Modificare in CV-ul premierului Victor Ponta: Nu mai apare Masterul de la Universitatea din Catania, din 2000

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 12:36 Actualitate | Esenţial

CV Victor Ponta in luna mai
Foto: cdep.ro
CV-ul oficial al premierului Victor Ponta, publicat pe site-ul Camerei Deputatilor si pe site-ul propriu, a suferit o modificare. In noul CV nu mai apare Masterul in Drept Penal International de la Universitatea din Catania, Italia, pe care Victor Ponta, potrivit vechiului document, l-ar fi obtinut in perioada martie-iunie 2000.
CV Victor Ponta - in prezent

In prezent, CV-ul oficial publicat de prim-ministrul Victor Ponta pe site-ul Guvernului, pe cel al Camerei Deputatilor si pe site-ul sau oficial arata, in dreptul rubricii "Educatie si Formare", urmatoarele:
  • "Iulie - August 2004, Cursant al "Summer Programme in History, Politics and Society" Exeter College, Universitatea Oxford, Marea Britanie
  • Iulie 2003, Doctor, Teza "Curtea Penala Internationala", Universitatea Bucuresti
  • Iulie 2002, Stagiu de pregatire in domeniul luptei anti-frauda OLAF (Oficiul European Anti Frauda), Bruxelles, Belgia
  • Decembrie 2001, Cursuri la Scoala de Drept Penal International organizate de ELSA si Universitatea Bucuresti (Asociatia Europeana a Studentilor la Drept), ELSA si Universitatea Bucuresti
  • Martie 2001, Stagiu de pregatire in domeniul infractiunilor financiar - bancare si informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington D.C.
  • Decembrie 2000 - Februarie 2001, Procuratura Nationala Anti-Mafia - Roma, Italia
  • Februarie 1999, Seminarul international cu tema "Companiile Offshore", Banca Nationala a Greciei, Atena
  • Octombrie 1998, Cursul de pregatire in domeniul combaterii infractiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), in cadrul Programului Natiunilor Unite pentru Dezvoltare, Bucuresti
  • 1991-1995, Diploma de licenta, Drept penal, Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti"


CV-ul oficial cu datele din prezent poate fi accesat integral pe site-ul Guvernului, pe site-ul Camerei Deputatilor si pe site-ul victorponta.ro.

Descarca de aici CV-ul publicat in prezent pe site-ul lui Victor Ponta

Mentionam ca, pe site-ul Camerei Deputatilor, sub CV-ul lui Victor Ponta apare data "13.06.2012".

CV Victor Ponta - in luna mai

Potrivit unei capturi din data de 17 mai 2012 a CV-ului oficial al prim-ministrului Victor Ponta, asa cum era publicat pe site-ul Camerei Deputatilor, dar si pe site-ul propriu, la rubrica "Studii si Specializari" apar urmatoarele:     



"Studii si specializari
  • iulie - august 2004 - cursant al "Summer Programme in History, Politics and Society", Exter College, Universitatea Oxford.
  • noiembrie 2003 - Master "Management Politic" Institutul Social Democrat
  • iulie 2003 - Doctor in Drept penal al Universitatii Bucuresti (cu teza "Curtea Penala Internationala")
  • iulie 2002 - absolvent al Colegiului National de Aparare
  • martie - iunie 2000 - Master in Drept Penal International la Universitatea din Catania, Sicilia-Italia
  • 1991 - 1995 - Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti
  • 1987 - 1991 - Liceul "Ion Neculce" Bucuresti
Seminarii si cursuri
  • Decembrie 2001 - Cursuri la Scoala de Drept Penal International organizata de ELSA si Universitatea Bucuresti
  • Mai 1999 - Seminarul international cu tema "Combaterea fraudelor informatice si prin utilizarea frauduloasa a cartilor de credit", Praga
  • Aprilie 1999 - Seminarul cu tema "Accesul victimelor la Curtea Penala Internationala" organizat de M.A.E. al Frantei, Paris
  • Februarie 1999 - Conferinta Mondiala Anticoruptie organizata de Presedintia SUA, Washington
  • Decembrie 1999 - Seminarul international cu tema "Companiile Off-shore" organizat de Banca Nationala a Greciei, Atena"
Acelasi CV era publicat in luna mai si pe site-ul victorponta.ro. Descarca de aici CV-ul in varianta din luna mai

In consecinta, au fost scoase din CV-ul premierului Victor Ponta urmatoarele informatii: Masterul "Management Politic" Institutul Social Democrat din noiembrie 2003, absolvent al Colegiului National de Aparare in iulie 2002, Master in Drept Penal International la Universitatea din Catania, Sicilia-Italia, in martie - iunie 2000.

