Ce vrei sa te faci cand vei fi mare, daca vei ramane in Romania? Raspunsul realist

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2014, 14:06 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
​Cohorte de părinţi tremură în aceste zile cu gândul la viitorul copiilor lor de 14 ani care trec prin primul examen serios. Toţi visează la liceul cel mai bun şi la clasele cu predare în germană sau franceză care vor asigura odraslei meseria cea mai bănoasă şi sigură. „Ce vrei să te faci când vei fi mare?”, întreabă părinţii îngrijoraţi. Răspunsul unui adolescent realist ar trebui să fie simplu.

Pentru orice individ tânăr, indiferent că trăieşte în jungla amazoniană sau în cea betonat dâmboviţeană, evaluarea lucidă a mediului înconjurător este cel mai important avantaj în competiţia pentru resurse şi supravieţuire. Priveşti la specimenele cele mai adaptate, înveţi de la exemplarele cele mai experimentate şi aşa îţi alegi haita (pentru pudibonzi a se citi „breasla”), în care încerci mai apoi să avansezi. Preferabil nu este să o alegi pe cea mai puternică într-un moment T0 dat, ci pe cea mai agresivă şi unită pentru că aceasta are viitorul în faţă.

Dat fiind specificul nostru local, haita dezirabilă nu este greu de identificat. Probabil cea mai importantă abilitate a ei este a face zid protector în jurul exemplarelor puse din exterior în pericol. Comportamentul acestei haite este similar câinilor vagabonzi dintre blocuri care atacă şi se apără întotdeauna în grup. Legea lor nescrisă este „apără-mă acum şi te voi apăra când vei fi şi tu atacat”. Luaţi separat, indivizii haitei sunt slabi şi fricoşi, dar împreună agresivitatea lor se multiplică şi sunt greu de învins.

Doar în ultimele trei luni, haita a protejat cu succes trei exemplare. Urmăriţi toţi pentru corupţie şi trafic de influenţă, parlamentarii Marius Isăilă (PSD), Florin Popescu (PMP) şi Daniel Chiţoiu (PNL) au fost salvaţi de către colegii lor parlamentari printr-un vot covârşitor. Fiecare dintre cei trei şi-a clamat nevinovăţia, implorându-şi în acelaşi timp colegii să nu-i lase pe mâna procurorilor. Lor li se adaugă alţi 4 parlamentari salvaţi, anul trecut, prin acelaşi procedeu. A face parte din această haită îţi asigură calitatea de super-cetăţean, de individ cu drepturi suplimentare faţă de restul prostimii.

Un alt avantaj considerabil este speranţa de viaţă crescută întâlnită printre membrii acestei haite. Chiar şi atunci când materialul genetic nu este solid şi apar felurite boli, accesul la terapie de cea mai înaltă calitate este asigurat.

De pildă, urmăritul penal Nicuşor Constantinescu, omul care este de un deceniu preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, funcţie remunerată decent, dar nu spectaculos, îşi permite să se trateze la unul dintre cele mai cunoscute spitale din Statele Unite. Preţurile uriaşe practicate de medicina americană sunt prohibitive pentru cetăţenii străini şi neasiguraţi. Dar nu şi pentru Nicuşor Constantinescu.

Căci a face parte din această haită îţi oferă o super-asigurare medicală datorită căreia te poţi trata în cele mai bune spitale ale lumii, spre deosebire de cele româneşti rezervate prostimii.

Şi accesul neîngrădit la resurse este asigurat tuturor membrilor grupului. Îndată ce acest acces este blocat, întreaga haită munceşte febril pentru înlăturarea obstacolului. Un nou succes a fost înregistrat chiar marţi, când Parlamentul a votat pentru a permite primarilor şi şefilor de Consilii Judeţene să facă parte din conducerea companiilor publice care asfaltează străzi, întreţin spaţiile verzi, se ocupă de apă, canalizare şi termoficare. Şefii haitei primesc astfel control direct asupra a sute de milioane de euro din fonduri UE.

Nu contează că lupul a fost numit cioban peste oi. Căci a face parte din această haită îţi permite să schimbi regulile chiar în timpul jocului, în timp ce prostimea este prompt pedepsită atunci când întârzie să-şi plătească dările fie şi doar cu câteva zile.

