Analiza HotNews.ro

Cine este candidatul: Ponta sau Antonescu? Dar al treilea?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2013, 10:48 Actualitate | Opinii


Premierul Victor Ponta a declarat luni seara, la B1 TV, ca daca liderul PNL, Crin Antonescu, nu doreste sa fie candidatul USL nimeni din PSD nu-l va forta sa accepte sprijinul lor. A adaugat ca va discuta in partid problema unui candidat propriu pentru a lua o decizie. "Parsivel", cum l-a facut Antonescu recent  pentru modul in care promoveaza proiectul Rosia Montana,  a indulcit putin mai tarziu socul declaratiilor intr-un alt interviu, la TVR, unde a spus ca-l sprijina pe Antonescu. In replica, liderul PNL a reactionat dur, afirmand ca refuza postura de "papusa" pe care social-democratii o pun sau nu la presedintie dupa bunul plac si ca, la o adica, nu mai candideaza.

A fost o saptamana marcata de tensiuni in crestere intre liderul PSD, Victor Ponta, si liderul PNL, Crin Antonescu, generate de proiectul minier Rosia Montana. Atacurile intre pesedisti si liberali s-au intetit, Rus l-a amenintat pe Antonescu ca va avea de-a face cu PSD daca va continua asa, la schimb Orban a agitat ideea unei motiuni de cenzura impotriva guvernului Ponta cu motiune de cenzura. In tara, in tot mai multe filiale apar tot mai des neintelegeri majore intre partenerii de guvernare.

Tensiunea sociala a crescut si ea: in cea de-a 15-a zi de proteste, in Capitala au iesit, duminica, 15 septembrie, peste 15.000 de oameni, fiind considerata cea mai importanta manifestatie din ultimii ani. Pentru numerosi cetateni, Rosia Montana este doar un pretext pentru a-si exprima nemultumirea fata de poiticieni in bloc. Frustrari acumulate in ani de guvernari corupte si ineficiente erup in aceste zile intr-o miscare de contestare a intregului sistem: partide, capitalism, corporatism etc. Pentru politicieni, Rosia Montana a devenit cu totul altceva: piatra de incercare a actualei guvernari.

Greu de crezut ca USL va supravietui acestei crize. Ponta si PSD se declara sustinatori ai proiectului, in timp ce Antonescu si PNL se proclama adversari. Aceste pozitii devin tot mai clare in ciuda jocului dublu practicat de ambele tabere, in speranta zapacirii protestatarilor. Initial, Ponta nu si-a asumat integral proiectul, afirmand ca-l sustine in calitate de premier, dar ca va vota impotriva ca deputat.

Antonescu a taxat drept ridicola pozitia colegului sau de alianta, desi se afla, la randu-i, intr-o situatie cel putin la fel de bizara: contesta proiectul minier, dar ministrii sai l-au votat in guvern si-l sustin cu inversunare in mai toate dezbaterile publice. Ca sa nu mai amintim o alta pozitie, cel putin la fel de ridicola ca dedublarea premier-deputat: Antonescu s-a proclamat liderul opozitiei, desi imparte puterea cu PSD de mai bine de un an. Pe scurt, si unii, si altii au trecut linia rosie in ceea ce pare a fi ceva mai mult decat un simplu joc de imagine.

Se joaca, de fapt, viitorul candidat la prezidentiale din 2014. Ca s-a ajuns in acest punct o admite destul de clar insusi Crin Antonescu, singurul candidat oficial al USL: „Tot PSD-ul trebuie sa inteleaga un lucru, si anume ca primul ministru, pesedist, si PSD-ul duc o viata buna cu aliatul lor PNL si Antonescu, nu pentru ca ne-ar tremura chiloteii, ca nu o sa ma mai sustina la prezidentiale, ci pentru ca acest guvern trebuie sa reuseasca si pentru ca trebuie sa-si respecte cuvantul fata de romani. Daca pot intelege asta, va fi bine, daca nu, nu ma vor sustine la prezidentiale, multa sanatate si multumim pentru colaborare!“ (Antena 3, vineri 13, septembrie).

