Demisia lui Traian Basescu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2014, 18:13 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu a declarat, intr-un interviu pentru Adevarul, ca s-a gandit la demisie din cauza scandalului Mircea Basescu - Bercea Mondial. Am mai spus: presedintele Basescu nu are nici un motiv sa demisioneze cat timp nu exista nici cel mai vag indiciu ca s-a implicat in vreun fel in cazul Bercea. Nu are de ce sa raspunda pentru faptele altuia, chiar daca intreg scandalul loveste inevitabil in credibilitatea institutiei prezidentiale. Numai ca Traian Basescu nu a recurs acum la acest argument, ci a invocat cu totul alte motive: grija fata de destinul dreptei.

"Probabil as fi fost blamat de toata dreapta, era cea mai usoara varianta, cu certitudine unul din reprosurile puternice ar fi fost ca am sacrificat dreapta", a explicat Traian Basescu. Pana la un punct, are dreptate. Demisia ar fi complicat teribil viata viitorului candidat al dreptei, oricare ar fi el, deoarece nucleul dur al sustinatorilor presedintelui Basescu  s-ar fi demoralizat si demobilizat. Or, in turul doi al prezidentialelor fiecare vot conteaza si poate inclina balanta. Apoi, mai sunt niste institutii de mentinut pe linia de plutire.

Una peste alta, bine ca n-a demisionat. Sa-si termine al doilea mandat asa cum si l-a asternut. De notat ca nu merita deloc sa-l incheie asa, tras aiurea in mocirla coruptiei de catre rubedenii inconstiente sau tocmai de moguli ingroziti ca-si pierd libertatea. Dar nici in glorie nu prea avea cum iesi din mandat, la cate prostii politice a comis cu mana lui, una dupa alta, surd si orb la toate semnele realitatii. Institutional, Traian Basescu are merite pe care nimeni nu i le va putea lua. Politic, lasa in urma un dezastru, ruina si fum.

Cu cat se afunda mai rau in minciuna politica pe care singur a construit-o, cu atat termina mai urat. La fiecare iesire  publica tine sa se indeparteze si mai mult de publicul care l-a sustinut pentru tot ce a facut bine. Intr-un fel, presedintele a demisionat deja, dar nu dintr-o functie trecatoare. A abdicat in mod dramatic de la statutul de politician rational, care merita ascultat si sustinut. Tot ce spune si face azi in plan politic pare inexplicabil, de necrezut. Ca sef de stat, e alta discutie. Si acolo si-a alterat unele reflexe, dar nu in mod catastrofal cum a procedat ca politician. Ca presedinte tine Romania pe agenda corecta.

O demisie n-ar fi decat tarusul infipt in inima dreptei dupa ce a contribuit din plin la destramarea ei, scarificand totul pentru a satisface capriciile unui singur om. Suna cam aiurea ca, in aceeasi emisiune in care pretinzi ca ai ramas in functie de dragul dreptei, sa-i ataci toti liderii de-a valma, mai buni sau mai rai, doar pe motiv ca au suparat-o pe Doamna. 

Practic, oricine zice ceva de Doamna intra automat pe lista neagra, devine un zero absolut si un adversar personal al presedinelui. O lista a celor cazuti in timp in dizgratia prezidentiala din cauza Doamnei ar umple cateva pagini. Intr-un final, s-a vazut silit sa se desparta de un intreg partid, la nervi, numai si numai din cauza a refuzat s-o aleaga pe ea presedinte, asa ca a trebuit sa-i incropeasca unul pentru sufletul ei.

Presedintele n-a avut ezitari nici azi s-o razbune stergand pe jos cu cei care i-au ranit orgoliul: MRU nu e barbat ca o critica, Macovei a facut numai scandal doi ani in timp ce de adevarata reforma s-au ocupat altii, Blaga este un geambas sustinut de cativa primari etc, etc. N-a mai apucat sa zica nimic de Baconschi, nici de Papahagi, desi merita macar o scaltoaca dupa ce a facut imprudenta sa spuna ca Doamna e un produs politic periculos si sa plece dupa ce tot ei au girat impostura.

Toti sunt vraiste, numai Doamna e mare om politic. Toti sunt varza, numai candidatul ei la presedintie, nimeni altul decat nefericitul de Cristian Diaconescu merita sa ajunga in turul doi desi tot el, presedintele, l-a dat afara de la Cotroceni. Cu toata simpatia fata de acest om de buna credinta si competent, ma tem ca trebuie spuse unele lucruri.

Din cate aud, Traian Basescu si-a dat afara consilierul pentru ca i-a prezentat rapoarte despre declaratii si intalniri inexistente ale ministrului de externe pe baza carora s-a facut de ras ca sef de stat. In ce hal de dezorientare trebuie sa ajungi ca sa-l prezinti public drept diplomat desavarsit si candidat ideal la presedintie? Ce-i in capul unui presedinte  cand isi concediaza consilierii pentru gafe majore, dar ii trimite apoi sa joace in scenete de prost gust pentru a-i face pe plac protejatei cu ambitii nemasurate?

Greu sa nu te faci de ras ca sef de stat care se lupta acum zece ani cu "sistemul ticalosit" iar astazi zice ca fostul pesedist Diaconescu a pus o caramida la reformele in justitie. Singurul sau merit cat a stat la justitie in Guvernul Nastase a fost sa inghete ororile Rodicai Stanoiu, sa puna in conservare ministerul. Rezonabil pentru acele vremuri, dar de aici pana la asezat caramizi la temelia reformei e cale lunga.

Cum sa pretinzi ca mori de grija dreptei cand protejata ta ii insulta publicul, aratand usa "intelectualilor cu diplome la Sorbona?". Ce legatura are Doamna cu dreapta cand o vedem abonata la televiziunea lui Ghita, mogul de stanga atat de hulit de seful statului? La ce profunzimi ideologice o fi ajuns Doamna cand spune, exact ca Vadim Tudor, ca intre stanga si dreapta nu mai e nici o diferenta?

Ce-ti mai pasa tie, mare sustinator al Elenei Udrea, de soarta dreptei de vreme ce Doamna declara ca nu are nici o apasare in privinta izolarii PMP pe scena politica, adaugand senina: "Cred ca si PSD ne va izola in curand". Adica daca Doamna se intelege mai bine cu stanga, de ce te-ai mai sacrifica tu, marele ei sustinator, de dragul unei drepte care refuza orice colaborare cu un politician care otraveste cam tot ce atinge? Ce mai ai de impartit cu dreapta cand produsul tau politic arunca in aer toate podurile, cand tu insuti inchizi orice canal de comunicare?

