Victor Ponta: Noi ne ocupam de guvernare, Basescu rescrie istoria; Guvernul Boc ramane cel mai incompetent si corupt

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 aprilie 2013, 12:03 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat, luni, in inceputul sedintei conducerii partidului, ca presedintele Traian Basescu se ocupa de "rescris istoria", insa Guvernul Boc ramane "cel mai incompetent si corupt", precizand ca eforturile USL trebuie concentrate asupra guvernarii.

"Eu zic sa ne ocupam de guvernare, rescrierea istoriei este treaba domnului Basescu. Cred in continuare ca Guvernul Boc a fost cel incompetent si mai corupt guvern pe care l-a avut Romania si ca noi ne chinuim de un an doar sa reparam ce au stricat ei si sa-i dam la Parchet pe hotii lor. Asta ca sa fie foarte clar apropos de cine pe cine lauda, asta e, am venit dupa niste incompetenti si dupa niste hoti la guvernare. Nu e prima data, e adevarat, dar cred ca avem sanse sa reconstruim Romania", a declarat Ponta, potrivit Mediafax.

***

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, referindu-se la situatia economica a Romaniei, ca "nava e la cheu, in port sigur", el multumind pentru ca s-a ajuns aici guvernelor Boc, Ungureanu si Ponta.

"Am trait cu toate cele trei guverne si incerc sa dau fiecaruia ce-i al lui. Guvernul Boc a pus interesul national deasupra interesului de partid si practic si-a sacrificat voturile pentru a restabili echilibrul macroeconomic al tarii, pentru a da sanse la reluarea dezvoltarii, pentru a reda romanilor demnitatea. O tara care imprumuta bani de la Fond ca sa-si plateasca salariile cu pensiile nu e o tara cu cea mai buna reputatie", a afirmat Basescu.

Seful statului a adaugat ca multumeste si Guvernului Ungureanu pentru ca "nu a afectat parcursul de recuperare si de recuperare a dezechilibrelor, spunand ca acelasi lucru este valabil si pentru Guvernul Ponta.

"Mi-a fost teama - si va pot spune ca asta a fost perioada care mi-a dat increderea ca se poate coabita cu Guvernul Ponta - ca acest guvern ar fi putut lua masuri populiste, excesive, care sa strice din nou echilibrele, in perspectiva alegerilor din iarna. N-a facut-o si de aceea consider ca si-a adus contributia la atingerea rezultatelor de astazi", a spus Basescu.

Acesta a mai afirmat ca Romania a ajuns la stadiul la care nu se mai bate pentru supravietuire.

"Trebuie sa reluam batalia pentru cresterea economica durabila, prin gasirea unui optim intre dezvoltarea bazata pe investitii si dezvoltarea stimulata de consum. Teoria ca stimularea excesiva a consumului este o soutie de crestere economica s-a dovedit a fi falsa. E clar ca trebuie gasit optimul de dezvoltare prin investitii si un consum optim care sa nu ne readuca la situatia din 2008", a declarat Traian Basescu.

Basescu a aratat anterior ca, potrivit datelor publicate de Eurostat pentru anul 2012, Romania inregistreaza o datorie publica de 37,8% si un deficit bugetar de 2,9%.

"As vrea sa privim ce inseamna saltul de la 9% la 2,9% . Saltul este enorm si nu exista niciun stat din UE care sa fi avut deficit de 9% sa-l reduca in interval de practic doi ani si jumatate. A fost un efort urias pe care l-au facut romanii, un efort care a aratat ca natiunea romana este capabila de performanta, iar sacrificiul pe care l-au facut romanii in aceasta perioada de austeritate este un sacrificiu pe care putine natiuni din Europa l-au facut", a adaugat presedintele. De altfel, seful statului le-a multumit romanilor pentru sacrificiile facute din anul 2010.

El a precizat ca, in acest moment, Romania revine in parametrii Tratatului de la Maastricht si redevine o tara credibila pe pietele de capital.

"Acest lucru se datoreaza in primul rand sacrificiilor pe care cetatenii romani le-au acceptat, si eu le multumesc pentru acest sacrificiu enorm pe care l-au facut si pe care nu l-a facut nicio alta natiune din UE", a spus Traian Basescu.