Exista insa vreun pericol real ca PSD sa sustina alt candidat? In urma cu doua saptamani, site-ul pesurse.ro publica informatia ca baronii PSD il preseaza pe Victor Ponta sa candideze la alegerile din 2014, dar ca acesta le-ar fi spus ca nu e interesat. „Baronii au avertizat conducerea PSD ca ei nu se vor mobiliza pentru a-l sustine pe Crin Antonescu in campania pentru alegerile prezidentiale in 2014 si au atras atentia la faptul ca PNL, odata ce va avea presedintele Romaniei, va dori sa aiba in scurt timp si functia de premier. Victor Ponta a multumit pentru propunere, dar a amintit ca candidatul USL la prezidentiale, conform Protocolului USL, este liderul PNL si ca nu este interesat de aceasta functie“, se arata in articolul publicat pe site-ul pesurse.ro.

Victor Ponta insusi pare sa investeasca masiv in imaginea viitorului candidat. Incepe sa-si asume cat de cat proiectul, se deplaseaza la Rosia Montana, jucand cam artificial si ridicol rolul de salvator al minerilor inchisi de cinci zile in subteran. Titlurile din presa, aparute in timpul inundatiilor, il prezinta ca pe un politician aflat in plina campanie electorala: Ponta inspecteaza zonele sinistrate, vorbeste cu oamenii si se intereseaza daca au primit ajutoare (Mediafax, 13 septembrie). Avem un premier care umple seara de seara ecranele televizoarelor si o buna parte din presa dispusa sa-l ajute.

Apoi, in presa se vorbeste tot mai insistent de o vizita oficiala pe care premierul Victor Ponta s-ar pregati sa o faca in aceasta toamna in Statele Unite. O vizita oficiala la Washington ar avea - in imaginarul politic romanesc cel putin - semnificatia unei binecuvantari in perspectiva unei eventuale candidaturi la functia suprema in stat. Crin Antonescu a exploatat si el mitul „candidatului agreat“ in aceasta vara, cand s-a deplasat in Statele Unite, intr-o vizita despre care nu se stiu prea multe detalii.

PSD ar fi avut alternativa Sorin Oprescu, insa sansele acestuia s-au diminuat dramatic in urma scandalului generat de moartea unui copil de patru ani sfasiat de maidanezi intr-un parc din Bucuresti. Au iesit la suprafata prea multe nereguli pentru ca primarul Capitalei sa mai poata spera la o candidatura. Reactia tardiva, incoerenta si lasa a primarului Oprescu si poza lui Ionut ii vor urmari mult timp de acum incolo cariera politica.

Daca acceptam ca acum se transeaza, de fapt, soarta viitorului candidat, intrebarea logica este cand se va rupe USL? Cand ii vor scoate pesedistii pe liberali afara de la guvernare? Comisia speciala, infiintata pentru a dezbate in parlament proiectul Rosia Montana, amana putin raspunsul la aceasta intrebare, dar lui Victor Ponta nu-i ramane prea mult timp la dispozitie. Vor urma dezbateri in parlament, unde e de asteptat ca falia cascata intre PSD si PNL pe tema Rosia Montana sa se adanceasca.

Ruptura nu poate intarzia foarte mult, deoarece vine iarna cu alte probleme: facturi la energie marite, scumpirea vietii in general, amplificarea nemultumirilor sociale. Una e o criza politica declansata in primavara, in prag de europarlamentare si in plina campanie, alta e transarea problemei acum, cand costurile politice inca pot fi gestionate.

Apoi, e de asteptat ca Victor Ponta sa profite de imaginea relativ buna de care inca se bucura, comparativ cu Antonescu, aflat in cadere libera. Un sondaj realizat de Sociopol indica un PSD aflat inca pe val, cu 40% sustinere publica, in timp ce liberalii sunt la jumatate, cu 19%, iar PDL cu 15%. Aceste cifre nu vor ramane insa asa: protestele din strada, conflictele de la varful puterii, facturile la energie vor eroda rapid increderea publicului in USL, astfel ca Victor Ponta se vede obligat sa actioneze cat mai repede.

