Iohannis fără niciun fel de dubiu”, a spus lideul PSD, avertizând procurorii să nu riște cu această „demență”. 
„Sper să nu fie niciun procuror care să riște atât de mult ca să dea curs la această demență. Foarte mulți procurori riscă să plătească greu”, a afirmat el. 

CITEȘTE ȘI: Sper să nu fie niciun procuror care să riște atât de mult ca să dea curs la această demență. Foarte mulți procurori riscă să plătească greu

Pe de altă parte, șeful social-democraților a afirmat că protestul de sâmbătă din Piața Victoriei a fost doar începutul și a anunțat „un miting uriaș în altă locație”. „Ăsta a fost mitingul mic, următorul va fi un miting uriaș, într-o altă locație”, a spus Liviu Dragnea.

Mai jos declarațiile făcute de Liviu Dragnea la Antena 3: 

​- Simt aceeași emoție ca aseară. A fost o emoție puternică în piață. Nu a fost o emoție pozitivă, a fost o descărcare a celor din piață. Noi am făcut mitingul din mai multe motive: primul pentru a protesta față de acest sistem odios, care e patronat de Klaus Iohannis, unul din beneficiarii acestui sistem prin uneltele pe care le au. 

- Un alt motiv este că am fost provocați. Ăsta a fost mitingul mic, următorul va fi un miting uriaș, într-o altă locație. 

- Al treilea motiv este de a avertiza societatea. 

- Ar trebui să-și asume partenerii noștri străini că au susținut acest stat paralel, ba chiar l-au finanțat. 

- Am tot sperat că nu este nevoie să ducem lupta pe care noi am început-o nu o vom duce și în stradă.  

Dragnea e întrebat despre provocatori #rezist: Ăștia s-au organizat în felul ăsta, puși de cine îi finanțează. Până la urmă va ieși adevărul la iveală, cine îi plătește, de ce îi plătește. Trebuie să mai fac o precizare: a fost un miting organizat legal. Ei de fapt acționează pentru a susține un stat polițienesc, un sistem de poliție politică. 

- Nu mi-a fost teamă de provocări. Știam că se organizează, dar știam că sunt puțini. Toți cei care am decis și participat la organizarea mitingului am avut o responsabilitate uriașă. Sunt mândru că nu au răspuns la provocări. 

- Aseară, am plecat de la scenă la mașină. Am stat de vorbă cu presa, și erau patru șobolani care puneau tot felul de întrebări. Cu mine mai erau vreo 30-40 de oameni participanți la miting, încărcați cu adrenalină, puteau fi nervoși. 

- Despre PET-urile lăsate de participanți în piață - au venit de la sute de kilometri, au băut apă. În jumătate de oră Piața a fost curată. 

- Noi am discutat cu Primăria, și o felicit pe Gabi Firea. Într-o jumătate de oră a fost curat. Vreau să o felicit și pe doamna Carmen Dan. 

- Despre decizia CCR privind revocarea lui Kovesi - Am spus că suntem hotărâți să mergem până la capăt. Eu nu sunt prezicător și nu știu ce va face președintele Iohannis. Dacă va face greșeala fatală să nu aplice o decizie a CCR, această încălcare nu ne va lăsa indiferenți. Nu putem să stăm cu mâinile în sân. Vom utiliza tot ce avem la dispoziție, civic, legal, constituțional.

- Se poate ajunge la suspendare?: 
Se poate ajunge la orice. 

- Dacă domnul președinte încalcă Constituția, acționăm, indiferent de costuri. 

- Ce face opoziția este să întârzie niște legi. Un partid serios cu care discutăm e UDMR. Dacă ei cred într-o lege că e bună o susțin. 

- Despre procesul șefului PSD și sentința amânată - Eu știu că și inainte de prima și a doua amânare au fost depuse niște concluzii, nu de avocatul meu, și find depuse cu o zi înainte, probabil judecătorii nu au avut timp să le analizeze. 

- Despre plângerea penală la adresa premierului Dăncilă - Nu știu dacă vor merge mai departe. Ce știu cu siguranță este o comandă foarte fermă. Sper să nu fie niciun procuror care să riște atât de mult ca să dea curs la această demență. Foarte mulți procurori riscă să plătească greu. Dar până acum nu începuse ce a început de o perioadă. 

- Sunt unii care încearcă să se depărteze de această zonă, gen uncheselu. Sunt unii care nu vor să mai participe. Și mai sunt alții care rămân acolo ca amazoanele. 

- Sunt destui care așteaptă să vorbească. E comandă de la Iohannis fără niciun fel de dubiu. Vor guvernul jos. Miza principală este să spargă Coaliția, să spargă majoritatea din Parlament pentru a nu finașiza legile justiției, codurile penale și legile siguranței. 

- Dacă nu mor, nu mă vor învinge.



