Au aparut, in schimb, urmatoarele informatii in CV-ul oficial publicat in prezent pe site-ul Guvernului, pe cel al Camerei Deputatilor si pe site-ul personal: Iulie 2002 - Stagiu de pregatire in domeniul luptei anti-frauda OLAF (Oficiul European Anti Frauda), Bruxelles, Belgia, Martie 2001 - Stagiu de pregatire in domeniul infractiunilor financiar - bancare si informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington D.C., Decembrie 2000 - Februarie 2001 - Procuratura Nationala Anti-Mafia - Roma, Italia, Octombrie 1998 - Cursul de pregatire in domeniul combaterii infractiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), in cadrul Programului Natiunilor Unite pentru Dezvoltare, Bucuresti.

Victor Ponta: CV-ul meu, ca prim-ministru, trebuie sa cuprinda doar ceea ce tine de studiile pe care le am si ceea ce imi cere legea pentru a fi prim-ministru

HotNews.ro a cerut lamuriri Biroului de presa al Guvernului in legatura cu modificarile aparute. Citeste mai jos raspunsul primit:

"Referitor la solicitarea dumneavoastra va trimitem mai jos declaratia facuta pe acest subiect de catre Primul-ministru Victor Ponta in cursul zilei de azi, 20 iunie 2012.
 
«CV-ul meu, ca prim-ministru, trebuie sa cuprinda doar ceea ce tine de studiile pe care le am si ceea ce imi cere legea pentru a fi prim-ministru. Nu mai e cazul sa ma mandresc foarte mult cu multe alte lucruri pe care le-am facut.
Dar vreau sa fac o precizare: in continuare sunt foarte mandru de ceea ce am facut ca procuror. Sunt foarte mandru de ceea ce am facut ca student si am fost un student cu rezultate bune, un elev cu rezultate bune. Sunt foarte mandru de munca mea pentru teza de doctorat si de faptul ca am fost cel mai tanar reprezentant al Romaniei in cadrul comisiei pregatitoare de la New York, comisie care a pregatit regulile de procedura si definitia infractiunilor in cadrul Curtii Penale Internationale si evident ca in ciuda oricaror batalii politice care au o singura miza, si anume participarea pe 28-29 iunie la Consiliul European. Cred ca am facut foarte multe lucruri bune si sunt foarte mandru de activitatea mea»".


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Sotia pune poze pe Facebook din Italia, iar el schimba scutece. Povestea lui Radu, romanul care isi creste singur cei 5 copii

Mirajul unei vieti mai bune in strainatate destrama tot mai multe familii din Romania. Victime ale fenomenului sunt copiii care raman in tara, ingrijiti de un singur parinte sau de bunici. Intr-o comuna din Cluj, un tata isi creste cu greu cei 5 copii, cel mai mic in scutece, dupa ce sotia plecata la munca in Italia i-a spus ca nu se mai intoarce acasa.








32450 vizualizari
  • +99 (99 voturi)    
    .. (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:42)

    Witch [anonim]

    Apai poate scoate si doctoratu..
    • +68 (68 voturi)    
      Banul Muncit de Alexandru Mitru (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:23)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      Nu are rost sa mai comentez renegarea propriilor diplome. Dottore, iesi pe usa din dos cu muzeograf cu tot ca ati facut zgomot suficient.
      • +20 (22 voturi)    
        Ponta e terminat!!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:12)

