Guvernul Biden a dat în judecată Texasul pentru legea anti-avort

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 22:55 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Shutterstock Editorial / Profimedia Images
Ministrul Justiției din SUA a anunțat joi că a intentat un proces împotriva Texasului pentru a obține anularea unei legi care interzice aproape toate avorturile din acest stat conservator, potrivit AFP.

Această lege, care a intrat în vigoare la 1 septembrie, „este în mod clar neconstituțională în ceea ce privește jurisprudența Curții Supreme” și „Departamentul de Justiție este responsabil pentru apărarea Constituției Statelor Unite”, a justificat ministrul Merrick Garland într-o presă conferinţă.

Greg Abbott, guvernatorul Texasului, a declarat că noua lege dură anti-avort adoptată în acest stat american nu prevede excepții pentru cazurile de viol deoarece autoritățile vor înlătura toți violatorii de pe străzi, relatează Business Insider.

Abbott a promis să „elimine toți violatorii din Texas”, potrivit televiziunii locale KXAN, o afiliată a NBC News.

„Să spunem un lucru foarte clar: violul este o infracțiune”, a declarat acesta în cadrul unei conferințe de presă susținută marți.

„Și Texasul va lucra fără încetare pentru a ne asigura că vom elimina toți violatorii de pe străzile Texasului prin urmărirea lor agresivă, punerea lor sub acuzare și înlăturarea lor de pe străzi”, a spus Greg Abbott.

„Așadar obiectivul numărul 1 în statul Texas este de a elimina violul pentru ca nicio femeie, nicio persoană, să nu îi cadă victimă acestui lucru”, a subliniat guvernatorul statului american.

Ce prevede legea anti-avort din Texas


Noua lege care a intrat în vigoare pe 1 septembrie interzice avortul după 6 săptămâni, fără a include excepții pentru cazurile de viol sau incest.

De asemenea orice persoană care ar fi sfătuit, ajutat cu plata sau condus cu mașina o persoană la o clinică de avort poate fi dată astfel în judecată, sub incidența legii căzând profesori, părinți, șoferi Uber sau prieteni.

Dacă reclamantul câștigă cazul ar putea primi minim 10.000 de dolari la care se adaugă și onorariul avocatului. Pârâtul, în schimb, nu va putea beneficia de plata cheltuielilor de judecată, chiar dacă are câștig de cauză.

Criticii afirmă că noua lege încurajează practic procesele frivole și acordă un stimulent major pentru delațiune.

Președintele american Joe Biden a declarat într-un comunicat remis miercurea trecută că noua lege adoptată în Texas „încalcă flagrant” decizia Roe v. Wade a Curții Supreme din 1973 care a acordat protecție la nivel național persoanelor care doresc să facă un avort.

Curtea Supremă americană a refuzat să blocheze legea care a intrat în vigoare miercuri în Texas. Curtea a votat 5 la 4, la primele ore ale zilei de joi, pentru a respinge un apel de urgenţă făcut de cei care încercau să blocheze impunerea legii în al doilea cel mai mare stat american.

Însă „subliniem că nu pretindem să soluţionăm definitiv orice cerere jurisdicţională sau de fond în procesul reclamanţilor”, a decretat Curtea Supremă într-un ordin nesemnat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1811 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    Republicanii nu au constiinta (Joi, 9 septembrie 2021, 23:44)

    emil bobu [utilizator]

    Legea se aplica si in cazurile de viol. Daca esti violata si ramai gravida, nu poti obtine un avort. Numai 23% din cazurile de viol sunt rezolvate. Restul de 77% scapa...