9209 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    Ce seamana.., (Duminică, 10 iunie 2018, 21:23)

    Stef_and [utilizator]

    Demonstrantii cu tine.
    • +40 (46 voturi)    
      nemernicul asta nu se lasa (Duminică, 10 iunie 2018, 22:43)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      pana nu provoaca o revolta populara. Poate asa are ordin de la rusi sa nemerniceasca poporul asta.
      Poate se sacrifica cineva pana atunci...
      in loc sa ne vedem de vietile noastre, da familiile noastre, de afacerile noastre, stam sa scoatem maimutele astea din bucatarie...
      Oameni buni, ne-au napadit lacustele, pregatiti-va!!!
      • -41 (51 voturi)    
        Nasol (Duminică, 10 iunie 2018, 23:52)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui rov

        numai maimutele rezist au voie sa manifesteze, sa dea jos guvernul, sa dea foc la țară!
        • +10 (10 voturi)    
          iti dai (Luni, 11 iunie 2018, 8:07)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          seama cat de prost esti? Ti-ai facut pesedacii pesedaci.
          Citez : "numai maimutele rezist au voie..."
          Daca nu esti analfabet functional, iti dai seama ca l-ai facut pe dragnea gibonul sef peste maimutele pesedace.
        • +13 (13 voturi)    
          serios? (Luni, 11 iunie 2018, 9:26)

          Non [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          ti-a dat #rezist jos doua guverne? sau vi le-ati dat singuri? mintosule
      • +4 (4 voturi)    
        Primitivul asta repetent din (Luni, 11 iunie 2018, 13:40)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Teleorman ameninta ,de fapt,in anul Centenarului cu razboiul civil.Daca nu va fi oprit repede va nimici Romania in favoarea unor puteri straine pentru care lucreaza de multi ani.
      • +5 (5 voturi)    
        Dragnea incita la violenta (Luni, 11 iunie 2018, 17:29)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui rov

        "Greseala fatala"? E asta o amenintarea cu moartea la adresa presedintelui Romaniei? "Se poate ajunge la orice"? Chiar se poate?

        Individul asta nu are ce cauta in spatiul public.
    • +40 (44 voturi)    
      Un personaj sinistru (Duminică, 10 iunie 2018, 23:03)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      A trecut la atac frontal impotriva procurorilor. Cu amenintari de genul "sper să nu fie niciun procuror care să riște atât de mult ca să dea curs la această demență", nu exista cale de mijloc. Si nici nu vrea o asemenea cale "daca nu mor, nu ma vor invinge".

      S-ar putea totusi imbolnavi de celulita.
      • -32 (38 voturi)    
        Procurori E sfinți! (Duminică, 10 iunie 2018, 23:55)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Da si el din gura! Procurorii il ameninta cu puscaria. Si pe el si pe prim-ministrul. Procurorul poate, e Dumnezeu, ce naiba!
        • +10 (10 voturi)    
          pentru (Luni, 11 iunie 2018, 8:11)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          hotul tau sef de giboni, orice considera el ca e dementa, nu e legal si nu trebuie ca procurorii sa dea curs urmaririi penale.
          Concluzia 1 este ca dragnea hotareste pana si cand sa ve duceti la buda. O sa ajunga oamenii cinstiti sa faca puscarie.
          Concluzia 2 este ca deja dragnea da liber la influenta politicului in justitie, amenintand procurorii daca-si fac treaba.
          Pentru tine si alti idioti, procurorul doar ancheteaza, judecatorul fiid cel care da sentinta.
        • +7 (7 voturi)    
          Cum poti... (Luni, 11 iunie 2018, 13:06)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          Sa iei apararea la ceva dovedit.
          1. Nevasta-sa a recunoscut - a platit prejudiciul.
          2. Femeile alea la fel -au recunoscut ce au facut, adica Dragnea le punea sa lucreze la partid-ele fiind angajate la stat.
          Ce mai vrei 3-4 persoane au recunoscut.
          Judecatorul nu a avut timp de el, dar 100% o incaseaza.
      • +24 (26 voturi)    
        Dementa amenintarilor... (Luni, 11 iunie 2018, 0:18)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        A inceput sa se teama si nemaiavand nimic de facut, ameninta, jigneste, umileste!
    • +21 (23 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Luni, 11 iunie 2018, 0:10)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Presedintele nu trebuie sa o revoce cu niciun pret pe exceptionala Sefa a DNA.
      Decizia CCR este aberanta, ilegala si neconstitutionala si trebuie sa aiba ca urmare doar revocarea de indata a judecatorilor corupti de la CCR.
      La evaluarea unei lucrari sau a unui proiect, daca intre notele evaluatorilor este o diferenta de mai mult de un punct, se incearca o conciliere, iar daca nu se poate, se apeleaza la alti evaluatori.
      Nu se poate ca o lucrare sau un proiect sa primeasca 10 puncte de la niste evaluatori si 1 punct de la alti evaluatori.
      In cazul CCR, este evident o decizie politica aberanta inacceptabila.
      Daca ministrul corupt si las al justitiei cerea revocarea Sefei DNA pentru ca l-a impuscat pe J. F. Kennedy, cu toate ca Sefa DNA nici nu se nascuse atunci, Presedintele poate fi obligat sa accepte cererea aberanta a ministrului ?
      Evident ca nu.
      Asa este si in cazul de fata.
      Ministrul corupt si las al justitiei a acuzat-o pe Sefa DNA de 20 de fapte.
      Toate acuzatiile au fost clar demontate de sefa DNA si de CSM.
      Cum sa accepte in acest caz Presedintele cererea de revocare ?
      Presedintele trebuia sa ceara imediat demisia ministrului pentru denunt calomnios.
      Presedintele nu a spus ca minstrul are dreptate, dar nu este oportun sa o revoce pe Sefa DNA, asa cum s-au prefacut ca inteleg judecatorii corupti de la CCR, ci ca motivele invocate nu se sustin si de aceea nu este necesar, nu este cazul, in acest sens, nu este oportun sa o revoce.
      Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa dizolve parlamentul, sa demita guvernul, sa revoce judecatorii corupti de la CCR, ICCJ si CSM, sa numeasca un premier tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
      • -9 (9 voturi)    
        tzacane (Luni, 11 iunie 2018, 7:21)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        intoarce-te la abecedarul tau si dupa ce inveti sa te exprimi mai vorbim... ca ma doare capu'incercand sa inteleg ce debitezi tu acolo ... :)
  • +32 (36 voturi)    
    ! (Duminică, 10 iunie 2018, 21:23)

    chiuaua [utilizator]