Trebuia sa demisioneze presedintele Basescu? Nu, presedintele nu trebuie sa demisioneze pentru faptele altora, nici ca asa ii cer PSD, PNL sau Voiculescu. A devenit tot mai putin relevant si credibil in plan politic? Pentru unii care au crezut in el, da. Pentru altii, tot mai putini, nu. Ii vor rapi toate acestea un loc in cartea de istorie? Cel mai probabil, nu, dar inmulteste filele negre cu mana lui, mai repede chiar decat reusesc sa o faca adversarii sai.

PS:
Si nu, nu e o pozitie demna de un sef de stat sa alegi mereu prost intre un om si o tara. Am tot spus asta in ultimii ani si nu voi obosi sa repet. Vezi textele Un om si o tara sau Puterea si umbra ei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22934 vizualizari

  • +19 (53 voturi)    
    felicitari domnule Tapalaga! (Joi, 10 iulie 2014, 18:23)

    danright [utilizator]

    Asteptam cu interes aparitia lu' Crisitan80, sa-si sustina penibila blonda.
    Domnule Tapalaga, poate arfi interesant de facut niste paralele intre cei 3 presedinti de dupa 89.
    Se pare ca pe final de mandat au luat-o razna cu totii.
    Iliescu l-a gratiat pe Cozma, Constantinescu vedea fantomele sistemului care l-a(u) invins, iar Basescu nu e capabil sa vada dincolo de tivul budigailor lu' Doamna.
    Le baga ceva in ceai la Cotroceni pe final de mandat?
    O seara buna!
    • -8 (16 voturi)    
      Well ..stima noastra si mandria ... in rest ... (Vineri, 11 iulie 2014, 6:26)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui danright

      Well ..stima noastra si mandria ... in rest ... abia asteptam sa primeasca ce merita:

      - de acum incolo sa vorbeasca despre sine in familie si cu prietenii doar la persoana a treia

      - sa fie incoronat drept Presedintele Mondial al Romilor

      - sa reia periodic replica "statul ... sunt eu"

      - sa-si intre in partidul "doamnei" M'Udrea ot Plescoi di Grandiliflora y Turnesora, pe post de trepadush

      - sa devina termen de comparatie in conversatiile comune ale romanilor, alaturi de Ceausescu

      - sa traiasca "bine"

      - aaahha ... sa comande pe Titanic

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • -4 (6 voturi)    
      Io sunt curios ... (Vineri, 11 iulie 2014, 13:30)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui danright

      ... sa stiu daca, in cazul in care doamna Udrea ar fi fost bruneta, grasa si urata, ar mai fi incasat atatea mitocanii (ca nu pot denumi altfel multe din comentariile care se fac pe aici).
      Pana acum, desi am solicitat ajutorul in a intelege acuzatiile ce i se aduc, am inteles ca principala ei vina consata in faptul ca e o blonda draguta.
      ... Altceva va rog! Cu dovezi!
      • 0 (4 voturi)    
        dar ar mai fi fost atat de sustinuta (Vineri, 11 iulie 2014, 13:43)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        si promovată de base?
        • +1 (1 vot)    
          Eu nu cred ... (Vineri, 11 iulie 2014, 15:33)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          ... ca "base" judeca lucrurile prin aceasta prisma. Nu cred ca vede femeile doar ca pe niste obiecte sexuale.
  • -16 (48 voturi)    
    Context (Joi, 10 iulie 2014, 18:23)

    punk [utilizator]

    Luate în izolare, imaginile cu fratele președintelui tranzacționând favoruri judiciare poate n-ar fi un motiv cert de demisie.

    Dar să nu uităm contextul: tranzacția avea loc cu familia fostului intermediar electoral al președintelui, cu care acesta s-a afișat în public în multiple ocazii. Același președinte al cărui famile a obținut credite preferențiale de la o bancă de stat, despăgubiri frauduloase pe moșteniri fictive, același președinte care într-o funcție anterioară s-a cadorisit cu o casă de la primărie. La un moment dat trebuie să tragi linie și să conchizi că în jurul lui Basescu - cu sau fără voia sa - acționează o întreagă grupare mafiotă.

    Lăsați-l pe Băsescu să dispară alături de Voiculescu, Năstase și restul de copii ai FSN-ului, ei aparțin un Românii pe care încercăm să o lăsăm în urmă.
    • +10 (14 voturi)    
      Vreau sa cred, (Joi, 10 iulie 2014, 18:54)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui punk

      ca "romanasi" au cunoscut in acesti 25 de ani, TOT CE SE POATE in materie de specimente politice. Nu cred ca a ramas vreo zona negativa, neacoperita.
    • -2 (8 voturi)    
      Ați uitat flota (Vineri, 11 iulie 2014, 12:04)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui punk

      În rest, ați enumerat toate încercările eșuate ale mafioților de a-l prinde pe președinte cu mâța-n sac.
    • +4 (4 voturi)    
      da, mai draga (Vineri, 11 iulie 2014, 14:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui punk

      e timpul unor oameni noi, onesti, ca: dr.tonta, kkrau, klauz, sova, omul marilor proiecte, dr. banicioara, dna. caterinca aburescu, chitzoiu, livius brutus dragnea, etc.
      tot unul si unul, oameni onesti fara pete.
      pacat ca n'a ramas si fistichiu pe lista de mai sus.
      dar, dupa ispasire, inainte de termen, ca autor al unor tratate despre transformatoare, va reveni pe lista.

      din tot ce se spune despre base, nimic nu este probat.
      se tot invarte rahatul cu casa din micaileanu, care a fost un chilipir.
      pai, pe langa cate fabrici, uzine si terenuri au fost luate moca, aia e un mizilic.

      si sa nu uit, inca un onest revine si se pune pe lista la cotrocesti: celebrul labaral, stranepot de bratieni, catarama !

      si ca sa inchei, ai uitat de flota.:))
      • -2 (2 voturi)    
        Probe (Vineri, 11 iulie 2014, 20:02)

        punk [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Despre "probe" vorbim în fața organelor de anchetă, unde toți suntem nevinovați până la proba contrarie.

        O persoană publică care se identifică cu o instituție are un standard mult mai înalt de respectat. Compară cu cazul lui Christian Wulff, președintele german care a demisionat în urma simplei suspiciuni de a fi luat un credit preferențial de la o bancă PRIVATĂ.

        Toate lucrurile pe care le-am înșirat sunt de notorietate și târăsc prin noroi instituția președinției: este cert că fiica lui Traian Băsescu a luat un credit de la o bancă de stat în condiții preferențiale (cu depășirea plafonului public permis persoanelor fizice). Este cert că a cumpărat o casă din fondul locativ de stat la preț de nimic și la care nu avea dreptul conform normelor de la vremea respectivă. Este cert că s-a afișat cu Sandu Anghel, iar fratele președintelui a recunoscut în fața procurorilor că a primit bani de la aceștia. Este cert că familia Pricop-Băsescu a primit milioane de euro despăgubiri de la statul român, deși nu sunt urmașii direcți ai nici unui proprietar naționalizat.

