VIDEO Belgia: 5 spectatori ai unui festival de rock ucisi de o furtuna violenta, alti 40 au fost raniti. Martorii descriu scene demne de sfarsitul lumii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2011, 8:25 Actualitate | Internaţional


​5 oameni care participau la un festival de rock si-au pierdut viata joi, in Belgia, dupa o furtuna violenta, anunta AFP. Organizatorii au anulat festivalul, in timp ce martorii au descris "scene demne de sfarsitul lumii" si "un haos incredibil", scrie AFP.

"Furtuna violenta care s-a abatut joi asupra zonei care gazduia festivalul Pukkelpop, in apropiere de Hasselt, a ucis 5 persoane", a anuntat vineri dimineata primarul din Hasselt, Hilde Claes. Alte 40 de persoane au fost ranite.



Festivalul, care aduna anual zeci de mii de spectatori, a debutat joi si ar fi urmat sa se incheie sambata.

Intre 50 de mii si 60 de mii de spectatori erau prezenti la festival in momentul producerii furtunii violente.

Premierul belgian Yves Leterme a transmis condoleante familiilor victimelor, in noaptea de joi spre vineri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10055 vizualizari

  • -14 (16 voturi)    
    vrem poze (Vineri, 19 august 2011, 8:35)

    cu poze [anonim]

    vrem poze. d-alea mari. sa vedem si noi.
  • -10 (30 voturi)    
    yeah! (Vineri, 19 august 2011, 8:38)

    bors cu miere [utilizator]

    You've been THUNDERSTRUCK ! ! !
    Hehe, se vede ca n-au citit Apocalipsa după Ioan. În Belgia a fost picnic faţă de ce va fi...
    • +2 (26 voturi)    
      ha (Vineri, 19 august 2011, 9:18)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      It's just a book my friend.
      • -5 (19 voturi)    
        Just a book? (Vineri, 19 august 2011, 9:42)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui STF

        Their death was pretty real... my friend.
        • +3 (13 voturi)    
          yep (Vineri, 19 august 2011, 10:55)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mens Sana

          but it was not the book that killed them
      • +6 (22 voturi)    
        este doar o carte... (Vineri, 19 august 2011, 9:58)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui STF

        dar e singura pe care a citit-o.
    • +13 (13 voturi)    
      comentariu stupid (Vineri, 19 august 2011, 10:08)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      poate daca articolul ar da citeva detalii despre ce s-a intimplat, nu s-ar baga toti in fata aiurea cu comentarii total gresite.

      din ce vad eu in acel clip, apare o scena rasturnata.
      avand in vedere ca oamenii stateau si la bustul gol, probabil a fost foarte cald, si s-a iscat o furtuna de vara, cu vint puternic,

      daca acel vint puternic a rasturnat scena aia imensa, e un noroc ca au fost doar citeva victime.

      plus ca, in imbulzeala aia, putea sa ridice vintul si o masa de picnic, sau alte chestii mici, de pe margine, pe care sa le trimita in multime.

      acum fiecare e liber sa vada in orice furtuna ori sfirsitul lumii, ori efectele incalzirii globale, sau poate pedepse de la Alah ca s-a interzis burda, sau mai stiu eu ce altceva.
      • -18 (20 voturi)    
        alah de cel ce crede in alah!!! (Vineri, 19 august 2011, 10:39)

        lukyan [anonim] i-a raspuns lui bbk

        comentariu stupid si persoana stupida cel care a scris comentari ala!!!! rocku se stie ca e venit de la satana,si dumnezeu nu a mai suportat poate sa vada atatea prosti facute de acei rockeri si ia scuturat putin sa se trezeasca, dar omu tot om ramane nu tine cont de dumnezeu, pt ca sunt inculti dobitoci care nici nu stiu cine e dumnezeu sau se prefac cred mai degraba in Buda in Alah si in tot ce se numeste zei imaginari. Sunt ca niste nebunii, se duc dupa vocile din capu lor. Sa nu uitam ca un dumnezeu exista si ne iubeste dar noi tot dupa vioara lui satana dansam!! asa e omu
        • +4 (10 voturi)    
          ar fi util... (Vineri, 19 august 2011, 11:30)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui lukyan

          ca in dreptul comentariului... sa apara si IQ-ul utilizatorului
          • +1 (1 vot)    
            Pai apare (Vineri, 19 august 2011, 17:36)

            Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

            Zice -14 :) In scadere continua :P
        • +5 (5 voturi)    
          Hmmm .. (Vineri, 19 august 2011, 11:45)

          just_me [anonim] i-a raspuns lui lukyan

          si iubirea ta de unde reiese de aici ? de cand iti arogi dreptul de a judeca ceva ?Hm?
          Esti cumva Dumnezeu si stii tu mai bine ce este pentru fiecare? Cred ca este cu mult peste puterea ta de a intelege.
          Mai bine sta fiecare in viata lui si isi vede de ale lui.. Ceva de genul: barna si aschia. Nu crezi ?
        • -2 (2 voturi)    
          Pacatosule (Vineri, 19 august 2011, 13:27)

          Oarecare [anonim] i-a raspuns lui lukyan

          nu stii nimic. Vezi ca Allah inseamna dumnezeu si spun unii ca e folosit in biblie

          "Allah" is the same word used by Christian and Jewish Arabs in the Bible, before Islam came.

