Marirea salariului minim pe economie cu 25% - un os de ros pentru sindicate

de Claudiu Minea     Jeopardy
Joi, 13 august 2009, 14:19 Actualitate | Opinii


Creste salariul minim cu 25%! Aflat in discutii si dispute majore cu sindicatele, mai ales dupa ce grila de salarizare a fost din nou “ajustata” (in jos, evident), ministrul Muncii, populistul Marian Sarbu, a gasit un os de aruncat sindicatelor: marirea salariului minim pe economie cu 25%, de la 1 ianuarie 2010.

Salariul minim s-ar presupune ca are la baza un cos de produse, avand rol de protectie sociala. Eroare… Salariul minim e pentru fraieri - domeniul privat. El nu are nici o valoare pentru guvern.

In sectorul bugetar pur si simplu nu exista salariu minim.

Anumite ajutoare sociale, calculate fata de salariul minim, sunt calculate incepand de anul trecut in functie de un “indicator de referinta”. Dl Tariceanu, pe vremea cand era prim-ministru, a constatat ca nu prea mai are bani la buget. Si atunci a luat populista masura a maririi salariului minim (ca doar nu il platea guvernul), dar a inventat indicatorul de referinta pentru ajutoarele platite de stat.

Agresiunea fara precedent a guvernului PDL-PSD asupra mediului privat continua. Cu o dusmanie pe care nu am mai vazut decat la guvernul Vacaroiu, cu mai bine de 15 ani in urma. Ce urmeaza Boc?

De ce inghit sindicatele pe nerasuflate osul aruncat de guvern? Pentru ca salariile din grila sunt stabilite in functie de salariul minim. Si de aici speranta ca, de la 1 ianuarie 2010, salariile in sistemul bugetar vor creste cu 25%.

Anul trecut a fost o lege pentru profesori. Anul asta se prefigureaza una pentru toti bugetarii. Se pare ca inca nu am invatat nimic din trecut. Iar o vorba din batrani spune ca cine uita trecutul e condamnat sa il repete…

Citeste si comenteaza pe Jeopardy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2619 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Salariul Minim (Joi, 13 august 2009, 14:56)

    Sorin IONESCU [anonim]

    ...este o realitate economica, in multe state extrem de civilizate, nu o "gaselnitza" populista.este minima apreciere a muncii unui lucrator, indiferent de pregatire si camp de activitate.in romania anului 2010, cu indicele de pretzuri existent, cu paritatea ron/euro/dolar, actuala, salariul minim pe economie ar trebui sa fie undeva in jurul lui 1,000 ron, deci cam 250 euro...este targetul pentru care sindicatele trebuie sa militeze.
    • +1 (5 voturi)    
      nu-i chiar asa (Joi, 13 august 2009, 15:36)

      Phane [anonim] i-a raspuns lui Sorin IONESCU

      Mi-e sila de oamenii care se gandesc la binele celorlalti, dar pe banii altora.

      Salariul reprezinta o intelegere intre doua entitati private (angajatorul si angajatul); statul n-ar trebui sa-si bage nasul.

      Daca totusi o face, se vor intampla dou lucruri foarte previzibile:
      - va creste numarul persoanelor angajate la negru
      - oamenii cu calificari foarte reduse nu vor fi angajati nicaieri cu acte (deci ori nu-si vor gasi de lucru, ori vor fi angajati la negru).
      • -1 (1 vot)    
        nici chiar asa (Joi, 13 august 2009, 18:12)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Phane

        Primul lucru care se va intampla cu modificarea salariului minim va fi cresterea preturilor, o logica foarte simpla arata ca de unde poti plati salarul decat din cresterea pretului.
    • +1 (5 voturi)    
      Dublu (Marţi, 18 august 2009, 15:35)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Sorin IONESCU

      Cum se spune si in articol, salariul minim la stat nu prea este. Rezulta un efort suplimentar pentru mediul privat.

      Pentru a da un salariu de 1000 lei firma plateste in realitate 1800 lei. Dupa ce ca trebuie sa plateasca si forfetar o dublare a costurilor salariale de la 01 ian inseamna inca un val de societati comerciale inchise.

      Luam o unitate de productie din afara oraselor cu muncitori platiti cu salariul minim pe economie. Credeti ca fabrica aia va mai scoate profit in conditiile dublarii salariilor?

      Salriul trebuie sa se bazeze pe cerere si oferta si nu pe impunerea statului. Sunt firme care acum, pe timp de criza cand vanzarile s-au prabusit nu pot sustine o dublare a costurilor salariale.
      Rezultatul este simplu, ori se trece la lucrul la negru ori se trimit in somaj. In ambele variante statul pierde.

      Vai de capul nostru cu un asemenea guvern. Astia parca sunt pusi sa falimenteze privatii pentru ca asta fac prin masurile pe care le iau.
      Cine mai vine sa investeasca in Romania? Nimeni.
    • 0 (4 voturi)    
      Completare (Marţi, 18 august 2009, 15:36)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Sorin IONESCU

      Ai afirmat ca in state civilizate. Ti se pare ca Romania ar fi un stat civilizat? Mie unul nu.

      Intr-un stat civilizat jumatate din Guvern ar fi acum la puscarie.
  • 0 (4 voturi)    
    sarbu psd si ciolanu (Joi, 13 august 2009, 15:17)

    alex [anonim]

    Sarbu este un politruc smecher de sorginte comunista (are scoala lui Stalin si Pauker)

    Acest tip de politician "cameleon" trebuie sa dispara de pe scena noastra.

    Ne face mult rau. Promoveaza si perpetueaza metode pe care le vrem doar in istorie.

