Guvernatorul Texasului spune că noua lege anti-avort nu are excepții pentru viol fiindcă autoritățile vor prinde toți violatorii

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:58 Actualitate | Internaţional


Greg Abbott, guvernatorul statului Texas
Foto: Sergio Flores / AFP / Profimedia Images
Greg Abbott, guvernatorul Texasului, a declarat că noua lege dură anti-avort adoptată în acest stat american nu prevede excepții pentru cazurile de viol deoarece autoritățile vor înlătura toți violatorii de pe străzi, relatează Business Insider.

Abbott a promis să „elimine toți violatorii din Texas”, potrivit televiziunii locale KXAN, o afiliată a NBC News.

„Să spunem un lucru foarte clar: violul este o infracțiune”, a declarat acesta în cadrul unei conferințe de presă susținută marți.

„Și Texasul va lucra fără încetare pentru a ne asigura că vom elimina toți violatorii de pe străzile Texasului prin urmărirea lor agresivă, punerea lor sub acuzare și înlăturarea lor de pe străzi”, a spus Greg Abbott.

„Așadar obiectivul numărul 1 în statul Texas este de a elimina violul pentru ca nicio femeie, nicio persoană, să nu îi cadă victimă acestui lucru”, a subliniat guvernatorul statului american.

Ce prevede legea anti-avort din Texas


Noua lege care a intrat în vigoare pe 1 septembrie interzice avortul după 6 săptămâni, fără a include excepții pentru cazurile de viol sau incest.

De asemenea orice persoană care ar fi sfătuit, ajutat cu plata sau condus cu mașina o persoană la o clinică de avort poate fi dată astfel în judecată, sub incidența legii căzând profesori, părinți, șoferi Uber sau prieteni.

Dacă reclamantul câștigă cazul ar putea primi minim 10.000 de dolari la care se adaugă și onorariul avocatului. Pârâtul, în schimb, nu va putea beneficia de plata cheltuielilor de judecată, chiar dacă are câștig de cauză.

Criticii afirmă că noua lege încurajează practic procesele frivole și acordă un stimulent major pentru delațiune.

Președintele american Joe Biden a declarat într-un comunicat remis miercurea trecută că noua lege adoptată în Texas „încalcă flagrant” decizia Roe v. Wade a Curții Supreme din 1973 care a acordat protecție la nivel național persoanelor care doresc să facă un avort.

Curtea Supremă americană a refuzat să blocheze legea care a intrat în vigoare miercuri în Texas. Curtea a votat 5 la 4, la primele ore ale zilei de joi, pentru a respinge un apel de urgenţă făcut de cei care încercau să blocheze impunerea legii în al doilea cel mai mare stat american.

Însă „subliniem că nu pretindem să soluţionăm definitiv orice cerere jurisdicţională sau de fond în procesul reclamanţilor”, a decretat Curtea Supremă într-un ordin nesemnat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5497 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Cata aroganta (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:14)

    blacksheep [utilizator]

    Arogant si stupid.
    Deci domnul guvernator pretinde ca a eradicat violul.
    Poate mai face un mic efort pentru a eradica crimele, actele de violenta asa incat sa fie interzise armele de foc.
    • -6 (8 voturi)    
      Câtă prostie! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:19)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Posesia armelor de foc eu drept constituțional. Nu e la latitudinea unui guvernator să le interzică. Armele de foc garantează siguranța cetățenilor. De asta e un-am nevoie de gard la casă, de asta eu nu trebuie să-mi închid casa și mașlina și nu m-a dispărut nimic în ultmii 9-10 ani. Găinarul știe foarte bine că odată intrat pe o proprietate încasează minimum un glonț în cap. Nu e nevoie de poliție sau de nimic altceva. Frica păzește bostănăria.

      Poți să faci ceva similar în Europa unde nu sunt permise armele de foc și e poliție buluc peste tot?. Păi vezi?
      • +4 (8 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:42)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Dea asta rata criminalității este minusculă în SUA, iar în Europa, Japonia sau Canada e mai rău ca în vestul sălbatic. E știut că cu cît o țară are mai multe arme de foc, cu atît este mai pașnică și mai puțin violentă.
        • -5 (7 voturi)    
          Exact! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:53)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          În suburbiile civilizate albe practic nu există criminalitate. În suvburbia cu mea cu 12000 de suflete nu există poliție, nu există garduri, aproape nimeni nu-și încjide ușile. Mașinile decapotabile sunt parcate în afara garajelor și totuși nu dispare nimic și nu existp niciun fel de infracțiuni și njici n-au existat vreodată, de când s-a înființat.

          Criminalitatea e însă gârlă în ghettourile marilor oașe unde administrații locale „progresiste” ridică ttot soiul de opreliști împotriva armelor de foc și unde majoritatea localnicilor nu posedă arme de foc din cauza condamnărior din cazierele lor. Ei bine acolo e mai dihai ca-n Afganistan pentru că doar bandiții sunt înarmați.

          Asta e parta frumoasă a Americii: Cirimialitate e mult mai scăzuttă ca-n Europa de Vest, iar acolo unde există e grupată exclusiv în zonele iunde oamenii civilizați oricum nu calcă.

