Pagina de Facebook a lui Klaus Iohannis are peste 1,5 milioane de like-uri: Este cea mai mare comunitate online in jurul unui om politic european

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:33 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Pagina oficiala de Facebook a presedintelui Klaus Iohannis a inregistrat, sambata, un milion si jumatate de like-uri, seful statului postand si un mesaj in care multumeste pentru sustinere si arata ca este "cea mai mare comunitate online, in jurul unui om politic european".

"Astazi sunt peste 1.500.000 de oameni alaturi de mine pe aceasta pagina! Va multumesc pentru sprijinul si sustinerea voastra. Ati ramas cea mai mare comunitate online din jurul unui om politic european", a scris presedintele Iohannis.

El a adaugat: "Doar impreuna ramanem puternici, increzatori si hotarati sa schimbam fata Romaniei noastre!"

In luna noiembrie 2014, dupa al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale, pagina de Facebook a lui Klaus Iohannis a atins un milion de like-uri, el devenind la vremea respectiva primul politician din Europa care a atins milionul de like-uri pe Facebook.

Cea mai mare crestere a numarului de fani ai paginii lui Iohannis a avut loc, potrivit Facebrands.ro, in ajunul alegerilor prezidentiale, cand baza de simpatizanti a crescut cu peste 185.000, la 848.419, depasindu-l pe contracandidatul sau la Presedintie Victor Ponta.

Alti lideri europeni care au atins milionul de like-uri pe Facebook sunt Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, care avea, sambata, 1.036.032 like-uri pe pagina oficiala sau fostul presedinte al Frantei, Nicolas Sarkozy, care avea 1.009.862 de like-uri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7466 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:32)

    lucianmarin [utilizator]

    Degeaba dacă președintele României nu folosește o rețea de socializare românească. Sublevel.net ar fi una dintre ele.
    • 0 (0 voturi)    
      Really? (Duminică, 15 martie 2015, 8:52)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui lucianmarin

      Si cam cati romani sunt pe reteaua ta? Cel mai probabil sub 0,1% numai din like-urile pe care le-a primit pe facebook, ca nu toti romanii de pe facebook i-au dat like presedintelui. Ceea ce ceri tu e ca presedintele Romaniei e sa-ti faca reclama la site. Dar ca tine poate mai sunt cel putin cateva zeci de pasionati care si-au creat propriul site de socializare, asa ca de ce ai fi tu alesul? Sau oricare alt site cu maxim cateva zeci/sute de vizitatori/utilizatori? Cand pe facebook sunt milioane de romani?
      M-am uitat la site-ul tau, mi-a placut, simplu si elegant, dar nu e pentru mase, pentru 'average Joe'. Si in afara de cativa pasionati, ca tine, ma indoiesc ca vei convinge si pe altii sa se inscrie.
      PS: Eu nici pe facebook nu exist (ca sa nu zici ca sunt subiectiv), activez doar pe cateva forumuri.
  • +12 (16 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:40)

    I [utilizator]

    si o declaratie ceva, despre codul fiscal, nimic? faza pe fb a fost in campania electorala. Pe cand ceva mai practic?
  • +11 (23 voturi)    
    nani (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:46)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis, ca și alte personaje ficționale, se bucură de mare popularitate pe FB. Harry Potter, de exemplu, are 76.490.786 fani.
  • +20 (22 voturi)    
    Totul e trecator, cu atat mai mult la Iohannis! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:06)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Cu cat entuziasmul va fi mai mare, cu atat mai rapid speranta se va prabusi mai repede. Nu poti sa mai pacalesti mult un popor care se pare ca s-a mai desteptat comparativ cu anii trecuti. Un om care s-a inconjurat de prorusi ca Mihalache sau Scutaru, care e sustinut si sustine un partid cum e PNL care scapa penali pe banda rulanta in Parlament si care n-are nicio strategie privind Romania, care a ajuns presedinte pe un vot anti-Ponta, cum credeti ca va fi in maximum un an, daca nu mai putin? Ai vazut tu acolo vreun politician in lume sa citeasca cu atata indarjire dupa fituica si apoi sa-si arunce frustrarile pe capota masinii?...
    • +12 (14 voturi)    
      corect..... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 16:44)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      .....iar romanii uita ca "la pomul laudat, sa nu te duci cu sacul".
      Se pare ca pe undeva exista un blocaj pentru ca din sloganul "stop si de la capat" ne-am ales doar cu stop.
      Noroc cu DNA-ul care da iama in ticalosi !
  • +18 (20 voturi)    
    1,5 mil. e puțin (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:10)

    tarantella [utilizator]

