Valcea: Mircia Gutau, condamnat la inchisoare pentru coruptie, a devenit membru al PNL si va candida la primarie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2015, 20:53 Actualitate | Politic

Mircia Gutau, candidatul liberalilor pentru primaria Ramnicu Valcea la alegerile din anul 2016, a devenit miercuri seara membru al PNL Valcea, in cadrul sedintei Comitetului Executiv Judetean al partidului, potrivit Agerpres.

"Le multumesc pentru increderea acordata de catre colegii liberali in aceasta seara. Impreuna vom castiga anul viitor si Primaria Ramnicu Valcea si Consiliul Judetean in anul 2016. De azi ne apucam de treaba", a declarat Mircia Gutau.

Pentru primirea lui Gutau in PNL au votat 21 de membri ai Comitetului Executiv Judetean, fiind inregistrate doua abtineri.

Copresedintele PNL Valcea, deputatul Cristian Buican, a declarat la inceputul lunii octombrie ca organizatia judeteana a liberalilor isi asuma candidatura lui Mircia Gutau pentru functia de primar al municipiului Ramnicu Valcea.

"In legatura cu candidatura lui Mircia Gutau pentru primaria Ramnicului din partea PNL doresc sa fac urmatoarele precizari - Mircia Gutau indeplineste toate conditiile statutare pentru a deveni membru PNL. Mircia Gutau este creditat in toate sondajele de opinie primul in preferintele electoratului din municipiul Ramnicu Valcea si in consecinta Partidul National Liberal, filiala Valcea, isi asuma candidatura pentru functia de primar a acestuia. Nu cred ca exista motive statutare pentru care conducerea nationala a PNL sa aiba obiectii la optiunea organizatiei valcene a PNL privind candidatura lui Mircia Gutau la functia de primar", a preciza atunci Buican.

Mircia Gutau a fost desemnat candidatul liberalilor dupa ce, in urma unui sondaj de opinie, a iesit detasat pe prima pozitie in optiunile valcenilor.

Gutau a fost primar al municipiului Ramnicu Valcea doua mandate, fiind condamnat definitiv in 2010 pentru fapte de coruptie. In iunie 2014, Mircia Gutau a fost condamnat de Curtea de Apel Craiova pentru a doua oara intr-un proces de coruptie la doi ani si sase luni inchisoare cu executare, dar magistratii au decis contopirea pedepselor si acesta a ramas in libertate.

Gutau se va confrunta, cel mai probabil, in anul electoral viitor, cu un alt fost primar PDL, actualul deputat independent Romeo Radulescu si cu social-democratul Ion Gigi Matei, primarul in functie.


Citeste mai multe despre   









5942 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    a inceput si (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:31)

    gopo111 [utilizator]

    pnl sa linga pe unde scuipa, astia chiar nu mai au nici o rusine de nimeni, inseamna ca mai e de furat daca insul ala se intoarce primar
  • +3 (3 voturi)    
    Si as putea paria ca va fi si votat (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:36)

    LiviuX [utilizator]

    Ca la primar nici nu poate fi vorba ca a iesit ca era vot pe liste. Am mai spus-o de multe ori: la asa alegatori, asa alesi si asa clasa politica. Ma mir ca unii mai au pretentia sa fie mai bine... Oare sa mai sper si in mai bine, intr-o desteptare a electoratului? Ca la politicieni m-am lamurit...
  • +2 (2 voturi)    
    DACA VREI SA MORE, CUMPARA-TI MOTORE" (Miercuri, 21 octombrie 2015, 23:17)

    Susufler0 [utilizator]

    MOTO : "Pelicanul sau babita..." ?????????????????? etc.
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Joi, 22 octombrie 2015, 0:18)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    dreptate pana la capat :)) alo, provincia, nu mai votati pentru mici si o halba cu bere :))
    • +2 (2 voturi)    
      ha? (Joi, 22 octombrie 2015, 8:23)

      AR [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      alo, bucurestiu', crezi ca esti mai presus? oprescu doua mandate?
      • +1 (1 vot)    
        nu ca l-as iubi pe oprescu (Joi, 22 octombrie 2015, 10:42)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui AR

        nu l-am votat niciodata pe spagarul ala infect.
        dar nu am auzit inca in bucuresti vreun primar condamnat sa fie ales/propus.
        adik totusi electoratul in buc pare ceva mai constient.
  • +2 (2 voturi)    
    mai zilele trecute... (Joi, 22 octombrie 2015, 8:16)

    lili [anonim]

