Titlul de doctor al lui Victor Ponta, sters din CV-ul oficial al premierului de pe site-ul Guvernului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 18:09 Actualitate | Politic


CV-ul oficial al premierului, de pe site-ul Guvernului, a fost modificat recent. In cea mai recenta varianta a CV-ului primului ministru nu se mai regaseste controversatul titlu de doctor obtinut de Victor Ponta in iulie 2003, semnaleaza Sutu.ro.

Aceasta nu este prima data cand din CV-ul lui Victor Ponta dispare ceva: in iunie 2012, Hotnews.ro semnala ca din CV-ul lui Victor Ponta, postat pe site-ul Camerei Deputatilor si pe site-ul propriu al liderului PSD, a disparut Masterul in Drept Penal International de la Universitatea din Catania, Italia, pe care Victor Ponta, potrivit unui CV mai vechi, l-ar fi obtinut in perioada martie-iunie 2000.

Pe 18 iunie 2012, in presa a izbucnit scandalul privind plagiatul lui Victor Ponta: mai exact, in teza de doctorat a primului ministru se regaseau pasaje intregi copiate dintr-o alta lucrare stiintifica. Ulterior, Consiliul National de Etica si Senatul Universitatii Bucuresti au dezbatut cazul, insa nu i-au retras primului ministru titlul de doctor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5034 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Si banii obtinuti ca urmare a titlului? (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:20)

    dookuhaka [utilizator]

    Si banii obtinuti de dr. Ponta ca un spor de 30% din salariul de baza sau ca indemnizatie ed parlamentar pe cand ii returneaza inapoi? Si titlul ascuns - pe cand renunta la el? Si DNA cand isi face datoria in acest caz?
    • +10 (10 voturi)    
      Diploma e de vanzare, domnule Ponta? (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:52)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      Daca s-ar organiza o licitatie, Diploma de Doctor ar fi indelung licitata si cred ca ar trece de 1 milion de euro!

      Diploma este un document istoric, dar cred ca Ponta isi poate cumpara o casa frumoasa la Miami cu banii luati pe dploma!

      Si uite cum zic eu despre diploma ca valoreaza o avere, in timp ce voi credeti ca Diploma nu valoreaza 2 bani!
  • +26 (28 voturi)    
    hopa! (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:21)

    DT34 [utilizator]

    pina la urma o sa dispara si titlul de prim-ministru
    • +5 (5 voturi)    
      si (Marţi, 3 septembrie 2013, 23:05)

      was [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Iar in schimb va primii titlui de inculpat, eventual chiar si de pusc(ari)as.
  • +21 (21 voturi)    
    urmeaza adaugiri (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:22)

    ember [utilizator]

    va adauga in curand ca si capitol incheiat functia de prim ministru
  • +29 (29 voturi)    
    Din CV a fost sters (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:33)

    fane_grija [utilizator]

    Dar sporurile incasate lunar de Ponta pentru un doctorat care nu exista vor fi returnate?
  • +26 (26 voturi)    
    hahaha (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:35)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Pana la urma, CV-ul dnului plagiator va contine un singur cuvant: poanta.
  • +12 (12 voturi)    
    Hahahahahah! (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:38)

    soundtrack [utilizator]

    Asta da teza de cercetare! Poa' sa faca cineva o lucrare fascinanta despre titlurile stiintifice ale frustratilor care si-au inventat universitati pt. ca nu se simteau confortabil cu studii medii asa cum le cerea partidul drag, pcr! Presedinti care vor sa fie regi, mediocri care viseaza la premii si privilegii.Gretos!
  • +17 (17 voturi)    
    Sporurile incasate (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:43)

    Kepler [utilizator]

    le va da inapoi cind n-o sa mai fie prim ministru!
    Si asta va fi in curind! Un potlogar ajuns prim ministru!
  • +9 (9 voturi)    
    De la doctor... (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:18)

    John M. [utilizator]

    a ajuns felcer... Iar dupa un mandat care se anunta dezastruos, va fi declarat macelar...
  • +13 (13 voturi)    
    dA (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:49)

    Babilou [utilizator]

    Asteptam sa dispara CV-ul....
  • +4 (4 voturi)    
    okok! (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:27)

    rezis [utilizator]

    S/a mai intimplat la altii sa faca un nou doctorat! Si asta ar rezolva totul! De exemplu la Standford!
    • +1 (1 vot)    
      Stii cati bani ar pierde Ponta in vreo 3 ani ? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:19)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rezis

      sa-ti dau cateva indicii:

      - CFR .... Marfa !
      - Avizele si exproprierile de la Rosia Montana
      - Marile Proiecte... = marile Tepe gen Bechtel
      - Creantele Petrom ,,, metoda Grajdan ...semnat Ponta
      - Firmele PSD care sifoneaza bugetele locale
      - etc


      Eu cred ca vorbim de comisioane si contracte care aduc profit MILIARDUL de euro lejer !

      Si voi vedeti doar aia 30% luati la salariu pe baza cartonului de doctorat, iar daca i-ar da inapoi o sa zica toti prostii - Uite domle ce corect e Ponta!


      mi-e scarba!
  • +7 (7 voturi)    
    ca maine, (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:48)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    la intrebarea: "tovarase CtrlV Pontanocchio, lucrarea de doctorat a tovarasiei voastre este un plagiat?", Mi's Plagiator va raspunde: "Care lucrare de doctorat?!?"

    Un penibil, nici copiii lui nu-l cred la faza cu doctoratul si el insista.

    Baronul Pontanhausen va fi cunoscut drept cel mai incompetent si iresponsabil pemeu ever! DEMISIA, ba!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-l duce capul, asta era (Miercuri, 4 septembrie 2013, 0:18)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Daca avea cat de cat minte, nu-si stergea CV-ul, doar adauga un "t" la doctor, stergea "c"ul si iesea "dottor", tot atatea litere, asta fiind si adevarul...e DOTTOR.
  • +7 (7 voturi)    
    Cu ce-a ramas parvenitul asta mititel? (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:27)

    Parzivall [utilizator]

    Cu minciunile si vorbaria de cartier....ca altceva nu are facut in viata ca si repetentul.
  • +2 (2 voturi)    
    pentru (Miercuri, 4 septembrie 2013, 0:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    plagiat nu merita sa iesi in piata, nici pentru anticoruptie,, nici pentru o justitie curata, ca doar ponta n-a plagiat cu pixul plin de cianuri, i-ajuns o tasta si asta nu-i va deranja pe nepotii nostriiiii.
  • 0 (0 voturi)    
    Dottore (Miercuri, 4 septembrie 2013, 22:08)

    Gabu [utilizator]

    Titlul asta ramane pe viata!