Victor Ciorbea (PNTCD) despre condamnarea lui Ioan Avram Muresan:  Exista o banuiala legitima privind netemeinicia si nelegalitatea hotararilor judecatoresti 

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 11:45 Actualitate | Politic


Presedintele PNTCD, Victor Ciorbea, afirma ca "exista o banuiala legitima privind netemeinicia si nelegalitatea hotararilor judecatoresti" prin care fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Muresan a fost condamnat la sapte ani de inchisoare si precizeaza ca partidul ii va acorda acestuia sprijin "in vederea aflarii intregului adevar, inclusiv prin sesizarea Curtii Europene a Drepturilor Omului", daca se va solicita acest lucru.

Victor Ciorbea precizeaza ca Muresan nu mai face parte din conducerea PNTCD, partid care a sustinut intotdeauna principiului constitutional conform caruia 'nimeni nu este mai presus de lege'.

Presedintele taranistilor afirma ca nu a avut niciodata acces la dosarul cauzei dar a discutat in mai multe randuri in conducerea partidului si cu Muresan despre acest dosar.

"Atat din relatarile celui in cauza cat si din alte informatii reiese ca pe parcursul procesului penal, in momente esentiale, acesta nu a beneficiat de o aparare adecvata; nu i s-au incuviintat probele solicitate, urmarirea penala si judecata s-au prelungit peste 12 ani etc astfel incat exista o banuiala legitima privind netemeinicia si nelegalitatea hotararilor judecatoresti si o anumita conotatie politica a intregului demers judiciar", spune Victor Ciorbea, intr-un comunicat remis HotNews.ro.

"(...) avand in vedere cele aratate mai sus, daca acesta ne va solicita sprijinul, i-l vom acorda in vederea aflarii intregului adevar inclusiv prin sesizarea Curtii Europene a Drepturilor Omului", spune presedintele PNTCD, care adauga ca "orice om de buna credinta poate intelege ca I.A. Muresan nu reprezinta 'prototipul' politicanului corupt care se afla intr-o functie de inalta demnitate publica".

"Dimpotriva, aceia care au jefuit bancile, economia si tara in general beneficiaza de amnezia si clementa institutiilor menite sa apere legea si sa stabileasca adevarul", se arata in comunicatul citat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1530 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Aoleu... (Miercuri, 30 mai 2012, 11:58)

    Claude [anonim]

    .....sa inteleg ca vine si rindul tau? Te cam simti cu musca pe caciula... Nu ma mira ca erai prin studiourile irealitatilor si antenelor....
    • +7 (7 voturi)    
      Revitalizarea PNŢCD... (Miercuri, 30 mai 2012, 12:06)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      va continua să întârzie câtă vreme liderii partidului încă mai continuă să-i apere pe penalii din el.
    • +10 (10 voturi)    
      Inscrie-te in USL (Miercuri, 30 mai 2012, 12:13)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      Si apoi amenintati cu moartea judecatorii si romanii care mai sunt cinstiti. Se pare ca asta e directia spre care se indreapta Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    mai traieste (Miercuri, 30 mai 2012, 12:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    chiorbea? Credeam c-a murit.
  • +5 (5 voturi)    
    Ciorbea nu e presedintele PNTCD (Miercuri, 30 mai 2012, 12:11)

    Florin [anonim]

    Ciorbea nu e presedintele PNTCD. Parerea mea, a Congresului PNTCD si a Tribunalului Municipiului Bucuresti.
  • +7 (7 voturi)    
    BANUIALA PRIVIND CE ? (Miercuri, 30 mai 2012, 12:13)

    pointless man [utilizator]

    IN 12 ANI n-a avut timp destul JURISTUL asta lesinat cu fata de bidon turtit sa-si scuipe in instanta BANUIELILE ? E drept ca ardelenii se misca greu, dar totusi - 12 ANI ?

    Precizare pentru furibunzii patri(h)otzi "locali": SINT ardelean. Dar individul NU face nici un fel de cinste zonei de dincoace de Carpati, cu care mult ne place sa ne laudam (degeaba).
  • 0 (2 voturi)    
    sau victima unui avocat incompetent . (Miercuri, 30 mai 2012, 12:15)

    sau [anonim]

    sau necorespunzator
  • +6 (8 voturi)    
    Gresit ! (Miercuri, 30 mai 2012, 12:57)

    vali [anonim]

    Domnule Ciorbea, eu cred ca sunteti un om onest si chiar am apreciat activitatea dvs de pe vremea CDR. Dar, cu oameni ca Muresean sau Remes nu veti revigora PNTCD veci pururi.
    Nu inteleg de ce va asociati public cu mafiotii astia. I-am vazut filmati cum isi pasau spaga, cum carau cirnati si tuica la Remes acasa.
  • +3 (3 voturi)    
    PLICUL SUB MASA (Miercuri, 30 mai 2012, 17:02)

    liviu [anonim]

    Nuuuuu, nu este prototipul politicianului corupt. el lua cate un plic, un bidon, maruntisuri...
    auzi explicatie - lasati-l pe asta ca nu a jefuit banci !

    Mister, hotia e hotie si daca e vorba de o portocala !
    dupa atata vreme, inca il apara. de ce oare ?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 30 mai 2012, 21:39)

    gigiduru88 [utilizator]

    a furat din banii publici acum trebuie sa traga !!!
  • 0 (0 voturi)    
    saraca Romanie.. (Joi, 31 mai 2012, 12:41)

    sile [anonim]

    Inteleg ca Ciorbea o fi prieten cu Muresan ( probabil o fi avand si niste obligatii de alta "natura" fata de el) dar sa fii atat de prost ca sa-i iei apararea in public aruncand banuieli asupra actului de justie este incredibil.

    Dar asta-i clasa politica in Romania,fura baietii si cand sunt trasi la raspundere tipa ca sunt nevinovati,ca li s-au intocmit dosare la comanda politica etc,etc.
    Penibili !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Chiorbea asta,sindicalistul, (Joi, 31 mai 2012, 12:41)

    Gabi M [utilizator]

    nu este niciun Presedinte al PNTCD.A rypt o bucata din PNTCD si s-a autointitulat Presedinte.Iar acum s-a unit cu PNL-ul,aliat la randul sau cu PC-ul turnatorului Felix si cu PSD-ul lui Iliescu.Un PNTCD adevarat nu s-ar fi aliat cu astia.