Codrin Ștefănescu, despre trimiterea legilor justiției la CCR și sesizarea Comisiei de la Veneția: Klaus Iohannis este tot mai fan Monica Macovei / Va întârzia ”oprirea abuzurilor unor instituții”

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 13:57 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Captura Antena 3
Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Ștefănescu, a declarat, miercuri, la Digi24, după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că a decis să trimită pachetul de legi ale Justiției la Curtea Constituțională și să sesizeze Comisia de la Veneția, că șeful statului joacă rolul de ”comunicator al statului paralelel”, că este ”tot mai cinic și tot mai fan Monica Macovei”, iar demersul acestuia nu va avea alt efect decât acela de a întârzia ”oprirea abuzurilor unor instituții”.

„Din ce în ce mai des vedem aceste ieşiri în care Iohannis joacă rolul de comunicator al acestui sistem pe care noi îl numim statul paralel, care încă funcţionează. Nu am văzut să se autosesizeze Iohannis în ceea ce priveşte protocoalele secrete. Nu există pe planeta numită Terra protocoale secrete între serviciile secrete şi parchet, ICCJ, CSM, toate s-au petrecut numai în România. Suntem exemplu negativ total la nivel planetar faţă de ceea ce înseamnă intoleranţă şi dictatură”, a declarat social-democratul potrivit Digi24.

El a susţinut că preşedintele devine un „agent al acestui sistem”.

„În loc să se autosesizeze la chestiunile astea şi să spună că nu e permis într-o democraţie câştigată cu sânge de generaţia mea acum 29 de ani (...), Iohannis devine un fel de agent al acestui sistem care dovedeşte care e rolul său în această ecuaţie. Dacă el consideră că în această manieră va câştiga un nou mandat la prezidenţiale, eu zic că se înşală total. dar trebuie să mai rezistăm un an şi un pic”, a declarat Codrin Ştefănescu.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri, că trimite la Curtea Constituţională întregul pachet al legilor justiţiei şi sesizează Comisia de la Veneţia, el adresând şi un apel CCR să nu se grăbească şi să conlucreze cu organismul european.

Preşedintele a precizat că, după ce Curtea Constituţională se va exprima asupra actelor normative, va face o nouă analiză a legilor şi va decide atunci dacă se impune o nouă reexaminare a celor trei legi de către Parlament.




















1679 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Unde l-ati (re)gasit pe asta? (Miercuri, 2 mai 2018, 14:16)

    Cataleya [utilizator]

    Chiar credeti ca merita sa-i publicati aberatiile?
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:17)

    liviu_ [utilizator]

    da oprirea infractorilor e abuz...

    si cada cei de la venetia va dau cu lopata in cap?! o sa-i ignorati, nu?

    o sa insistati pe articolele pe care le trec aia si pe alea multe respinde o sa le ignorati... pt ca latrina 3

    ce abuzuri boule?! a fost vreun abuz dovedit?! nu stiu sa fie vreun proces la CEDO ca a fost arestat ilegal vreun parlamentar.,... de obicei la CEDO procesele le pierdem pt ca NU pedepsim pe cine trebuie...
  • +3 (3 voturi)    
    iar voi (Miercuri, 2 mai 2018, 14:26)

    CVL [utilizator]

    sunteti tot mai mari fani ai infractorilor.
  • +4 (4 voturi)    
    In toate tarile civilizate ... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:29)

    olariub2005 [utilizator]

    serviciile de informatii colaboreaza cu justitia pentru suport logistic, tehnic, etc.
    Dar astia mint pe fata; de asemenea daca nu ai furat nu te prinde SRI.
  • +1 (1 vot)    
    credeam ca_codrin (Miercuri, 2 mai 2018, 14:32)

    mmmircea [utilizator]

    mai exista doar la antene si la rtv, ca in partid l-a asfaltat daddy.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Imi place fraza asta: "Suntem exemplu negativ total la nivel planetar faţă de ceea ce înseamnă intoleranţă şi dictatură”.

    Gura pacatosului adevar graieste!
  • +2 (2 voturi)    
    KurteaKonstitutionala (Miercuri, 2 mai 2018, 14:43)

    revo [utilizator]

    prescurtat - KK! Dar nu orice KK, ci un super KK PSD-ALDE-UDMR.
    Tare ma tem ca tocmai acest KK va pune cruce Romaniei si oricarei sperante a nefericitilor care inca mai respira in acest areal infectat si infestat.

    Pana nu vom pune mana pe orice coasa sau secere sau ciocan sau lopata sau cutit de bucatarie sau topor, ca sa indreptam noi insine raul facut (tot de noi, pas cu pas, in 30 de ani), suntem ca si exterminatii din lagarele hitleriste sau comuniste.
  • +2 (2 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 14:47)

    adrian67 [utilizator]

    I-auzi luptatorul. Asta a fost in PRM, apoi i-a dat pana si Vadim reject, si s-a aciuat la PSD, de unde face spume la gura zilnic cu statul paralel. Ar trebui intrebat asta de unde are cartile alea din biblioteca de acasa. Or fi avand legatura cu incendiul de la Biblioteca Universitara din dec. 89?
    PS Codrin ar fi cel mai indicat la reclamele pentru prezervative. Pe langa fata, poate multi ar realiza ce iese daca faci copii la bautura, sau la nervi.
  • +2 (2 voturi)    
    acest individ (Miercuri, 2 mai 2018, 15:16)

    zigot [utilizator]

    este de evitat sa mai apara pe posturile care se
    respecta cat de cat, rosteste cuvinte fara sens pentru
    a sustine ineptiile unor inepti pe masura lui;
    toti cei care il vor invita se compromit iremediabil;
    remarc ca insusi dl cristache(romania 9) evita sa il mai
    invite cu toate ca a transformat emisiunea sa intr-un scandal sustinut de "comentatori fara idei" de tipul lui
    pieleanu, poetul -stie tot- dinescu si alti "critici" josnici( prin modul de exprimare) ai administratiei prezidentiale.
    desi nu am urmarit antena 3 nicicand nu vreau sa cred
    ca acest cristache doreste sa transforme tvr 1 in a doua
    antena 3, cea care l-a format .
  • +2 (2 voturi)    
    Such wow! Much great! (Miercuri, 2 mai 2018, 15:18)

    blackbeard [utilizator]

    Inca un guit al marelui grohaitor! :))
  • +1 (1 vot)    
    Pai cam de cauciuc! (Miercuri, 2 mai 2018, 15:47)

    2016 [utilizator]

    La cati neuroni ai activi, noi gresim ca te bagam in seama!
    Ai reinviat din starea de letargie in care erai si in care pareai ca-ti reeduci neuronii! Insa, nu poti sa te transformi, capul tau de cauciuc nu accepta neuroni cu IQ peste 100!
  • +1 (1 vot)    
    liniste... (Miercuri, 2 mai 2018, 15:58)

    liviu_ [utilizator]

    omu asta are atat de mult creier cat are organul cu care se aseamana...