Pisica de salvat​

Pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Luni, 14 iunie 2021, 21:25 Actualitate | PERSPEKTIVA


Istodor privind
Foto: Cosmin Bumbut
Și am privit cerul. Și cerul urla. De undeva se auzea un sfâșietor mieunat. Privesc de jur împrejur. Și pe casa înaltă, de vreo două etaje, din fața mea, urlă o pisică neagră. Pasul ei e șovăitor pe acoperișul fierbinte. Și e cu gâtul în jos, gata să alunece. Dar nu alunecă. Și e cu laba stângă în jos, gata să cadă. Dar nu cade. Telefonez autorităților. Și-mi dau seama că avem un VID. Blocaj mental. Vid legislativ.

Sun la 112. Pompierii îmi explică: nu venim decât după pisici în situații imposibile - în canal, de exemplu. Pe casă nu ne mai urcăm. Pisica s-ar speria văzându-ne. Pe unde a apărut, se întoarce. Sun la Poliția Animalelor. Polițiștii vin, privesc neputincioși. Era acolo pisica, nu mai e. Bada, uite-o. E o pisică flămândă într-o casă a nimănui. Proprietarii nu-s de găsit. Casa pare și părăsită și în renovare. Vecinii spun că pisica urlă de foame și de frică de câteva zile. Privesc de jos un suflet care miaună cu mustățile întinse spre Dumnezeu.

Privesc pisica și privesc un imens gol legislativ românesc. Pisica urlă de foame și frică în gol. În vid. Deci schema e clară: pisica e pe acoperișul unei case. Acoperișul e al unei case cu proprietari necunoscuți acum. Vecinii nu știu cine-s proprietarii. POliția nu are evidența proprietarilor. Ca să intre cineva pe poartă, în casă este nevoie de mandat de la judecătorie.

Suntem în 2021, 14 iunie.
Pechinezul Wasabi e rege în New York. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

NATO organizează Summit de miliarde. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

Blue Origin auctions seat on first spaceflight with Jeff Bezos for $28 million. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

Urmăriri şi bătăi ca-n filme, pe stradă, în Buzău. Ţinta agresorilor: un activist civic, bătut de faţă cu poliţiştii. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

Cascada Bigăr s-a prăbușit. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

Peneliștii se ceartă pe ciolan. Și o pisică urlă de foame și frică pe casa din strada Anton Pann 12, București. Pisica este pe casă și privește spre vidul legislativ.

Jos pe pământ, dacă ar cădea, pisica ar găsi ambrozie și căpușe, o sălbăticie cumplită. Dar decât să mori de foame, e mai bine să mori ciupit de căpușe?

Cui să-i pese de o pisică a nimănui. Neagră, banală. Am stat vreo oră în fața casei. Cum s-o escaladez? Imposibil. Am chemat autoritățile. Degeaba. E imposibil să salvez pisica. Am plecat și eu. Am lăsat pisica pe casă să privească spre vidul legislativ. E întuneric, vin stelele să aibă grijă de pisică. O să plouă la noapte. Pe acoperiș nu-i loc de adăpost.

Pisica e neagră, schiloadă. Fără istorie. Fără măreție. Nu-i a lui Biden. Nici a lui Orban Ludovic. Pentru mine e un fapt de viață. Ca om, neputincios. Ca jurnalist, semnalez faptul. Ca om, plec. Ca jurnalist arăt că-i blocaj mental. Vidul ne-nghite: pe pisică, pe mine. Sper o clipă ca ea să aibă, ca-n legende, 9 vieți. Dacă ar cădea de pe acoperiș să-și sacrifice doar o viață, să-i rămână 8.


Pisica o să cadă de pe acoperiș la noapte? Nu știu. Pisica o să găsească drumul înapoi, cum zicea pompierul? Nu știu. În mahala, stau departe de casa asta. N-o să aud noaptea asta mieunatul pisicii. Și poate niciodată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12267 vizualizari

  • -7 (29 voturi)    
    ce hal de proiectie... (Luni, 14 iunie 2021, 21:32)

    Nevermind [utilizator]

    A se inlocui "pisica" si "Anton Pann 12" cu "Eugen Istodor" si "Hotnews"

    PS: donez lama pentru vene + desen ref taiere pe lung, ca sa nu mai apara un articol despre cum pisica "a incercat", dar nu a reusit
    • -1 (7 voturi)    
      eu donez pisici, am muuultee, (Marţi, 15 iunie 2021, 12:02)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      chiar nu stiu ce sa mai fac cu ele ; 3 sunt foarte frumoase, le pastrezam muulte, si 3 motani lensi, lenesi; noap[te se incaiera cu a vecinilor...urlete, mieunate..mai ies noaptea la ei s-ai impac, mai ai vineaza cainii vecinilor, ca sunt liberi, suntem la tara, motanii sunt antrenati aici, se catara in copaci, merg pe varful casei agale, au locurile lor pe unde intra si iasa din pod ; cind vin in casa , se urca pe mine, ma atinge cu botisorul de nas, apoi se culca pe piept la mine si toarce..ami dai si mie o lama , pentru ..pisici?
      • -2 (6 voturi)    
        ai inteles tot (Marţi, 15 iunie 2021, 12:29)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui richter

