Un scotian a fost condamnat la doi ani de inchisoare dupa ce a smuls vălul de pe faţa unei musulmane

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2010, 11:16 Actualitate | Internaţional


Un barbat din Scotia a fost condamnat la doi ani de inchisoare dupa ce a rupt vălul traditional purtat de o femeie musulmana, transmite LiveLeak.  William Baikie a recunoscut ca a atacat-o pe Anwar Alqahtani , smulgandu-i de pe fata vălul niqab. Incidentul s-a produs la 27 aprilie, la Glasgow.

Baikie a fost condamnat pentru "atac rasist". Judecatoarea Lindsay Wood a afirmat ca agresarea femeii a fost "odioasa", iar gestul lui Baikie a reprezentat "o rusine absoluta".

Barbatul a disparut dupa ce a atacat-o pe Alqahtani, insa a fost identificat in baza imaginilor inregistrate de circuitul CCTV. Potrivit informatiilor, el a mai fost condamnat pentru "comportament rasist".

LiveLeak scrie ca Alqahtani, care este din Arabia Saudita, a mers in Scotia pentru a urma un masterat. Femeia, care poarta un niqab "pentru a-si arata modestia", a fost atacata in timp ce se indrepta spre Gara Centrala, de unde urma sa ia trenul. Baikie a rupt vălul femeii, care a fost nevoita "sa-si caute alt obiect de imbracaminte pentru a se acoperi".

Condamnarea lui Baikie vine la o saptamana dupa un scandal produs in Franta. O avocata franceza in varsta de 60 de ani i-a smuls vălul de pe fata unei femei musulmane in ceea ce politia locala a descris ca fiind primul caz de acest fel produs in Hexagon. Cu doar cateva inainte, Camera inferioara a Parlamentului francez aprobase un proiect de lege care va interzice femeilor sa poarte in public vălul islamic de tip burqa, ce le acopera intregul corp in afara de ochi si maini. Documentul urmeaza sa ajunga la Senat, unde votul va avea loc cel mai probabil in aceasta toamna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3987 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    rasist?!?!?!?!?! (Marţi, 27 iulie 2010, 11:22)

    me [anonim]

    deci daca musulmanii nu accepta nustiu costumele traditionale romanesti sunt rasisti nu?!
    rasismul stiam eu, este indreptat spre o persoana nu spre un obiect...
    rau am ajuns frate...
    • -6 (24 voturi)    
      exact (Marţi, 27 iulie 2010, 11:37)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui me

      tocmai asta a si condamnat judecatoarea, persoana, pentru ca persoana a actionat impotriva araboaicei rupandu-i simbolul religios. burqa sau cum naiba ii mai zice este doar o victima colaterala! :)
      Nu stiu frate, dar nici cu europenii nu mi-e rusine. Adica araboii isi pun femeile sa se imbrace cu sacul iar europenii le lasa dezmatate pe strazi aproape in curul gol. Sa fim seriosi, cat stres iti provoaca o femeie despuiata falfaindu-se in fata ta si cat una care e imbracata cu sacul?
      Daca burqa e interzisa ar trebui si minijupul si bluzele decoltate interzise. amandoua sunt extreme.
      • +5 (15 voturi)    
        Europenii le lasa? (Marţi, 27 iulie 2010, 13:56)

        Dinu [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Din ce gaura adanca ai iesit amice? Femeile trebuie sa fie libere sa se imbrace cum vor, provocator sau nu. Suntem impotriva niqab si burqa pt ca acelea sunt purtate din obligatie, si nu pt ca femeile doresc.
      • -7 (7 voturi)    
        esti .... (Marţi, 27 iulie 2010, 14:25)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Cifre

        ....sub orice limita a inteligentei.
    • +5 (13 voturi)    
      ala a smuls-o, cu violenta! (Marţi, 27 iulie 2010, 12:15)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui me