    Mademoiselle Gorghiu ne anunta mandra nevoie mare cum "noul" PNL va face sondaje pentru a vedea care politicieni au sustinere in viitoarele alegeri!
    Si ce vedem acum: ca sustinere au PENALII, adica condamnati de Justitia libera dar propusi sa mai dea o data lovituri la BANII publici, adica viitori candidati la anchetele DNA!
    Pai, dna Gorghiu, asa arata "noul" PNL, cu condamnati pusi in fruntea listelor?!
    Ce mi-e PSDul corupt cu penalii Ponta si Dragnea in frunte, ce mi-e "noul" PNL corupt, cu asemenea specimene!
    Si asta-i doar inceputul, sa vedem ce "surprizZ" vom mai vedea la "noul" PNL!
    Sila!
  • +1 (1 vot)    
    Penalii (Joi, 22 octombrie 2015, 12:41)

    Ioana Cicoara [anonim]

    Fara niciun fel de surprindere pot afirma ca tarie ca era de asteptat ca dupa fuziunea cu PDL, PNL-ul sa fie condus și dominat de toți camarazii penali ai lui Traian Băsescu.
    • -1 (1 vot)    
      Sigur, tot Basescu e de vina (Joi, 22 octombrie 2015, 14:53)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Cicoara

      El l-a propus, el l-a ales, etc., etc... Chiar nu te duce mintea macar un pic mai mult? Sau ai idei putine, dar fixe! Nu zic, e adevarat si s-a vazut clar (vezi chiar Udrea) ca si PDL-ul a avut bubele lui (chiar multe) dar de aici pana la a da vina pe Basescu ca individul asta a fost ales ca principal candidat la primarie de catre PNL, e cam aiurea...
  • +2 (2 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 22 octombrie 2015, 13:16)

    Ioana Cicoara [anonim]

    PNL demonstreaza inca o data ipocrizia in care se scalda. Acestia se lauda cu tot felul de criterii de integritate, coduri de conduita, doar pentru a arata ca reprezinta un partid care este protejat in ceea ce priveste candidatura unei persoane controversate. O așteptăm pe Alina Gorghiu să vedem ce spune despre candidatura acetui condamnat pentru corupție.
  • +1 (1 vot)    
    laura mihnea (Joi, 22 octombrie 2015, 14:59)

    laura mihnea [anonim]

    Rusineeee! daca asta va fi canditatul atunci eu nu voi mai vota NICIODATA pnl!! ura ma baieti ca sunteti si voi ca si candidatul! Candidatii reprezinta partidul! daca avem candidat un penal atunci cu totii sunteti penali! alooo ba mai bine nu mai faceti politica ma la valcea! cresteti oi, vaci si altele! lasati politica pt altii, ca voi sunteti praf! un hot dovedit, puscarias, si primar iar?
  • 0 (0 voturi)    
    corupti (Joi, 22 octombrie 2015, 19:54)

    Ionut Grigoras [anonim]

    PNL condamna corupția, dar se bucură să susțină un candidat corupt la alegerile din 2016.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusinica (Joi, 22 octombrie 2015, 19:58)

    ionutz_fii [anonim]

    La Ramnicu Valcea, PNL a aratat ca discursul public al liderilor este unul populist si care este contrazis de realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Avocatul diavolului (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:50)

    Ana D [anonim]

    Toti improscati cu gunoi in Gutau dar stiti macar realitatea din oras? Permite-mi sa iti explic cum stau lucrurile cu Domnul Gutau. Domnul Gutau, de altfel un mare hot si corupt, este singurul primar al Ramnicului ce a facut ceva pentru oras. Da, a furat de a rupt si a fost inchis si capitolul ar fi fost incheiat. Dar domnului Gutau i-a succedat Domnul Emilian Francu, de la PNL. Dumnealui nu a facut nimic, nimic pentru oras, a fost un primar deplorabil despre care- ca sa vezi! - s-a demonstrat ca fura ca in codru si a fost inchis. In locul lui a venit unul din viceprimari, de la PSD, un om mediocru care a demolat centrul orasului pentru un proiect de dezvoltare incert, a distrus parcul central fiindca a incredintat renovarea unei companii ce a declarat falimentul si acum e o ruina fara sperante de a reveni la o forma acceptabila, adica in putine cuvinte Gigi Matei a distrus orasul. Memoria Domnului Gutau ramane a singurului primar din ultimii zece ani care a facut ceva pentru modernizarea orasului si, oricat ar fi de ciudat pentru voi, ramane singura solutie demna de salvare a orasului. Vizitati Rimnicul, sa vedeti in ce stare e, si veti intelege din ce disperare preferam un corupt, decat orice alternativa mizera. Sa auzim de bine :)
    • 0 (0 voturi)    
      @avocatul diavolului (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:02)

      Gogu de la Valcea [anonim] i-a raspuns lui Ana D

      Domnue avocat, tinand cont ca si eu sunt din Valcea, tin sa iti mai reamintesc 2 mari realizari ale lui Gutau.
      Fabrica Pirelli care nu a acceptat spaga ceruta si s-a creat in Slatina / Targu Jiu. SI a doua cea a Universitatii din Pitesti care a dorit sa creeze o facultate si in oras, si nu i s-a pus la dispozitie terenul disponibil.