        Nu am zis nimic de "dosarul flota" pentru că acolo nu există nici o certitudine de câștig personal pentru Băsescu sau familia sa - doar suspiciunea incompetenței. Toate chestiunile de mai sus însă, sunt certe și de notorietate, fiecare în sine motiv suficient de demisie.

        Și nu pricep ce legătură are lista asta de mizerii cu susținerea din partea mea a lui Cataramă, Ponta, Fenechiu sau mai știu eu cui. Chiar atât de imbecili am ajuns ca nație încât să nu putem alege decât între două rele ? Chiar sau terminat oamenii de calitate, cinstiți și competenți ?
  • -10 (46 voturi)    
    fiecare pasare pe limba ei piere... (Joi, 10 iulie 2014, 18:27)

    king david hotel [utilizator]

    și e interesant de vazut cum se zbate presedintele in ridicol. Mare diferenta între cum era acum 8-9 ani și ce e acum....
    Da, stiu, sunt misogin!
    • -11 (27 voturi)    
      ciudatenie la ”voturi” (Joi, 10 iulie 2014, 18:43)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Foarte ciudat, dar atunci când am votat ”thumbs up” la comentariile critice la adresa doamnei, nu s-a înregistrat. Adică apar ”o voturi” desi eu am votat iar dacă încerc să mai votez o dată, apare ”ati votat deja acest comentariu”!

      In schimb, ca test, am votat ”thumbs up” la comentariul meu de mai sus și, surpriza, a fost inregistrat!

      Ciudat.....
      • -3 (21 voturi)    
        scuze, s-a rezolvat (Joi, 10 iulie 2014, 18:46)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        după vreo 3-4 refreshuri ale paginii!
        Retrag suspiciunea și cer scuze încă o dată!
    • +1 (3 voturi)    
      Misogin e altceva... (Vineri, 11 iulie 2014, 11:45)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      dar acest amănunt e mai puțin relevant.

      Dincolo e asta, ați folosit un cuvânt important: ridicol.
      După cum se prezintă sondajele, există un pericol ridicat ca, în materie de ridicol, ceea ce am văzut până acum să nu însemne nimic.
  • +29 (43 voturi)    
    Greu articol... (Joi, 10 iulie 2014, 18:31)

    valy_74 [utilizator]

    ...din pacate e plauzibil. Tot nu inteleg aceasta unica hiperprotectie de care beneficieza Udrea...Inteleg consecventa si loialitatea, dar cu atatea nume grele rapuse doar de orgoliul ei ?1...
    • +16 (32 voturi)    
      Hmm (Joi, 10 iulie 2014, 19:10)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

      Totusi, in zilele noastre, in Romania, loialitatea este o virtute rara. Poate de asta primeste aceasta apreciere si sustinere Udrea din partea lui T. Basescu. Ceilalti au avut tot timpul un alt plan, o alta idee in timp ce declarau cu gura mare adeziunea si supportul.

      Nu uitati, Basescu este acuma singur pe esichierul politic. nimeni nu vrea sa mai aibe de a face cu el. Poate si-a facut-o cu mana lui, poate au fost circumstantele de asa natura, dar sunt sigur ca stia unde se va ajunge. Si cred ca a depus armele, intr-un fel sau altul. Este acolo sus, "inchis" in centrul de comanda si tine vaporul romania spre destinatia corecta, dar nu ii mai pasa ce face restul echipajului....
      • +16 (28 voturi)    
        loialitate și loialitate (Joi, 10 iulie 2014, 21:25)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Depinde despre ce fel de loialitate vorbim și pe ce se bazează ea. În politică este greu să vorbim de loialitate, prietenie, onoare, cinste. În primul rând să nu uităm că Traian Băsescu s-a debarasat de aproape toți ce i-au fost alături adeseori fără nicio rațiune aparentă! Și aici vorbim de personalități de cu totul alt nivel intelectual și moral decât al Elenei Udrea. Care o fi secretul? Se tot bat apropouri dar nimeni nu a avut curajul să pună degetul pe rană și întrebarea decisivă! Care este fundamentul real al realției dintre cei doi?! Pentru că unele dintre cele mai catastrofale decizii ale lui Traian Băsescu, decizii care au avut un impact dezastruos asupra vieții politice românești decurg din această relație plină de "loialitate" reciprocă. Ar fi fost în afara oricăror dubii dacă Elena Udrea ar fi avut toate calitățile unui om politic adevărat. Dacă ar fi fost o intelctuală rasată, cu perspective certe și cu realizări politice notabile. Ce avem în schimb?! Un personaj mediocru, detestat de clasa politică în cvasitotalitatea ei, cu un trecut dacă nu scandalos cel puțin discutabil care denotă oportunism, ambiție nemăsurată, aroganță, arivism. Toate sub un ambalaj extrem de atrăgător, e drept. Ei uite, cu riscul de a nu fi publicat comentariul meu, eu îmi asum teoria pe care nu și-o asumă nimeni deschis deși toți o gândesc și o șoptesc pe la colțuri. Eu cred că președintele țării este captivul unei relații pur omenești, o relație pe care nu o controlează și din cauza căreia se comportă absolut paradoxal și irațional, iar Doamna profită din plin de asta. Nu ar fi nici primii, nici ultimii. Dar aici vorbim de decizii care privesc în mod direct soarta unei țări. S-ar putea să mă înșel dar eu aktă explicație nu găsesc.
        • -11 (13 voturi)    
          s-a debarasat ... (Vineri, 11 iulie 2014, 9:30)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          si bine a facut!
          Pe cine ar fi trebuit sa tina ?
          Pe Blaga?
          Pe MRU?
          Pe Turcanu?
          Pe Macovei ?
          Pe unul din fostii ministri?
          Numiti unul singur...

          Fiecare are o agenda personala.
          Udrea, va place sau nu, sustine fara rezerve politicile de pana acum ale presedintelui. Aceste politici s-au demonstrat a fi bune.