          On page one [1] of Genesis in the Old Testament, we find the word "Allah" seventeen [17] times.

          http://islamtomorrow.com/allah.asp
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Vineri, 19 august 2011, 11:27)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui bbk

        Ieri a fost foarte cald.
        In Anvers, in 10 minute de ploaie, soselele au fost acoperite complet de apa
  • -1 (11 voturi)    
    Tesla 1900 (Vineri, 19 august 2011, 10:08)

    Costi [anonim]

    Shortly after the turn of the century, Tesla theorized that by using coordinated radio impulses, it should be possible to manipulate the part of the earth's magnetic field that resides at the edge of space up in the ionosphere by generating giant standing waves. These waves, said Tesla, could then be manipulated to change the course of giant wind patterns, like the jet stream, that shape our weather.

    Dragii mei, in alti 100 de ani ideile lui Tesla au fost nu numai concretizate dar si imbunatatite. cu suficienta energie putem manipula vremea cum vrem. asa se explica si fenomenele ciudate din ultimul deceniu.
    • -1 (1 vot)    
      HAARP (Vineri, 19 august 2011, 10:51)

      valmarv [utilizator] i-a raspuns lui Costi

      http://www.youtube.com/watch?v=YSubC55KI2c

      no comment
  • +11 (19 voturi)    
    interesant (Vineri, 19 august 2011, 10:11)

    cpvoinea [utilizator]

    - ati specificat ca festivalul este "de rock"
    - ati subliniat "scenele de sfarsitul lumii"
    - nu ati dat detalii despre cum au murit oamenii aia, lasand loc de interpretari

    si rezultatele au aparut imediat: al doilea comentariu e zelot crestin. sunteti cumva platiti in functie de nr de comentarii?
    • +4 (10 voturi)    
      Traficul (Vineri, 19 august 2011, 10:43)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui cpvoinea

      - festivalul nici nu este "de rock", acopera mai multe stiluri muzicale, dar asta e un detaliu care reduce traficul probabil.
      - scenele de sfarsitul lumii inseamna copaci cazuti peste o scena care s-a prabusit. Nu-i prima oara in Belgia cand sunt furtuni asa puternice si cad copaci. Din pacate acum au cazut intr-un loc unde erau multi oameni in aer liber.
      - daca cei de la hotnews spuneau ce s-a intamplat era mai clar cum au murit tinerii aia.
      Ti-as da + la comentariu dar nu am cont pe hotnews.
  • -10 (18 voturi)    
    Nu e un scenariu neobisnuit (Vineri, 19 august 2011, 10:21)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Multe evenimente rock se desfasoara in conditii apocaliptice fara interventia in vreun fel a naturii!
    (zgomot, droguri, ritualuri satanice)
    Da, se lasa cu violenta si decese!
  • -5 (9 voturi)    
    pai ce vreti.... (Vineri, 19 august 2011, 10:29)

    Eu&me [anonim]

    la ce lineup au avut akolo, ce se asteptau...la fericire eterna?

    - The sore losers
    - Destroyer
    - Noah and the whale
    - Skunk Anansie etc...

    doar nume predestinate "Apocalipsei"
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 19 august 2011, 11:32)

    un oarecare [utilizator]

    sper ca aveti umor... ca daca nu... ma sperii in ce colt de lume traiesc :)
  • +1 (1 vot)    
    Este mai trist decat observatiile unora dintre voi (Vineri, 19 august 2011, 11:55)

    Victor [anonim]

    http://www.brooklynvegan.com/archives/2011/08/pukkelpop_cance.html

    sau in germana

    http://www.stern.de/panorama/fuenf-tote-bei-pukkelpop-in-belgien-veranstalter-brechen-rockfestival-ab-1718239.html
  • +1 (3 voturi)    
    Trolli (Vineri, 19 august 2011, 15:18)

    parazitii [anonim]

    Bai oameni buni, voi chiar nu vedeti ca astia care incep cu biblia la orice articol sunt de fapt niste trolli?? Asta fac ei toata ziua stau si baga strambe pe forum si voi va pierdeti vremea incercand sa le raspundeti. NU va mai pierdeti vremea :D
    • +3 (3 voturi)    
      EMINEM - concert rock? (Vineri, 19 august 2011, 15:36)

      anonym [anonim] i-a raspuns lui parazitii

      De ce e important daca festivalul este rock sau nu? Trebuia sa cante EMINEM la acest festival... Foarte rock.... :)))