VIDEO Relu Fenechiu: Convocarea de urgenta a CSAT, necesara pentru a se stabili daca se continua sau nu procedura de privatizare a CFR Marfa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 25 iulie 2013, 14:05 Actualitate | Politic


Fostul ministru al Transporturilor, deputatul PNL de Iasi Relu Fenechiu considera ca este necesara convocarea de urgenta a CSAT pentru a se stabili daca se va continua sau nu procedura de privatizare a CFR Marfa. Presedintele Filialei judetene a PNL, deputatul Relu Fenechiu, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa ca privatizarea CFR Marfa - una dintre cele mai importante din ultimii douazeci de ani - risca sa nu mai mearga mai departe "atat timp cat presedintele Traian Basescu spune de la televizor ca nu e bine", potrivit Agerpres.

"Nu il suspectez pe presedinte de rea vointa. Daca argumentele domniei sale sunt solide atunci poate face un bine in ceea ce priveste privatizarea CFR Marfa, dar daca sunt aprecieri subiective atunci Traian Basescu face un mare deserviciu statului roman. Poate are argumente importante in privinta privatizarii. Acestea nu pot fi spuse intr-o conferinta de presa ci intr-un cadru institutional, care in acest caz e CSAT", a declarat Relu Fenechiu.



El a mai spus, totodata, ca este necesara convocarea de urgenta a CSAT pentru a se stabili daca se continua sau nu procedura de privatizare a CFR Marfa.

Totodata, Fenechiu a mai spus din prisma omului de afaceri ca in general bancile sunt foarte reticente in a acorda finantari atunci cand o afacere reprezinta riscuri.

"Atunci cand presedintele Traian Basescu iese si spune ca omul de afaceri Gruia Stoica (castigatorul licitatiei privatizarii CFR Marfa) este cercetat pentru infractiuni financiare, ma indoiesc ca vreo banca din Romania ii va mai acorda imprumuturi. (...) Traian Basescu a blocat pur si simplu accesul GFR la imprumut. Pot sa va spun ca orice banca din Romania nu va mai imprumuta GFR", a mai spus Fenechiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2552 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Fene Grup (Joi, 25 iulie 2013, 14:19)

    Frank777 [utilizator]

    Au pus de o mica mangluta si nu le-a iesit.
    Vor ca sa-i scoata CSAT din incurcatura in care s-au bagat. Cel mai cinstit guvern are probleme.
    Vicleni baietii.
    Toata lumea uita ca presedintele Basescu a spus un singur lucru.
    Nu se poate permite ca sa se garanteze imprumuturi la banca cu taierea la fier vechi a vagoanelor CFR Marfa.Atat a spus omul. In rest sunt speculatiile presei.
    Ponta insa se face ca nu a inteles.Onoare de taximetrist are Ponta asta.Te duce la Gara de Nord ocolind ca sa taxeze ceasul.Si are si maimuta la taxator .Cand nu te uiti te mai incarca.In onoarea lui taximetristul nu are remuscari.Asta este onoarea lui.
    Fene-3 hectare-la iasi cum il alinta colegii- a mai dat un tun: din vanzarea la fier vechi a vagoanelor se obtin numai 70 milioane de euro.Asta era planul lui.In realitate se obtin 450 milioane.
    Se sesizeaza cineva?
    • +6 (6 voturi)    
      Ponta acuzat de tentativa inselaciune (CFR Marfa) (Joi, 25 iulie 2013, 17:36)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Referitor la afacerea privatizarii CFR Marfa, Relu Fenechiu impreuna cu Victor Ponta pot fi acuzati foarte bine de DNA de tentativa de inselaciune in dauna statului cu consecince deosebit de grave.
  • +21 (21 voturi)    
    Aaa, deci ai fost convocat la Rahova .. eei bravo (Joi, 25 iulie 2013, 14:26)

    linarel [utilizator]

    adica dupa ce esti si penal, incompetent te stim mai esti si obraznic mai... acesta.
    • +9 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 25 iulie 2013, 15:05)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui linarel

  • +20 (20 voturi)    
    Fene... cine? (Joi, 25 iulie 2013, 14:27)

    codo [utilizator]

    Dar nenea asta in ce calitate se esprima aici? Ah e presedintele pnl iasi, acel partid mic care fu mare altadata dar acum asteapta sa auda glasul catuselor pana sa dea afara pe cineva condamnat si inca pentru coruptie. Deci dumnealui da sfaturi presedintelui. Interesant.
  • +18 (18 voturi)    
    asta va fi ca nastase (Joi, 25 iulie 2013, 14:36)

    un dac [utilizator]

    in puscarie.
    va scrie non stop pe blog ce parere are el despre orice.
    stai bai nene la tine la Iasi acolo si asteapta-ti demn condamnarea.
  • +14 (14 voturi)    
    parca (Joi, 25 iulie 2013, 15:04)

    skyradio [utilizator]

    erai persoana privata ieri la "intalnirea" cu plagiatorul. o persoana privata condamnata la 5 ani cu executare!
    de cand pina cand CSAT se intruneste la dorinta puscariasilor?
    • +7 (7 voturi)    
      punct (pe i) ochit, punct lovit ! (Joi, 25 iulie 2013, 15:55)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      Ăsta-i comentariul care-l așteptam.
  • +8 (8 voturi)    
    Regele Fenechiu. Il asteapta o mare cariera (Joi, 25 iulie 2013, 15:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    Fenechiu va cere necontenit convocarea urgenta a CSAT chiar si dupa trei, patru ani, in gura mare, de dupa gratiile inchisorii.
    Fenechiu va fi ales, de colegii din inchisoare, in functia 'Regele Hotilor', de luptator pentru libertatea manglitorilor romani din toata lumea, inclusiv a puradeilor-experti, cei care ne reprezinta, cu cinste, in metrourile din marile capitale,precum si la intrarea in muzee celebre si in catedrale (fara discriminare, oricare ar fi, protestante, catolice, milostive sa fie).
  • +6 (6 voturi)    
    CSAT (Joi, 25 iulie 2013, 15:48)

    deer [utilizator]

    Pai convocati CSAT! La cati ministri aveti in CSAT puteti intreprinde oricand formalitatile necesare convocarii.
    Cine va impiedica s-o faceti, mai ales ca sunteti si asa de nerabdatori?
  • +6 (6 voturi)    
    Convocarea CSAT necesara pe naiba (Joi, 25 iulie 2013, 16:51)

    ty [utilizator]

    - Nu e legala
    - Daca totusi se convoaca (chestia cu 1/3) e nevoie de o singura persoana in cadrul CSAT sa aiba o alta parere si nu se ia nici o hotarare ( e nevoie de consens).
    Convocarea CSAT e o noua porcarie marca Ponta. De cate ori e prins la inghesuiala scoate pe tapet cate o porcarie.
  • +1 (1 vot)    
    puscariasul...tot mincinos ramine , ca si gasca (Joi, 25 iulie 2013, 21:34)

    elwis [utilizator]

    1.asta nu e puscarias, de ce ne-ar interesa parerea lui ?
    2.toata lumea care a incercat sa obtina un credit bancar-stie foarte bine ca imprumutul se acoda contra garantii si a unui plan de afaceri- nu pe baza de declaratii de ...comentator , fie el si presedinte de tara ! dar daca asta are probleme cu crima organizata -asta e altceva ! informatiile pe care le are basescu le are si ponta ...vezi episodul cu MRU !...doar ca ponta a avut motive sa le desconsidere ! ghici, de ce ?