Ar mai fi un scenariu de luat in calcul: totul e o butaforie atent orchestrata de USL pentru a se asigura ca Antonescu va ajunge la Cotroceni, pentru a nu lasa nici cea mai mica sansa celui de-al treilea adversar, care o fi el. Numai ca PNL, odata scos de la guvernare, il va sacrifica rapid pe Antonescu si atunci tot scenariul de mai sus pica.

Avand in vedere ca, de acum incolo, cei doi, Ponta si Antonescu, se vor macina intre ei, devine si mai interesant cine va fi, totusi, al treilea? Aici, lista e inca deschisa, dar nu pentru multa vreme. Un candidat are nevoie de cel putin un an pentru a se instala ca atare in constiinta publica. (Nota: Analiza de mai sus a aparut intr-o prima forma pe site-ul Revistei 22)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















10398 vizualizari

  • -19 (25 voturi)    
    altul! (Marţi, 17 septembrie 2013, 10:55)

    FFF T [utilizator]

    Vă rugăm, găsiţi pe altul!
    Klaus Johannis sau Renate Weber!
    • +24 (44 voturi)    
      Presedintele tarii va fi Mihai Razvan Ungureanu! (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:19)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Indiferent de ce va face USL, ca se rupe sau ni se rupe, MRU va face praf orice candidat, de la Cacarau la Pinocchio si invers!
      • +8 (26 voturi)    
        nu cred (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:42)

        albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        MRU este si el deja erodat, fiind scos si bagat in rasnita politica in momentele cele mai grele.
        Nu a apucat sa faca nimic, ramane in memoria colectiva doar ca ulimul pion al regimului Basescu, trantit la pamant de "vointa populara".

        Deasemenea, subestimezi masiv electoratul PSD. Acest electorat nu se schimba de azi pe maine, oricate tampenii ar face partidul sau candidatii lor. Acest electorat merge mai mult pe principii ideologice decat pe simpatii individuale si proiecte, asa ca PSD nu a scazut niciodata prea mult si nici nu s-a erodat la guvernare asa repede ca alte partide. In timp ce partide precum PNTCD, PDL, etc. s-au resimtit serios dupa ce au fost la guvernare, PSD a ramas mereu la o cota confortabila, gata oricand sa revina la putere.

        Un alt element este masina de propaganda a PCR, insusita de PSD. MRU este un obraz prea subtire ca sa lupte cu asa ceva. Vezi cazul Emil Constantinescu. Doar Basescu, un politician matur si cu carapacea groasa a reusit sa faca asta, pe fondul unei guvernari a lui Nastase.

        Este foarte-foarte greu sa aduci acum un contra-candidat credibil pentru Ponta. Ce se gaseste acum "in piata", MRU, Neamtu, Udrea, etc., sunt clar la o categorie inferioara, asa ca sansele sa avem un alt presedinte decat Ponta sunt astazi cvasinule, oricate bazaconii ar face acesta din urma.
        • +13 (19 voturi)    
          Ponta, presedinte? Poate de bloc! (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:05)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

