Prevederile halucinante ale legii anti-avort din Texas: Nicio excepție pentru cazurile de viol sau incest / Oricine poate da în judecată o persoană pe care o suspectează că a facilitat un avort

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 11:56 Actualitate | Internaţional


Protest impotriva legii anti-avort din Texas
Foto: AFP / Getty Images / Profimedia
Noua lege anti-avort din Texas le permite cetățenilor privați să dea în judecată orice persoană pe care o suspectează de „ajutarea și susținerea” unui avort și să îi ceară despăgubiri de minim 10.000 de dolari, indiferent dacă au vreo legătură sau nu cu aceasta, relatează Business Insider.

Orice persoană care ar fi sfătuit, ajutat cu plata sau condus cu mașina o persoană la o clinică de avort poate fi dată astfel în judecată, sub incidența legii căzând profesori, părinți, șoferi Uber sau prieteni.

Dacă reclamantul câștigă cazul ar putea primi minim 10.000 de dolari la care se adaugă și onorariul avocatului. Pârâtul, în schimb, nu va putea beneficia de plata cheltuielilor de judecată, chiar dacă are câștig de cauză.

Noua lege încurajează practic procesele frivole și acordă un stimulent major pentru delațiune.

Președintele american Joe Biden a declarat într-un comunicat remis miercuri că noua lege adoptată în Texas „încalcă flagrant” decizia Roe v. Wade a Curții Supreme din 1973 care a acordat protecție la nivel național persoanelor care doresc să facă un avort.

„Iar în mod revoltător, ea împuternicește cetățeni privați să dea în judecată orice persoană despre care cred că a ajutat o alta să facă un avort, asta putând include membri ai familiei, angajați sanitari, angajații de la recepția unei clinici medicale sau străini care nu au nicio legătură cu individul în cauză”, mai precizează comunicatul.

„Oricine - barista de la Starbucks sau un alt individ îngrijorat - ar putea da în judecată orice persoană care ajută o femeie gravidă să întrerupă sarcina”, afirmă și Melissa Murray, juristă și profesoară de drept la Universitatea New York.

„Asta ar putea însemna medicul care realizează procedura medicală, angajații clinicii care îi acordă îngrijiri, șoferul Uber care ar putea să o ducă la unitatea medicală”, explică aceasta.

Legea interzice avortul după primele 6 săptămâni de sarcină și nu include excepții pentru sarcinile rezultate în urma unui viol sau incest.

Curtea Supremă americană a refuzat însă să blocheze legea care a intrat în vigoare miercuri în Texas.

Curtea a votat 5 la 4, la primele ore ale zilei de joi, pentru a respinge un apel de urgenţă făcut de cei care încercau să blocheze impunerea legii în al doilea cel mai mare stat american.

„Subliniem că nu pretindem să soluţionăm definitiv orice cerere jurisdicţională sau de fond în procesul reclamanţilor”, a decretat Curtea Supremă într-un ordin nesemnat.

„Mai exact, acest ordin nu este bazat pe vreo concluzie despre constituţionalitatea legii din Texas şi nu limitează în vreun fel alte contestaţii corespunzătoare din punct de vedere procedural aduse legii din Texas, inclusiv în curţi de justiţie din Texas”, au adăugat judecătorii constituționali americani.

Pe același subiect:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7016 vizualizari

  • +12 (30 voturi)    
    Multi analfabeti functionali pe lumea asta... (Joi, 2 septembrie 2021, 12:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Poate fi acuzat si pilotul avionului sau elicopterului care duce de colo-colo o femeie insarcinata care vrea sa faca avort ?

    NU ?

    Atunci soferul de taxi/Uber cu ce e vinovat ?
    • +10 (26 voturi)    
      Ca in tarile talibane (Joi, 2 septembrie 2021, 13:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Deci daca s-a comis incest, de ex. cu o minora, ramane insarcinata: felicitari, esti mama la 12 ani. De ce? E vina "femeii", prea umbla cu picioarele la vedere... se stia ca asta cerea, nu?

      Pe de alta parte, nici Texas nu e cel mai bun punct de referinta pentru normalitate si creier. Tot felul de limitati si descreierati p-acolo. In mintea lor arma e mai vitala ca un telefon.
  • +10 (24 voturi)    
    Eu cred ca astia din Texas, (Joi, 2 septembrie 2021, 12:24)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    care stau pe o balta de titei, au baut ceva gaz (petrol lampant/kerosen) inainte de a scoate asemenea lege...

