Premierul Norvegiei: Securitatea si organizarea politiei vor fi evaluate. Raspunsul la violenta va fi: si mai multa democratie, si mai multa deschidere

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 16:36 Actualitate | Internaţional


Premierul norvegian Jens Stoltenberg in timpul conferintei de presa
Foto: Reuters
Premierul norvegian Jens Stoltenberg a declarat miercuri ca Norvegia nu se va lasa amenintata sau intimidata de atacurile comise de Anders Behring Breivik, iar novegienii isi vor apara in continuare valorile, intampinand violenta cu democratie si deschidere, potrivit Reuters. Stoltenberg a admis ca, dupa perioada de doliu, masurile de securitate si organizarea politiei vor fi revizuite.

Premierul a adaugat ca Norvegia este "o socitetate toleranta si incluziva" care nu ar putea accepta niciodata violenta. Intr-un sondaj citat de AFP se arata ca peste 80% dintre norvegieni aproba modul in care a gestionat situatia dupa masacrul in care au fost ucisi cel putin 76 de oameni vineri, intr-o explozie la Oslo si un atentat fara precedent pe insula Utoya.

Stoltenberg a declarat ca atacul lui Breivik a fost la adresa "valorilor fundamentale" ale Norvegiei - democratie si deschidere - si ca raspunsul va consta in "mai multa democratie, mai multa deschidere".

El a adaugat ca este prea devreme pentru a discuta legi referitoare la securitate. "Acum este timpul pentru alinare pentru aceia care si-au pierdut membri ai familiei sau prieteni, si pentru a-i ajuta pe cei care sunt inca raniti", a spus el, potrivit BBC.

"Apoi, in special dupa ce ancheta va fi finalizata, va fi timpul sa evaluam experientele, sa invatam din ceea ce s-a intamplat si apoi sa tragem concluziile referitoare, de exemplu, la masurile de securitate", a spus el.

Autoritatile sustin ca Breivik a actionat pe cont propriu.

Miercuri dimineata, politia a inchis timp de doua ore gara centrala din Oslo, dupa ce a fost descoperit un bagaj abandonat intr-un autobuz parcat in gara, care s-a dovedit a fi inofensiv. Politia il cauta pe barbatul care l-a lasat acolo, despre care se stie ca ar fi fost eliberat din inchisoare luni. Autoritatile nu au gasit insa nicio legatura intre acesta si Breivik si considera ca este vorba de un "non-eveniment".

Seful politiei a anuntat ca numele victimelor masacrului vor fi publicate zilnic la ora 18.00 locala, pana cand toate rudele vor fi informate.


Citeste mai multe despre   


















1520 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Ce raspuns ! (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:43)

    Marse [anonim]

    "Raspunsul la violenta va fi: si mai multa democratie, si mai multa deschidere "

    Adica: ei, pana la urma cati pot sa macelareasca teroristii astia ? Rabdam putin, cate un macel cand si cand, dar ne deschidem de ne intoarcem pe dos, nu alta ...
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Marse

      cred ca e greu de inteles sistemul pe care il au norvegineii. dupa un an de stat aici nici eu nu am reusit inca sa il inteleg. e o societate foarte deschisa. aici premierul vine cu bicicleta la serviciu si regele se plimba cu tramvaiul.
      schimbari vor exista, dar cel mai probabil nu or sa apara camere si politisti inarmati pe strazi. nici nu cred ca asta ar preveni un atac de genul celui care a avut loc. nu cred ca sua sau anglia, cu toata securitatea lor, ar putea sa previna asa ceva.
      si deomcartie si deschidere inseamna ca tara va fi in continuare primitoare si va accepta imigrantii si refugiatii la fel cum o facea si pana azi. cine e in stare sa isi gaseasca un loc in societate e binevenit si va fi la fel si in continuare.
      • +2 (6 voturi)    
        Eu cred in continuare ca ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:23)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui unu

        ... a gresit mesajul

        "Stoltenberg a admis ca, dupa perioada de doliu, masurile de securitate si organizarea politiei vor fi revizuite. "

        Nu trebuia sa "admita" ci sa promita raspicat ca statul norvegian isi va resuscita functia de baza, accea de a-si proteja proprii cetateni (si care acum nu exista, pur si simplu) . Este normal ca un politist, intamplator chiar fratele vitreg al printesei mostenitoare, aflat in misiune la fatza locului, sa nu aiba altceva de facut decat sa se lase macelarit pentru ca politistii norvegieni nu sunt inarmati ?