Presedintele a mai explicat ca nu Romania ia decizia de iesire din procedura de deficit excesiv, ci Comisia Europeana, care, probabil in primele zile ale lunii mai, isi va exprima punctul de vedere.

Traian Basescu a amintit evolutia situatiei economice a tarii din 2008 si pana in prezent si argumentele care au dus la masurile de austeritate anuntate de el in mai 2010 si aplicate de guvern.

Ulterior, el a tinut sa mentioneze ca "cel mai consistent" a multumit Guvernului Boc.

"Pentru ca Emil Boc si tot Cabinetul lui si-au asumat masurile. Guvernului Ponta i-am multumit ca nu a stricat ce si-a asumat Guvernul Emil Boc, ca sa fim foarte clari, si ce si-a asumat acea majoritate parlamentara care acum parte din acea majoritate se afla in actuala majoritate - dar eu nu pot sa le reprosez acelor oameni nimic, pentru ca au acceptat sa sustina in Parlament masurile care ne-au scos astazi din dificultate. (...) In Romania suntem in situatia in care cand unul nu strica ceva e bine sa-i multumesti, ca poate il stimulezi sa nu strice in continuare", a mai precizat Basescu.

El a mai precizat ca este convins de faptul ca Romania a adoptat "cea mai buna solutie de revenire in parametrii macroeconomici a unui stat care este liber si nu e dependent de Fond (FMI - n.r.) si de UE pentru a-si plati salariile si pensiile, pentru a crea locuri de munca".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3123 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    iar minte plagiatorul... (Luni, 29 aprilie 2013, 12:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ...
  • -22 (34 voturi)    
    Ponta 1 - Basescu 0 (Luni, 29 aprilie 2013, 12:15)

    NERO-Voiculescu [utilizator]

    Bravo Ponta !!! Au si inceput postacii cu "plagiatorul".
    • +9 (13 voturi)    
      dar despre.. (Luni, 29 aprilie 2013, 12:49)

      T61 [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      ce altceva s-ar putea vorbi cand vine vb de persoana lui? =))))

      acum pe bune ce a lucrat el ,concret, de cand e pm ?

      tot face pe istetul cu ochelari pe la tv si ii tare smecher cand vorbeste asa... cu nota lui de ironie puerila
    • +14 (18 voturi)    
      Ponta 1 - Basescu 7 (Luni, 29 aprilie 2013, 12:52)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      Ponta ar trebui sa-l pupe pe Boc, care si-a facut praf sustinerea electoratului pentru a nu ajunge si noi in situatia Greciei.
      Daca Boc se culca pe o ureche, se imprumuta impartind cadouri electorale in stanga si in dreapta si castiga din nou alegerile, Ponta facea mult si bine opozitie intr-o Romanie in faliment...
    • +11 (15 voturi)    
      ? (Luni, 29 aprilie 2013, 13:04)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      pentru ce bravo ponta, ca este smecher sau minciunos ?
    • +9 (11 voturi)    
      Exista (Luni, 29 aprilie 2013, 13:07)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      in lumea asta un echilibru perfect intre vorba,fapta si rasplata.
      Vorba de doi bani nici in gluma sa n-o zici,ca va avea sigur o scadenta.
  • +16 (20 voturi)    
    acum este cel mai cinstit guvern, (Luni, 29 aprilie 2013, 12:22)

    Kepler [utilizator]

    al cinstitilor postcomunisti ai lui copy-paste.
  • +17 (23 voturi)    
    Pontisme ieftine (Luni, 29 aprilie 2013, 12:24)

    Cataleya [utilizator]

    Ce poti sa astepti de la acest plagiator care guverneaza exclusiv la TV. ?
  • +11 (11 voturi)    
    sezonul circului... (Luni, 29 aprilie 2013, 12:32)

    jackalphonse [utilizator]