    Va spun, noua locatie va fi la cimitir.
  • +41 (43 voturi)    
    următorul va fi... (Duminică, 10 iunie 2018, 21:23)

    Thriller [utilizator]

    Urmatorul miting va fi la Jilava.
    • +45 (47 voturi)    
      Asta a innebunit (Duminică, 10 iunie 2018, 22:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      Ameninta presedintele, poporul, procurori... s-a imbatat cu putere. Gesturile unui om disperat!
    • +29 (33 voturi)    
      Din seria "S-a suit scroafa-n copac" (Duminică, 10 iunie 2018, 23:08)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      Penalule, România nu ester Dragnistantul tău.

      Cred ca ai fost amânat pentru 21, ca să nu se ajungă la razboi civil cu ocazia marelui miting fâââsss de ieri, 9 iunie.
  • +35 (37 voturi)    
    livache... esti mic si nu intelegi (Duminică, 10 iunie 2018, 21:26)

    qwerasdf [utilizator]

    daca isi iau strainii catrafusele, mai plecam si noi astia care producem, ramai in toata tara cu vreo 20 de dinti, dintre care 2 cariati

    o sa va intinda cainii...
    • +34 (38 voturi)    
      un partid serios e udmr (livache) (Duminică, 10 iunie 2018, 23:10)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      bai, livache, pentru fetele alea de pe centura, port de 10 ori mai multa stima decat fata de voi sau, fripturistii aia de la udmr..

      sunteti josnici voi astia de la PCR / FSN, impreuna cu cu parazitii aia de la alde si udmr.

      Te provoc sa-l suspenzi pe Iohanis. Presedintele votat de 6 milioane de romani, si nu de 200.000 de hodorogi si handralai, cu diferite stadii de retard mental, pe care i-ai adus tu fortat ieri in piata.

      Patetic!
      • +23 (27 voturi)    
        ICCJ, hai cu dezinsectia! (Duminică, 10 iunie 2018, 23:23)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Livache intatucit peste Romania, ca si cum Romania ar fi doar segmentul lui de electori, asistatii sociali.

        Paduchele asta sta fix in fruntea tarii la momentul actual.
      • -20 (24 voturi)    
        Ai grija ce-ti doresti (Luni, 11 iunie 2018, 0:00)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Livache, cate odata, pune botul la pariuri! Si le cam castiga!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce le zici copiilor tăi că faci la munca (Luni, 11 iunie 2018, 17:41)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          Cum explici munca asta de postac?
  • +30 (34 voturi)    
    In alta locatie (Duminică, 10 iunie 2018, 21:27)

    vasile-roaita [utilizator]

    Singura locatie unde vei fi in curind se numeste Jilava. Vei face mitinguri acolo pina vei face Dero la gura.
  • +17 (21 voturi)    
    Russi (Duminică, 10 iunie 2018, 21:27)

    Anonym [utilizator]

    Here we come.
    Lyubi nas! :))

    PS: Locatia va fi Costinesti. Vor face o mare spirala unde se va cobori zeul Dragnea din nori!
  • +25 (27 voturi)    
    si cu asta (Duminică, 10 iunie 2018, 21:29)

    torna_fratre [utilizator]

    ai recunoscut ca a iesit un mare nimic
    bravo.
    la urmatorul participi prin avocati iar tu vei urmari din celula.
    numai conteaza cate milioane vor urla...
  • +23 (25 voturi)    
    Ar trebui sa te linistesti (Duminică, 10 iunie 2018, 21:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    Să nu rămâi în fundul gol. Etalarea prostiei și urâțeniei de aseară se plătește cu firimituri de afara pe care le scăpăm noi.
  • +17 (19 voturi)    
    .... (Duminică, 10 iunie 2018, 21:32)

    tirolez [utilizator]

    Pe Marte, sper!
  • +24 (26 voturi)    
    Pe bune! (Duminică, 10 iunie 2018, 21:34)

    seiomi [utilizator]

    Sunt tare curios ce fumeaza asta? Tre sa fie ceva tare ca sa dea urmari de genu asta. Cel mai tare micinos e ala care crede in propriile minciuni. Nu mai are nici o sansa de revenire, cred ca singura solutie e eutanasierea. Din mila!
  • +22 (24 voturi)    
    Speram ca va fi la Jilava (Duminică, 10 iunie 2018, 21:34)

    Dalinar [utilizator]

    Unde Hamsterul va face Mitingul Foamei!!!
  • +19 (21 voturi)    
    aiurea (Duminică, 10 iunie 2018, 21:36)

    Ilidia [utilizator]

    A devenit paranoic !?
  • +30 (32 voturi)    
    dracneao... (Duminică, 10 iunie 2018, 21:37)

    liviu_ [utilizator]

    minti mai rau ca ponta...
    asta e maximul pe care-l puteti face
    nu puteti face un miting mai mare...
    treci in p matii si guvernati si lasati mitingurile ca deficit si inflatia sunt ambele la 5%
    dar ce va pasa voua,..,.,. voi vreti mitinguri ca sa distrugeti justitia ... ATAT... de restu nu va mai pasa!

    cand o sa intre tara in faliment sau o sa fie sanctiunile de la UE si nu o sa mai aiba prostii pe care I-ati mituit sa vina la miting bani cum o sa-i mai mintiti mai?!
    ca aia o sa va linseze ca nu-s ca noi cu "fara violenta"

    d-aia va si permiteti sa va aratati ca ultimii comunisti retardati muscii... pt ca noi nu suntem violenti... daca eram vioilentei tremura kktu in voi!