    Nici comunistii nu recompensau prin lege delatiunea !
  • +10 (24 voturi)    
    aoleu doamne (Joi, 2 septembrie 2021, 12:34)

    kostake [utilizator]

    Si noi ne plingem de talibanii din Afganistan!
  • +8 (22 voturi)    
    citesc si ma ingrozesc (Joi, 2 septembrie 2021, 14:45)

    LL [utilizator]

    Cineva spunea odata ca ..."secolul 21 va fi unul religios sau nu va fi deloc!".
    Credeam ca ...bate campii dar ....incep sa ma ingrozesc!
    Talibanismul chiar va sufoca planeta si democratia ...pana la pieirea noastra???
    Fara ratiune ...vom fi terminati, intradevar.
    Speranta insa, ramane vie ...pana in ultima clipa! :)
  • -7 (21 voturi)    
    Halucinant (Joi, 2 septembrie 2021, 14:55)

    Setalcott [utilizator]

    E ilegal sa fii complice la crima
  • -5 (21 voturi)    
    Este opinia lor (Joi, 2 septembrie 2021, 15:12)

    Popescul [utilizator]

    Este opinia celor care au legiferat in Texas. Cine a stabilit ca cealalta partida are dreptate? Conducerea din alt stat poate decide in sens opus. Pana la urma resortisantii din Texas i-au votat pe cei care au legiferat chestiunea in cauza. De ce sa nu fie in regula daca localnicii asta doresc, asa gandesc in problema avortului?

    Intamplator sunt in favoarea avortului din n motive (viol, incest, malformatii grave). In cazul ultimului motiv nu as vrea sa ma chinui toata viata. Probabil ca e un mod egoist de a gandi, insa pot trai lejer cu stampila asta. Intr-un final, pentru mine conteaza binele si confortul meu, nu faptul ca o viata a fost curmata in mod LEGAL, dar poate imoral.

    Totusi, n-am o problema cu cei care vad invers intreaga chestiune. Pot sa inteleg si abordarea "Toti cei care sunt in favoarea avortului s-au nascut totusi.".

    Este doar o alta viziune despre viata. Nu este matematica. Prin urmare, fiecare poate completa pe linia punctata. Femeile din Texas pot merge in alte state americane sa intrerupa sarcina respectiva.

    Asa cum in n tari se propaga identitatea de gen si cate si mai cate chestiuni si alti oameni le considera corecte, de ce nu aplicam aceeasi libertate de gandire si aici? Fiti mai toleranti cu viziunea altora despre viata.

    Opinia unui individ este egala cu cea a unui ins din cealalta parte a planetei. Repet, nu discutam de matematica, ci de o viziune asupra vietii, asupra societatii. La final ai doar niste opinii. Prin urmare, acestea sunt relative in functie de sistemul de referinta (i.e. valortile insului respectiv).

    Parerea mea.
    • +9 (13 voturi)    
      hehe (Joi, 2 septembrie 2021, 17:40)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Idealogule sroc, ai uitat sa schimbi contul de pe care comentezi in "animatron". Garasho patzan.
      • +1 (1 vot)    
        Credinta (Joi, 2 septembrie 2021, 22:10)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Cred că ai încercat să spui ceva, însă nu ți-a ieșit. Cu cuvintele tale de data asta
  • +8 (18 voturi)    
    Deci stim de ce nu vor mai fi femei in Texas (Joi, 2 septembrie 2021, 16:19)

    provest_1 [utilizator]

    Cel putin nu din cele destepte, edcucate si care vor sa hotarasca singure ce si cum e cu ele.
  • +9 (17 voturi)    
    Sarmanul Pingelica! (Joi, 2 septembrie 2021, 16:33)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Era interzis avortul, iar femeile insarcinate erau controlate periodic, dar Genialului Carmaci nu i-a dat prin cap sa aplice astfel de masuri:

    "Orice persoană care ar fi sfătuit, ajutat cu plata sau condus cu mașina o persoană la o clinică de avort poate fi dată astfel în judecată, sub incidența legii căzând profesori, părinți, șoferi Uber sau prieteni."

    Daca o facea, am fi fost acum pe putin 30 de milioane, si nu doar mai putin de 15!
  • +10 (14 voturi)    
    Talibanii republicani (Joi, 2 septembrie 2021, 18:49)

    gavrone [utilizator]

    Mai rai ca Ceausescu in privinta interzicerii avortului. Amicii violatorilor si incestuosilor.
  • +1 (1 vot)    
    si uite cum apar acuma Romanasii mei (Joi, 2 septembrie 2021, 19:54)

    Scarface1000 [utilizator]

    care spun ca de fapt Americanu e prost si inapoiat si noi suntem defapt aia desteptii, aia progresisti care inca umblam cu carunta cu cal pe drumuri nationale si am constuit un spital in ultimii 30 ani!

    Nu aveti consecventa deloc dragi colegi de forum, ba va place Germania ba acuma nu va mai place ca a facut Gazoduct direct cu Rusu...


    Ba va place Austria, ba nu va mai place acuma ca nu mai vrea Sebastian sa primeasca nici un imigrant


    Ba va place SUA ca "ei democratici" ba acuma nu va mai place, pai hotarati-va odata! :)
    • +1 (1 vot)    
      Replica finala din "Unora le place jazzul" (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:18)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      "- Nobody is perfect ...!"