    Daca se enerveaza michimaus, imediat isi mai cumpara un milion de laicuri. Dar n-are timp sa se enerveze ca e ocupat sa astupe gaurile corabiei numite "guvernul Ponta". Desi zicea el ca cel mai cinstit si competent guvern, s-a facut deja carare intre palatul Victoria si sediul DNA.
  • +8 (12 voturi)    
    Olario ! Va ramane cea mai mica,daca nu misti KI (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:13)

    Plagarus [utilizator]

    Actiune ! MOTOR Iohann !
    Pune-le marul pe crestet penalilor politici si vei fi precum Wilhem Tell de RO.
  • +20 (22 voturi)    
    Iohannis, ce penibil esti! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:22)

    EdwardEugene [utilizator]

    Dupa ce ai venit pe un val anti-Ponta, te-ai inconjurat de prorusi ca Mihalache si Scutaru, esti sustinut si sustii un partid ca PNL care scapa penali pe banda rulanta in Parlament, dupa ce coabitezi deschis cu Ponta ca in USL, dupa ce numesti un om ca Hellvig la conducerea SRI, dupa ce ne-ai facut de ras permitand jurnalistului polonez sa spuna ca tu faci curatenie dupa harababura lasata de un prorus ca Traian Basescu, te mai bucuri ca peste un milion si jumatate de naivi ti-au dat like??? In cel mult un an, multi dintre ei vor fi in stare sa iasa in strada ca sa te dea jos. Tine minte ce ti-am pus astazi. Am noroc ca ceea ce spun sa se si intample mai mereu...  Ai vazut tu acolo vreun politician in lumea asta sa citeasca cu atata indarjire ca tine dupa fituica si la trei luni de presedentie iar apoi sa-si arunce frustrarile pe capota masinii?...
  • +17 (19 voturi)    
    Mda.... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:42)

    Cataleya [utilizator]

    Probabil ca jumatate din like-uri provin de la sustinatorii lui Ponta, ceea ce n-ar fi deloc laudabil pt Johannis.
    Mai ales ca , in ultima vreme, tot mai multi romani (nu doar din diaspora) incep sa se intrebe daca nu cumva Ponta e cel care a castigat alegerile iar Johannis e doar o marioneta? Dupa cum se comporta si unul si altul, temerile sunt cat se poate de justificate. Parlamentul a revenit la vechea meteahna, ii scapa pe infractori de mana justitiei, iar Johannis tace ca pestele. Doar din cand in cand mai scrie cate-un articol lamentabil pe facebook.
  • +13 (15 voturi)    
    Se pare ca d-l Iohannis.... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 17:25)

    gica43 [utilizator]

    ....isi doreste sa fie presedinte doar pe facebook !!! Chiar vrea sa ne para rau ca l-am votat,desi...nu puteam face altceva !!
  • -3 (7 voturi)    
    tic-tac (Sâmbătă, 14 martie 2015, 20:40)

    U_swamp [utilizator]

    Si la ce servesc numerele mari? Cind 7,4 mil au votat demiterea lui Basescu in 2012, prietena lui KWI, coana Merkel, prietena macoveicii, coana Reding, si pretenul securist al lui TB, Philip Gordon, au zis ca e lovitura de stat si totul a ramas cum au vrut ei Ce a facut statal Iohannis in cele aproape 100 de zile de cind e presedinte? Posturi si laicuri. Merci beaucoup, danke schoen! Eu i-am dat un an de gratie... tic-tac-tic-tac!
  • +2 (2 voturi)    
    dezamagire (Duminică, 15 martie 2015, 0:13)

    ghitadragnea [utilizator]

    clampaul asta uracios, a reusit in scurtul timp scurs de la
    munire sa-si creeze 2 milioane de antipatii
    am incercat sa vad cum se poate sa aiba 1,5 mil lycuri;
    simplu - ca cele 7,4 mil voturi pentru demisia lui Base
    postacii pot clicui nelimitat
    ca si votantii lui dragnea