        MarianEugen [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Ponta a fost la Centrul Militar unde Sorin Oprescu si-a luat in primire mandatul de cel mai slab primar pe care l-a avut Bucurestiul.
        A vorbit incoerent, alambicat si a dat semne clare de disperare...atacand obsedat pe Basescu si Videanu.
        La intrebarea privind scoaterea din CV a masteratului de la Catania a devenit brusc livid...si a baiguit ceva de genul ca poporul nu are nevoie sa stie decat ceea ce este important...:-)))
        Incercarile disperate de a distrage atentia de la persoana domniei sale prin taierea salariilor la companiile de stat si numirea Abramburicai si a muzeografului Hasotti ca ministrii ai Invatamantului si Culturii nu dau roade, subiectul plagiaturii ramanand pe tambal...
        E terminat!!!...
    • +2 (2 voturi)    
      Si sa plece acasa... (Joi, 21 iunie 2012, 6:43)

      genutzu [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      Sa ne lase "dottore" in PLAGIAT...
      #
      Micul Tovaras care este...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai fara master.. (Joi, 21 iunie 2012, 7:40)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      .. te mai poti inscrie la doctorat?
  • +63 (63 voturi)    
    Ponta cel mare (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:47)

    abcde [utilizator]

    Astept cu nerabdare lamuririle
    • +22 (22 voturi)    
      Mai ales ca durata ciclului de master (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:27)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      ... este si la ei de 2 ani.
      Vezi: http://www2.unict.it/en/node/3
      • +19 (19 voturi)    
        .... (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:02)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui predel

        o fi de 2 ani...dar Ponta face in 2 luni cati altii in 2 ani... capabil individu...nu ca muritorii de rand...
  • +68 (68 voturi)    
    neinsemnat! (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:48)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    un master de 3-4 luni nu isi mai are rostul in cv-ul lui vittore dottore
    • +25 (25 voturi)    
      Te poti inscrie la doctorat fara masterat ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Daca masteratul este declarat nul (sau fraudulos, sau imposibil de echivalat) ce se intampla cu titlul de doctor ?
      Cine cunoaste bine reglementarile, poate ne da un raspuns, ca mie mi se pare ca fara masterat nu te poti inscrie la doctorat, asa cum fara bacalaureat nu poti urma studii superioare. Dar stati asa, Ecaterina Andronescu zicea ca ar trebui sa se poata...
      • +1 (1 vot)    
        E o derogare pentru pesedisti, (Joi, 21 iunie 2012, 7:42)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        sau doar pt. Victor Ponta? Ca sa stim si noi..
    • 0 (0 voturi)    
      nu-si are rostul... (Joi, 21 iunie 2012, 12:18)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      ca nu-l are facut, ce nu e clar, a zis singur ca a trecut doar studiile pe care le are, probabil ca a incercat sa ne insele prima data...
  • +61 (61 voturi)    
    catania?! (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:48)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    In afara de un master in organizarea retelelor mafiote nu cred ca e poate studia ceva acolo.
    O tara condusa de studenti la tulcea, tg. jiu si catania...
    • +26 (26 voturi)    
      da (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Poti tutela un partid de mafioti fara sa ai studii la Catania?Sa fim seriosi,nu-i dadea pe mana don Nastase o asemenea "bijuterie de organizatie" fara a-l pregati cum se cuvine! "Universitatea catanieza" era cea mai indicata! In sfarsit avem si noi mafiotul nostru cu acte in regula...sau nu avem? O fi o minciuna si chestia aceasta?Pontinochio asta a facut nasul cat crosa de hochei cu care juca Voiculescu! O fi Pontinochio inalt,dar minciuna are picioare scurte!
    • +16 (16 voturi)    
      O mizerie! (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:26)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Amintiti-va cum au preluat puterea acum ceva vreme. tot prin mijloace necurate. Ce sa ne mai miram...Din partea lor ma astept la orice
  • +76 (76 voturi)    
    Verificare urgenta! (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:50)

    triciupa [utilizator]

    Rog ziaristii HN sa contacteze univ. din Catania si sa verifice daca au avut un masterand numit Victor Ponta si daca acesta a absolvit, a primit o diploma in sensul asta, etc. E limpede ca aici se ascunde o alta magarie, altfel episodul Catania nu s-ar fi evaporat din cv.
    • +32 (32 voturi)    
      Avea alt nume. (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:51)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Pe vremea aceea avea alt nume =)) Mai cunoastem cazuri.
      • +16 (16 voturi)    
        il chema (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:22)

        flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Cil

        Victor Nastase
  • +58 (58 voturi)    
    ei hai (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:50)

    Vuck [utilizator]

    Ce n-ati mai vazut master obtinut in 3 luni ? :)
    • +50 (50 voturi)    
      ba da (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:29)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      La Fat-Frumos din lacrima...
  • +43 (43 voturi)    
    Constiinta Pontacului (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:53)

    danjee [utilizator]

    L-o fi mustrat ? Dar oare are asa ceva?
    Poate le scoate pe toate luate pe nemeritat, mai ramane cu gradinita absolvita. Dar poate si la aia fura jucariile altor copii.
  • +50 (50 voturi)    
    anti- mafia androneasca (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:53)

    marioara1 [anonim]

    Foarte interesant.