    ...a inceput. saltimbancii sunt gata sa ne distreze....pe cheltuiala noastra
  • -12 (14 voturi)    
    Minte iar (Luni, 29 aprilie 2013, 12:54)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Pai nu s-au marit salariile si pensiile? Nu s-au redeschis spitale si scoli? Nu au fost schimbate legile din educatie si sanatate? Nu am scapat de capuse si baieti destepti? Nu s-au deblocat fonduri europene si au reinceput sa reintre bani in tara? Si atunci ce a mai ramas din masurile si asa zisa reforma a lui boc si a guvernului sau genial? NIMIC. Iar a mintit cu nerusinare bas.
    • +2 (2 voturi)    
      Da, Poanta minte iarasi. (Luni, 29 aprilie 2013, 16:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      1 - enumara scolile si spitalele care s-au deschis/redeschis;

      2 - care pensii si salarii s-au marit si cu cat?

      3 - legile din educatie si sanatate s-au schimbat si pe vremea lui Boc. A fost bine, a fost rau? Ca s-au schimbat acum iarasi este bine, este rau?

      4- Ponta a facut parte dintr-un guvern condus de Boc, deci se recunoaste ca fiind incompetent, hot si mincinos.

      5 - Ponta are si el doua merite: apare in fiecare seara la TV si minte mult. Inrest cat mai multa libertate la puscariasi, incompatibili, hoti etc. Asta face Poanta.
    • +1 (1 vot)    
      Deoarece (Luni, 29 aprilie 2013, 22:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Ponta si cei ca el fac cu nervii la cele declarate de presedintele Basescu inseamna ca iar i-a atins unde ii doare. Altfel spus iar a spus adevarul, cea ce Ponta si ai lui nu prea au obiceiul.
  • +13 (17 voturi)    
    Minte de ingheata apele (Luni, 29 aprilie 2013, 13:01)

    fane_grija [utilizator]

    Cand guvernul Boc ducea greul masurilor de austeritate, PSD-ul si PNL-ul boicotau sesiunile parlamentare pe motiv ca Parlamentul este "ilegitim" prin majoritatea guvernamentala obtinuta cu aportul "UNPR-ului partid de tradatori".
    Astazi UNPR-ul este spalat si parfumat, nu mai reprezinta un partid de tradatori, iar vitejii ca Ponta isi asuma niste rezultate care nu le apartin.

    Drept exemplu ca Ponta minte de ingheta apele este introducerea coplatii in sistemul de sanatate, masura anuntata de Boc si pusa in practica de guvernarea USL.
  • +9 (13 voturi)    
    ? (Luni, 29 aprilie 2013, 13:03)

    cotora [utilizator]

    ponta, daca nu era boc, tu nu puteai administra tara !
  • +14 (14 voturi)    
    Domnu Doctor, (Luni, 29 aprilie 2013, 13:15)

    Gg65 [utilizator]

    din cate stiu eu '' incompetent '' ca si ''competent '' nu suporta grade de comparatie.
    Adica ori esti incompetent, ori nu!
    Cum nu se poate "mai plagiator" sau "mai putin plagiator", cred, nu sunt foarte sigur!
    Asa ca , domnul ''cel mai cinstit si mai competent " guvern facut intre Bucuresti si predeal, mai vedeti ce si cum!
  • +1 (1 vot)    
    Dovezili, dle plagiat (Luni, 29 aprilie 2013, 17:15)

    hic sunt leones [utilizator]

    unde sunt dovezile?
    Boc sau vreunul dintre ministrii sai (cu exceptia catorva de prin PSD care au fost ministri si pentru fapte intamplate inainte de 2008) e macar trimis in judecata, nu mai zic condamnat - asa cum 2 comitii au "condamnat" un anume plagiat - ca sa numeasca?
  • 0 (0 voturi)    
    ai vrea tu sa fi ca BOC ! (Joi, 2 mai 2013, 17:38)

    ivanescu [utilizator]

    cat de ordinar poate sa fie ponta !.....nea caisa dac nu era Boc care sa ia acele masuri tu nu mai deschideai gura agariciule ...tu esti bun doar de mistocareala ieftina si de aparitii televizate .....guvernul nu este pentru palaria ta ,te depaseste .....tu nu esti bun nici de jurist dar de premier nici atat !