        Pentru tine ar merge niste retete asiatice. Asa ai rezolvat si cainii vecinilor, ca nu mai au ce vana. Bine, exista retete si pentru ei, deci ai iesit din foame 2 generatii.
        • 0 (6 voturi)    
          aici in ardeal si pisicile au ce minca din belsug (Marţi, 15 iunie 2021, 13:28)

          richter [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          ca deaia le tin, si am o curte de 1/2ha afara de cateva () ha de teren agricol, pasune , padure, nu tai pisici,caini,nu fac foame, etc,, o lama pt pisici -- ca vad ca pt oameni ai solutii, cind citesc cate un articol mai pitoresc, ai apuca de-o lama- am fost prea abstract ?!? poate si pisicile se siderereaza de cate ceva- de lame,..
    • -1 (1 vot)    
      Exemplu de empatie (Marţi, 15 iunie 2021, 22:37)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ...Ești doar o carcasă goală.
      • +1 (1 vot)    
        iegzact (Miercuri, 16 iunie 2021, 19:02)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vival

        Dar poti empatiza tu la comentariul celui care intreba, pe buna dreptate, daca era un sobolan ranit. Panselutze ipocrite...
  • +22 (30 voturi)    
    mda (Luni, 14 iunie 2021, 21:52)

    tudor74 [utilizator]

    Ca sa iti dai seama de gradul de civilizatie a unei natii, uitate cum trateaza animalele ... Romania e undeva prin secolul 11.
  • -6 (28 voturi)    
    ce sa zic? (Luni, 14 iunie 2021, 22:06)

    victor L [utilizator]

    sa rid si sa accept ca scoateti un subiect de articol din orice. Felicitari.
    Sint crud: nu ma intereseaza soarta mîţei negre.
  • +2 (14 voturi)    
    Dar dacă nu era pisică? (Luni, 14 iunie 2021, 23:00)

    Miaumiau [utilizator]

    Dacă era un șobolan rănit?
    • -5 (13 voturi)    
      neah (Marţi, 15 iunie 2021, 1:38)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Miaumiau

      Mana intinsa care nu spune o poveste... iar povestea trebuie sa fie frumi. Daca era sobolan, nu starnea lacramioare la panselutze. + ca nu cadra cu un 'telectual sensibil
  • +13 (19 voturi)    
    O tara (Marţi, 15 iunie 2021, 1:11)

    Imperialistu [utilizator]

    in care nu se pune pret nici pe oameni, nici pe animale.
  • +4 (12 voturi)    
    Domnu Istodor (Marţi, 15 iunie 2021, 7:46)

    mcris [utilizator]

    Lasati-o cu vidul legislativ, au trecut 30 de ani. De ce nu chemati vreunul din acele ONG-uri care se arata atat de ingrijorate de soarta animalelor?
    • +3 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 15 iunie 2021, 12:11)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      n uare timp,ca scrie la HN.apoi,de unde mai ia domnia sa subiecte la care sa stea mata-n coada?
      cu subiecte asa importante precum matul lui istodor,
      celelalte sunt kkturi cu perje,mata conteaza si poezia
      necitita a lui istodor.
      ptiu ptiu ptiu

      ps.am si eu mata,dar cand vad disperatii de pe aici,care leaga orice mizerie de romani si de poporul asta,ma ia greata cu ameteli de la baldoseli.
      ia sa faca ei niste vizite la asiatici si sa vada cam ce meniuri de catei si mate au bajetii aia,apoi sa besteleasca din nou poporul asta...
  • +4 (8 voturi)    
    Suntem... (Marţi, 15 iunie 2021, 10:37)

    codrea vlad [anonim]

    ...un popor creștin, ”cu frică de Dumnezeu”, blând, săritor pentru cei aflați în nevoie, cuvântătoare ori necuvântătoare... Mai adăugăm și că suntem harnici, cinstiți, ospitalieri și câte altele, toate de bune.
    D-le Istodor, într-o lume atât de plină de calități precum cea românească, ce șanse să poată avea o biată pisică ajunsă în nevoie? Și neagră, pe deasupra...
  • +1 (3 voturi)    
    Solutie (Marţi, 15 iunie 2021, 14:39)

    bumbisor [utilizator]

    Experienta personala: pisica blocata in motorul unei masini parcate in fata blocului, la soare, vara. A urlat doua-trei ore, din vreo 200 de apartamente am iesit eu sa vad ce se intampla.

    Identificat problema, sunat la Pompieri, politie, nu se poate face nimic, proprietatea privata e sfanta si nu spargem masina pentru atata lucru. Am dictat totusi la telefon numarul masinii si am primit numele si adresa proprietarului.

    Proprietarul nu statea acolo. Am sunat la fiecare usa din bloc, le-am zis vecinilor sa-l sune sa vina, ca ii sparg pompierii masina daca nu apare grabnic. A venit, nervos tare. A scos pisica din motor. Din bulucul de gura-casca din jurul masinii a luat cineva si pisica, s-o bage in casa.

    Din sute de vecini n-a fost unul care sa nu-mi zica ca-s intr-o ureche ca fac atata caz pentru o pisica. Le-am zis ca de masina aluia imi fac griji. Radeam in sinea mea.

    Poate e vreun curajos si la Bucuresti, la o adica merge si cu "iti sparg pompierii usa de la casa".
  • +3 (3 voturi)    
    Eugen ISTODOR (Marţi, 15 iunie 2021, 16:31)

    cumgranosalis [anonim]

    Autorul, poseda, dovedit de ani buni (de cand scrie): empatie, inspiratie, har, talent/condei, originalitate. Mai usor, tovarasi, cu veninul si atacul la persoana! Hai, luati-va de mine, neiubitilor!
    • +1 (3 voturi)    
      Istodor e unu' (Marţi, 15 iunie 2021, 17:55)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui cumgranosalis

      e tipul care al regreti mai mult dupa ce nu mai e-
      ematizeaza, provoaca, analizeaza fin, subtil, da culoare, scrie ce simte, se revolta, nu ramine indiferent, da ai mai dau si cate un minus cateodata ca ma mai si supara, nu vede ca mine:) da Istodor e unu' -