Dan Voiculescu va fi judecat de instanta suprema in dosarul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare, dupa ce a fost reales senator

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2012, 13:26 Actualitate | Politic


Dan Voiculescu
Foto: Rompres
Dan Voiculescu va fi judecat din nou de magistratii instantei supreme in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA), dupa ce Tribunalul Bucuresti a luat act de faptul ca acesta a fost ales senator. Potrivit Mediafax, Tribunalul Bucuresti a luat joi in discutie dosarul lui Dan Voiculescu, constatand ca in Monitorul Oficial a fost publicata Hotararea privind validarea mandatelor senatorilor alesi in 9 decembrie.

Astfel, instanta a luat act de faptul ca Dan Voiculescu a fost ales senator, iar in acest context si-a declinat competenta de judecare a dosarului privind privatizarea ICA in favoarea Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Dosarul privind presupuse fapte de coruptie in legatura cu privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, in care Dan Voiculescu este judecat alaturi de Gheorghe Mencinicopschi si de alte 11 persoane, va fi trimis instantei supreme, care va continua judecata.

Procesul privind privatizarea ICA s-a judecat din luna iulie la Tribunalul Bucuresti, dupa ce in 29 iunie instanta suprema a admis cererea lui Dan Voiculescu de declinare a cauzei, in conditiile in care acesta si-a depus demisia din functia de senator incepand cu data de 25 iunie.

La inceputul lunii decembrie 2008, presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a fost trimis in judecata, alaturi de alte 12 persoane, in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie sustin ca privatizarea frauduloasa a ICA ar fi fost facuta in folosul lui Dan Voiculescu, fiind realizata prin subevaluarea bunurilor institutului cu peste 7,7 milioane de euro.

Dan Voiculescu, actionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu si Compania (Grivco) SA Bucuresti, membru al Adunarii Generale a Actionarilor (AGA) si al Consiliului de Administratie (CA) al Institutului de Chimie Alimentara, membru al AGA si director general al SC Bioprod SA Bucuresti, este acuzat de "folosire, de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, a influentei si autoritatii date de aceasta calitate in scopul de a obtine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri, sau alte foloase necuvenite si spalare de bani, ambele in forma continuata".

Potrivit procurorilor, prejudiciul produs in urma acestei privatizari se ridica la peste 60 de milioane de euro.

Alaturi de Voiculescu, procurorii DNA i-au trimis in judecata si pe Corneliu Popa, Catalin Sandu Jean, Gheorghe Mencinicopschi, Sorin Pantis, Vlad Nicolae Savulescu, Marian Gheorghe Domnisoru, Gheorghe Sin, Constantin Baciu, Alexandru Petre, Marinescu Grigore, Vica Ene si Flavius Adrian Pop. Toti acestia sunt acuzati de complicitate la stabilirea, cu intentie, a unei valori diminuate fata de cea reala a bunurilor apartinand agentilor economici la care statul este actionar, comisa in actiunea de privatizare in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, in forma continuata.

Gheorghe Mencinicopschi a fost membru al PC, director general si membru al AGA si, ulterior, al CA al ICA SA Bucuresti. El este acuzat si de abuz in serviciu contra intereselor publice, precum si de fals in inscrisuri sub semnatura privata.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5885 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    voiculescu (Joi, 20 decembrie 2012, 13:37)

    mihail nica [utilizator]

    avocatul apararii este dna PIVNICERU..
    • +26 (26 voturi)    
      mai grav (Joi, 20 decembrie 2012, 13:43)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      mai grav, D-na Pivniceru este judecatorul, nu avocatul apararii.
      • +1 (1 vot)    
        voiculescu e ok (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:38)

        soldepace [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        a demonstrat pana acum ca nu e afectat de astfel de chestiuni
    • +14 (14 voturi)    
      Hâc! (Joi, 20 decembrie 2012, 13:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      Doamna Bivnigeru'?!
    • -1 (1 vot)    
      Voiculescu - lipsa implicare (Vineri, 21 decembrie 2012, 10:38)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      Lucrurile sunt extrem de clare. Voiculescu nu este implicat in aceasta privatizare.
    • 0 (0 voturi)    
      inca un dosar comandat (Vineri, 21 decembrie 2012, 23:41)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      Dosarul acesta este unul comandat de turnatorul de la Cotroceni.
  • +33 (33 voturi)    
    Mai joaca putin ping-pong cu Justitia... (Joi, 20 decembrie 2012, 13:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Iar daca se ingroasa treaba, isi da din nou demisia si dosarul se intoarce la Curtea de Apel. Pana la sentinta fapta se prescrie, el ramane cu banii si Statul cu paguba...
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca romanul de rind... (Joi, 20 decembrie 2012, 18:06)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      si cel de peste rind nu prea pricepe cine e Statul ala. Iata o definitie simpla si la obiect:
      Statul sintem noi - "boborul" - cind e de pierdut si Statul sint ei - cei alesi - cind e de cistigat.
      • +1 (1 vot)    
        parca lui Voiculescu (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:54)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui brita

        îi era frica de ICCJ... se pare ca nu era asa.
    • +3 (3 voturi)    
      BRADISTEANU ET: CO. VEGHEAZA (Vineri, 21 decembrie 2012, 2:11)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Pana una - alta, securistul *s-a inbolnavit* subit. E la moda sa devii brusc foaaaarte bolnav, eventual chiar si *operat* de Bradisteanu et. co.
  • +16 (16 voturi)    
    Mencinicopschi (Joi, 20 decembrie 2012, 13:45)