      Una e sa nu-ti placa tricoul cuiva si alta e sa i-l smulgi de pe el.
      Tie ti-ar placea?
      • +1 (5 voturi)    
        dar nu e rasism.... (Marţi, 27 iulie 2010, 13:13)

        me [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        e altceva...
        daca unu imi rupe tricou pe strada nu o sa fie acuzat de rasism...
        • +3 (5 voturi)    
          ba da, (Marţi, 27 iulie 2010, 13:29)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui me

          daca ti-l smulge pentru ca esti alb/blond/etc.
    • +9 (13 voturi)    
      dap (Marţi, 27 iulie 2010, 12:21)

      ksm [anonim] i-a raspuns lui me

      tu in tara lor n-ai voie sa-ti pastrezi obiceiurile, ei in tara ta de ce ar avea??
    • -2 (4 voturi)    
      nu ai dreptate.... (Marţi, 27 iulie 2010, 12:30)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui me

      citeste art. 9 si 14 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului si o sa ai o surpriza,
      intre declaratiile politicienilor, legile emise in Belgia, Franta, etc. si legalitate este o diferenta ca si acea de la cer la pamant; ma refer la faptul ca legea ce interzice purtarea uneui anumit articol de imbracaminite nu este conform cu practica CEDO.
      astfel, desi Conventia Europeana Drepturilor Omului a fost ratificata fara obiectii legate de aplicarea art. 9 si 14, toti se intrec a pune tot felul de oprelisti/bariere influentei arabe in Europa; toate victimele pot face plangere la CEDO si au toate sansele sa castige.
      intre legalitate si moralitate este o diferenta pe care, in general, politicienii refuza sa o inteleaga sau sa o sesizeze....
      • +6 (6 voturi)    
        incurci borcanele! (Marţi, 27 iulie 2010, 15:50)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

        in italia din, cred 2003, exista o lege antiterro care INTERZICE aparitia in public cu fata acoperita, exceptind adunarile si spectacolele organizate in locul si pe durata manifestarii. o femeie a fost amendata acum citeva luni pentru ca a aparut in public cu fata acoperita.....

        si acum sa kujetam cu capul nostru: ce sansa are o femeie cu fata acoperita sa se angajeze intr-o slujba in europa? iti spun: foarte mica.

        deci femeile ca fata acoperita au sanse minime sa devina independente din punct de vedere economic si asta este contra spiritului european si asta le creaza o stare de inferioritate fata de alte femei sau barbati...

        europa nu accepta si nu va accepta niciodata tinerea in stare de dependenta si chiar sclavie a celor care traiesc aici.
        • 0 (0 voturi)    
          spiritu` european... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:44)

          capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          n`are relevanta, intre Consiliul Europei care a produs Conventia si mecanismul CEDO, si UE exista o diferenta esentiala, respectiv ne aflam in fata unor autoritati diferite;
          opinia exprimata se baza strict pe textu` Conventiei Europene a Drepturilor Omului,
          reproduc mai jos art. 9:
          1.Orice persoană are dreptul la libertatea de gândire, de conştiinţă şi de religie; acest drept include libertatea de a-şi schimba religia sau convingerea, precum şi libertatea de a-şi manifesta religia sau convingerea în mod individual sau în colectiv, în public sau în particular, prin cult, învăţământ, practici şi îndeplinirea ritualurilor.
          2. Libertatea de a-şi manifesta religia sau convingerile nu poate face obiectul altor restrângeri decât acelea care, prevăzute de lege, constituie măsuri necesare, într-o societate democratică, pentru siguranţa publică, protecţia ordinii, a sănătăţii sau a moralei publice ori pentru protejarea drepturilor şi libertăţilor altora.

          in concluzie, restrangerea purtarii unui articol de imbracaminte se poate efectua daca legiutorul national apreciaza, pe langa celelalte conditii, ca aceasta masura este necesara pt. protejarea celorlalti;
          intreb si io, din capatu` satului, cu ce ne deranjeaza ca o araboaica are fata acoperita daca nu ne deranjeaza deloc parada gay, homo, transexuali si restu`....
          sau poate sa ai fata acoperita nu este trendy;
          religia nu trebuie sa fie trendy, de altfel la nivelul UE nu exista o cultura colectiva comuna, multe obiceiuri locale pot parea pt. restu` barbarii, murdarii sau obiceiuri nejustificate; va dau cateva exemple din Spania: batai colective cu rosii, tauri furiosi liberi pe strazile orasului si care lovesc oameni, etc.
          un alt exemplu interesant, este cel legat de saptamana patimilor, mai ales in cadrul bisericii catolice din America Latina, soldata cu autoflagelari, crucificari, etc.
  • +9 (17 voturi)    
    Incredibil!!!!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 11:32)