        Iar un ucigash sa organizeze viitorul confortabil la inbchisoare ca pe o sedere la sanatoriu ?

        De ce nu executa el pedeapsa intr-o inchisoare romaneasca ? Ar blestema ceasul in care s-a nascut ...
  • -1 (15 voturi)    
    O prostie (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:59)

    Andrei [anonim]

    Cum adica "mai multa democratie"? Pai ori e democratie, ori nu? Cat priveste "deschiderea"... inteleg ca prostia cu multiculturalismul va continua ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Iata, politicienii, cei de stanga, continua sa fie straini de propriile lor tari. "Deschidere" fata de cine? Fata de fundamnetalismul islamic care pune pumnii in gura democratiei, libertatilor fundamentale ale omului? Cred ca premierul norvegian dovedeste ca n-a inteles absolut nimic din aceasta tragedie. Breivik, "nebun", asa cum este el catalogat de unii, dincolo de crimele odioase pe care le-a comis, a tras un semnal de alarma. Europa risca colonizarea islamica. Care poate fi ireversibila daca tarile europene nu interzice imigratia din lumea musulmana. Musulmanii sa faca bine sa ramana in tarile lor si sa se lupte pentru democratizarea si modernizarea acestora. Ei trebuie sa-si rezolve propriile lor probleme. Care sunt deosebit de grave. Terorismul si fundamentalismul islamic nu au ce cauta in lumea in care traim.
    • +2 (6 voturi)    
      ? (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:15)

      lb [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      pe de o parte te declari impotriva terorismului, pe de ala parte spui ca esti de partea teroristului. hotaraste-te.
      nu a tras niciun semnal de alarma. e doar un idiot care a vanat copii. e incredibil cum de un asemenea specimen isi poate gasi adepti.
      • +3 (7 voturi)    
        // (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:40)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui lb

        Cum sa ma declar de partea criminalului? Dumneata citesti printre randuri si iti extragi doar ceea ce-ti convine? Faptul ca individul a reactionat asa cum a facut-o, fara indoiala condamnabil, o repet, nu inseamna ca problema islamista in Europa nu exista. Dumneata ai fost in Franta? Dar in Germania? Dar in Olanda? Dumneata ai habar ca prin acele tari lumea s-a saturat de imigrantii din nordul Africii si din Orientul mijlociu? Ca lumea s-a saturat sa nu se mai simta acasa? Ca lumea s-a saturat de moschei si de amenintari cu moartea venite din partea islamistilor? // Dincolo de crimele odioase comise de Breivik, exista o mare problema. Pe care politicieni precum cel norvegian o ascund sub pres. Multiculturalismul asta desantat pe care stanga europeana l-a promovat zeci de ani, si care s-a dovedit a fi un veritabil esec, reprezinta cauza pentru care au aparut indivizi precum Breivik. Unii nu invata nici macar in ceasul al doisprezecelea din erorile trecutului. Mai mult, se ambitioneaza sa mearga in aceeasi directie, adica in cea care s-a dovedit, iata, total eronata. Cetatenii europeni risca sa se alieneze daca politicienii de stanga, ipocriti si demagogi, continua sa le mai bage pe gat multiculturalismul asta care distruge statele natiune. Rezultatul? In 22 de tari europene dreapta a ajuns la putere. Oamenii s-au saturat de iresponsabilitatea si demagogia stangii, care le propune sa accepte imigratie masiva in numele "democratiei" si al "liberei circulatii". Incearca sa judeci si singur. Eu nu sunt adeptul lui Breivik, "amice". Dar daca asta ai inteles tu din comentariul meu e chiar grav. Inseamna ca judeci destul de primitiv.