          Ce doriti de fapt?
          • +3 (5 voturi)    
            ce doresc?! (Vineri, 11 iulie 2014, 10:41)

            corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            în niciun caz pe Elena Udrea (ca om politic bine-înțeles...).
          • +1 (3 voturi)    
            Nu se pune problema... (Vineri, 11 iulie 2014, 11:49)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            ...să-i fi ținut.
            Toți aceștia sunt majori, se țin singuri.
            Dintre numele menționate, cel puțin două persoane nu sunt compromise, deci ar merita încredere când e vorba de reconstrucția dreptei.
          • +5 (7 voturi)    
            loialitate prost inteleasa. (Vineri, 11 iulie 2014, 12:17)

            sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            Elena Udrea e la fel de detestata ca Dan Voiculescu, cred ca au cam acelasi numar de "sustinatori"
            Greseala lui Basescu e ca nu vede asta.
          • +1 (5 voturi)    
            Doar EL, Presedintele, (Vineri, 11 iulie 2014, 13:37)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            n-are o agenda personala! EL se sacrifica pentru tara, nu doarme si nu mananca, doar la binele tarii se gandeste! Doar El si Udrea! hai dom'le fii serios, ai dat-o in cultul personalitatii ca-n Coreea de Nord.
        • 0 (4 voturi)    
          ... Si daca presedintele ... (Vineri, 11 iulie 2014, 12:42)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          .... stie foarte bine ce face? .... Si daca e doar scarbit, pe langa comportamentul de turma al votantilor USL, mai nou ... si de comportamentul misogin sau doar incarcat de orgolii ale elitelor pe care le tot cocolosesc toti?
          E minunat ca avem elite dar trebuie recunoscut ca pentru punerea lor in valoare e nevoie de cai de povara (ca doamna Udrea) care prin promovarea valorilor de dreapta si in randul celor mai putin savanti poate crea cadrul necesar exprimarii libere a acestor elite. ... De altfel, trebuie sa recunoastem ca elitele noastre sunt un fel de plante de sera ce au nevoie sa fie plivite si udate ca sa se vada dintre buruieni. Cu alte cuvinte, e nevoie de o persoana harnica, cu abilitati organizatorice si cu capacitatea de a traduce pentru publicul larg mesajul elitist (extrem de sofisticat al unora). E nevoie de un gradinar pentru gradina cu flori!
          Cat despre domnul Diaconescu, cred ca e singurul care ar putea atrage voturile multora dintre simpatizantii USL
          • +2 (4 voturi)    
            :)) (Vineri, 11 iulie 2014, 14:54)

            corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

            Ți-ai ales nick-name-ul perfect...
            • +1 (1 vot)    
              De acord, (Vineri, 11 iulie 2014, 15:34)

              Diletant [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

              dar eu macar recunosc asta!
    • +4 (4 voturi)    
      apropo de articol (Vineri, 11 iulie 2014, 14:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

      Nu are de ce sa raspunda pentru faptele altuia, chiar daca intreg scandalul loveste inevitabil in credibilitatea institutiei prezidentiale. Numai ca Traian Basescu nu a recurs acum la acest argument, ci a invocat cu totul alte motive: grija fata de destinul dreptei.
      ......................
      in prima aparitie si declaratie publica, asa a zis si baze, ca nu exista legatura dovedita si ca nu a avut nimic de-aface cu cazul fratelui.

      in ultima aparitie, declaratia a fost facuta cu adresa.
      a vrut sa traga un semnal de alarma pt. dreapta, mai ales noua dreapta, cea penelista, care a votat magaria tarliceana.

      da, daca base renunta, la cotrocesti s'ar fi instalat motocicleanu, in ajun de campanie la presedentie.
      de aici, judecati singuri...
  • +13 (41 voturi)    
    wow! (Joi, 10 iulie 2014, 18:31)

    corvus coraX [utilizator]

    Ai pus-o Dane, ești pe lista neagră din poșeta Vuitton :)). Cât despre apelativul "Doamnă" îmi place ironia. Din păcate nu e "Doamna de fier" a politicii românești ci "Doamna de carton".
  • -19 (33 voturi)    
    Observ un lucru: (Joi, 10 iulie 2014, 18:45)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ultimul care cedeaza atacurilor manipulatorii din partea L3 e chiar d-l Tapalaga. Cred ca s-a speriat de recentul avertisment din partea lui Gadea.
    Am spus-o si o repet: nimeni sa nu minimalizeze Puterea formidabila a L3. Mai ales dupa ce Gadea, mai in glma, mai in serios, si-a anuntat disponibilitatea de a candida la alegerile prezidentiale. Pe care - va asigur- le va castiga!
    • -16 (28 voturi)    
      E bine! (Joi, 10 iulie 2014, 19:18)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      E bine ca d-l Tapalaga isi retrage pe ultima pozitie articolul de-abia publicat. Presupun ca peste alte cateva minute va iesi din site.
      Oricum, semnalul de supunere fata de L3 a fost dat.
  • +21 (31 voturi)    
    pai (Joi, 10 iulie 2014, 19:05)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    Pentru dl Basescu, dreapta e doar PMP.
    Pe jumatate are dreptate, in sensul ca pe PNL/PDL e cam greu sa-i incluzi in aceasta categorie.

    Eu unul sunt confuz de actiunile si declaratiile liderilor de 'dreapta' din ultima perioada.
    Nu stiu daca doar sunt prosti/lacomi de putere sau e vreun plan ascuns bine pus la punct, pe care nu-l vad eu acum.
    • -1 (29 voturi)    
      asa, la o privire din avion (Joi, 10 iulie 2014, 19:43)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

      planul este cam asa: pentru a putea lichida si ultimele institutii care functioneaza, era nevoie de un "conflict" intre PNL si PSD care sa dea impresia de opozitie si in asa fel incat votantii cu inclinatii de dreapta si o buna parte din PDL, cei incomodati de functionarea justitiei, sa fie prinsi in joc, insa dupa alegeri vom vedea ce bine se intelege VP cu CA si cat be bine au lucrat; faptul ca Basescu a rupt pisica, eliberand justitia de imixtiuni politice, este un pacat de neiertat pentru cea mai mare parte din "clasa politica" iar daca vara lui 2012 nu a dus la succesul asteptat, s-a trecut la planul B; oricum va fi fiind Basescu, cu bune si cu rele, din punctul meu de vedere si al sistemului meu de valori, este oricand preferabil; Tapalaga bate campii si o tine ca gaia matu', m-am cam plictisit de discursul lui: atata timp cat nu prezinta nicio alta varianta credibila care sa aibe efectele pe care le-a avut "epoca Basescu", Tapalaga nu este credibil in ochii mei.
      • -2 (2 voturi)    
        De acord! (Vineri, 11 iulie 2014, 12:57)

        Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

        Ba eu as merge chiar mai departe, exprimandu-mi inca o data opinia ca Tapalaga manipuleaza. ... Si adevarul e ca se si pricepe. Are un discurs convingator. Pacat, insa ca prea putini citesc printre randuri. Ceva nu e in regula cu pozitia domnului Tapalaga si nu cred ca e vorba de suficienta. Orgoliu? Poate! ... Dar nu stu de ce, de cate ori mai citesc articole ca acesta, imi vine in minte calul troian. ... La fel ca atunci cand imi amintesc de Blaga. Il mai tineti minte? ... Tipul de la PDL (sau fostul PDL - ca a reusit sa-l ingroape)
  • +2 (22 voturi)    
    Extrem de trist! (Joi, 10 iulie 2014, 20:07)

    EmC [utilizator]

    Dl Tapalagă poate demonstra orice. Un asemenea exercițiu a mai făcut Mircea Eliade în broșura de tinerețe „Nu”.