    Daca ar avea putin putin bun simt ar pleca la tara sa cultive patlagele.
  • +4 (4 voturi)    
    Repet ce am mai scris p-aci (Joi, 13 august 2009, 16:36)

    Sargon [utilizator]

    Mai oameni buni, intotdeauna cresterea limitei inferioare a salariilor are ca efect reducerea numarului de locuri de munca si deci cresterea somajului!

    Nu toate firmele au aceeasi rata a profitului, unii angajatori vor opta sa-si diminueze profitul pentru a a creste salariile, dar majoritatea vor alege sa-si inchida activitatile.

    Cu siguranta intalnim firme, de exemplu din domeniul textilelor, care au un profit per salariat de aproximativ 50 ron/luna si un numar de aproximativ 1000 salariati, ceea ce inseamna un profit lunar semnificativ. Daca salariul mediu al acelei firme este de 600 ron, iar noul nivel al salariului minim va fi de 700 de ron, firma va inregistra o pierdere de 50 de ron/salariat si proprietarii vor inchide acea fabrica, iar oamenii vor ajunge someri.

    Intentia salariului minim este foarte buna : sa creasca veniturile celor mai saraci salariati; consecinta este dezastruoasa , tocmai pe cei mai saraci salariati ii trimite in somaj!

    Referitor la posesorii de Q7, majoritatea (celor pe care ii cunosc eu) sint bugetari de lux sau comisari ai Garzii Financiare!
  • -1 (3 voturi)    
    salariul minim (Joi, 13 august 2009, 17:33)

    the [utilizator]

    Afirmatia pe care o face autorul si pe care o fac si o parte din forumistii avizati, este aceea ca nu exista salariu minim pe economie.
    In consecinta salariul minim = zero.
    Marirea lui zero cu 25% nu pare capabila sa atinga sever bugetul de stat.
    Totusi apreciez fermitatea pe pozitii a onorabililor forumisti care, pe caldura asta, in loc sa faca o baie în mare, piscina, strand sau cada, dupa caz, mai au curajul sa faca socoteli.
    Vacanta placuta si fara pandemie !
  • +1 (1 vot)    
    SALARIU MINIM (Marţi, 18 august 2009, 15:40)

    pitus [anonim]

    la tara a si plecat... la tara Japonia!
  • -1 (3 voturi)    
    De ce nu voi vota niciodata cu PDL sau PSD (Marţi, 18 august 2009, 16:15)

    Gigi [anonim]

    ...mi se pare mie sau urmatoarele masuri (recente) contravin total situatiei economice defavorabile:

    a. Marire pensii (2%) inainte de alegeri prezidentiale
    b. Marire cheltuieli salariale fata de 2008 pentru personalul bugetar cu 16%
    c. Marire salariu minim pe economie - 25%
    d. Infiintare ministere inutile (MTS, Turism cu buget de achizitii de 75 mil euro, Telecomunicatii etc)
  • 0 (0 voturi)    
    majorarea cu 25% nu ridica salariile mici! (Marţi, 18 august 2009, 17:47)

    dan [anonim]

    din pacate orice majorare implica o crestere si a obligatiilor retinute angajatului! asa ca orice salariu minim atrage, cu impozit cu tot, o retinere de circa 30% din venituri. Diferenta cu care se duce acasa este un nimic fata de costurile actuale. Salarii apropiate de cel minim exista si in cadrul institutiilor publice, si cei mai afectati sunt functionarii publici (uitati-va la referenti-studii medii)care nu au voie sa mai presteze si alte munci aducatoare de venituri. Un referent asistent are salariu brut de 638 de ron, pe cand o vanzatoare, tot cu studii medii poate avea si 1200 ron salariu, plus alte beneficii, depinde de firma angajatoare!
    Iar cat despre angajatorii din mediul privat, sa nu se mai planga ca li se vor majora costurile, atata vreme cat se impart in 3 categorii din care doar una are de patimit si anume ultima enumerata: teparii-care isi pacalesc angajatii ca le incheie contract de munca si-i dau afara dupa 3 saptamani, economii - care angajeaza pe contracte civile si impozitul se retine doar angajatului (iar angajatorul nu plateste nimic!) si fraierii - care angajeaza cu carte de munca si se obliga sa-si plateasca partea. Marirea salariului minim cu 25% va deveni importanta tot de la jumatatea grilei de salarizare a bugetarilor, in sus...
    Asa ca nu ma mai atacati atat, e pomana tot pentru aia de sus!
    Si apropo, mai citeam unele comentarii in care unii sa gaseau sa afirme ca bugetarii sa inceapa sa-si caute de lucru in privat, sa vada cat se munceste... De acord, unii asta fac acum! Insa, daca ne referin la cei din Finante, va intreb: cati viitori contabili va putea sa inghita mediul privat? Ca altceva nu vor sti sa faca acestia... Si exemple, din alte domenii din sistemul de stat, ar mai fi...
    Asa ca masura asta cu majorarea minim-ului pe economie e o tampenie ca si toate celelalte ale actualului guvern care va sfarsi prin a-si umple burta si cu economia de 0.35% din PIB in urma celor 10 zile fara plata ale bugetarilor...
    • +1 (1 vot)    
      Ai fi surprins... (Joi, 13 august 2009, 18:06)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui dan

      ....sa afli cata nevoie de contabili buni e in domeniul privat. Din pacate ASE-ul (de celelalte universtiati private nu mai vorbesc) scoate economisi buni doar sa bage facturi pe calculator(stai...unul dintre astia a ajuns chiar europarlamentar...deci poate gresesc). Pentru contabilitate primara se mai gaseste...dar problema e la nivel de contabil senior, sef contabil etc.