    Serban [anonim]

    "Atac rasist"? Pana cand o sa mai suportam prostiile astea? N-am stiut ca a-ti ascunde fata inseamna a-ti ascunde "modestia"... Musulmanii ne sfideaza pur si simplu iar noi le acceptam mojiciile. Pana cand?
    • -1 (7 voturi)    
      ignoranta ta nu e o scuza (Marţi, 27 iulie 2010, 13:51)

      virgil [anonim] i-a raspuns lui Serban

      daca n-ai stiut, mai documenteaza-te! Nu e rusine sa nu stii, rusine e sa nu inveti.
  • +3 (13 voturi)    
    ar trebui decorat (Marţi, 27 iulie 2010, 11:42)

    cititor hotnews [anonim]

    Este o mare greseala.
    Acest cetatean ar trebui decorat.
    A dat dovada de inalt civism,si totodata a demascat o potentiala infractoare ce isi ascunde fata si poarta masca.
  • -2 (10 voturi)    
    xenofob nu rasist (Marţi, 27 iulie 2010, 11:52)

    Alina [anonim]

    Daca avem voie sa facem topless, sa facem operatii de schimbare de sex sau orice ne trece prin cap si ni se pare noua ca avem dreptul si e normal, nu stiu de ce nu am avea voie sa ne imbracam din cap pana in picioare pt ca asta e alegerea personala, fara sa mai dam explicatii legate de religie, cultura etc...
  • +9 (13 voturi)    
    Induiosator (Marţi, 27 iulie 2010, 11:55)

    sile [anonim]

    Deci daca i-a smuls valul (gest de huligan, fara discutie), e "o rusine absoluta". Daca s-ar fi aruncat in aer intr-un local plin de musulmani ce ar fi fost? Luptator pentru eliberarea Scotiei?
  • +8 (10 voturi)    
    La security check cum face? (Marţi, 27 iulie 2010, 12:48)

    Sectoristu [anonim]

    Cum trece de punctele de verificare a identitatii? De fapt, cum dracu arata poza din pasaportul respectivei? La fel de "modesta"??

    Eu daca imi pun cagula pe fata si ma plimb pe strada presupun ca ma pune la pamant primul politai (ma rog, nu la noi...) cu ce difera burqa aia?
    • -4 (6 voturi)    
      Aha (Marţi, 27 iulie 2010, 13:22)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui Sectoristu

      Cagula e o chestie religioasa, medicala, educativa sau de ce naiba fel e? Vorbesti prostii.
  • +6 (8 voturi)    
    Gestul este de condamnat, ideea este buna (Marţi, 27 iulie 2010, 12:50)

    Mihaela Jackson [anonim]

    Valul niqub si panza burqua exista pentru ca in cultura araba se considera ca barbatul nu isi poate tine organul in pantaloni. Asadar o femeie daca se dezveleste te invita practic la viol, dupa care urmeaza uciderea femeii cu pietre, pentru adulter. Nu radeti, s-a mai intamplat si se ca mai intampla.
    Aceasta este 'cultura" islamului extremist.
    Noi nu suntem parte a acestei culturi. La noi femeile n-au decat sa se imbrace cum poftesc. pot sa consume alcool si evident isi aleg partenerii cu care doresc sa se cupleze. Asa este si normal, pana la urma.
    Revenind, valul si vesmintele respective trebuie combatute, dar pe cale legala. Scotianul respectiv trebuia sa anunte politia, care o chema la sectie pe doamna respectiva unde i se explica de ce nu are voie sa poarte valul respectiv.
    Si inca ceva pentru iubitorii de ev mediu de mai sus: ati vrea la banca sa vina o femeie cu val sa va opereze in cont? Daca uita un 0 ce descriere dai la politie? Cum arata hoata? Ati vrea ca la spital asistenta sa poate burqa? Daca iti moare o ruda, pe cine tragi la raspundere, ca sun val toate femeile sunt la fel?
    • -2 (4 voturi)    
      LOL (Marţi, 27 iulie 2010, 13:00)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