    Invatand ( fel de fel de lucruri) intr -un an cat altii in zece, a sarit de la licentiat direct la doctorand !

    Nu-i de mirare, mai sunt altii pe acolo care au sarit de la scoala primara direct la licenta, care este...

    Jalnic a ajuns invatamantul romanesc!
  • +63 (63 voturi)    
    Master de 3 luni? (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:54)

    congra [utilizator]

    Nu am auzit de asa ceva dar probabil sunt eu depasit iar universitatile grele precum cea din Catania le fac mai dens, mai concentrat.
  • +19 (19 voturi)    
    Ei asa da (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:56)

    nano2k [utilizator]

    Cel mai corect!
  • +42 (42 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:56)

    ampersand [utilizator]

    Tot citesc diverse articole, comentarii, pledoarii vizand disculparea lui ponta, ca cir, ca mir... Din punctul meu de vedere, plagiatul este o forma de fals in acte; negarea lui e o forma de sperjur; iar cel care le comite este prim-ministru, cel care are un cuvant de spus - si-o semnatura de pus - in legi, bugete, tratate, conventii, aliante nationale si internationale. Cat de mare poate fi nesimtirea adriano-pontica si cat de gros poate fi soriciul bombonelian a unui astfel de individ si-a clicii ce-l cardaseste?
    • +2 (2 voturi)    
      comentariul tau e... (Joi, 21 iunie 2012, 1:17)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ... CORECT! Se refera strict la esenta pura a absurdului PSD/USL.
  • +33 (33 voturi)    
    Dorinte implinite (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:59)

    NL [utilizator]

    Nu zicea el ca raspunde numai in fata Marii Adunari Nationale si a hotnews.ro? MAN-ul s-a desfiintat, sa vedem ce va raspunde voua, ca tare sint curios. Probabil va zice ca a fost o greseala de tehnoredactare.
  • +39 (39 voturi)    
    In cateva zile dispare si doctoratul. (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Parca a zis ca renunta si la titlul de doctor, daca tot e contestat ca l-a primit pe nedrept.
    Sper sa renunte si la functia de prim-ministru, daca tot e contestat ca a primit-o pe nedrept...
  • +40 (40 voturi)    
    incredibil! (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:03)

    flitmania [utilizator]

    ieri,dupa "magistralele " lui explicatii legate de plagiat, m-am uitat,din curiozitate,pe cv-ul mincinosului.Masterul era trecut .S-au apucat de curatenie ,nu gluma.Adevarul este ca de cand sunt la guvernare au tinut-o numai in scandaluri.Economia se prabuseste vertiginos,dar noi avem cate doua-trei spactacole zilnic cu acesti mitocani mitomani.
  • +33 (33 voturi)    
    Universitatea din Catania (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:03)

    filagatos [utilizator]

    Informatia exceptionala! Felicitari celui care a observat-o. Cred ca se impune o monitorizare atenta a 'actualizarilor' de cv de la Senat, Camera, etc. Trebuie luata indata legatura cu Universitatea din Catania. Frauda intelectuala a lui Goe se anunta nemasurata. Probabil a fost ca turist in Catania ceea ce l-a indreptatit sa-si actualizeze CV-ul.
    Goe, demisia urgent
    • +2 (2 voturi)    
      Despre Catania (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:53)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui filagatos

      S-a scris de cind cu Dumitrescu si Mang. Ba s-a si spus ca acolo nu fac decit doctorate, nicidecum masterate.
      Dar atunci nu era important Ponta... Ca s-a strigat mult pe net atunci despre asta... (cautati in arhiva Hotnews despre Mang si Dumitrescu)
      Din CV au mai disparut masteratul la Institutul PSD Sincai, Institut patronat de proaspatul condamnat Nascase, si ca a absolvin nu stiu ce colegiu de aparare.
      Daca s-o mai gasi pe blogul sau poveste lui cu Franta chiar si liceul e cu semn de intrebare.
      Ce e ciudat ca pe net nu se afla nici un coleg de liceu sau facultate. Poate ne spunea mai multe.
      Mai spun unii ca acum ceva vreme aparea un CV cum ca a predat la Cantemir si nimic despre Americana. Acum e invers, nu pomeneste de Cantemir, ci numai de Americana. Oricum e putred...
    • +1 (1 vot)    
      .. cate alte doctorate vor dispare... (Joi, 21 iunie 2012, 7:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui filagatos