„Ce vrei să te faci când vei fi mare?”, întreabă părinţii îngrijoraţi în aceste zile. Răspunsul unui adolescent realist şi lucid, care doreşte să rămână în România, ar trebui să fie simplu: "vreau să mă fac hoţ". În ciuda presiunilor venite din exterior şi a unor accidente apărute în ultimii ani, toate indiciile actuale par a semnala că meseria de hoţ cu guler alb va redeveni una dintre cele mai bănoase şi sigure meserii din România.

Din fericire, realismul nu este o însuşire des întâlnită printre adolescenţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13332 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    dureros subiect, corecta abordare (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:29)

    Bittick [utilizator]

    Este absolut clar ca meseria de politician, asa cum este ea practicata in Romania, este cea mai potrivita "dat fiind specificul nostru local". Inutil sa mai adaug ca apartenenta la un "partid" sau altul e doar o chestie de semantica. PSD, PMP, PNL , etc aceeasi mizerie...
    • +4 (6 voturi)    
      Asa este politicul.Insa: (Miercuri, 25 iunie 2014, 18:20)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Specificul local nu este dat de niste profitori din esalonul 2.
      Indiferent daca sunt cei care indemnau oameni de bine sa farame studenti in 1990 sau daca erau cei doritori sa traim bine in 2004.
      Vreau sa cred ca noi,tinichigii,ospatarii,oamenii de bine,fostii studenti din 1990, nu suntem papa ilici,nastase,basescu,etc...
      Suntem cei care mai incercam sa aparam,mcar mental, Romania,oricand..
  • +13 (15 voturi)    
    vreau sa ma fac politician... (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:50)

    costica [anonim]

    Uitandu-ne la fauna din Parlamentul Romaniei multa scoala nu-ti trebuie, intri in partid la tineret si-n cativa ani esti aranjat, ajungi mare parlamentar in Parlamentul Romaniei si apoi daca Doamne fereste ai nevoie iti poti permite sa te tratezi la Viena nu la Caracal....
    Deja am vazut ca "baietii" destepti se indreapta de tineri spre politica, ieri citeam despre noul subprefect de Covasna, are 35 de ani, a intrat in PSD de tanar si acum deja la 35 de ani incepe sa avanseze politic !!!
    "Baieti" destepti !!!
    Ce medici cu samlariu de 1000 Roni si garzi si responsabilitati enorme, ce afaceri proprii cu bataie de cap, cu ANAFul pe cap, cu controale, cu crize economice, mai bine in politica unde le merge bineeeee politicienilor Romaniei!!
    • +3 (7 voturi)    
      hmm (Miercuri, 25 iunie 2014, 19:34)

      hm [anonim] i-a raspuns lui costica

      Copilul cui e sau cu cine s-a insurat? Ca asa stiu si eu multi colegi in facultate care lipeau afise pentru diverse partidulete, ca la alea mari era bataie si pentru locul de lipitor. Si n-au putut avansa, in fiecare filiala de tineret era bine infipt copilul unui sponsor, nu se punea problema sa ridice cineva pretentii. Sau, colegi de-ai mei de clasa din liceu, orasel mic, exceptional de bine pozitionati(parintii) in psd-ul local, au ajuns la Bucuresti cu "recomandare", au fost primiti rece-politicos, nici sa care tava n-au avut loc. Deci?!
      • +4 (4 voturi)    
        habar n-am... (Miercuri, 25 iunie 2014, 21:21)