      daca iti face operatii la banca sigur apare numele ei pe stampila sau chitanta, iar la spital afli din fisa cu turele din ziua respectiva - asta ca sa nu mai zic ca daca au val, nu or purta ecuson ;) LOL
    • +2 (4 voturi)    
      pe aia care poarta ecuson! (Marţi, 27 iulie 2010, 13:01)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

      Nu prea gandesti, asa-i?
      Asa o fi in "cultura" ta.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti sigur (Marţi, 27 iulie 2010, 13:23)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

      N-are voie sa poarte aia in Scotia?
    • -6 (10 voturi)    
      E normal? (Marţi, 27 iulie 2010, 13:23)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

      "Noi nu suntem parte a acestei culturi. La noi femeile n-au decat sa se imbrace cum poftesc. pot sa consume alcool si evident isi aleg partenerii cu care doresc sa se cupleze. Asa este si normal, pana la urma."

      Hahaha, si cum de e asa normal draga mihaela? explica-ne rationamentul si motivele pe care le-ai folosit ca sa ajungi aici. Presupun ca pt tine tot ce se intampla in tara asta e normal pt ca asa iti place tie. Ei bine am o surpriza pt tine, sa te imbeti si sa te regulezi cu cine vrei nu e normal, e descompunere umana, depravare. Libelulo!
      • +4 (8 voturi)    
        .... (Marţi, 27 iulie 2010, 13:45)

        dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        pt Cifre: it must be very sad to be you.
      • +2 (2 voturi)    
        Auzi.. (Marţi, 27 iulie 2010, 15:32)

        Fas [utilizator] i-a raspuns lui Cifre

        Ti-ai cam incuia femeia in casa, ai? Pacat ca s-ar prind vecinii.. fir-ar ei de bagareti.
      • +2 (2 voturi)    
        esti ne-european! si se vede! (Marţi, 27 iulie 2010, 15:57)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        mihaela jackson are dreptate. atita timp cit nu faci rau altora, poti sa faci ce vrei, indiferent daca esti barbat sau femeie.

        iar europa asta care este in "descompunere morala si depravare" pare ca este foarte atractiva pentru foarte multi ne-europeni cum pari si tu.....

        si am si eu o surpriza pentru tine: in toate constitutiile din europa este consfintit principiul egalitatii intre barbati si femei....
    • 0 (0 voturi)    
      scuteste'ma... (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:55)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

      Imbraca'te office (fusta pina la genunchi, camasa incheiata pina in git, tocuri medii) si treci pe linga un santier la noi. Sa vezi ce reactii primesti. Abia dupa aceea mai deschide gura despre cum nu pot barbatii musulmani sa se abtina daca vad o femeie "dezgolita".
      Incredibil cit rasism e si in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Incearca totusi sa citesti ce am scris (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:09)

        Mihaela Jackson [anonim] i-a raspuns lui Ava

        inainte de a ma acuza de rasism. îin Islam daca femeia nu este acoperita barbatul are dreptul de a se urca pe ea. Eu nu cred ca in Romania sar muncitorii si te violeaza daca treci pe langa ei in fusta scurta. Mai degraba te violeaza un director caruia i s-a pus pata pe tine.
        Rasism inseamna a considera ca un om sau un grup de oameni formeaza o "rasa"; eu atac islamul radical pentru ca este o ideologie gresita, care nu isi are locul in epoca moderna; cauta pe YouTube clipuri cu "invatati" islamici care descriu cum, unde si cand iti poti bate legal sotia, pentru ca, nu-i asa, femeia este inferioara barbatului.
        In cazul in care nu ai inteles: a ataca o ideologie nu este rasism;
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 iulie 2010, 12:56)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      hahaha (Marţi, 27 iulie 2010, 13:24)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui

      tare comparatia.
    • +2 (2 voturi)    
      apropo de kilt... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:18)

      alex [anonim] i-a raspuns lui

      ce s-ar intimpla daca un scotian ar apare la riad intr-un kilt? ce ziceti, ar scapa scotianu basma curata pe motiv ca asa e portul la el acasa? :)
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 27 iulie 2010, 13:03)

    dragos234 [utilizator]

