VIDEO Mahmoud Ahmadinejad a prezentat prima drona bombardier produsa in Iran

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 22 august 2010, 12:18 Actualitate | Internaţional


Prima drona bombardier produsa in Iran
Foto: Reuters
Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a prezentat duminica prima drona cu raza lunga de actiune produsa in tara, Karar, un avion fara pilot care poate bombarda tinte la o viteza foarte mare, potrivit televiziunii de stat, citata de AFP.

Imaginile televiziunii il arata pe presedinte aplaudand in timp ce drona, vopsita in verde-militar, este dezvelita de sub o panza albastra.

Au urmat apoi imagini cu aparatul zburand.

"Acest avion, inainte de a anunta moartea dusmanilor, este un mesager al izbavirii si demnitatii pentru umanitate," a spus Ahmadinejad intr-un discurs tinut cu aceasta ocazie.

Potrivit ministrului apararii Ahmad Vahidi, Karar este "un simbol al versatilitatii si progresului industriei de aparare a Iranului".

Prezentarea lui Karar vine la doua zile dupa ce Iranul a testat cu succes prima racheta sol-sol construita in tara, Qiam.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8231 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 22 august 2010, 12:40)

    florinelul [anonim]

    • +6 (24 voturi)    
      Iranul a luato in serios cu amenintarile SUA (Duminică, 22 august 2010, 15:19)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      eu cred ca statele au nevoie de mai mult respect si de mai multa incredere decat de amenintari de doi lei !fiecare razboi al SUA a costat intre 1000 miliarde si 2000 miliarde$ -in conditiile in care tiparnita se afla inside!cand se va intelege ca limbajul pacii in contextul respectului fiecarui popor -degeaba sunt respectati cetatenii luati per kilogram ,daca nu respectam poporul respectiv cand alege ce conducere vrea!nu pot fi toate guvernele lumii controlate de SUA si Israel!
      • +4 (8 voturi)    
        De daune de razboi ai auzit (Luni, 23 august 2010, 9:22)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        SUA cheltuie cat poate de mult pentru a putea lua banii inapoi de la popoarele pe care le cuceresc. Daca nu isi permit sa plateasca exploateaza resursele.
        • +1 (3 voturi)    
          O combinatie perfecta... (Luni, 23 august 2010, 16:58)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Adi

          Pt adevaratii conducatori ai USA...adica companiile de armamanet, companiile petroliere si Israel.
    • +1 (13 voturi)    
      Daca (Duminică, 22 august 2010, 15:41)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

      Daca zboara chestia aia , are raza de actiune destul de mare , daca da si bombe ,daca sunt in stare sa o fabrice in numar imens de mare ,daca sunt in stare sa pastreze controlul lor in conditiii de razboi electronic (sa nu le preia adversarul) etc reprezinta o amenintare. .

      Cam multi de DACA.
    • +3 (7 voturi)    
      cu niste fasole!!!!!!! (Duminică, 22 august 2010, 17:26)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      cu niste fasole!!!!!!!

      sa vezi ce speed are .M A asta e dus de acasa rau.
      Va zbura si jucaria aia cind va zbura si porcul
    • +1 (1 vot)    
      primul bombardament (Luni, 23 august 2010, 1:05)

      A [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      Nu puteau sa-l faca (eventual americanii) sa pocneasca prima bomba chiar acolo? Vedeam ca si functioneaza :)
  • +13 (19 voturi)    
    De aia n-am luat noi F16. (Duminică, 22 august 2010, 13:13)

    mircea [anonim]

    Cumparam drone de la Ahmadinejad.Cica consuma putin.Au in fiecare cate un fundamentalist care da la pedale si aruna cu pietre pe unde trece.Nici nu se vede pe radar ,ca-i facut din trestie.
  • +9 (11 voturi)    
    Zboara (Duminică, 22 august 2010, 13:36)

    Axel [anonim]

    Zboara puiule , zboara !!!!
  • +8 (12 voturi)    
    macheta (Duminică, 22 august 2010, 13:45)

    analist [anonim]

    praf in ochi. fac orice numai sa evite atacul Israelului din toamna !
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 14:02)

    [anonim]

  • +9 (15 voturi)    
    high tech ? (Duminică, 22 august 2010, 14:25)

    dan [anonim]