    PS razboiul cu UE si SUA NU poate iesi bine pentru ormania boule! chiar nu ai pic de decenta?! o sa ne scoti din UE! o sa distrugi tara asta ca sa scapi de 2 ani de parnaie./... nici macar marii criminali ai lumii nu erau atat de psiholati ca tine!
    • -24 (24 voturi)    
      Dar Roborul? (Luni, 11 iunie 2018, 0:04)

      Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Roborul! Cat e roborul? Pai se poate sa uiti de robor si de pilonul 2 si de contributia de la angajator la angajat? Si MTO? Tovarasi, nu degeaba ati primit hartia cu temele care trebuie abordate pe net.
  • +25 (27 voturi)    
    PS (Duminică, 10 iunie 2018, 21:41)

    liviu_ [utilizator]

    este interesant cum in capul (nu 0ot spune minte) lui dracnea... oameni adusi cu bani de la partid si intretinuti cu mancare stegulete etc etc NU sunt finantati... in schimb adunari ah-hoc ca ale #rezist sunt finantati...

    serios... omu asta crede ca popotu asta are un IQ de maxim 10! din pacat are dreptate,... cel putin pt 4 mil de oameni!

    de asemenea e interesant cum un miting organizat de putere impotriva opozitiei este perfect ok si impotriva Abuzurilor. In schimb un miting organizat pe FB la care oamenii vin voluntar este pt a "sustinem un stat politienesc" mai ales ca aia de la #rezist sunt amendati. si ca puterea are TOATE institutiile exceptand justitia... deci serior trebuie sa fi EXTREM de prost, idiot si cretin pentru a crede aberatiile astea...

    also... miting organizat legal este un termen aberant .. .avand in vedere ca firutza da autorizatiile... pai normal ca nu da autorizatii mitingurilor anti-psd... asa ca hai sictir cu organizarea ta legala!
  • +25 (29 voturi)    
    Desi (Duminică, 10 iunie 2018, 21:41)

    mimiloi [utilizator]

    nu am dorit nimanui puscaria, tie bre dragneo iti urez sa vezi urmatorul miting al pesede dintr-o alta locatie cu gratii la fereastra.
    Cu totii, astia "minoritarii" stim ca ti-e frica de-ti tremura izmenele pe matale si ca orice dictator vezi numai dusmani peste tot care vor sa dea de pamint cu tine. Si ai dreptate. Doar ca cei mai mari dusmani nu sint ai din opozitie ci proprii tai aliati din pesede care te sapa continuu si abia asteapta semne de slabiciune ca sa cocoate ei in fruntea maretului partid la ciolanu cel baban. pandele, oprisan, vodcuta si restul ti-ar scuipa in cap cu mare placere asa cum ai scuipat tu in capul lui ponta si tata socru' sirbu plus pretinu' ghita.
    Sper ca in 2019 la prezidentiale si 2020, asa cum s-a intimplat de fiecare data dupa guvernarile pesede, oamenii sa fie destul de suparati pe voi incit sa iasa la vot si sa va duceti invirtindu-va in gaurile din care ati iesit.
  • +30 (34 voturi)    
    deci sa inteleg... (Duminică, 10 iunie 2018, 21:51)

    liviu_ [utilizator]

    parlamentul romaniei REFUZA implementarea unui referendum si a unei decizii ccr de vreo 7-10 ani...

    dar Iohannis nu poate amana DELOC revocarea lui Kovesi...

    ce sa zic.. eu am zis... de ieri suntem in comunism!

    Iohannis garatn at NU mai pupa mandatul 2 daca nu se lupta cu voi acum!

    stim foarte bine ca il puteti suspenda si o demite oricum pe Kovesi DAR macar sa se lupte... daca Iohannis pierde si aceasta ocazie de a lupta... nu-l voi mai vota....

    also voi oricum nu o sa castigati comunistilor!!!
    pentru ca UE o sa aiba grija sa izoleze aceasta tara, firmele serioase o sa se care... oamenii competenti si muncitori o sa se care de asemenea.... o sa fiti stapani pe o aducanatura de mosi, asistati social si incompetenti... mult noroc!
  • +30 (32 voturi)    
    "Se poate ajunge la orice" (Duminică, 10 iunie 2018, 21:52)

    mimiloi [utilizator]

    adica chiar si sa-ti dai tu demisia bre dragneo? Adica chiar si pina acolo daca se poate orice?
    N-ai tu curajul sa-l suspenzi pe Iohannis. Ti-e frica de reactia oamenilor si de protestele masive care s-ar putea declansa. proteste adevarate nu masluite cu oameni amenintati si altii care au venit intr-o excursie gratuita la Bucuresti. Trei sferturi din cei pe care i-ati adus nu dau doi bani pe sforaielile vosatre. Iti faci curaj cu alte adunari "mai mari" cind stii foarte bine ca steaua ta apune.
    Personaj jalnic!
  • +24 (26 voturi)    
    Dragnea (Duminică, 10 iunie 2018, 21:54)

    ioanadoe [utilizator]