      .. iar daca sunt luati la bani marunti pe teme de studii, avere, incompatibilitati, trei sferturi se duc acasa... De ce credeti ca sunt atat de furiosi?
  • +23 (23 voturi)    
    basica, zi-ne tu ce a minciunit iar mickey mouse (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:06)

    soso1965 [utilizator]

    ... ca iar miroase a diploma facuta la adobe :))
  • +34 (36 voturi)    
    ponta te rugam nu demisiona (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:07)

    gigilone [utilizator]

    cu cat stai mai mult la guvern ... ca de facut ceva pt tara vad ca nu faci ...cu atat vei infunda USL-ul mai mult. Suspenda-l frate pe Basescu, ocoleste Curtea Constitutionala si veniti fratilor in toamna in fata electoratului....sa avem concomitent alegeri parlamentare + referendum privind suspendarea lui Basescu. In felul acesta, Basescu se va implica activ si pe fata in campanie si va creste sansele Dreptei sa acceada la guvernare. Pt ca la cat de indobitocit e electoratul roman, MRU +PDL nu vor reusi singuri sa mobilizeze suficienti votanti; dar cu Basescu in spatele lor, e altceva....
    • +6 (6 voturi)    
      iar daca nu reuseste sa-l suspende, (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:24)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui gigilone

      crezi ca presedintele il va mai nominaliza ca pri-ministru?
    • +1 (1 vot)    
      Cum nu face? (Joi, 21 iunie 2012, 7:52)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gigilone

      sa bagi Hidroelectrica in insolventa ti se pare putin lucru?
  • +23 (23 voturi)    
    ponta te rugam nu demisiona (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:07)

    gigilone [utilizator]

    cu cat stai mai mult la guvern ... ca de facut ceva pt tara vad ca nu faci ...cu atat vei infunda USL-ul mai mult. Suspenda-l frate pe Basescu, ocoleste Curtea Constitutionala si veniti fratilor in toamna in fata electoratului....sa avem concomitent alegeri parlamentare + referendum privind suspendarea lui Basescu. In felul acesta, Basescu se va implica activ si pe fata in campanie si va creste sansele Dreptei sa acceada la guvernare. Pt ca la cat de indobitocit e electoratul roman, MRU +PDL nu vor reusi singuri sa mobilizeze suficienti votanti; dar cu Basescu in spatele lor, e altceva....
  • +44 (44 voturi)    
    :) (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:11)

    bgd [utilizator]

    Nici doctorat, nici masterat.... Of, of, of, Victoras mama...mai ai putin si ramai fara studii.
    • +26 (26 voturi)    
      ponta adolescent (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:58)

      d2arrow [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Un lucru trebuie sa observati, daca acest adolescent imperb ar da bacalaureatul acum, nu ar avea nici o sansa sa il promoveze.
    • +8 (8 voturi)    
      va ramane cu un an (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:25)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      de golaneala la Paris.
  • +38 (38 voturi)    
    Fals in acte (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:22)

    Angoasat [utilizator]

    Nu inteleg..Ascesnsiunea acestui individ s-a realizat si datorita CV-ului..Odata ce ai trecut in CV anumite realizari si apoi le scoti ridica suspiciuni mari,ca de ex procurarea unei diplome false
    • +28 (28 voturi)    
      Pygmalion (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:50)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Ascensiunea lui goe se datoreaza exclusiv mentorului sau aka adrian nastase.
      AN l-a gasit, cules si format pe ponta de pe cind ponta era pe bancile facultatii - dupa chipul si asemanarea lui - , i-a dat masterate si dottorate in stil ciocoiesc, i-a dat lectii importante de ticalosie, l-a facut o canalie perfecta, il voia pe goe ca unealta perfecta pentru ascensiunea sa personala (AN) in caz de fractura in ascensiune(ca de exemplu acum procesul ISC)
  • +31 (31 voturi)    
    Copylotul a ascuns sub pres mizeria (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:22)

    denvarel [utilizator]