        costica [anonim] i-a raspuns lui hm

        Am citit stirea in presa locala, nu este exclus si nu m-ar mira..
        Nu cred ca mai exista in Romania angajari la stat pe criterii de competenta, mai ales in astfel de cazuri cu numiri in functii, cum e cea de subprefect !!!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Exista si partea plina a paharului! (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:04)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Din nefericire parlamentul face scut pentru apararea coruptilor. Dar in cazul parlamentarilor lucrurile nu stau atat de rau... practic parlamentarii pot pune piedici procurorilor (nu se admite arestarea sau perchizitia) dar dosarul merge mai departe. In cazul ministrilor e mai grav, ca se blocheaza ancheta. Sa fim seriosi, chiar credeati ca atunci cand vor fi prinsi acesti oameni vor pleca fruntea in pamant, vor recunoaste rusinati faptele, vor incerca sa remedieze prejudiciul produs si se vor da pe mana justitiei? Pai existenta lor depinde de asta: nu tu libertate, nu tu functii de baronei si mai ales nu tu bani! Cu ce sa mai platesti spitalul in SUA sau casele de vacanta la Miami, Saint Tropez si Cancun? Si totusi acesti indivizi sunt condamnati, ci toti banii si "scuturile" de care beneficiaza... si le este frica... le este groaza! Curatenia se face, dar oamenii astia vor iesi din scene cu scandal!
  • +7 (7 voturi)    
    raspunsul majoritar...parlamentar (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:10)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca dorm si nu se obosesc cu munca, excursii cu familia in strainatate decontate, fura si nu sint pedepsiti, mandatele sint aproape pe vecie, iar dezavantaje nu prea sint.
  • +4 (4 voturi)    
    123 (Miercuri, 25 iunie 2014, 16:10)

    Mihai [anonim]

    genial articolul :) Pare de TNR, dar chiar asa e romania
  • +5 (5 voturi)    
    Eu vreau sa fiu smecher (Miercuri, 25 iunie 2014, 17:00)

    AliB [utilizator]

    asta include: hot, mincinos, profitor, duplicitar, las. Pacat ca nu mai e Ceausescu, si-ar fi vazut visul cu ochii: omul nou, multilateral dezvoltat...
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare elitista! (Miercuri, 25 iunie 2014, 18:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intrebarea domnului Vlad Mixich este adresata, in intentia sa, celor in mediul carora prefera sa traiasca si el. Numarul acestora este infim.
    Majotitatea care reprezinta specificul societatii de azi (din Romania) i-ar raspunde : 'nu m-am gandit inca, mai am timp. sunt linistit fiindca, pana la urma, pot primi un ajutor social, din care sa am de-o bere si de-o tigara.
  • +5 (5 voturi)    
    Oameni buni, plecati din tara! (Miercuri, 25 iunie 2014, 20:01)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nu va faceti iluzii, viata in Romania e grea, dura, plina de umilinta. Daca stiti sa faceti orice, sunteti tamplari, instalatori, nu conteaza, cautati-va de lucru peste hotare! Sunt straini care abia asteapta sa va dea de lucru!

    Nu stati in cusca construita de P$D-isti, evadati!
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 26 iunie 2014, 8:33)

    Xorciser [utilizator]

    Raspunsul corect e vreau sa fiu parlamentar. Degeaba esti hot daca esti pedepsit- doar prin imunitate poti scapa.

    Lasand acum gluma la o parte, e penibil cum ilegalitatile se perpetueaza regim dupa regim (Iliescu, Constantinescu, Basescu, si cine o mai urma acum).
    Vreun Cuza nu se gaseste sa candideze?
    • 0 (0 voturi)    
      "vreun Cuza" ar avea soarta lui Cuza.... (Joi, 26 iunie 2014, 9:16)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Adica, ar fi trimis la plimbare asa cum Cuza a fost obligat să abdice în anul 1866 de către o largă coaliție a partidelor vremii, denumită și Monstruoasa Coaliție, din cauza orientărilor politice diferite ale membrilor săi, care au reacționat astfel față de manifestările autoritare ale domnitorului.
      "Vreun Cuza" ar insemna tocmai autoritatea care nu mai exista azi in Romania, ori de indata partidele politice s-ar alia TOATE sa-l trimita la plimbarica !!
      Asa cum arata Romania politica azi nici un Cuza nu ar fi suficient, cred ca numai dictatura militara ar putea instaura LEGEA in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Bashtan (Joi, 26 iunie 2014, 9:07)

    Marius [anonim]

    Prim Ministru sau primar al capitalei , inca n m-am hotarat....:)
  • 0 (0 voturi)    
    cand va fi mare, baiatul meu (Joi, 26 iunie 2014, 10:55)

    MoldovaErepublik [anonim]

    ...mi-a declarat ca vrea sa se faca suedez. sau macar neamt.
  • 0 (0 voturi)    
    SUPERB! (Joi, 26 iunie 2014, 14:20)

    Minu [anonim]

    SUPERB!