    E un om bolnav, e bolnav psihic. toata compasiunea, dar sa se duca dracului sa se trateze.
  • +26 (28 voturi)    
    uraaa (Duminică, 10 iunie 2018, 21:54)

    torna_fratre [utilizator]

    se pare ca mustatza a inceput sa aiba transpiratii reci.
    minora nu-l poate urma in celula la jilava...
  • +16 (22 voturi)    
    For US Embassy (Duminică, 10 iunie 2018, 21:54)

    un domn [utilizator]

    Dear All
    My feelings looks like 13 Hours ( movie about drama happening in Benghazi) , please allow to borrow few Javelin for resurrection of Romanian State Life, I will promise to surrender after using that Javelin.Please don't leave Romania in Soviet Union gulag!
    Kind respect
    One gentleman
    • -2 (8 voturi)    
      From US Embassy (Luni, 11 iunie 2018, 7:22)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      we redirected you request to the closest mental health institution. wait for the answer... it's coming :)
  • +18 (22 voturi)    
    greseala fatala? (Duminică, 10 iunie 2018, 21:56)

    MoemBius [utilizator]

    Seamana a premeditare

    Nu stiu exact dar ultima data premeditarea era conditie de inrautatire a conditiilor de la "brutarie"
    ba nene in tara asta aceste mintzi "stralucite" NU MAI AU LIMITE
    Tovarashu Hamsteru Diliu ......Romania NU E MOSIA lu MATA
  • +17 (19 voturi)    
    cu ce anume averizezi societatea (Duminică, 10 iunie 2018, 21:57)

    MoemBius [utilizator]

    cu mitinguri pina furatz voi tot?
  • +13 (15 voturi)    
    Urmatorul (Duminică, 10 iunie 2018, 21:58)

    Adrian1 [utilizator]

    Urmatorul miting va fi in fata la Jilava!
  • +25 (27 voturi)    
    "indiferent de costuri"? Dragnea vs Romania? (Duminică, 10 iunie 2018, 22:03)

    grunespferd [utilizator]

    Cum indiferent de costuri? Adica dupa tine potopul, la tara nu te gandesti, doar la pielea ta?

    Incredibil tradatorul asta nu are nici o limita!
  • +23 (25 voturi)    
    DRAGNEA vrea sa puna mana pe DNA (Duminică, 10 iunie 2018, 22:08)

    Gryphus [utilizator]

    DRAGNEA vrea sa puna mana pe DNA pt A BLOCA DOSARUL sau instrumentat de ...DNA.
    • +21 (25 voturi)    
      Nu vrea sa puna mana pe DNA , (Duminică, 10 iunie 2018, 23:03)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      vrea sa desfiinteze DNA-ul.Aseara in studioul latrina 3 despre asta se discuta , pe asta se vor concentra manipularile.Luati in calcul si ce a spus ieri la miting: aveti grija ca daca va certati cu vecinul ajungeti la DNA.Vor sa le induca oamenilor frica de DNA astfel incat atunci cand ii vor intreba daca vor desfiintarea DNA , vor spune toti in cor ;DAAAAA!
      • +3 (3 voturi)    
        Mie mi-a placut discursul comic: (Luni, 11 iunie 2018, 15:10)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Uitati-va in stanga, uitati-va in dreapta: cel putin unul dintre vecinii dumneavoastra a fost ascultat...

        Pe bune?!!! Poate la scoala, dar nici asta nu este sigur, ca, multi nu pareau prea dusi la scoala, asadar nici macar profesorii nu i-au ascultat.

        Securistii astia n-au alta treaba decat sa-i asculte pe toti.
        Bine, poate asa trec si ei clasa.
  • +18 (20 voturi)    
    urmatoarea locatie: (Duminică, 10 iunie 2018, 22:09)

    microbistu [utilizator]

    Siberia.
  • +21 (25 voturi)    
    A prins curaj... (Duminică, 10 iunie 2018, 22:11)

    EduardRO [utilizator]

    ...penalul din fruntea tarii. Dupa ce slugile lui au venit manate precum oile la Bucuresti crede ca toata tara e cu el. GRESIT!

    Numai sa incerce sa il suspende pe Iohannis, va avea o surpriza!
  • +19 (21 voturi)    
    adusi cu forta (Duminică, 10 iunie 2018, 22:15)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Un miting mai mare....nu cred ca primari gen Pandele (sotul doamnei care intreba oamenii daca au fost adusi cu japca) mai au alte companii si institutii de unde sa tarasca oamenii la miting. Angajati de la primarie sau companii din subordine gen Euroapavol au fost adusi cu ordin de serviciu.
  • +26 (28 voturi)    
    Mda (Duminică, 10 iunie 2018, 22:33)

    Tony_K [utilizator]

    Mai oameni buni, asta e in stare de orice, nu mai e normal la cap, daca nu iesim in strada si nu ii dam jos, sa nu va mirati ca si copiii nostri o sa plece intr-o buna zi. Mai lasati naibi gratarul , intr-o saptamana scapam de mizerie. De ce asteptam pana e prea tarziu?
  • +19 (21 voturi)    
    Cand parlamentu va aplica (Duminică, 10 iunie 2018, 22:40)

    adrian88000 [utilizator]

    decizia CCR de a fi format dintr-o singura camera cu 300 de membrii , se ca gandi si Johannis ca deciziile CCR s-ar putea sa fie pbligatorii. Pana atunci toata lumea a vazut ca nu sunt obligatorii. Sunt facultative .
  • +13 (15 voturi)    
    eu unul sper (Duminică, 10 iunie 2018, 22:40)

    greatza_de_comunisti [utilizator]

    sa fi invins, viu sau mort chiar nu imi pasa.....
  • +26 (28 voturi)    
    Observatii (Duminică, 10 iunie 2018, 22:43)

    Sani [utilizator]

    1. L-am vazut pe baiatul meu cel mic (student) ascultand inmarmurit interviurile prostilor de la mitingul PSD.
    Am avut senzatia ca a avut o revelatie....profunda, mult mai profunda decat rezultatul discutiilor cu mine.
    Practic, acest miting a fost o oglinda a ceea ce inseamna aceasta adunatura de interlopi analfabeti.