    Si a reusit astfel sa o faca si mai vizibila.
    Tot ce mai este de facut este sa se cerceteze direct sub pres ce incearca sa ascunda domnul prim ministru.
    Cineva din Catania pe aici? Sau cineva cu legaturi profesionale la aceasta universitate?
    Hai ca se poate!
  • +35 (35 voturi)    
    ce exemplu da tinerilor? (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:24)

    TDragos [utilizator]

    O cariera construita pe furt si minciuna trebuie sanctionata.
    El a obtinut mai multe functii folosind un CV umflat si titlul de doctor pe care l-a obtinut prin furt.
    • +32 (32 voturi)    
      ce exemplu da tinerilor? (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:31)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Simplu: c-ar trebui montate camere de supraveghere impotriva copiatului si la guvernanti.
  • +27 (27 voturi)    
    informatie veche noua (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:26)

    bizonul_nou [utilizator]

    atunci nu i s-a dat prea multa importanta: http://www.eghid.ro/Actualitatea/NewsDetail.aspx?NewsID=14081
    • +9 (9 voturi)    
      Super tare! (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:37)

      mures [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Ha Ha Ha ...
    • +10 (10 voturi)    
      Asta da dovadă... (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:13)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Am văzut că articolul este din octombrie 2007, adică aproape acum 5 ani. Cred că încă o investigație pe această temă ar fi cât se poate de bine-venită pentru că ar lămuri niște lucruri. Ideea este să încercăm să scăpăm de impostorii ăștia care vor să aibă cât mai multe titluri. Este o veche meteahnă a comuniștilor mai slab dotați intelectual ca să încerce să pară ce nu sunt.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:20)

      Witch [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Ar trebui rescrisa stirea asta pentru a evidentia si mai bine modul in care si-a obtinut functiile, in urma ultimelor intamplari.
    • +10 (10 voturi)    
      ponta (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:28)

      botezatu1 [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      terbuie postata, e bine documentat articolul.
    • +13 (13 voturi)    
      articol (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:29)

      botezatu1 [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Data : 03/10/2007
      Categoria : Intern Toate stirile din categoria Intern
      Tånarul pesedist Victor Ponta si-a construit o adevarata cariera universitara pe baza unui sir de ilegalitati. In postura de cadru didactic, acesta a «ars» o serie de etape, obtinånd cel putin dubios mai multe titluri.

      Despre Victor Ponta se poate spune ca este unul dintre putinii tineri din PSD care a reusit sa tina pasul cu greii din acest partid. Daca la capitolul activitate politica Ponta sta foarte bine, nu acelasi lucru se poate spune despre el atunci cand vine vorba de cariera universitara.

      Ponta este absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti, structura unde nu a excelat nici un moment prin rezultatele sale. Ba mai mult, desi este licentiat in stiinte juridice, cu media generala 8.80, vicepresedintele PSD a primit doar 6.50 la Drept Penal si nota 7 la drept civil si cel constitutional. A avut insa noroc cu proiectul de diploma, unde a primit nota maxima si asa a reusit sa-si mai dreaga media generala. Dupa terminarea facultatii, Victor Ponta a fost numit procuror stagiar la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti, unitate care i-a emis si cartea de munca.

      Magistratul a cochetat si cu munca la catedra
      In anul 2002, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti a primit de la Ministerul Educatiei acreditare. Victor Ponta avea insa o relatie mult mai veche cu aceasta institutie. Inca din 1996, pesedistul a incasat fonduri de acolo, pentru activitatea de preparator universitar ce o presta. In paralel, Ponta facea acelasi lucru si la Universitatea privata “Dimitrie Cantemir”. La unitatea din urma, Victor Ponta a avut chiar o ascensiune mult mai rapida, devenind asistent si apoi lector universitar. Cel putin asa apare in CV-ul acestuia, postat pe site-ul Camerei Deputatilor si depus la dosarele de concurs ale acestuia. Bizar este insa faptul ca, cel putin in CV, activitatea didactica a lui Ponta la Universitatea Romano-Americana nu se regaseste. “Gardianu
  • +15 (15 voturi)    
    ce poti sa mai zici? (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:33)

    ticbis [utilizator]

    Mincinosule!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu am master, dar nici Ponta la Catania! (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:35)

    mures [utilizator]

    http://www2.unict.it/en/

    Este o scoala serioasa, nu cred ca se pot face masterate in trei luni acolo.
  • +18 (20 voturi)    
    FARA MASTER, IOC DOCTORAT (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:44)

    Alui [utilizator]

    Conform legii nu poti face studii de doctorat daca n-ai diploma de master. E din ce in ce mai penibila situatia pentru Ponta.