        P.S. Europa se confrunta cu probleme extrem de grave. Iar imigratia excesiva reprezinta una dintre acestea. Cea care vine ideosebi din directia tarilor din spatiul islamic. Dumneata vrei ca si Romania sa ajunga ca Franta? Care are cea mai numeroasa minoritate musulmana.(editat de HotNews.ro)(editat de HotNews.ro)
    • 0 (6 voturi)    
      Da... (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:26)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Se pare ca "baietii" care mi-au dat minusuri n-au inteles nimic din ceea ce am vrut sa spun... Pacat.
      • -2 (6 voturi)    
        ba da (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:47)

        lb [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        toata lumea a inteles ca esti impotriva musulmanilor. ce nu a inteles, insa, e de ce. si nu ai niciun argument. e ca si cum ai incerca sa argumentezi ura lui hitler impotriva evreilor.
        • +2 (4 voturi)    
          Ha! (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:52)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui lb

          "argumente"? Pai ia intreaba-i pe elvetienii care, in majoritatea lor absoluta, au decis acum vreo doi ani, interzicerea constructiei de noi moschei si minarete in tara lor!!! Ia mai intreaba-i si pe francezi de ce-au interzis portul valului islamic! Dar nu numai pe ei. Ai cumva impresia ca islamul a adus ceva bun Europei si civilizatiei europene? Vreodata in isttoria omenirii. Din nefericire islamul nu este deloc o religie a pacii si tolerantei, asa cum sustin fals unii. Este doar o religie a urii, xenofobiei, intolerantei si incitarii la violenta si crima. De islamo-fascism ai auzit?

          Cand cineva te uraste si doreste sa te extermine ca sa-ti ia totul, ce faci? Il primesti la tine in casa si il poftesti politicos la masa? Hai, lasa ipocrizia!

          Cat despre premierul norvegian... Se vede ca n-a priceput nimic din tragedia care s-a intamplat in tara lui.
  • 0 (4 voturi)    
    vai de capu' meu (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:08)

    vasile [anonim]

    Ce raspuns puteai primi din partea unor retardati ai confortului!? Un om, in lipsa unei filozofii clare se apuca sa-si omoare semenii, in speranta ca faptele vor ramane apreciate in istorie, iar cei din asa-zisa ,,sfera a controlului" se intrec in declaratii tampite. Se duce lumea de rapa...
  • -3 (9 voturi)    
    replica (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:23)

    altcineva [anonim]

    Doar cineva cu adanci nonvalori romanesti putea interpreta asa reactia premierului norvegian. Scuze, dar pana nu scapam de ele, bine nu ne-o fi in tara asta.
    Poate si de asta, in topul nivelului de trai, noi suntem pe la coada, iar norvegienii primii....pentru ca au valori.
    • +2 (6 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:22)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui altcineva

      Norvegienii au valori si de aceea nivelul de trai e ridicat.
      E drept ca si petrolul si gazele ii ajuta un pic la nivelul de trai.
      Altfel, ma tem ca Stoltenberg n-a priceput mai nimic din toata povestea, mai vedem noi la alegeri cum e cu aia 80% care-l sustin...
      Marse are perfecta dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce replica? (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui altcineva

      "adanci nonvalori romanesti"? Ce-i prostia asta? Premierul norvegian e evident infantil. N-a inteles nimic din ce s-a intamplat acolo, la el acasa. Imigratia masiva din zona islamica si multiculturalismul asta agresiv, i-a adus, iata!, pe unii, hai sa le zicem totusi oameni!, ca Breivik, sa reactioneze in acest mod revoltator si condamnabil. Sunt o multime de oameni, normali la cap, si care n-ar actiona nicicand asemeni lui Breivik, care spun deschis ca imigratia in tara lor trebuie sa inceteze. E deja prea mult si oamenilor le-a ajuns pana peste cap. Le-a ajuns si s-au saturat sa vada peste tot cersetori, hoti, criminali si violatori care, mai toti, sunt ori musulmani, ori tigani. Europa este deja suprasaturata de populatii care n-au absolut nici o legatura cu spatiul cultural si etnic specific spatiului sau. De populatii care nu reusesc sa se integreze si care, mai mult, refuza sa o faca. De lozincile astea stangiste ipocrite si fatarnice sunt satul. Ia-i tu acasa pe toti cei care fug de nenorocirile din tarile lor ca sa faca nenorociri acolo unde ajung!