    2 ani de inchisoare?! Jesus, dar nu a violat-o, nici macar nu a atins-o. Ce indobitocire. Asta era caz de amenda si atat
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 27 iulie 2010, 13:15)

    dragos234 [utilizator]

    Daca smulgea hainele de pe ea, sigur ajungea pe scaunul electric.
    In curand, daca te uiti mai mult de 5 secunde la niqab, gata, 15 zile la puscarie
  • +5 (5 voturi)    
    intrebare... (Marţi, 27 iulie 2010, 13:16)

    me [anonim]

    si daca e o infractoare si isi pune aia pe fata ca sa se ascunda?!
    legile astea dau un mare ajutor criminalilor (si teroristilor)
    • -1 (5 voturi)    
      tu gandesti? (Marţi, 27 iulie 2010, 13:27)

      ghici [anonim] i-a raspuns lui me

      Dimpotriva, avand fata ascunsa mereu va fi suspectata si urmarita.
      Oriunde va intra, sigur va fi in centrula tentiei, asa ca.....
  • -3 (9 voturi)    
    imaginea Europei (Marţi, 27 iulie 2010, 13:34)

    dixie [anonim]

    Femeia a venit in Europa ca sa urmeze un Masterat! A venit - cum s-ar spune - intr-un centru de cultura, a venit pentru a se "ridica".
    Si, cand colo, un european indobitocit o ataca si o violenteaza.

    Si ne mai laudam ca suntem avansati, educati, superiori samd. Vax. Suntem si noi ca toata lumea, unii buni, altii prosti.
    • +4 (6 voturi)    
      Double Standard (Marţi, 27 iulie 2010, 14:25)

      Gigi Maybachistu' Antimusulman [anonim] i-a raspuns lui dixie

      Nu există nicio lege care să interzică unui punker să poarte creastă sau să aibă faţa plină de piercinguri.

      Nu există nicio lege care să interzică unui rastafarian să poarte o adevărată căpiţă de plete în cap.

      Nu există nicio lege care să îţi interzică să fii tatuat pe fiecare centimetru pătrat din figură, deşi efectul e acelaşi. Nici măcar o lege care să interzică purtatul unei măşti în public.

      Există totuşi o lege care cere purtatul căştii când mergi cu motocicleta sau scuterul, în mai toate ţările din lume. În mai multe cazuri în USA şi UK, Sikh-ii, care au obligaţia impusă de religie de a purta tot timpul turban (bărbaţii), tichie sau batic (femeile) au contestat fiecare amendă în instanţă şi au obţinut o excepţie de la lege pentru ei.

      Însă când ai de-a face cu fanatici care omoară cu pietre, taie mâna dreaptă şi fac multe alte lucruri de care până şi strămoşii lor de acum 1200 de ani, pe vremea lui Harun Al Raşid, se arătau cam ...scârbiţi, e cam greu să le dai dreptate. Mai ales când dai şi peste nişte "deştepţi" care cred că mahomedanii fanatici sunt "ultimul refugiu al moralităţii tradiţionale".
      • +1 (3 voturi)    
        Aaa, la tine dreptatea (Marţi, 27 iulie 2010, 14:30)

        dixie [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Antimusulman

        tine nu de principii, ci de prejudeactile tale.Un om nevinovat devine vinovat pentru ca altii, departe, fac nu stiu ce?
  • 0 (0 voturi)    
    JudecatoARE!!! (Joi, 29 iulie 2010, 11:12)

    Daniel [anonim]

    Ii doresc tampitei de judecatoare sa faca o vizita intr-o tara araba, musulmana si sa umble imbracata cum umbla la ea acasa.

    Sunt convins ca dupa o astfel de experinta (daca ar mai fi ceva "dupa ...") altul ar fi fost verdictul!

    Mari tampiti sunt peste tot si la toate nivelele!!!