    Arata exact ca realizarile sovietice si americane de la inceputul anilor 50.Doar ca alea zburau.
    • +10 (14 voturi)    
      Cred ca..:! (Duminică, 22 august 2010, 15:04)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui dan

      ...cred ca seamana mai mult cu celebrele V-1
      ale nemtilor de la sfarsitul razboiului...!
      ...cred ca au luat modelul de la muzeul tehnicii militare ca acolo poti fotografia in voie...!
      iar bomba aia de dedesubt cred ca nu are mai mult de 25 kg...! daca vor baga hasis in ea cu siguranta ca va avea un efect mai mare decat daca baga TNT...!
      • +5 (9 voturi)    
        exact (Duminică, 22 august 2010, 16:04)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

        Seamana cu V1. Aia nu este o drona, ci mai mult o racheta.
  • -6 (6 voturi)    
    sfgdsf (Duminică, 22 august 2010, 14:27)

    Geo [anonim]

    Nu vi se pare ca extrementa sa seamana un pic prea mult cu antichristul ???
    • +9 (9 voturi)    
      hmmm (Duminică, 22 august 2010, 15:05)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Si de unde stii tu cum arata antichristul?
      L-ai vazut?
  • -2 (24 voturi)    
    perciunati (Duminică, 22 august 2010, 14:45)

    smen [anonim]

    ii vor presa pe slugile americane sa atace cat mai repede Iranul,treaba incepe sa fie groasa,astia se inarmeaza au populatie 80 de mil,fii lui dumnezeu n-au um sa-i bata singuri cum de fapt nu au batut pe nimeni singuri in toata istoria lor,fara sprijin yankeu erau arabizati la ora asta sau se autodristrugeau utilizand bombele atomice pe care nu le recunosc daca intrat arabii peste ei
    • -3 (15 voturi)    
      Israelul câstiga! (Duminică, 22 august 2010, 20:33)

      Popescu Eugen [anonim] i-a raspuns lui smen

      Lichea ruseasca/rusificata, creierul tau spalat si otravit de prostie si frustrare confunda "99% din lume" cu lumea aia din care provine un cretin ca tine: cea ruseasca.Cred si eu ca 99% din bautorii de votca de proasta calitate sunt antisemiti, si nu doar atât. Mai sunt si antioccident, antiromâni, anti-SUA si în general anti la tot ce le tine oglinda în fata pentru a-si vedea mutra lor sluta si degenerata de prostie, ura, ignoranta si alcoolism.PS. Mai bine de un milion de ori în "capitalismul salbatic" din România decât în cel nationalo-comunisto-frustrat din Rusia. Obisnuieste-te cu ideea ca "ma-ta rossiia" e pe cale sa piarda Basarabia(pe bun drept!).Si uite asa, încetul cu încetul, voi, bautorii de votca de proasta calitate, ramâneti între voi, în prostia,ura,ignoranta si izolarea voastra!PS. Israelul a câstigat si va câstiga orice razboi cu maimutoii musulmani, care cred ca daca au si ei vreo drona copiata de la nazisti pot sa distruga Israelul!Baga asta la scafârlia aia a ta ruuseasca, lichea sovieto-bolsevizata!
      • +8 (12 voturi)    
        Ho (Duminică, 22 august 2010, 20:59)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui Popescu Eugen

        Cu tata ca faci spume la gura lustrangiule.
        Parca-ai fi o placa de patefon zgariata.
        Ai grija cu tensiunea.Ceva pastile de CALmare.
  • +6 (10 voturi)    
    numai vesti bune din iran (Duminică, 22 august 2010, 16:22)

    cititor hotnews [anonim]

    Avem numai vesti bune din iran
    Dar una si mai buna ar fi sa dispara din viata publica aceasta paragladina M.A
  • +8 (12 voturi)    
    Praf in ochii neavizatilor (Duminică, 22 august 2010, 18:45)

    Dan Cluj [anonim]

    Pffff, un avion ordinar de croaziera cu o viteza probabila de 850-900 km/h, usor de doborat si fara nici o valoare strategica reala. Un nou si binevenit pretext pentru Israel ca sa le pumna odata pumnul in gura. Go Israel!
  • +4 (4 voturi)    
    pfuaa (Duminică, 22 august 2010, 19:15)

    ampersand [anonim]

    ditamai feru vechi.
  • +1 (1 vot)    
    * antidotul ... (Duminică, 22 august 2010, 20:14)

    ionica fonosch [anonim]