    Hotnews, de ce trebuie sa te loginezi sa comentezi? Eu unul prefer sa n-o mai fac.
    • +19 (19 voturi)    
      O chestie mult mai GRAVA (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:37)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Plagiatul ca plagiatul, insa folosirea unei diplome false de master(banuiesc ca Ponat a folosit asa ceva pentru inscrierea la doctorat) e fals in acte publice, fapta pedepsita cu inchisoarea.
      • +5 (5 voturi)    
        Din pacate, (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:33)

        Leinad [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        nu in Romania condusa de astfel de oameni. Ar trebui ca toata intelectualitatea adevarata din Romania sa ia la puricat toate lucrarile de doctorat ale politicienilor actuali (tot Guvernul, inclusiv secretarii de stat + parlamentari). Vom avea mari suprize. La fel, opinia publica trebuie sa stie si cine isi fabrica Doctorate/CV-uri prin Provincie ca si acolo e jale mare.
  • +26 (26 voturi)    
    il dottore (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:53)

    d2arrow [utilizator]

    Ce aveti cu bietul om, s-a maritat cu daciana ca sa promoveze in ierarhia partidului, a invatat si a tot invatat sa..... injure si sa scuipe peste tot si din orice pozitie, mananca seminte descojite si voi nu il lasati sa conduca in liniste aceasta tara spre noi culmi ....
    de prosperitate.
    Este dottore( nu ca altiiii..) in stangul, adica de la stanga la dreapta si sa stiti ca nu i-si da demisia dupa ce s-a chinuit atat, intrebati si pe daciana daca nu ma credeti
  • +15 (15 voturi)    
    Disperare (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:12)

    ciprianmarius [utilizator]

    Miscarile par din ce mai mult ca un om prins in nisipuri miscatoare: cu cat se agita mai mult, cu atat se afunda mai rau. Pana la urma sfarsitul este inevitabil: disparitia. In cazul dlui Victor Ponta, disparitia din viata publica.
  • +16 (16 voturi)    
    Foarte micul Titulescu. (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:19)

    Alius [utilizator]

    E clar ca a plagiat si s-a simtit "dator" sa mai taie din minciunile publicate pe CV-ul lui. A zis ca mai bine face el asta, pana nu suna careva pe la Catania si se afla ca n-a fost pe-acolo nici macar in vizita.

    Ponta asta, de cand e presedinte PSD, numai cu minciuni s-a ocupat. Cred ca e cel mai mincinos om politic pe care l-a dat Romania.
  • +16 (16 voturi)    
    modele (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:20)

    Constantin3 [utilizator]

    Vad ca si Ponta procedeaza dupa acelasi tipic ca si Mang, inainte de-as da demisia!
    Si Mang isi curata CV-ul cand a aparut scandalul.
  • +13 (13 voturi)    
    ponta comparat cu Titulescu (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:25)

    cartarescu [utilizator]

    mentorul sau Nastase il compara pe Ponta..cu Titulescu..asa de destept..si capabil il considera......eu mai degraba l-as compara cu PINOCHIO
  • +12 (12 voturi)    
    mare mincinos (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:12)

    Dana43 [utilizator]

    Ca Univ. din Catania in anul acela nu se organizau cursuri de master. MInciuna era evidenta. d-aia a sters-o. A facut un curs oarecare, dar nu un master.
  • +5 (5 voturi)    
    Date contact Universitatea din Catania (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:04)

    Leinad [utilizator]

    http://www2.unict.it/en/contact-us
  • +12 (12 voturi)    
    Program Master la Universitatea din Catania (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:11)

    Leinad [utilizator]