    Dezorientarea pe care o induce în ultimii oameni neîncartiruiți în Antene e distrugătoare. Ce urmărește oare?

    Emanuel Cosmovici
    • +14 (24 voturi)    
      in oglinda (Vineri, 11 iulie 2014, 0:50)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui EmC

      remarc aceeași intoleranță la mulți comentatori de oe HN egală cu a fanilor Latrinei 3. Acolo dacă nu ești înregimentat mental în parantezele înguste ale lăturilor voiculesciene, ești automat "băs". Nu pupi în fund Voiculescu sau Ponta, ești băsist. O căt de mică tentativă de independență în gândire te trimite la deviaționismul de tip stalinist din anii 30. Pe HN dacă cumva îți permiți să ai opinii independente și critice la adresa lui Traian Băsescu atunci când e necesar, ești vândut Latrinelor. Dovada că cea mai grea misiune în România o are un jurnalist care încearcă să rămână independent. Asta decurge din mentalitatea noastră de a fi obligatoriu înregimentați, de incapacitatea românului de a fi echidistant și obiectiv
    • +2 (2 voturi)    
      "Brosura" (Vineri, 11 iulie 2014, 13:47)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui EmC

      NU, cum o numiti, este opera lui EUGEN IONESCU. Credeti-ma pe cuvant, am citit-o. Cat despre dezorientare, va garantez ca cei care nu sunt incartiruiti la antene au propriul lor cap cu care gandesc.
  • +2 (44 voturi)    
    Domnule Tapalaga, jos palaria! (Joi, 10 iulie 2014, 20:07)

    romania_curata [utilizator]

    Articolul e PERFECT!
    Din pacate si d-l Basescu, ca si alti mari barbati ai istoriei, a cazut in ''boala'' de-a nu mai rationa din cauza ''subfustei'' doamnei ( PACAT ca n-aveti si caractere ffffffffff mici, caci si d mic e prea mare pt doamna de plescoi ).
    ESTE incredibila miopia politica a acestei ''doamne'', e ingamfarea intruchipata, iar DIN PACATE direct proportionala e si atitudinea jalnica-slugarnica a acestui presedinte, FOARTE ADULAT - ADMIRAT candva, care pe zi ce trece dezamageste tot mai mult si induce atat rasu-plansu cat si mila!!!
    TREZESTE-te Domnule Presedinte, leapada-te cat mai urgent si CU ORICE RISC, de ''doamna'' asta!!!
    • -3 (7 voturi)    
      vai mama ei de viata (Vineri, 11 iulie 2014, 9:33)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      vorbiti prostii!
      • +1 (1 vot)    
        ''felicitari'' (Vineri, 11 iulie 2014, 19:41)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        in sfarsit ai reusit sa indrugi 2 vorbe; cum vei avansa la 3, te promovez grupa mare!
        p.s.nu te stradui sa-mi mai raspunzi vreodata; mi-ai inspira mila.
    • 0 (2 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 11 iulie 2014, 10:51)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      la virsta lui n-o mai poate face, iar in situatia lui,nu mai merita.Asa ca cel mai probabil,n-o va face(sa
      se lepede..)
    • +1 (3 voturi)    
      O, ce vrajeala! (Vineri, 11 iulie 2014, 13:42)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Iar avem un dictator bun (ca Ceausescu) dar ce ghinion, ii strica lucrarea coana Leana! chiar nu intelegeti ca nu poti sa spui de cineva ca este extraordinar, desavarsit dar daca sub managementul aluia e ceva nasol, cozile lui de topor sunt de vina?
  • +17 (21 voturi)    
    Intrebare (Joi, 10 iulie 2014, 20:19)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Oare cum ar fi daca Basescu nu ar mai sustine-o pe Udrea?

    Ar pierde partidul, ce e chiar asa de greu de inteles?!?!

    Mai asteptati cateva luni ;)
  • +17 (31 voturi)    
    dreapta? (Joi, 10 iulie 2014, 20:53)

    d2d [utilizator]

    care dreapta,domnule Tapalaga?
    PNL-ul este de dreapta?
    PDL-ul mai reprezinta dreapta?
  • +12 (18 voturi)    
    Nici d-stra, d-le TAPALAGA, (Joi, 10 iulie 2014, 21:10)

    ofCAER [utilizator]

    "Ca sef de stat... si-a alterat unele reflexe, dar nu in mod catastrofal..." si, "Greu sa nu te faci de ras ca sef de stat..." - nu sunteti intru totul consecvent.
    • +5 (9 voturi)    
      asa este (Vineri, 11 iulie 2014, 9:35)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Dl Tapalaga este doar dezorientat!
      Isi va reveni cand va intelege sa revolutia politica se face in forta si cu orice pret...
    • +1 (1 vot)    
      s'a mai intamplat (Vineri, 11 iulie 2014, 17:44)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      cand cerea capul lui boc....

      dl. tapalaga este consecvent, cand e pornit :)))
  • +12 (30 voturi)    
    eu cred (Joi, 10 iulie 2014, 21:44)

    TenziCarbone [anonim]

    ca Elena Udrea este singura care ii da lui Basescu
    un partid la cheie!Un scor de 6%,care i se datoreste
    si lui,e ceva!Eu cred ca Basescu a fost extraordinar
    de destept!Si-a facut cand inca putea un partid,il
    conduce cineva care se lupta pentru el si il va lua
    gata format si bun de lupta!Nu a patit ca Iliescu care
    dupa presedentie ,a fost onorific!Nu a dat posibilitatea
    ca PDL sa-l lase cu ochii in soare!Era clar cand Blaga
    a ajuns presedinte ca nu-l mai primesc inapoi!ca dovada ca acum este ignorat privind dreapta unita!
    Dar ii va juca !
    • -3 (11 voturi)    
      pt ca, nu-i asa? (Vineri, 11 iulie 2014, 9:52)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      e destul de constitutional sa clocesti un partid la cotroceni, sa-ti pui consilierii sa faca unul ca sa ai jucarie pt cand iesi la pensie de acolo? pai si restul fraierilor din tara asta care considera ca ar fi nevoie de un alt fel de partid, ce sa faca? sa se faca mai intai presedinti, ca sa sparga oligopolul?
      oricum, dupa ce ai fost presedinte de stat mi se pare ca nu se face sa te cobori inapoi la politica de partid... reagan si-a facut si el unul mic? sau clinton - ca doar avea pe mana cui sa-l lase pana sa-l preia "la cheie"? margret thatcher si-a facut alt partid, mai conservator decat primul? churchill? e nasol sa nu stii cand s-a terminat actul si sa continui sa joci dupa ce a coborat cortina
      • +2 (6 voturi)    
        nu (Vineri, 11 iulie 2014, 11:21)

        TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui auch

        este neconstitutional!In razboi,adica in politica
        si ij dragoste totul este permis!Sa dai ordonante
        de urgenta pe educatie!!fara sa consulti universitatile,fara discutii ,este constitutional?
        NU!
  • +4 (24 voturi)    
    ce-ti pasa tie chip de lut...etc (Joi, 10 iulie 2014, 21:48)

    condrescu [utilizator]

    Cu tot respectul, eu n-am inteles rostul acestui articol. Ce lumina aduce in bezna afacerilor unui frate cu un interlop? in Romania inca nu s-a inteles un lucru, fiecare raspunde de faptele sale si nu de deochi sau alte superstitii 'stravechi'...
    • -9 (13 voturi)    
      Cu tot respectul (Vineri, 11 iulie 2014, 9:55)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui condrescu

      N-ai inteles ca, desi, juridic, vina este personala, atata timp cat coruptia priveste siguranta nationala, tu, ca presedinte amestecat de familie in chestia asta, reprezinti o vulnerabilitate pt tara asta? Nici serviciile nu te pot informa despre asta, ca nu le da voie legea lor (si bine face), nici propriul frate nu-ti spune adevarul - deci ramai cam golas in fata subiectului, adica vulnerabil. Vrem presedinte vulnerabil?
      • +7 (13 voturi)    
        ? (Vineri, 11 iulie 2014, 10:27)

        condrescu [utilizator] i-a raspuns lui auch

        coruptia in sine e o vulnerabilitate pentru tara. Un presedinte corupt e o vulnerabilitate si mai mare. Dar Presedintele Basescu nu e corupt. Ai dovezi ca presedintele e corupt sau vulnerabil? Tatal presedintelui Kennedy a avut afaceri cu Al Capone si a trebuit sa se retraga din politica dupa probarea legaturilor cu Capone. Dar nu a raspuns fiul sau pentru asta pentru ca nu avea cum sa raspunda pentru faptele unui adult responsabil. Doar in comunism nu exista responsabilitate personala ci doar de grup si asta pentru a putea controla mai usor grupul...
  • +17 (31 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Joi, 10 iulie 2014, 21:52)

    TenziCarbone [anonim]

    te faci ca nu intelegi ca Basescu nu a facut nici un partid Elenei Udrea,!si-a facut un partid pebtru EL,
    Traian Basescu,si-isi apara de fapt partidul cand
    o apara pe Elena Udrea!Este oricum cu o clasa
    peste toti!!Va avea in ianuarie la dispozitiee UN
    PARTID !
  • +14 (22 voturi)    
    poate (Joi, 10 iulie 2014, 22:04)

    TenziCarbone [anonim]

    din trei comentarii ,unul este admis!
    Nu pot sa cred ca DL Tapalaga nu a inteles
    ca PMP nu este pentru Udrea ci pentru Basescu,este
    singura de incredere ca il va da la cheia in ianuare 2015 functional!Basescu nu o apara pe Udrea,ci o foloseste,a.i sa ramana in politica din prima,fara
    sa aiba sincope!Va ramane un jucator de prima
    mana!
  • -8 (26 voturi)    
    Am stricat orzul pe gaste, anii acestia... (Joi, 10 iulie 2014, 22:10)

    UnOarecareRoman [utilizator]

    Prost a mai fost Basescu la femei...Cat despre noi, fratilor, e vremea sa construim altceva, alaturi de MRU si de Predoiu. Urat a mai putut sa moara Basescu...Totusi, si noi acuma, l-am cam supraestimat...un intelectual ar fi inteles oricand fineturile astea si ar fi avut o minima urma de rafinament in personalitate...Si noi, am cam stricat orzul pe gaste...cum se zice in popor...un corsar ramane totusi un corsar...sunt ani lumina de la el ori udrea pana la un MRU ori Predoiu ori Valeriu Stoica, ori Andrei Plesu...A venit vremea sa ne punem in frunte un intelectual...ca tractoristi am toooot avut !
    • +18 (24 voturi)    
      N-ai avut de ales vreodata, romanule, (Joi, 10 iulie 2014, 23:42)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecareRoman

      intre Traian B. si "MRU... ori Andrei Plesu".
      Ai avut si ai de ales intre Traian B. si Adrian NASTASDE, intre Traian B. si Mircea GEOANA, intre Traian B. si Crin ANTONESCU, intre Traian B. si W PONTA; noi nu il "supraestimam" deloc pe Traian B., ci il asezam la justa lui valoare. In raport cu competitorii, evident.
      • +4 (4 voturi)    
        Vă dau dreptate (Vineri, 11 iulie 2014, 12:00)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Ceea ce înțeleg însă din articolul d-lui Tapalagă este consternarea la adresea opțiunii Udrea vs. restul ai dreptei.

        Sunt de acord că Dilema e întărită de alianța cu un PNL care nu s-a transformat prea mult din vremea când călătorea în trăsura condusă de vizitiii Antenei3.
      • +3 (3 voturi)    
        Excelent punctat !!! (Vineri, 11 iulie 2014, 12:22)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Prea multi compara mere cu pere...
  • +13 (19 voturi)    
    Dle Tapalaga (Joi, 10 iulie 2014, 22:18)

    TenziCarbone [anonim]

    daca erati atent si deontolog,ati fi remarcat ca Basescu a spus,cum spune el!, Cristian Diaconescu
    este pus ca sa ia voturi de la PSD,sa se micsoreze
    procentul lui Ponta in primul tur,sa aiba un avantaj
    oponentul lui din al doilea tur!
    P.S chiar nu-mi dati drumul la nici un comentariu??
  • +4 (6 voturi)    
    scuze (Joi, 10 iulie 2014, 22:33)

    TenziCarbone [anonim]

    nu scriu de regula comentarii ,si am crezut ca nu sunt
    admise!
    • 0 (0 voturi)    
      E adevarat! (Vineri, 11 iulie 2014, 13:07)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      Nu toate sunt admise! ... Unele comentarii sunt ... trecute sub tacere!
  • -11 (29 voturi)    
    judecata damboviteana (Joi, 10 iulie 2014, 23:38)

    apollo [utilizator]

    Zice Dl. Tapalaga "presedintele Basescu nu are nici un motiv sa demisioneze cat timp nu exista nici cel mai vag indiciu ca s-a implicat in vreun fel in cazul Bercea." In opinia sa inregistrarile cu referire directa la presedintele Basescu si imaginile cu el si sotia primind aurul tiganesc la gat, fix de la Mondialu' nu constituie nici macar un "vag indiciu". Dar cum sa te astepti de la un astfel de presedinte sa demisioneze cand exista astfel de alegatori ca Dl. Tapalaga, formator de opinie, se intelege...
    • +10 (14 voturi)    
      un astfel de presedinte (Vineri, 11 iulie 2014, 9:39)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui apollo

      nu trebuie sa demisioneze cat timp mai sunt PSD, PNL si PDL gata sa reinstaleze legea bunului plac...
      Aferim!
      • +4 (6 voturi)    
        TOTAL DE ACORD !! (Vineri, 11 iulie 2014, 12:27)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Mai ales ca prin demisie cine ar fi automat presedinte interimar ? Tarliceanu-cel-vandut-pupator-de-conduri pentru a fi presedinte ?? Ar fi chiar groasa rau atunci !