    ( cred ca e cam dubiosa amplasarea bombelor , care presupun ca le lanseaza simultan ,altfel se dezechilibreaza ' minunatia ' )

    [ http://www.youtube.com/watch?v=SGrJnxdDbO8&feature=related ]

    [ http://www.youtube.com/watch?v=aTG3z8iFFZI&feature=related ]

    * succesuri !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai buna arma pt. iran (Duminică, 22 august 2010, 23:26)

    Vlad_I [anonim]

    Cea mai buna arma pt. iran este vaicareala si starnirea milei cetatenilor occidentali care sa taxeze dur clasa politca pt. un razboi cu pacificul Iran, arma folosita de palestinieni dupa ce au incercat de mii de ori prin forta armelor sa castige. In rest toate armele Iranului sunt scule cu pedale. Occidentul are puterea sa stearga in 2 h Iranul de pe fata pamantului, dar bunul simt ne spune sa discutam si sa ne intelegem pe pamant. Sa te apuci sa sustii ca Iranul va face razboi la nivel planetar este material pt. comici. Poate sa ajute la explozia pretului energiei prin blocarea temporara a stramtorii Ormuz. Dar oricum indrazneala va fi platita scump.
  • +2 (6 voturi)    
    Domne' (Luni, 23 august 2010, 1:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu sunt expert militar dar in ultimul timp Iranul tot ne arata tot felul de chestii ce arata a machete la scara 1:1. Pe toate se vad urme de tabla subrire, indoita si sudata cu suduri ca la cazane :)

    Totusi, cazanele stau pe loc si nu se pune problema vibratiilor existente la zburatoare.
  • +3 (3 voturi)    
    bun, (Luni, 23 august 2010, 2:53)

    cornerro [anonim]

    si? e cazul sa-i zic bunicii sa nu mai tina rate, ca vine drona lu ahmenagiad si ii borbandeaza cotetele?
  • +2 (8 voturi)    
    mai puneti mina si cititi, tzatzelor (Luni, 23 august 2010, 4:40)

    itzic & shtrull [anonim]

    ... de exemplu aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Iran

    "... becoming the ninth country in the world capable of both producing a satellite and sending it into space from a domestically made launcher"

    Cind o sa lansam noi un satelit propriu cu o racheta conceputa si facuta pe plai mioritic?! Aud?
    • +1 (1 vot)    
      sa vezi si sa nu crezi..... (Luni, 23 august 2010, 14:37)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui itzic & shtrull

      iranul exporta titei si importa benzina si motorina. nu au capacitatea de rafinare dar o dau bine la rachete....faina tara.... si apropo, romania rafineaza tot si mai rafineaza si ce aduce din import dar, vezi, nu lansam rachete in spatiu....
      • -1 (1 vot)    
        de barter ai auzit? (Luni, 23 august 2010, 15:27)

        itzic [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        daca am extrage de 50 de ori mai mult petrol nu ne-am mai bate capu' cu rafinarea, care nu-i tocmai cresterea trandafirilor si departe de-a fi o mindrie nationala...

        Ce incerc sa spun aici este ca-i contraproductiv sa consideri pe cineva prost avind ca reper apartenenta acestuia la o comunitate/tara: este ca si cum ai spune ca tuturor americanilor le curge burta peste curea din cauza hamburgher-ilor, ca toti rusii sint alcoolici sau ca toti evreii vor sa te smecheresca.

        Acum 50 de ani americanii vorbeau foarte depreciativ despre economia japoneza iar acum 10 ani lumea vorbea cu superioritate despre China...

        Ahmadinejad satisface extremistii casnici cu dezvelirea armelor (ce comparatie, altii dezvelesc supercars) la fel cum Vadim latra pe la colturi de creste inima in ai nostri. De altfel Ahmadinejad e un cerebral, vezi si Larry King show-ul la care a participat.