    2.Eu cred ca acest rahat de adunare a fost binevenit.
    I-a slabit pe interlopi. Dragnea stie bine acest lucru.

    3. Iohannis trebuie sa profite - daca n-a ramas cumva USL-ist - si sa faca o plangere catre procurorul tarii referitor la utilizarea resurselor statului in scopul unor interese de grup!

    Iohannis, ai cohonnes?
  • +20 (24 voturi)    
    Frati romani... (Duminică, 10 iunie 2018, 22:45)

    tilibau [utilizator]

    Nu mai stati cu mainile pe tastatura.Iesiti si luati-va tara inapoi.Voi nu vedeti cum Psd-Alde,Dragnea,Iliescu,Tariceanu si altii isi bat joc de tara asta si de toti romanii cerebrali care inca mai au capul pe umeri si pe deasupra platitori de taxe si impozite?...Pana cand o sa mai indurati???..Sistematic de la revolutie incoace ,anumite forte oculte incearca din rasputeri priun aceste ''papusi'' pe scena politica,sa ne aduca la sapa de lemn.Ne-au dezbinat,asmut prostimea impotriva celor ce vad binele samd...Cum este posibil asa ceva???..ca acest cancer numit de-a lungul timpului(psdr,fsn,psd),sa duca la ruina Romania???Este INADMISIBIL oameni buni...Pana la urma ce sa alegi?nu avem opozitie,nu avem un lider care sa bata cu pumnul in masa si sa zica ''pana aici jigodiilor,gata cu baroni,interlopi,spagari ,mafioti''...Constitutia este si ea calcata in picioare ....PANA AICI!!!
    • -13 (15 voturi)    
      Vivat la Revolution! (Luni, 11 iunie 2018, 0:13)

      Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui tilibau

      Acum la 12 noaptea se dau pastile! Ia-le si te linistesti! Sweet dreams!
  • +19 (23 voturi)    
    Fara echivoc (Duminică, 10 iunie 2018, 23:01)

    Casargoz [utilizator]

    Urmatoarea locatie este:
    Madagascar
    Sau Belgrad...
    Sau Costa Rica..
    cred ca nu exista loc mai bun decat groapa marianelor :)
  • -24 (30 voturi)    
    grea alegere (Duminică, 10 iunie 2018, 23:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    si pentru nenea Werner: intre casele (si dosarele mele), la pachet cu cucuveaua, si respectarea legii, ce sa aleg? citeste, pina intelege.
  • +21 (23 voturi)    
    Fratele meu, ce fumeaza omul asta? (Duminică, 10 iunie 2018, 23:17)

    outlander [utilizator]

    „Sper să nu fie niciun procuror care să riște atât de mult ca să dea curs la această demență. Foarte mulți procurori riscă să plătească greu”.

    Asta e amenintare pe fata.

    Serios, chiar nu e nimeni, NIMENI in PSD-ALDE care sa realizeze ca omul e terminat si sa iasa in fata cu niste wikileaks-uri mici? Chiar le este atat de frica sau ascund ceva atat de nasol incat risca viitorul unei tari intregi, inclusiv pe al copiilor lor?

    Serios, NIMENI?
    • 0 (0 voturi)    
      deocamdata Dragnea (Luni, 11 iunie 2018, 19:59)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui outlander

      detine controlul absolut si nimeni nu detine putina demnitate de a duce o lupta cu Dragnea pentru simplul motiv (nucleul partidului este format din persoane care sint santajabile din unul sau alt motiv si au o mare frica) in spatele acestui zid se ascunde cel mai iubit ZEU din Teleorman
  • +13 (17 voturi)    
    Dezamagire (Duminică, 10 iunie 2018, 23:31)

    Septi_k [utilizator]

    Atatea comentarii citesc cum ca „sa iesim in strada sa protestam“, si la urma urmeibde abia daca se aduna 2000...In felul asta nu-i oprim!
    • +9 (15 voturi)    
      Ar fi bine sa iasa lumea la vot.. (Duminică, 10 iunie 2018, 23:51)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Septi_k

      Protestele sunt bune dar din pacate n-au mare valoare
  • +13 (13 voturi)    
    Hai cu Legea Linsajului! (Duminică, 10 iunie 2018, 23:32)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    CINEVA!
  • 0 (8 voturi)    
    Inca ? (Duminică, 10 iunie 2018, 23:48)

    FLucas [utilizator]

    Mai avem de asteptat minim 20 de ani, cu conditia educarii generatiilor care vin.
  • -22 (24 voturi)    
    Domnule Dragnea , (Luni, 11 iunie 2018, 0:04)

    A310 [utilizator]

    cand ii comparati pe cei din #rezist cu sobolanii , eu va atrag atentia ca jigniti sobolanii .
    • +7 (7 voturi)    
      Tu, analfabet cu diploma, stii mai bine (Luni, 11 iunie 2018, 7:05)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Mai vacare!!!
  • +15 (15 voturi)    
    stire de stire (Luni, 11 iunie 2018, 0:14)

    MoemBius [utilizator]

    cum vine asta: (citez)
    "- Dacă nu mor, nu mă vor învinge. "

    Tovarashu Hamsteru Diliu sintetz cumva in faza finala (metastaza)?
    cum anume sa muritz?