        Multi nu inteleg ca dincolo de toate greselile lui Base (si-a avut destule ) - omul asta chiar a fost ultimul scut impotriva dominatiei totale psd ?
        Iar in clipa aia adio independenta justitie si stat de drept in general ?
        Ma tem ca ceea ce s-a castigat cu greu pana acum NU este inca ireversibil ! Nu este "securizat" !
        Aduceti-va aminte doar de vara 2012 !!
        Sai aduceti-va aminte de asta si cand veti vota in toamna !
  • -7 (21 voturi)    
    Biased (Vineri, 11 iulie 2014, 0:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    Am doua probleme cu articolul de mai sus. Sincer mi se "rupe" de dreapta, de cum ajuta Basescu sau nu dreapta, de rolul "toxic" sau nu al doamnei Udrea.

    Dl Tapalaga afirma: "cat timp nu exista nici cel mai vag indiciu ca s-a implicat in vreun fel in cazul Bercea". Practic exista indicii sub forma afirmatiilor fratelui sau ca s-a implica in cazul Bercea. Indicii care nici macar nu sunt investigate pentru ca DNA-ul a refuzat sa-l cheme ca simplu martor. Probabil ca in "statul de drept" in care presedintele este deasupra legii (Daniel Morar dixit imunitate totala) procurorii nu "indraznesc" sa-l deranjeze nici macar cu o intrebare.

    A doua problema este ca daca nu a facut trafic de influenta / nu a intervenit direct in justitie (ceea ce e posibil) stia detaliile cazului si l-a sfatuit pe fratele sau cum sa scape de tigani si de restituirea banilor folosindu-se de institutiile statului pe modelul "aresteaza-i pe toti prin DNA pentru santaj si ai scapat de griji".

    Refuz sa cred ca dl Tapalaga chiar crede ca dl Basescu nu stia detaille intelegerilor Bercea-M Basescu sau il pot acuza de un IQ foarte mic / influenta altor factori cum ar fi "sprijinirea dreptei" sau alte argumente in spatele carora se poate ascunde orice inclusiv negarea evidentelor.
    • -3 (13 voturi)    
      Presedintele (Vineri, 11 iulie 2014, 9:44)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Basescu face ce trebuie sa faca pentru o Romanie in deruta, precum si dl Tapalaga dar si dvs.

      nice try!
    • -1 (1 vot)    
      Daca (Vineri, 11 iulie 2014, 12:20)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ceea ce spuneti la alin.3(a doua problema....) este adevarat, atunci sistemul legislativ din romania are o slabiciune si ar trebui sa va adresati Parlamentului si
      Justitiei(oganului legislativ si organului de judecata)
      pantru a corecta aceasta slabiciune.A va lua de dl.Basescu sau de dl.Tapalaga,este o pierdere de vreme,deoarece si unul si altul nu vor face altceva decit vor exploata,fiecare in felul si in interesul lui aceasta slabiciune!
  • -4 (16 voturi)    
    D-le Tapalaga,gresiti! (Vineri, 11 iulie 2014, 7:47)

    GeorgeGeadau [anonim]

    Ramanand doar un sustinator (din motive subiective) al D-nei Macovei,uarati tot ce adduce atingere acesteia. Uitati ca aceasta doamna,doar pentru un loc eligibil de europarlamentar la pupat in curte pe Blaga. Udrea,si frumoasa ,si desteapta,si bataioasa,este exact opusul necarismaticei Macovei,care nu leaga doua vorbe coherent si sometimes este ca o tzatza. Pe aici,prin America,sunt multi ardeleni ca matalutza,cu idei putine,dar fixe.
  • 0 (14 voturi)    
    partidul in blugi (Vineri, 11 iulie 2014, 9:13)

    barba-neagra [utilizator]

    Partidul in blugi nu ar fi avut nicio sansa sa capteze urechea si ochiul electoratului daca dna Elena Udrea nu ar fi "aterizat" in milocul grupusculului ca "simplu membru" portavoce. Udrea a acaparat lumina reflectoarelor indeajuns cat sa atraga, teoretic circa 9-10% din voturi. Ce a urmat dovedeste diferenta intre abordarea clasica - bani contra locuri eligibile, acceptarea oricui e in stare sa aduca prozeliti, chiar si penali, aparitii mediatice oriunde si oricum - si cea romantica, pur defensiva, implicita, blogerista, logica dar lipsita de aplomb si sustinere mediatica.
    Basescu a inteles ca partidul in blugi nu are sanse daca nu marseaza pe strategia care l-a propulsat pe sine insusi. Ar fi interesant de memorat ce l-a determinat pe Basescu sa rupa legatura cu PDL.
    Poate ca in felul asta ne vom explica, in paralel, si de ce PNL a rupt relatia cu PSD.
    Basescu nu prea le are cu " jocurile de culise". La el ce e-n gusa e si-n capusa.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca ... (Vineri, 11 iulie 2014, 13:17)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      ... Basescu a rupt legatura cu PDL pentru ca erau prea multi acolo dispusi sa "interpreteze" legea. Unul poare fi chiar Blaga. Auzisem ca ginerele sau are afaceri bune cu statul de cand e PSD la putere. Poate ca asta a fost pretul: sa nu faca opozitie! ... Si apoi eu cred ca celebrul miting al politistilor a avut loc cu buna stiinta a lui Blaga. A avut un comportament ciudat atunci.
      Ceea ce nu inteleg eu este ce mai cauta Monica Macovei in PDL.
  • +5 (15 voturi)    
    Ce doriti de fapt, d-le Tapalaga! (Vineri, 11 iulie 2014, 9:22)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Basescu va ramane in cartea de istorie.

    Va preocupa Udrea, cand alianta opozitiei PDL-PNL este egala cu clasa politica de pana acum?

    Revolutia clasei politice este imposibila altfel decat daca aceasta este facuta praf si pulbere. Ultima descoperire arata intelegerile transpartinice din 2000 incoace. Documentele suspendarii din 2012, la fel.

    Doar nu credeti ca "dreapta unita" doreste sa castige alegerile, iar daca le castiga (?!) ar putea face altceva decat a facut pana acum.

    Dvs ce doriti, de fapt?
    • +1 (3 voturi)    
      reciproca functioneaza: (Vineri, 11 iulie 2014, 13:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      de fapt Dvs ce doriti, de fapt?

      Comentariul Dvs. nu reprezinta o pozitie si mai degraba un indemn la hai ca merge si asa!

      Ei bine: NU MERGE SI ASA!