        In concluzie: fiecare face ce poate, noi ne traim submediocritatea.
  • +2 (2 voturi)    
    Copie (Luni, 23 august 2010, 7:54)

    MOkele [anonim]

    Este o copie a sistemului sovietic Yastreb folosit de prin anii 70 si abandonata la sfarsitul anilor 90. Dar e bun sa-l vinzi Iranului ca sa aiba si Ahma de ce vorbi.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce sa riscam?! (Luni, 23 august 2010, 10:21)

    prudent [anonim]

    Problema pentru iubitorii de Ahmadinejad: sa presupunem ca chestia aia face ce zice el si bombardeaza tinte din Romania (aliat SUA). L-ati mai lauda atunci?! Decat sa planga mama mai bine ma-sa.
    Aia e o arma ofensiva, nu le gasesc nici o scuza. N-as avea nimic impotriva sa-l bombardeze americanii.
  • 0 (2 voturi)    
    Pace cu razboi ? (Luni, 23 august 2010, 10:25)

    Ion capraru [anonim]

    Ma intreb daca merita o discutie asupra performantei acestei arme. O fi ? N-o fi ? N-am nici o problema nici cu Iranul nici cu Israelul . Dar de la acuzele lor reciproce sa se ajunga la un razboi extins , asta ma ingrijoreaza si ma revolta ! Problema este ca in lumea asta nu este liniste ! Niciodata cu razboi nu se va ajunge la o pace trainica. Iar SUA, bagacioasa si de aceasta data ar trebui sa traga deja o concluzie ca mereu a dat rateu din acest punct de vedere.
    Poate ii da in cap vreunuia de-al nostru si gaseste ca e necesar sa trimita trupe romanesti ! Asta ne mai lipseste !
    • -2 (2 voturi)    
      Sa fii sigur ca vor trimite! (Luni, 23 august 2010, 11:59)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Ion capraru

      Deja armata romana a dat anunt la TV ca se fac inscrieri la rezervisti voluntari. Cu alte cuvinte, te inscrii voluntar, faci pregatire cate 2 zile pe saptamana, iti pastrezi serviciul, si cand te cheama, esti "obligat" sa te prezinti.
      Din punctul meu de vedere, acesti rezervisti sunt fraierii care vor intra in linia intai. Vor sa te imbrace "moca" fara sa te mai plateasca, fara sa isi asume si ei obligatii. Iar daca patesti ceva in razboi, ai pus-o original pentru ca nu va avea nimeni grija de tine, nu vei avea pensie de veteran. Asa ca, dragii mei, ganditi-va de 10 ori inainte de a va duce sa luptati in razboiul altora.
  • -3 (3 voturi)    
    rusesti date cu vopsea (Luni, 23 august 2010, 11:56)

    rusesti date cu vopsea [anonim]

    Problema e nu ca-s drone rusesti date cu vopsea, ci ca dintre toate tintele cu ajutorul tov Base, noi suntem cea mai apropiata de Iran (nu vb aici de Israel ca ei au cu ce contraataca asemenea arme) si atunci ce facem, ii mai iubim pe americani, base si israelieni sau no?!
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa fim seriosi (Luni, 23 august 2010, 12:37)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui rusesti date cu vopsea

      Nu au cum sa ajunga la noi, fara sa incalce spatiul aerian al unor tari care noua ne sunt prietene, gen Turcia, Grecia, etc.
      Ca sa nu mai spun ca nu are raza de actiune asa mare, fiabilitate, etc. O astfel de arma trebuie sa zboare foarte jos ca sa ramana nedoborata, si ma indoiesc ca e capabila sa zboare la firul ierbii peste 2000 km.
      Sa nu mai zic ca din punct de vedere politic si strategic ar fi o eroare imensa sa bombardezi orice stat UE, chiar daca te ataca evreii.
      Eu ti-as recomanda sa nu te mai uiti atat la antene&realitatea, pt ca te imbolnavesti de basescita.
      • -1 (1 vot)    
        Ajunge (Luni, 23 august 2010, 15:35)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui Dinu

        Sa iti explodeze unul in gara de Nord.Sau intr-un spital sau orice loc aglomerat.Dar ce le pasa puliticieniilor .Slugi sa fie .Mai rau decat curvele de pe centura.Alea se vand pe bani ai nostrii degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar nu e evident ? (Luni, 23 august 2010, 12:45)

    zboing [utilizator]

    "Iran ranks second in the world in natural gas reserves and third in oil reserves.[165][166] It is OPEC's 2nd largest oil exporter and it has the potential to become an energy superpower."

    din wikipedia
  • +1 (1 vot)