      Efectul nu poate fi scuzabil ci condamnabil. Dar cauza? Ce facem cu cauza? Ce fac politicienii care se fac ca nu pricep ca politicile de emigratie aduc numai deservicii tarilor pe care le conduc doar vremelnic. Cauzele reale ale crimelor oribile comise de Breivik nu trebuie defel ignorate. Ar fi o grava eroare.
    • 0 (0 voturi)    
      pai de ce nu emigrezi in norvegia (Joi, 28 iulie 2011, 0:39)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui altcineva

      ca cit e tov soltenberg la putere, iti pui turban pe cap, te declari mutzulman, stai pe prispa si primesti doua mii de euro pe luna, meserie, ce mai vrei mai mult?
  • +4 (8 voturi)    
    efectul butterfly (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:29)

    ady [anonim]

    ce imbecilitate...tipul nu este nebun..iar daca premierul vine cu o astfel de declaratie ,astfel de actiuni vor deveni la ordinea zilei..nu poti trai in anxietate si stres. Multiculturalismul a esuat conform declaratiei cancelarului german(o voce credibila)..
    ---
    de exemplu in Italia situatia imigrantilor din insula Lampedusa au dus oamenii la exasperare in timp ce politicienii au stors evenimentul in scop politic ..Italienii sunt la limita suportabilitatii dar Europa contiuna aceeasi politica , in timp ce in parcari si pe plaje in toata Italia esti agasat de cersetori din nordul Africii la fiecare 5-10 minute
    ----
    un viitor sumbru se preconizeaza deocamdata...
  • +4 (6 voturi)    
    suna bine! (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:18)

    cet23 [anonim]

    Mai, nu va tot isterizati aici pe forum! Ganditi-va o secunda!
    Premierul Norvegiei vrea mai multa democratie. Logic vorbind inteleg ca era prea putina, dar ma rog, nu ma intereseaza aspectul asta legat de Norvegia.
    Dar e ceva ce suna bine pentru noi. Vrea mai multa deschidere! Hmmmm.... ia ganditi-va putin! Mai multa deschidere inseamna mai multa emigratie pe care Norvegia o va primi pe teritoriul sau. Sigur, clasa politica norvegiana in frunte cu premierul isi doreste in primul rand mai multi islamici pe care sa-i faca cetateni norvegieni, dar e loc si de cateva sute de mii de alti multiculturali, marea bogatie a vestului Europei, printre care si tiganii nostri! Alo, alo, roma population, atentie aici! Lasati Franta si Italia ca aia au devenit "rasisti" si "fascisti". E inca loc de mers la cersit si furat in Norvegia! SI aia va dau si cetatenia, ceea ce inseamna un ajutor social substantial garantat pe viata! Plus banii din cersit si furtat, pai ajungeti bogati, dragi multiculturali!
    Toata lumea ar fi multumita. Romanii, ca mai scapam de paraziti, tiganii ca gasesc un teritoriu bun pentru cersit si furat si norvegienii ca isi maresc bogatia multiculturala! Si democratoa si deschiderea, cum zicea nenea asta prim ministru.
    • 0 (2 voturi)    
      mai multa democratie (Joi, 28 iulie 2011, 0:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      adica albii si asiaticii nemusulmani vor trebui sa renunte la dreptul de vot, tara va fi condusa de un consiliu de imami plus tovarasul idiot util stoltenberg, pentru un timp, desigur, iar imigratia va fi libera pentru musulmani si interzisa pentru albi si chinezi.
      Mai multa deschidere, adica femeule norvegiene intre 12 si 40 de ani vor fi obligate sa presteze gratuit servicii sexuale la cererea oricarui musulman, pentru ca asa zice la quoran.
      Asa se le dea Dumnezeu
      In alta ordine, ce-ai scris matale e tot ce am citit mai bun pe tema asta pina acum.
      Sa speram ca asa va fi, cum zici matale mai sus..
  • -1 (7 voturi)    
    Admiratie (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Exista europeni (si romani) care cred ca dificultatile economice, crizele, se datoreaza unor minoritati, in special musulmanilor. Dar masurile contra imigratiei exista, functioneaza si pot fi inasprite. Nu vom fi cuceriti de musulmani, nici prin imigranti, nici prin minoritati, nicicum. Nu vom redresa economiile fugarind minoritatile.

