Alina Gorghiu: PNL nu va sustine candidatura lui Mircia Gutau la Primaria Valcea / Filiala isi va reevalua pozitia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 11:53 Actualitate | Politic


Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat joi ca partidul nu va sustine candidatura lui Mircia Gutau, condamnat de doua ori pentru coruptie, la primaria Ramnicu Valcea, asa cum doreste filiala locala a liberalilor.

Gorghiu a precizat, intr-o conferinta de presa, ca PNL a decis sa fie sustinuta candidatura lui Mircia Gutau. "Filiala isi va reevalua pozitia fara", a subliniat ea.

Mircia Gutau a devenit, la sfrasitul lunii octombrie, membru al PNL Valcea.

"Le multumesc pentru increderea acordata de catre colegii liberali in aceasta seara. Impreuna vom castiga anul viitor si Primaria Ramnicu Valcea si Consiliul Judetean in anul 2016. De azi ne apucam de treaba", a declarat Mircia Gutau, citat de Agerpres.

Copresedintele PNL Valcea, deputatul Cristian Buican, a declarat la inceputul lunii octombrie ca organizatia judeteana a liberalilor isi asuma candidatura lui Mircia Gutau pentru functia de primar al municipiului Ramnicu Valcea.

"In legatura cu candidatura lui Mircia Gutau pentru primaria Ramnicului din partea PNL doresc sa fac urmatoarele precizari - Mircia Gutau indeplineste toate conditiile statutare pentru a deveni membru PNL. Mircia Gutau este creditat in toate sondajele de opinie primul in preferintele electoratului din municipiul Ramnicu Valcea si in consecinta Partidul National Liberal, filiala Valcea, isi asuma candidatura pentru functia de primar a acestuia. Nu cred ca exista motive statutare pentru care conducerea nationala a PNL sa aiba obiectii la optiunea organizatiei valcene a PNL privind candidatura lui Mircia Gutau la functia de primar", a preciza atunci Buican.

Gutau a fost primar al municipiului Ramnicu Valcea doua mandate, fiind condamnat definitiv in 2010 pentru fapte de coruptie. In iunie 2014, Mircia Gutau a fost condamnat de Curtea de Apel Craiova pentru a doua oara intr-un proces de coruptie la doi ani si sase luni inchisoare cu executare, dar magistratii au decis contopirea pedepselor si acesta a ramas in libertate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4261 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    bun (Joi, 5 noiembrie 2015, 11:58)

    gogu [anonim]

    incet incet incep sa inteleaga astia. ma intreb ce mai cauta intr-un partid asta?! cine il vrea pe asta in partidul lui.. asa multi bani da?!
    • +2 (2 voturi)    
      n-au inteles nimic (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:10)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gogu

      zic doar de frica strazii. Altfel, le-a luat cateva luni bune pana sa se decida...
      • 0 (0 voturi)    
        cine? (Joi, 5 noiembrie 2015, 23:23)

        alx [anonim] i-a raspuns lui ion

        nu e deloc de frica strazii. vezi aici (de acum cateva luni): http://ziaruldevalcea.ro/2015/04/29/presedintele-pnl-alina-gorghiu-mircia-gutau-nu-va-candida-din-partea-pnl-la-alegerile-locale-buican-l-a-aburit-pe-fostul-primar/
  • +5 (9 voturi)    
    Oh..da (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:05)

    Je__ [utilizator]

    Sigur ca nu...doar nu l-ati primit cu bratele deschise, si nici nu aveti parlamentari condamnati, inca in partid sau prin comissile juridice.

    Ex. Chiuariu, e o exceptie.

    Alinutza....ma lasi....sunteti un partid la fel de corupt ca si PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:02)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      la chiuariu ma gandeam si eu
  • +2 (6 voturi)    
    Fratilor... (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:15)

    Anna O. [utilizator]

    cum ii mai rabda Dumnezeu pe astia? Probabil se roaga Preafericitul pentru ei, ca altfel nu-mi explic!
  • +2 (2 voturi)    
    prea tarziu (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:27)

    razesu [anonim]

    E prea tarziu. Trebuie sa plece intreaga filiala a PNL Valcea din viata politica. Cu dna G. in frunte.
    Care nu face decat saI cocoloseasca toate hahalerele si reactioneaza ca o speculanta in urma tragediei sa capete capital de imagine.
    Deci gasca aia de acolo era foarte buna in Octombrie. si ar fi fost in continuare daca nu era tragedia din Club si demonstratiile. Cum ne explica dna Gorghiu reactia sa tarzie ?
    Sau mai bine sa nu explice nimic. E sufficient sa plece. Ne-am saturat de revolutii furate de tot felul de fripturisti oportunisti!
  • +3 (3 voturi)    
    putregaiul e mai mare acolo, si nu numai acolo (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:45)

    citizen kane [anonim]

    adica in afara de Gutau-Mana-Lunga, mai e inca unul, dupa cum scrie in articol, Buican, care sta cu spinarea plecata si nu intelege de ce nu ar candida dublul infractor Gutau
    o fi chiar asa greu de inteles?
    Buican asta o fi un nou caz Mihaita Excremente care se asteapta ca, si ca vrea si ca nu vrea populatia, acum tot vine randul liberalilor la furat?
    or fi mai multi care nu inteleg?
  • 0 (0 voturi)    
    "pozitia" voastra de penali!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:46)

    lili [anonim]

    Dupa ce sfidandu-ne ati declarat sus si tare ca penalul fost PDList Mircea Gutau a fost primit in "noul" PNL si va candida la primaria Ramnicu Valcea, fiind cotat dupa niste sondaje facute de PNL(!!) cu sanse mari sa o castige"(!!!), acum va reevaluati "pozitia" !
    Facem ceva pe "pozitia" voastra!
    Rusine, dna Gorghiu!
    Tinerii aia care protesteaza seara de seara NU vor PNL, pricepeti asta?
    NU vor PNL pentru ca e aceeasi mizerie ca PSD!
    Penali la PSD, penali la PNL, penali la UNPR, penali la UDMR, penlai la PC!
    Numai penali si hoti!
    Rusine!
    Plecati!