      Sunt unii care vor ALTFEL!
  • -2 (16 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 11 iulie 2014, 9:27)

    EXEs [utilizator]

    Un articol bun. Probabil ca un singur mandat de 5 ani ar limita prostiile facute de acesti oameni cu aere de zei. Si nu ma refer doar la presedinte ci la toate functiile publice. Poate daca ar intelege ca prin definitie functia este de servitor al societatii si nu invers lucrurile ar sta altfel.
  • -7 (17 voturi)    
    Sigur, Băsescu Traian (Vineri, 11 iulie 2014, 10:19)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    nu are nici cel mai mic amestec în aceste scandaluri de corupţie, ci doar rubedeniile sale. TOATE!!!
    Mie mai mult îmi pare asemănare cu hoţul neprins, negustor cinstit
  • +5 (9 voturi)    
    O nedumerire in legătură cu concedierea... (Vineri, 11 iulie 2014, 11:38)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...d-lui Diaconescu.
    Nu prea are sens ca, dacă ar fi fost dat afară de către președinte, să fie angajat mai apoi chiar de partidul apropiat președintelui.

    Desigur, e posibil ca împingerea în față a actualului candidat PMP să fie doar o momeală, dar de ce și-ar asuma dumnealui un asemenea rol, și de ce s-ar alege drept nadă o persoană concediată pe motive tehnice sau de integritate e mai greu de explicat.

    Șantajul nu prea stă în picioare, când e vorba de o relație profesională între oameni care sunt încă departe de pensionare.

    Versiunea prezintă niște slăbiciuni.
    • +3 (5 voturi)    
      mda, slabiciun... (Vineri, 11 iulie 2014, 17:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      pare mai degraba ca orice asociere cu udrea ii cade greu dlui tapalaga.

      cam prea visceral, prea..ponteste :))
      mai lipsea remarca despre vuittoane si samsonitele dnei nutzi :))

      chiar nu inteleg atacul la diaconescu.
      daca base este atat de ....patern cu...Doamna, dece rezulta ca diaconescu este omul ei, nu al presedintelui.
      atunci, dece au fost eliberati de la cotrocesti si ceilalti consilieri fondatori ai miscarii populare ?!
      greu de inteles...tot pentru..incompetenta ?
  • -4 (8 voturi)    
    Cherchez la femme! (Vineri, 11 iulie 2014, 11:43)

    marchi [utilizator]

    Sau „Portret de președinte”, cu mențiunea „așa nu”!, ar trebui intitulat excelentul articol al domnului Tăpălagă.
    Sigur că am putea să-l bănuim pe președinte de o afecțiune rară, bolnăviciosă, obsesivă, omenească, până la urmă, pentru... duamna. S-a întâmplat și la case mai mari. (Literatura abundă în astfel de obsesii... înrobitoare). Căci „duamna” despre care vorbim, nu s-a remarcat în cariera-i de politician, decât prin tupeu, aroganță, parvenitism. Asezonate, toate, cu multă, multă... ignoranță (un eufemism, desigur). Dar... nu trebuie să omitem nici faptul că „afecțiunea” de care suferă președintele nostru este dublată de un calcul cât se poate de... prozaic: numai cu udrea-președinte și-ar putea împlini nefericitul Traian Băsescu visul de a ajunge premier. Un vis tot mai îndepărtat, se pare...
    În al doilea rând, nu pot fi de acord cu afirmația dumneavoastră (copilărească, aș zice) că „nu există nici cel mai vag indiciu că s-a implicat în vreun fel în cazul Bercea.”
    Să fim serioși, domnule Tăpălagă! Primul care a intrat în „troaca” mondialilor a fost președintele. Sub pretextul că „luptăm împotriva discriminării rasiale” (bla-bla...), în iureșul sârbelor înfocate alături de chivuțe (și împreună cu soția), i-a asigurat fetiței încă un mandat de europarlamentar (un alt calcul „la rece”, nu?). Încuscrirea lui Mircea cu neamul lui Bercea, n-a fost decât...bomboana pe colivă...
  • +4 (4 voturi)    
    Articol bunicel (Vineri, 11 iulie 2014, 12:27)

    sfinxsoft [utilizator]

    Ce face Basescu cu Udrea e cam ce a facut Iliescu cu Ponta.
    Pacat ca Basescu nu are ochi sa vada ce se intampla cand promovezi un incompetent intr-o pozitie peste nivelul la care poate aspira maxim intr-o conjunctura meritocratica.
    Mai e putin, sunt curios cam cum o sa sune povestea cu "greaua mostenire" la anul cand economia isi va arata adevaratii dinti. Credeti ca la momentul ala va mai conta Udrea, Diaconescu, MRU sau mai stiu eu cine?
    Poporul e prost si atata vreme cat nu va invata din greseli este obligat sa le repete...
  • +3 (5 voturi)    
    nu inteleg atacul la diaconescu (Vineri, 11 iulie 2014, 14:16)

    nash pandelica [utilizator]

    io am crezut si inca mai cred ca diaconescu, ca si ceilalti consilieri care au fondat miscarea populara, au fost eliberati de la cotrocesti, taman ca se incheie si sederea acolo a lui base, si ca, erau mult mai importanti pentru proiectul miscarea populara.

    faptul ca dna nutzi a fost trimisa acolo, se explica prin nevoia de a atrage structure de la pdl si de forma structure proprii pmp in teritoriu.
    lucru pentru care, baconschi, funeriu, papahagi sau diaconescu nu sunt potriviti.

    dupa plecarea de la cotrocesti, base va avea timp sa se ocupe personal, full time de pmp.
  • +4 (6 voturi)    
    iudita (Vineri, 11 iulie 2014, 15:00)

    BalcanLucian1319277065896 [anonim]

    Domnule Tapalaga, zi mersi ca datorita lui Base ai scris ce ai vrut/simtit/gandit, pe HOTNEWS timp de cel putin cinci ani. Peste un an nu se stie daca mai poti s-o faci.
  • +2 (4 voturi)    
    iudita (Vineri, 11 iulie 2014, 17:23)

    BalcanLucian1319277065896 [anonim]

    Ma tot intreb de ce oare romanii se apuca sa strice un lucru cand acel lucru functioneaza bine. Tema demisiei lui Base era doar o discutie pentru ca nimeni altul in afara titularului nu o poate decide. Deci tema neinteresanta pentru un articol si folosita ca pretext pentru a -si varsa naduful pe E.Udrea. In timp ce tara fierbe de subiete precum OUG de modificare a invatamantului, cu K. Hunnor care iese de la guvernare si face troc cu externele, cu reducerea CAS-lui la platitorul de salarii dar nu se cunoaste sursa de finantare/acoperire a deficitului, cu dosarele de ordinul sutelor ale lui Bercea M., cu imperiul recent descoperit in proprietatea lui Voiculescu si a.m.d.