    Mai jos sunt programele de Master care se fac la Universitatea din Catania de mai bine de 15 ani incoace. Text original in engleza.
    Political Science
    First Level Masters
    Customer Care and Protection
    Integrated Tourist Offer in the Noto’s Valley
    Second Level Masters
    Local Development’s Public Management
    Planning and Management of Statistical-Information Systems for Territorial and Security Facilities Innovation
    Teacher for Profession and Disability
    Evaluation of Territorial Development Intervention
    Professional of Self-assessment and of Internal and External Evaluation in Schools.
    Criminological Science.
    NICIODATA Universitatea din Catania nu a sustinut program de Master (durata acestuia este de 2 ani si nu de 3 luni) pe sectiunea/specializarea Drept Penal International.
    Acum puteti intelege de ce Micky Mouse a scos din CV-ul sau acest master. E jalnic fratilor, JALNIC. Si, cica, mai vrea sa reprezinte si poporul roman la Bruxelles.
  • +5 (5 voturi)    
    "Informatia a fost furnizata de un cititor" (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:57)

    Alui [utilizator]

    Corect, numai ca eu am scris despre asta in data de 3 Mai aici si la alte ziare online.

    Atentie la dreptul de autor:)!
  • +4 (4 voturi)    
    pe 12 iunie am comentat asa: (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:31)

    bec [utilizator]

    ''baiatul ponta nu stapineste decit limbajul de cartier periferic, sau ca sa zic pe limba dumnealui, stapineste decit limbajul de cartier periferic.Desi e masterand sau doctor la catania, si inca foarte precoce, in doar trei luni, doctor in drept pe stil andronesc, profesor universitar chiar, pe sil mang, foarte probabil. Dar vrea sa reprezinte Romania, la ue, in usa, etc..''
    Uite ca exact asa era.
  • +4 (4 voturi)    
    master Catania (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:56)

    dnna [utilizator]

    Daca si in Catania, la sfarsitul unui masterat se prezinta o lucrare, ma intreb daca omiterea din CV o fii din cauza tot unor "preluari" din diverse lucrari?
  • +6 (6 voturi)    
    ma asta e ....nu avem un om curat (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:59)

    livius 777 [utilizator]

    Ponta draga tu nici nu stii ce te asteapta
    Pacat ....3-4 tovarasi si-or pus nadejdea in tine iar tu ai furat
    Mana jos dupa putere ....esti jalnic
    noi aastia din Ardeal iti spunem ....adio
  • 0 (0 voturi)    
    nu este in regula (Joi, 21 iunie 2012, 12:02)

    cotora [utilizator]

    daca ponta a sters studii din cv, atunci ascunde ceva murdar, rog ziaristii sa sape mai adanc
  • 0 (0 voturi)    
    liceul>facultate>master>doctorat (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:46)

    RazvanA [utilizator]

    Pai...daca master nu exista...de unde doctorat?
    Cred ca sunt eu de moda veche totusi.
  • 0 (0 voturi)    
    un paradox (Joi, 4 octombrie 2012, 19:32)

    alena [utilizator]

    asta e ceea ce reprezinta stimatul domn prim ministru. scria cineva mai jos, cum se face ca domnul ponta sa posede cu mandrie titlul de doctor in lipsa celui de masterand???? din cate stiu si nu ma indoiesc de acuratetea informatiilor studiile doctorale pot fi urmate cu indeplinirea prealabila a studiilor de masterat. Ori un masterat implica minimum un an de studiu, asadar nu stiu de unde ineptiile domnului ponta in legatura cu un master de 1-2 luni. Sau mai stii, probabil pt oamenii cu o capacitate coruptibila atat de impresionanta au redus special de la 1-2 ani la 1-2 luni!! Dumnezeule mare ce e si cu tara asta! Dumnealui e mandru de teza de doctorat, nu stiu ce sa zic cu 70 de pag reproduse (ca se presupune ca acest fapt nu reprezinta plagiat) eu nu consider ca exista motive serioase de mandrie. Imi este realmente rusine de cine ne conduce, dar in special de pasivitatea pur romaneasca. Se taie pensiile, lasa ce sa facem, se duce naibii tot sistemul educational stam si ne uitam la stiri in loc sa fim in strada, coruptia si frauda e in floare, incercam si noi sa mai facem 'o combinatie' daca toata lumea o face. Nu mai spun nimic... asa conducatori - asa tara. Pacat de oamenii capabili care se irosesc in umbra veleitatilor de la parlament.