          Credibilitatea lui Ponta si a USL e spre zero. Mergi si intreaba si pe cei mai inraiti sustinatori ai hotilor din USL si vei avea acelasi raspuns. Eu stiu o gramada care deja il fac prost pe Ponta. De Cacarau ce sa mai vorbesc!
          USL se pregateste de alti cel putin 10 ani de opozitie iar daca nu scapa de baroni gen Dragnea, Oprisan, Mazare, intra in istorie si alta formatiune de stanga mai europeana ii va lua locul.
          Subestimezi gresit forta PSD de a gresi in lant si de a devaliza tara. Nu uita ca PSD nu a guvernat niciodata tara mai mult de un mandat chiar si cand avea 60-70%, pe vremea lui Iliescu si Bombonel, dar acum cand e deja in jur de 30%!...
          Dar te inteleg, probabil ca furi, iei spaga, dai spaga, faci evaziune, esti asistat social sau pensionar militar sau de lux si ti-e greu sa recunosti ca n-ai dupa ce sa tragi linie caci toate viata una din cele de mai sus ai facut...:)))
      • -13 (27 voturi)    
        MRU era sa piarda in propriul colegiu (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:47)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ma indoiesc ca l-ar vota presedinte altcineva decat basistii. in plus, in contextul actual al mafiei resurselor de subsol, MRU este cel care a fost mandatat de base sa spuna da si chiar a spus. mru va avea un fel de 0.5% cu indulgenta. este un oportunist fara pereche si cota lui de incredere este fixata la cea pe care o merita, aproape zero barat. ce mi-e base, ce mi-e mru, acelasi lucru, doar ca mru este papusa si base este papusarul.
        • +2 (2 voturi)    
          La Ponta si Antonescu cine e papusarul (Marţi, 17 septembrie 2013, 20:57)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Voiculescu? Doar intalnirile dintre cei trei cat si tema discutiei sunt cunoscute. Oare ce functie indeplineste Voiculescu in statul roman de-i cheama pe cei doi la ordin?
      • +2 (2 voturi)    
        Moldovenii sunt inteligenta tarii! (Marţi, 17 septembrie 2013, 19:36)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Scoateti moldovenii din carti si veti ramane cu copertile!!!
        P.S. Scuze pentru fenechiu, chiuariu, vlasov, troaca zis david si pivniceroaia. Aaaaaa si adomnitei!!
      • +3 (3 voturi)    
        Cacarau si Pinocchio (Marţi, 17 septembrie 2013, 20:50)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        taraie dupa ei o tinichea zornaitoare: lovitura de stat din vara lui 2012. Nu au nici o sansa.
    • +15 (17 voturi)    
      ? (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      una dintre conditii ar fi sa fie apolitic
    • -13 (15 voturi)    
      adrian nastase (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:40)

      una mica [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      va fi presedintele romaniei.
      • +12 (12 voturi)    
        Dupa ce (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:08)

        zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui una mica

        ii expira perioada de interdictie de a candida, nu?
    • +1 (3 voturi)    
      da (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      postacule cacarist, sinecuristii astia doi ne trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 septembrie 2013, 0:31)

      [anonim] i-a raspuns lui FFF T

  • +22 (34 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:07)

    Erasm [anonim]

    • -3 (19 voturi)    
      Vai de noi! MG prim-ministru?! (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:22)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      Toba de economie?!!are bun-simt?!! !umor?!!! (lasa ca nu am inteles de ce i-ar trebui unui PM umorul, la ce ne foloseste aceasta "calitate", poate sa ne faca sa radem cand da declaratii de presa dar eu nu cred ca ne foloseste asta la ceva). Nu-i contest insa o anumita inteligenta ( prietenii stiu de ce).
      • +6 (14 voturi)    
        vai de tine ... (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:56)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Tu daca ai fi in stare ai merge pe mana lui Iliescu ...
        • +3 (11 voturi)    
          Mama, da' ce destept esti! (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:07)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

          Nu l-am votat niciodata pe Iliescu, nici cand era la baraj cu Vadim. Atunci mi-am invalidat votul.
          • +1 (9 voturi)    
            Asta pentru ca in turul 1 nu ai gandit cum votezi (Marţi, 17 septembrie 2013, 15:07)

            rakleta [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Ai dat vot la misto sau l-ai anulat si pe ala. Si uite asa i-ai facut jocul lui Ilici.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu! dar tu crezi ca stii mai bine (Miercuri, 18 septembrie 2013, 0:01)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

              decat mine ce fac eu! sau doar e exercitiul tau zilnic de inventii despre altii?
              Jocul politicienilor il facem toti, ca votam ce apare pe liste, ce propun partidele politice. Nu sunt in niciun partid.
      • 0 (4 voturi)    
        revelație (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:15)

        Googol [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        moise guran mi se pare arhetipul mediocrului perfect. nu m-a convins niciodată.
    • +8 (14 voturi)    
      Eu zic nu (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:31)

      NituFlorin-Adrian [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      Aici vreau sa te contrazic, deoarece Moise Guran este foarte bun in ceea ce face, si anume sa descopere neregulile din sistem. De ce sa luam si ultimul om capabil din "a patra putere in stat" ?
      • +11 (13 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:36)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui NituFlorin-Adrian

      • +8 (8 voturi)    
        degeaba.... (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:30)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui NituFlorin-Adrian

        ....descoperi neregulile din sistem, daca nu le poti cerecta.