    Texasul detroneaza Florida ca cel mai praf stat american.
    • +4 (24 voturi)    
      Aberatii. (Vineri, 10 septembrie 2021, 0:02)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      In primul rand, dupa viol se poate lua pastila de a doua zi. In spitale se ofera victimelor, iar cele care nu raporteaza violul o pot procura de la farmacie. In plus, cu 2 copii la activ, am stiut din saptamana a patra. Restul sunt baliverne pe care le imprastii pe aici. Ce nu spun cei ca tine e ca aceasta lege ar preveni cam 43000 avorturi pe an, doar in TX.
      • 0 (20 voturi)    
        Chiar așa? (Vineri, 10 septembrie 2021, 1:20)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Și de ce ar trebui sa le prevină? Tocmai asta e întrebarea. Care e motivul pentru care statul ar trebui sa le prevină? Ce anume a făcut statul Texas pentru a-i educa și mai bine pe tinerii texani? In ce fel statul a creat condiții de trai mai bune, mai sigure pentru că acei tineri să își dorească să păstreze copilul? Poate au creat o societate mai sigură și nu știu eu. Mda, nu cred că e asta.

        De ce sa decizi tu cine și ce pastile sa ia? Nu vrei sa decizi doar pentru tine? Nu vrei că fiecare sa se uite în propria ogradă? Zic.

        Înțeleg ca avorturile sa fie pe bani, că așa este in capitalism, dar altfel fiecare să facă ce vrea câtă vreme nu dăunează celui de langa el și nu încalcă vreo lege.
      • +3 (9 voturi)    
        Aberatii (Vineri, 10 septembrie 2021, 1:51)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        In primul rand experienta personala este irelevanta. On average, women become aware of their pregnancies between 5 and 6 weeks gestation. Asta lasa la aproape jumatate numarul femeilor care isi descopera sarcina mai tarziu decat ar putea sa profite si sa se incadreze legal.

        In al doilea rand violurile sunt
        - raportate in proportie de 20-33% dar chiar si asa sunt spitale care nu dau pastila desi ar trebui (si sunt adesea amendate)
        - iar pentru cele 64-80% din violurile neraportate putem presupune ca victimele nu au studiat inainte rape survivor guides si nici nu au chiar starea de spirit sa ceara ajutor sfaturi pe forumuri si de la prieteni pe retele.

        Ramane un numar semnificativ de victime violate care nu au de ales si carora li se interzice avortul.
      • +3 (9 voturi)    
        Totusi ... (Vineri, 10 septembrie 2021, 1:56)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Sarcina nu este standard la toata lumea la fel. Si la mama si la partenera de viata a fost complet diferita si de la sarcina la sarcina si de la persoana la persoana. Si legea este pentru toata lumea. Nu mai bine se ocupa politia de violatori si daca nu o sa mai fie violuri o sa scada numarul de avorturi?!? Adica haideti sa se focuseze pe rezolvarea problemei si nu pe ingradirea victimei. Sunt dusi si astia cu sorcova. O mama care nu vrea copilul cat de buna mama o sa fie?!? Ah, ii dau la adoptii poate. De parca nu sunt destui copii orfani amarati pe lumea asta ...
      • +1 (7 voturi)    
        Strict legat de Texas (Vineri, 10 septembrie 2021, 2:02)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        IDVSA study reported a lower rate of victims reporting sexual violence to law enforcement, finding 9.2% of victims reporting, meaning more than 90% of assaults are unreported
  • -4 (24 voturi)    
    Guvernul Mascarici (Vineri, 10 septembrie 2021, 0:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Guvernul Mascariciului sa se pregateasca sa mearga la puscarie pentru "alegerile" din noiembrie 2020. Daca au noroc. Preferabil plutonul de executie pentru tradare.
    • +4 (18 voturi)    
      Care furtișaguri? (Vineri, 10 septembrie 2021, 1:26)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Care furtișaguri că democrații au câștigat zeci de contestații depuse de republicanii împotriva acelor alegeri?

      Acum democrații sunt la botoane, așa că joc de glezne până în 2024. Portocaliul tau a luat bătaie dupa toate standardele. Obișnuiește te cu ideea. Trump nu e pedepsit sa fie președinte. Ai pierdut, te cari acasă, acesta e jocul democratic.
    • -2 (10 voturi)    
      Troiane… (Vineri, 10 septembrie 2021, 2:00)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Cum faci cum nu faci… dai cu bata in balta… Daca taceai filozof ramaneai!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca la Trump te referi (Vineri, 10 septembrie 2021, 10:57)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Daca nu, see your doctor...