    Eliminarea minoritatilor e specifica tarilor musulmane, subdezvoltate si totalitare. Societatile noastre sint mai dezvoltate tocmai datorita spiritului de toleranta, pe care citiva tineri europeni il confunda cu slabiciunea. Nu e normal sa lasam un nebun sa ne intimideze si sa afecteze libertatile europene. Norvegienii merita toata admiratia pentru curajul din ultimele zile si unitatea lor in fata tragediei.
  • +2 (6 voturi)    
    ce tantalau (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:48)

    cet23 [anonim]

    Imi vine sa rad de pampasul asta de prim ministru a lor.
    Fara indoiala ca asta ce a facut atentatele (nu i=am retinut numele si nici nu intentionez) e un criminal, dar e de o suta de ori mai destept decat primul lor ministru! Si-a atins scopul, chiar daca s-a folosit de crima... crima pe naiba, de genocid! Scopul lui era sa aduca pe agenda publica islamizarea si multiculturalismul si a reusit. Chiar daca prin metode... in fine, e sinistru!
    Dar primul lor ministru "sare in schema" ca va fi mai multa democratie si deschidere. Si in poza de aici din articol, are asa o figura de naiv... se uita in sus, ca si cum s-ar uita la ingerasi!
    Cum adica mai multa democratie? Sa inteleg ca Norvegia avea un regim autocratic, cu tendinte spre dictatura? Si acum vor si ei sa introduca demoratia deplina? Logic ca nu, dar asa lasa impresie.
    Cat despre "mai multa deschidere"..... In loc sa se gandeasca // cum sa integreze sute de mii de neintegrati islamici deja cetateni norvegieni, el vrea sa mai aduca! Adu, taica, adu!
    Repet, ce-a facut ala e abominabil! Dar primul lor ministru cu declaratia asta... //(editat de HotNews.ro)
  • -1 (1 vot)    
    Concret ce vrea ministru citeste (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:17)

    Sasu [anonim]

    Fara sa fie mai multa deschidere si mai multa democratzie la fiecare porta pe banca gasesti un oligofen daca nu doi ca Braivik.Ia exempu sasilor daca nu plecau prin satele lor unbla romini cu toporul pe minica si se legana pe banca cind cei dupa portzi da cu pitre de ce treci pe strada lor baligata de vaci. In germnia au ajuns la mila societatzi ca matusa murise si patronul il vrea lucrativ nu guraliv. Super Ministru idustrilor Clement a recunoscut ca 80% germani nu pot invatza o meserie ca sunt generatzii din parintzi biologici fara armata .Asa ca straini sunt in tote firmele lucrativi si creativi.Aduc cu ei din tzarile lor capitaluri se insumeaza si dau spende Politicienilor sa fie lasatzi sa construiasca Mosecheii. Natural ca functzionarii reghimului si ei adunatzi din agentziile de joburi, fomisti vor vota in msa deschidere ca salarile sunt mici si intzeleg primi mesajul ca o
    data in viatza traiesc .De macelarit nu te dar te marginalizeaza si te inperecheaza cu politzie sau fara ,acceptind regulile si religia lor.
    • +1 (3 voturi)    
      "De macelarit nu te dar te marginalizeaza" (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:07)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Sasu

      Uaau!! Ce poveste!! Discoveryyyy, citeste cineva comentariile noastre? Luati documentaru' gata conceput! N-am inteles, cine dadea cu "pitre"?
  • 0 (2 voturi)    
    Premierul norvegiei s-a saturat de prea mult bine (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:43)

    suzana [anonim]

    Norvegienii astia...parca sunt prostitzi...ca sa schimbe legile...in mai putina democratie./libertate ..in favoarea sigurantei ..se pare ca trebuie sa li se intample...ceva si mai oribil
    La noi in Romania...daca se intampla ceva similar...vai si amar ce legi si restrictii s-ar fi nascut peste noapte...Daca premerul spune ca 80% din populatie a agreat felul cum politia si-a facut datoria...adica a ajuns pe insula dupa 90 de minute ,permitzand criminalului sa oboseasca..omorand fiinte nevinovate....Sincer prea multa democratie..prosteste...si uite ca naste monstrii...chier din randul lor