        Se pare ca, dupa aproape un sfert de secol, inca nu intelegem ca neregula din sistem este sistemul insusi.

        Ce poate face un singur om, impotriva unui sistem perfid, corupt si corupator ?
        Ori se lasa cumparat si devine partas la furt, ori este discreditat si eliminat.

        Nu omul din fruntea sistemului este de vina ci sistemul insusi.
        Cand vom intelege acest mare adevar, abia atunci vom putea rasturna sistemul si odata cu el, toti escrocii, hotii si tradatorii care ne-au jefuit si inca ne jefuiesc !
  • -11 (19 voturi)    
    huh (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:16)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înțeleg ce caută Ponta la Washington. Nu ne spunea dl Tapalagă, în urmă cu nici un an, că America este azimutul democrației și că plagiatorul Ponta este cu rușii? Doar nu ne putem imagina că americanii vor sprijini un guvern corupt în scopul de a suge niște resurse economice. Asta nu. Trebuie să fie altceva.
    • +2 (4 voturi)    
      Hehehe (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Huh?
    • +5 (5 voturi)    
      mazeta doctă (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:03)

      Googol [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeto, comentezi de-un mileniu pe hotnews și nici până acum nu ți-ai făcut lecțiile. e tăpălagă, nu tapalagă. stai jos, mâine să vii cu părinții la școală.
      • -1 (1 vot)    
        așa o fi (Miercuri, 18 septembrie 2013, 1:20)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Googol

        Cât timp nu scrie cu diacritice, eu n-am de unde să știu cum îl cheamă. Oricum, omul pare că vrea ca numele lui să fie scris cu inițială majusculă, nu cu minusculă. Dar poate că ai tu dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      uite frate ca misca mazeta..... (Miercuri, 18 septembrie 2013, 12:16)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai fost in concediu mazeta?....ti-a semnat sefu cererea?.....
  • +3 (21 voturi)    
    iote (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:22)

    MirceaA [utilizator]

    un presedinte bun ar fi Mugur Isarescu, iar un premier mult mai bun decat Ponta ar fi Moise Guran. Dar cine va numi un premier apolitic, cand toti sunt pe furat?
  • +8 (12 voturi)    
    PRESEDINTE (Marţi, 17 septembrie 2013, 11:25)

    sailor [utilizator]

    Cred ca baietii astia doi s-au vorbit sa faca o proba de emisie cu chestia alegerilor prezidentiale. Daca se prinde lumea asta e. Tot chichirezu este sa iasa unul din ei doi si atunci vor face tot felul de manevre si incercari sa ramana unul din ei doi la balotaj. De fapt ei viseaza sa fie extragerea dintre ei doi! Bine ar fi sa nu castige niciunul. Sa vedem ce gloante mai are Base in tolba si cati iepuri mai sunt la start.
    • -1 (3 voturi)    
      despre gloante (Marţi, 17 septembrie 2013, 15:09)

      paul007 [utilizator] i-a raspuns lui sailor

      din pacate singurul glontz pe care l are basescu in tolba este ... lenutza. este greu sa i intelegi fixatzia acestui om. a matrashit o gramada de oameni care l au sustinut insa pe lenutza o pupa si in ... posterior. asta dovedeste totusi ca este un tip limitat. pacat!
  • +23 (29 voturi)    
    O singura persoana merita increderea romanilor: (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:02)

    codrean [utilizator]