    Toata tara va asteapta sa va completatz studiile la Brutaria de la Jilava si matale ai de gand sa dai coltzu?
  • +12 (12 voturi)    
    astia chiar au de gand sa arunce tara asta in (Luni, 11 iunie 2018, 0:27)

    MoemBius [utilizator]

    cum vine aia (citez) "Se poate ajunge la orice"

    Nepoate ce zici tu acolo (tov hamsteru diliu) e nashpa rau
    poate baietii de la Militie se trezesc brusc si iau masuri sa te trimita la "completari de studii" sa ti imbunatatesti nivelu de .............
  • +16 (16 voturi)    
    tot spun (Luni, 11 iunie 2018, 1:06)

    keiser_soze [utilizator]

    si o sa repet ca avem nevoie de un sniper. Bine, hai sa fie 2 ! Sa facem curat mai repede, numai asa scapam de asta si de sleahta lui !'
    • +4 (4 voturi)    
      Cristosi sa fiti, nu veti scapa (Luni, 11 iunie 2018, 11:31)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Gunoaiele astea mafiote neocomuniste s-au decis sa transforme tara asta intr-una de tip America de Sud. De-acum incolo nu ne mai ramane decat legea talionului.
  • +20 (20 voturi)    
    Dragnea a ales definitiv si a ales gresit ! (Luni, 11 iunie 2018, 2:05)

    Susufler0 [utilizator]

    A amenintat explicit procurorii, lucru care in timp va avea urmari grele pt el (si nu din partea procurorilor ci din partea judecatorilor) !

    A amenintat tarile partenere din UE, acuzandu-le ca au stat la baza actiunilor statului paralel, pe care l-au sprijinit si finantat.

    L-a amenintat in mod grav si explicit pe Presedintele Romaniei vis a vis de chestiunea revocarii Sefei DNA !

    Se pare ca faptul strangerii unei multimi de oameni prin diverse mijloace constrangatoare i-a dat curajul sa faca aceste alegeri nete in urma carora Orban si Presedintele Poloniei par acum niste mici copii fata de el in ochii UE !

    In vreme ce acesti doi conducatori de state au facut discret pasi inapoi in razboiul lor cu Comisia Europeana, Greuceanu de Teleorman luat de val si prost sfatuit de evrei a taiat (in ceea ce-l priveste) orice punte de discutie cu sefii UE !

    Poate ca s-a hotarat sa fie un erou al nemului si a actionat in consecinta.

    PS. Un erou al nemului hotilor, nu altceva !
    • +7 (7 voturi)    
      Verdictul Amanat (Luni, 11 iunie 2018, 6:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Acum va fi Clarificat
    • +4 (4 voturi)    
      Erata ! (Luni, 11 iunie 2018, 8:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In penultimul si respectiv ultimul rand al comentariului de mai sus in loc de "nemului" cum din eroare am scris se va citi "neamului", cum , evident ca este corect.

      PS. Scuze !
    • +1 (1 vot)    
      Ultima zvacnire (Luni, 11 iunie 2018, 19:06)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cele doua angajate fictive si-au recunoscut faptele. Dragnea a simtit ca acei judecatori ai ICCJ nu au cum sa nu ia in seama probele stranse la dosar. El stia foarte bine ce se intampla in CJ, nimic nu misca in acel judet fara stirea lui.Condamnarea cu executare este o consecinta logica in acest caz.
      In disperarea lui, face greseala dupa greseala, Este foarte posibil sa dea o OUG in urmatoarea saptamana. Suspendare lui Johannis ar dura prea mult, nu il ajuta pe termen scurt.
      Intrebarea e: cine ii da bobarnacul ?
  • +4 (4 voturi)    
    acum pe bune (Luni, 11 iunie 2018, 4:26)

    Coco Whistle [utilizator]

    am mai avut unul care nu raspundea decit in fata marii adunari de lingai, deci unde e balanta intre puteri cind unul o ia razna si e caz de spitalul 9? nu e normal ce fac astia e ca acum 30 ani, romani aveti o datorie sa corectati abuzurile unor indivizi care se cred deasupra legii si a poporului. eu l-as fi arestat la iesire din studio..
  • +2 (2 voturi)    
    Romania este pierduta (Luni, 11 iunie 2018, 6:52)

    kthor7 [utilizator]

    Dorinta mea este ca aia care au votat pesedeul si pe dragnea sa sufere cat mai mult si se va intampla. Daca nu acum, in scurt timp. Economicul isi va spune cuvantul. Statul paralel, o iluzie propagandistitica, arata nivelul de cultura al poporului roman. Modul in care este inteles si acceptat, modul in care peneleul adera la schimbarile pesediste este concludent. Usl traieste, toti sunt pesedisti.
  • +5 (5 voturi)    
    Dragbea (Luni, 11 iunie 2018, 7:41)

