Liderul unui ONG francez critica asa-zisul "salut romanesc" prezentat de France 2 si spune ca va sesiza Consiliul Superior al Audiovizualului

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 19:51 Actualitate | Internaţional


Politicianul francez Mouloud Aounit, co-presedinte al ONG-ului "Miscarea impotriva rasismului si pentru prietenia intre popoare" (MRAP), considera ca sketch-ul umoristul Jonathan Lambert, in care este ironizat asa-zisul "salut romanesc" - executat cu palma intinsa, in semn de cersit -, contribuie la proferarea de "stereotipuri rasiste" si a anuntat ca va sesiza Consiliul Superior al Audiovizualului din Franta (CSA), autoritate independenta insarcinata cu respectarea deontologiei in mass-media, relateaza Le Post.

"Serviciile noastre juridice au urmarit cu atentie secventa din emisiune. Voi sesiza Consiliul Superior al Audiovizualului: institutia trebuie sa fie mai vigilenta in asemenea cazuri si trebuie sa le reaminteasca realizatorilor de emisiuni obligatiile care le revin in ceea ce priveste deontologia profesionala", a spus Aounit pentru Le Post.

"Consider intolerabila asemenea atitudine, care, in numele unei batalii impotriva corectitudinii politice sau pentru libertatea de exprimare, contribuie la vehicularea de clisee si stereotipuri inacceptabile", a mai precizat liderul MRAP.

Aounit s-a aratat de asemenea "stupefiat" ca atat realizatorul emisiunii, cat si ceilalti invitati n-au reactionat in niciun fel la acest "derapaj". "Toti (n.r.- cei din emisiune) au participat la proferarea de clisee rasiste", a spus acesta.

HotNews.ro a relatat, luni, despre un sketch al umoristului Jonathan Lambert dintr-o emisiune TV, difuzata in 17 aprilie pe postul public de televiziune francez France 2, in care acesta face un joc de cuvinte intre "Salutul Roman" si noul "Salut Romanesc" - "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!", rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator - textul tipic al cersetorilor din Hexagon.


Citeste mai multe despre   


















1472 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    I-am ars! (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:57)

    musiu [anonim]

    Cred ca dupa ce au vazut varianta romaneasca s-a trezit spirutl de dreptate in ei.
    Si au inceput sa lupte....ooooops, scuze, sa vorbeasca......
    • +1 (1 vot)    
      Mouloud Aounit un algerian ne-a luat apararea (Duminică, 25 aprilie 2010, 0:02)

      manea [anonim] i-a raspuns lui musiu

      bravo lui ca a sarit in apararea romanilor, in timp ce ambasada noastra doarme, politicienii din tara la fel ii doare undeva ca suntem facuti cu oua si otet de toate statele asa zis civilizate din cauza rromilor.

      Multumiri acestui algerian de religie musulmana care se pare ca va sesiza CNA-ul francez, actiune ce trebuia facuta de ambasada romanicii noastre scumpa si draga

      http://fr.wikipedia.org/wiki/Mouloud_Aounit
  • -3 (5 voturi)    
    Ma lasi frantuzule! (Vineri, 23 aprilie 2010, 23:06)

    Sirius [anonim]

    Adica..., ei centreaza ei marcheaza?
    Ne-am cam saturat sa ne tot "educati"!
  • -1 (5 voturi)    
    rusine de saltimbanc (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:40)

    tepes [utilizator]

    Francezii?au fost cindva barbati,dar timpul lor a trecut de mult,vezi echipele lor de fotbal,handbal atletism ca sa enumar doar citeva ,iar de la Napoleon (care nu era nici el francez) au fost doar carne de tun exceptie facind primul razboi mondial,restul e cancan
    • +4 (4 voturi)    
      with all respect to romania (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 2:54)

      morand [anonim] i-a raspuns lui tepes

      your military history can't even match our. So if we are so much losers, I can't even imagine how Romania is.
      Anyway, sorry for this very, very stupid "joke". There's a lot to do to a
      make understand a Parisain that a gipsy is not a normal romanian.
      • 0 (4 voturi)    
        I'm sure (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 8:16)

        Gaugain [anonim] i-a raspuns lui morand

        You don't know anything about romanian history. Anyway, the apologies are accepted.
      • 0 (2 voturi)    
        Wow! What a military history (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:56)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui morand

        Wow! What a military history

        Verdun, Maginot, Vichy, Indochina
  • +4 (4 voturi)    
    Respect (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 2:06)

    rogesteb [utilizator]

    Multumim domnule Mouloud Aounit pentru pozitia luata. Ma bucur ca mai exista inca oameni care cred in civilizatie si in respect.
  • -1 (3 voturi)    
    BRAVO!!! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 10:31)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur ca incepe sa se ia atitudine fata de denigrarile care ni se aduc intregului popor si a tuturor emigrantilor romani, doar fiindca se generalizeaza infractiunile a nici 10% din totalul de romani sau tigani iesiti in afara granitelor tarii.
    Emigranti romani: incepeti si voi sa scrieti si sa aratati in presa si televiziunea romana lucruri si experiente negative traite in Europa Occidentala, intre asa-zisii "occidentali de clasa"! Ce m-a frapat pe mine personal, in Spania, a fost mizeria de nedescris care exista pe jos in aproape toate cafeteriile unde se serveste meniul zilei si in timp ce se serveste masa.
    Alt lucru negativ: spaniolii, in general, sunt foarte slab preparati profesional si LINGVISTIC, mai ales cei care lucreaza in turism. Am avut colegi receptioneri in hotel de 4 stele care nu stiau nici engleza, intr-un hotel in Madrid! Si totusi Spania este printre primele 3 tari din lume, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care o viziteaza. Fiindca au stiut sa-si faca publice potentialul hotelier (desi de multe ori calitatea lasa de dorit), plajele si caldura.