    Monica Macovei Presedinte !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Ne trebuie unul care construieste (Marţi, 17 septembrie 2013, 19:27)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      cu hotii de politicieni, daca iese Macovei praful se va alege de politica romaneasca... pentru ca grosul va fi in puscarii.
    • +3 (5 voturi)    
      DA! (Marţi, 17 septembrie 2013, 19:39)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Monica rocks!!!
    • +1 (1 vot)    
      Iar prim ministru (Marţi, 17 septembrie 2013, 21:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      E. Udrea.
  • -5 (9 voturi)    
    Cum cine? (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:58)

    benicio [utilizator]

    Oprescu. Poate asa scapa si bucurestenii de el la primarie.
    Acuma serios, daca incepe sa adune cainii de pe strazi, ar avea ceva sanse la prezidentiale, altfel ramane primarul care nu tace, da' nici nu face.
  • +7 (13 voturi)    
    Felicitari pt Guran!!! Nici Ponta, nici Antonescu. (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:50)

    Johanis [utilizator]

    Nu credeam vreodata ca, la TVR, ponta sa si-o ia in halul in care si-a luat-o aseara. Mare minune daca, din motive neimputabile lui, Moise Guran va fi pus pe liber.
    In ceea ce priveste viitorul presedinte, parerea mea este ca acesta va fi unul care pana acum nu a fost in nicio formatiune politica. si daca acesta propune un guvern tehnocrat, atunci Romania va putea sa-si revina dupa 25 de ani de viol permanent.
    Oare ce sanse are un nou partid format numai din oameni care n-au facut deloc politica pana acum? Decat oameni cu experienta politica bolnava, oare nu-s mai buni cei nealterati politic?
    • +3 (5 voturi)    
      nu exista guvern tehnocrat (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:37)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      toti se pozitioneaza politic . Plus ca unele decizii trebuie asumate politic, de exemplu, vrei sa dai mai mult din PIB educatiei? E o decizie politica. Vrei sa inchei un nou acord cu FMI, e o decizie politica.
      Politica nu inseamna politicianism, bre. Politica vine de la polis - cetate, si cum nu ne putem guverna diret ca grecii antici, atunci avem reprezentanti care iau decizii in numele nostru.
      • 0 (2 voturi)    
        dar cetatea (Marţi, 17 septembrie 2013, 15:09)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        era pt popor, prin urmare si politica trebuie facuta pentru popor. la noi intri in politica sa te realizezi financiar, sa dai tunuri, sa-ti pui rudele la adapost. Eu spuneam de o noua formatiune politica formata de catre cei ce-au stat cu maine in san pana acum sperand ca se va schimba ceva in bine. Un partid pentru popor, nu pentru ciordeala! In politica ultimilor 25 de ani cine a avut tupeu maxim, fara dram de pregatire s-a "scos". ce daca a ramas un gunoi, cum de altfel era si inainte de a intra in politica. a facut cat nu pot cheltui zece generatii dupa el. asa vad eu lucrurile. poate gresesc.
  • +4 (12 voturi)    
    Daniel Funeriu presedinte (Marţi, 17 septembrie 2013, 13:58)

    v_sile [utilizator]

    Atat.
    • 0 (2 voturi)    
      Deocamdata.toti din politica (Marţi, 17 septembrie 2013, 20:08)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      se afla cu mult sub valoarea celor doua catastrofe.
  • +5 (11 voturi)    
    monica (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:22)

    liviusmaximus [utilizator]

    singura in care as putea avea incredere ca "ar mai repara tara asta"ar fi monica macovei. Iata ca, dupa atatia ani, munca ei in justitie inca e vizibila. Dar, nu o ajuta fatza, e lipsita de carisma si de sustinerea "furnicilor"de partid. pacat...
  • +3 (3 voturi)    
    NEimportant ! (Marţi, 17 septembrie 2013, 14:47)

    madlene.g [utilizator]

    Cearta lor atat de putin relevanta in comparatie cu proiectul de la Rosia Montana, incat in ultima instanta as putea chiar crede ca e orchestrata special pentru distragerea atentiei.