    DrMaurer [utilizator]

    am spus-o si eu mai demult: Romania se afla la o mare rascruce ! Pisica trebuie rupta ! Decizia CCR nu trebuie respectata pentru ca ea nu are legatura cu Constitutia si nici CCR-ul nu are dreptul sa oblige Presedintele la o decizie care deserveste independenta magistratilor. CSM-ul a spus foarte clar despre ce este vorba in aceasta mascarada. Aici nu este vorba de un CCR independent politic, ci de unul aservit personal lui Dragnea ! Johannis trebuie sa-si asume riscul suspendarii si sa nu dea decretul de revocare a lui Kovesi. Aici nu este vorba de Kovesi ca persoana, ci este vorba de un principiu al separarii puterilor intr-un stat democratic ! Trebuie sa ajungem la alegeri anticipate, iar Dragnea si clica lui de mercenari trebuie eliminati din viata politica. Nu tot PSD-ul este format din lichele, mai sunt si oameni cu scaun la cap, dar stau in expectativa ! Daca nu se va intampla acest lucru, daca populatia nu intelege miza acestor timpuri, vom fi condamnati pentru urmatorii 100 de ani ! Uitati-va in jur ! Europa fiebe, America a luat-o razna, Rusia speculeaza agresiv tot ce se poate specula, Iranul ameninta, Turcia ameninta, Siria este in razboi, China se inarmeaza, Corea de Nord sta la panda, etc.! Unde vor impinge cretinii astia Romania ? Nici pentru capete luminate situatia nu este clara si jocul strategic al aliantelor internationale este o mare necunoscuta, dar cu acesti idioti, suntem pierduti ! Indolenta si toleranta de astazi, fata de PSD, ne va costa extrem de scump ! Au intrat in umbra istoriei state puternice, ca mari resurse si bogatii, ce sa mai zic de Romania ! Astazi este momentul adevaratei revolutii pentru o Romanie civilizata si cu sanse pentru viitor ! Daca ratam acest lucru, va fi jale ! Sper sa nu fiu apocaliptic, numai ca realitatea bate imaginatia mea !
  • -3 (7 voturi)    
    Calea de urmat e simpla, Werner amana, (Luni, 11 iunie 2018, 9:04)

    xrogo [utilizator]

    PSD il suspenda si pe perioada de interimat vine la Presedentie Tariceanu.
    Acesta o revoca pe Kovesi si apoi, indiferent daca poporul il aduce inapoi pe Werner sau nu, Kovesi e rezolvata si decizia CCR este aplicata!
    • +3 (3 voturi)    
      Ce treaba are Kovesi cu judecatorii...? (Luni, 11 iunie 2018, 15:36)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      D-ta nu poti sa fii putin atent la ce se discuta aici...?
      Se discuta 2 variante:

      -fie judecatorii il vor condamna pe 21 iunie si atunci va merge la puscarie, cum e si firesc;

      -fie nu-l condamna si atunci vom aplica planul B;

      Ce treaba au aceste 2 variante cu: Kovesi, Tariceanu, Iohannis sau mai stiu eu cu cine...?

      Ma rog, cu Iohannis au ceva legatura, deoarece conform legii il poate gratia, dar doar nu o fi nebun ca sa faca treaba asta...!?
  • +4 (4 voturi)    
    tovarasul dragnea (Luni, 11 iunie 2018, 10:39)

    lp [utilizator]

    a luat-o clar pe aratura. in plus, violenta cu care vorbeste cand vine vorba de acuzatia de tradare de tara a vioricai, ma face sa cred ca acolo se ascunde ceva ff urat mirositor
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 11 iunie 2018, 18:09)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Chestia aia urat mirositoare se numeste Fondul suveran de dezvoltare si investitii
  • +6 (6 voturi)    
    tupeu de borfas! (Luni, 11 iunie 2018, 11:30)

    trem [utilizator]

    Cam asta etaleaza un smecheras prins la coltz. EL nu poate sa iasa prin explicatii normale, prin decentza, prin aparare normala in justitie - acolo unde poti aduce dovezi ca nu esti vinovat.
    Nu, el devine golanas, scoate parul, e umfla in pene...isi da arama pe fatza. Livache esti doar un trecator de care toti isi vor aduce aminte ca de o pata unsuroasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Plangere penala (Luni, 11 iunie 2018, 17:15)

    Andrei Mihai Gratie [utilizator]

    Plangere penala conform noului Cod Penal:

    Art. 368

    Instigarea publică

    (1) Fapta de a îndemna publicul, verbal, în scris sau prin orice alte mijloace, să săvârşească infracţiuni se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, fără a se putea depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea la săvârşirea căreia s-a instigat.

    (2) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) este comisă de un funcţionar public, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, fără a se putea depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea la săvârşirea căreia s-a instigat.

    (3) Dacă instigarea publică a avut ca urmare comiterea infracţiunii la care s-a instigat, pedeapsa este cea prevăzută de lege pentru acea infracţiune.

    Art. 369

    Incitarea la ură sau discriminare

    Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

    Art. 370

    Încercarea de a determina săvârşirea unei infracţiuni

    Încercarea de a determina o persoană, prin constrângere sau corupere, să comită o infracţiune pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

    Art. 371

    Tulburarea ordinii şi liniştii publice

    Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

    Art. 394

    Trădarea

    Fapta cetăţeanului român de a intra în legătură cu o putere sau cu o organizaţie străină ori cu agenţi ai acestora, în scopul de a suprima sau ştirbi unitatea şi indivizibilitatea, suveranitatea sau independenţa statului, prin:
    b) subminare economică, politică sau a capacităţii de apărare a statului;
    se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi inter