    Jean Pericol [utilizator]

    o sa critice aspru regimul alimentar oferit puscariasilor din Romania
  • +24 (24 voturi)    
    vulpe batrana (Joi, 20 decembrie 2012, 13:50)

    cotora [utilizator]

    este o vulpe batrana, se tot muta de la o instanta la alta, ca sa scape de condamnare, nu ultimul rand si-a pus avocat pe ministrul justitiei mona pivniceru, felix de ce tie frica nu scapi !
    • +13 (13 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 20 decembrie 2012, 14:04)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui cotora

  • +19 (19 voturi)    
    ************* (Joi, 20 decembrie 2012, 13:58)

    Cataleya [utilizator]

    Si in momentul in care Instanta Suprema se apropie de un verdict, Varanul isi va da inca o data demisia din Senat si, automat, procesul se va muta din nou.....
    Iar faptele se prescriu.
    Panta rei.....
  • +11 (11 voturi)    
    Acum, cand e USL e la putere, (Joi, 20 decembrie 2012, 14:08)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ar fi o buna oportunitate pentru Ponta si Antonescu sa scape de Voiculescu, care si-a adjudecat cam jumatate de ciolan, si sa-si imparta doar intre ei ciolanul. Unde mai pui ca si din punct de vedere electoral ar avea de castigat.
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Joi, 20 decembrie 2012, 14:20)

    Marcu. [utilizator]

    Felicitari dle. Voiculescu! Sper sa scapati de condamnare si sa furati in continuare cat mai mult. Am ajuns si eu de curand la concluzia ca e mare pacat sa muncesti cinstit in tara asta. Am fost prost, recunosc, am sperat ca poporul sa se destepte si sa nu mai voteze infractori. Dar m-am vindecat. M-am desteptat. In curand ma inscriu in politica. Mai bine mai tarziu decat niciodata, nu-i asa?
  • +7 (7 voturi)    
    ping-pong cu justitia, bun exemplul Dan (Joi, 20 decembrie 2012, 14:47)

    MirceaIo [utilizator]

    asa se poate juca "ping pong" cu justitia la infinit. Nu inteleg de ce nu exista o procedura care sa simplifice judecata in astfel de cazuri!?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai de ce credeti (Joi, 20 decembrie 2012, 17:52)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      ca se bat infractorii astia pentru putere? Nu pentru ca sa nu existe o procedura simplificata de judecata?
  • +12 (12 voturi)    
    incredibil (Joi, 20 decembrie 2012, 15:16)

    zigot [utilizator]

    nu am sa pot intelege niciodata cum se poate vota un securist, hot, care se ocupa numai de intrigi, care isi da demisia din senat ptr a scapa de consecintele faptelor sale, iar apoi candideaza si castga din nou un mandat, tot ptr a scapa de consecinta faptelor sale? e de necrezut cum (nu)gandesc unii oameni! si apoi se plang ca nu le ajung banii de tuica!
    • +8 (8 voturi)    
      nu amaratii care l-au votat sunt de vina (Joi, 20 decembrie 2012, 17:32)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Desteptii-- cei peste 50 % --care au stat acasa sperand ca prostii sa se destepte !!!
      Era asa greu sa dati un vot negativ sau sa anulati buletinul de vot ??
      Acum LINISTE, voiulescu e seful vostru- stati capra sau ce mai vrea domnia lui...cu 70%(din 48%)...
  • +6 (6 voturi)    
    Judecat (Joi, 20 decembrie 2012, 15:21)

    KostasP [utilizator]

    ...si achitat. Ca sa nu mai sufere bietul de el de atita stres.
  • +8 (8 voturi)    
    este clar ca sa fi bogat trebuie sa fi politician! (Joi, 20 decembrie 2012, 17:31)

    ivanescu [utilizator]

    o sa incerc sa dau din coate sa ajung politician ..pun la bataie 50.000 euro,ca sa pot fura si ajunge pe culmile bunastarii ,sa-mi cumpar elicopter vreo 2 conace ca ale lui musiu voiculescu,dragnea sau nastase,sa am conturi in tarile calde si mai ales o colectie de masini ,tablouri,bijuteri si de ce nu un harem de pipite pe care sa le ridic la rang de mari femei in politica cum sunt ,secretara lui dragnea sau madame firea ....ce parere aveti stimati compatrioti?....va rog sa ma sustineti !
  • +7 (7 voturi)    
    mda.. (Joi, 20 decembrie 2012, 19:04)

    azdoid [utilizator]

    stim deja verdictul : curat ca lacrima ! Integru si cinstit mancal-ar buba neagra
  • +4 (4 voturi)    
    daca poza (Joi, 20 decembrie 2012, 20:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e recenta, poate il loveste vreo apoplexie, ceva, ca cam asa rezulta din examenul medical al fotografiei.
  • +4 (4 voturi)    
    stat de dictatura (Vineri, 21 decembrie 2012, 0:42)

    nedumeritul [utilizator]

    cea ce se intampla este specific statelor cu un inalt grad al coruptiei.Un grup de oameni rapandit in societate face ce vrea : insusirea averilor publice si private prin tot felul de ilegalitati fara sa se teama ca vor pati ceva, pretinzand ca isi fac dreptatea cea adevarata de natie asuprita zeci si sute de ani de catre straini...este statul in care ei dicteaza ce se va intampla indiferent ce spune legea...si asta cand nu au timp sa o schimbe....
  • +3 (3 voturi)    
    sa fie intr'un cea bun ! (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:02)

    nash pandelica [utilizator]

    vecin cu bonbonel, unde'i este locul.
    poate mai scrie si el o lucrare stiintifica, cum sa profiti de punga publica...

    la multi ani, inlauntru, mai draga felix !
  • 0 (0 voturi)    
    MIscari "inteligente" ! (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 12:34)

    gristero [utilizator]

    Ce manevre!Ce tertipuri!Ingenioase,dar tot de mahala! Dar toate sint binevenite , cind reusita lor ar salva atitea......!