    DAR, reala sau nu, ea NU CONTEAZA, nu ne intereseaza, e irelevant. Nu este unul mai bun decat celalalt, asa ca in clipa de fata ar putea sa fie si o maimuta al treilea candidat, rezultatele ar fi aceleasi. Preocupati-va, cand trebuie, de probleme importante.
  • +1 (11 voturi)    
    sper sa fie MRU (Marţi, 17 septembrie 2013, 15:07)

    pragmatism [utilizator]

    Mizez pe MRU ... un tip analitic, foarte bine organizat, a demonstrat in scurtul timp ca premier ca are puterea de decide, un tip respnsabil si cu conectii extraordinare in mediul politic extern.
    • +4 (8 voturi)    
      mru (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:07)

      Googol [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      îmi pare rău să zic asta, dar MRU nu poate ieși președinte într-o țară cocoșată de imbecilitate. ar fi nasol, nu l-ar înțelege nimeni. prostimea vrea unul după chipul și asemănarea ei, un mediocru sinistru, gen ponta.
  • -1 (7 voturi)    
    stiu eu, stiu eu! (Marţi, 17 septembrie 2013, 15:08)

    dbdb [utilizator]

    ELENA UDREA pentru PRESEDINTE! au, sau e deja pentru presedinte?!?
  • +4 (4 voturi)    
    PRESEDINTE !!!! (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:27)

    Adevarat [utilizator]

    Sincer sa fiu, nu merita nici unul, nici altul, si nici P.D.L.-ul nu are o persoana credibila !!!
    • 0 (2 voturi)    
      si tu ai dreptate, Strul... (Marţi, 17 septembrie 2013, 17:05)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Adevarat

      .
  • +2 (2 voturi)    
    'Cand doi se cearta...' (Marţi, 17 septembrie 2013, 17:28)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Cand doi se cearta, al treilea castiga!'.
    Cel de al treilea va fi o surpriza pentru cei doi. Acesta va fi impins in fata chiar de insuccesul USL la asa zisa "guvernare", de nerealizarea dramatica a promisiunilor din campania electorala, precum si de autodefinirea celor doi ca mincinosi ordinari, pe care poporul nu poate sa mai conteze.
  • -1 (1 vot)    
    Ponta (Marţi, 17 septembrie 2013, 17:45)

    crdman [utilizator]

    Ponta merge in USA pt Rosia Montana pt nimic altceva trebuie sa dea socoteala pt proiect
  • 0 (2 voturi)    
    domnilor.. (Marţi, 17 septembrie 2013, 17:47)

    flyngangel [utilizator]

    Eu cred ca e mai important sa rămânem focalizati pe probleme mult mai urgente cum ar fi bunăstarea poporului, câinii maidanezi sau risipă montana,Și multe altele de acest gen decât să stăm ca boii sa ne întrebăm și să ne dăm cu părerea vine este demn sa devină capul hoardei, ( ca în acest moment cred ca romania e văzută ca o hoardă de sălbatici ), dvs nu credeți? Nu credeți oare ca e mai bine sa menținem presiunea existenta pe acest guvern, așa fiind obligat sa își facă treaba ptr care a fost ales de poporul sau?
    Evident, e doar o părere a mea, va las pe voi sa decideți..
  • 0 (0 voturi)    
    Bogdan Diaconu (Marţi, 17 septembrie 2013, 20:43)

    Alex Danila [utilizator]

    Mă gîndeam la Bogdan Diaconu. De cîteva luni ăsta tot bagă proiecte de lege idioate și-și tot face reclamă pe Facebook (l-am mai văzut printr-un ziar online, nu știu care).

    E din aceeași sămînță cu Ponta: neimplicat în nicio escrocherie mediatizată, cu imaginea de „tînăr de viitor” și cam cretin, dar cu bună înțelegere a populismului.
  • +1 (3 voturi)    
    Catindati (Marţi, 17 septembrie 2013, 20:48)

    feisbuk [utilizator]

    Monica Macovei desi clar ca PDL il pregateste pe Catalin Predoiu.