          În Europa câte zone unde nu există infracțiuni cunoști între Atlantic și Urali?
      • +5 (7 voturi)    
        Si totusi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:44)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Si totusi, daca acel gainar vine la 02:00AM? Dar daca vine la 04:35AM, cand e somnul mai dulce? Dar daca vine la tine acasa cand esti plecat te miri unde? Tu nu dormi? Nu pleci si tu de langa ograda? Te-ai lipit cineva de glie? Intreb, nu dau cu bastarca. Asta o data. A doua ar fi ca poate dai de unul care nu e gainar. Poate dai de o gasca de infractori, care le au cu armele? Ce faci atunci? Siguranta asta a ta sora cu aroganta mi se pare comica.
        • -4 (6 voturi)    
          Ei bine uite că nu vin (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:57)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          Se pare că găinarii înețeleg foarte bine balanța risc/profit și pus și simplu nu-și riscă pielile.
      • +2 (2 voturi)    
        ideea era alta (Joi, 9 septembrie 2021, 7:25)

        blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Interzicerea avorturilor chiar in cazul in care femeile sunt violate este o prostie. Am facut doar o paralela referindu-ma la justificarea absurda a domnului Greg Abbott, guvernatorul Texasului, ca violul este aproape eradicat pentru ca a dat ordin ca toti violatorii sa fie prinsi :
        - ''nu prevede excepții pentru cazurile de viol deoarece autoritățile vor înlătura toți violatorii de pe străzi''
        Este la fel de absurd ca si atunci cand ar pretinde ca crimele, actele de violenta nu mai exista, pentru ca autoritatile vor înlătura toți criminalii de pe străzi.
        In acest caz la ce mai sunt necesare armele pe care toti cetatenii din Texas le detin.
        Referitor la detinerea armelor de foc, nu sunt in masura sa o condamn sau sa o aprob.
        Este o alta cultura pe care nu o cunosc din pacate, si in general europenii nu o cunosc si poate nici nu o aproba.
        Okay, posesia armelor de foc este drept constituțional, nu poate un guvernator să le interzică. Dar e la latitudinea unui guvernator să decida ce trebuie sa faca o femeie in cazul in care a fost violata? Acesta este motivul pentru care cred ca aroganta domnului guvernator este sublima. O vorba veche romaneasca spune: unde e multa desteptaciune este si multa prostie.
        Sper ca esti de acord ca eradicarea violului in Texas este o utopie.
  • +13 (19 voturi)    
    Si cum stii ca e violator pana cand nu violeaza? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:18)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sau puneti in Texas cate un politist langa fiecare femeie, ca sa nu poata fi violata... ??? :)

    Ce logica au texanii astia... !
    • -5 (7 voturi)    
      Previi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:24)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Pedepsele pentru viol, omor și tâlhăre acolo au devenit foarte mari și fără eliberare condiționată . Așa că ăia din branșă merg să violeze sau să tâlhărească prin alte locuri.

      De fapt aici e marea durere a stângii americane. În statele controlate de republicani pesedpsele pentru tot soiul de infracțiuni au devenit tot mai mari și asta lovește puternic în electoratul „progresist”...
      • +2 (2 voturi)    
        Exact (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:55)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Violul este în general o crimă cu premeditare și evident că potențialii violatori se vor gîndi de două pri cînd își vor face planurile de viol pe 2022. Evident, pedepsele astea draconice există și pentru că poliția e foarte preocupată să reducă violența sexuală, iar femeile sînt încurajate să o raporteze și crezute cînd o fac, în loc să fie întrebate dacă au băut, ce purtau și dacă sînt sigure de ce li s-a întîmplat.
  • +11 (19 voturi)    
    Cat de proasta poate fi omenirea de-si alege... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:28)

    UnOarecare [utilizator]

    ...conducatori asemenea idioti?
    Inspaimantator fenomen!
  • +11 (21 voturi)    
    Nici nu trebuie sa cercetez (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:35)

    WaffenSS [utilizator]

    Dupa cum gandeste, cu siguranta e republican - you know ... taranoi. Si policitienii americani sunt la fel de abjecti, reprezinta oamenii pe care ii conduc ... vorbim de Texas: sclavagisti, sudisti, tarani, vacari.

    Cum elimina violurile? Cu magie! Il ajuta Trump de la Ministerul Adevarului.
  • +12 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:42)

    mihai_mi [utilizator]

    Se pare ca e o regula la nivel mondial ca politicienii sa fie idioti!
    • +4 (8 voturi)    
      USA (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:13)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Americanii sunt trendsetteri în toate domeniile.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa pomenesti! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:12)

    yol [utilizator]

    Gata, s-a terminat si cu violatorii din texas! Toti vor ajunge parinti acum….:)))
    Dar de incest ce zic, ca e cam la moda in partea aia de lume, texas?! Sau cand te violeaza fratele sau unchiul, sau, de ce nu, vicarul sau pastorul e in regula, poti sa opresti copilul?!?!
  • +5 (5 voturi)    
    Bine, (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:22)

    yol [utilizator]

    rational vorbind, nu se schimba absolut nimic! Pur si simplu te duci in alt stat si faci avort, simplu si fara nicio problema.
    Arme de asalt la liber, drepturile femeilor decise de toti sinistrii, evanghelistii facand politica statului. The new afganistan!
    • -4 (4 voturi)    
      Ar fi bine (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:19)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Asta ar fi calea federalismului american - states' rights. Dar democrații nu și nu, vor totul decis la Washington.
  • -5 (5 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:54)

    Imperialistu [utilizator]

    Abbott a spus ca legea prevede o perioada de 6 saptamani in care avortul este legal. E ciudat ca informatia nu apare in articol.
    • +6 (8 voturi)    
      întreabă-ți tu cunoștințele femei (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:50)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      ... dacă au știut sau au bănuit că sînt însărcinate la 6 săptămîni - care, apropo, se măsoară de la ultimul ciclu menstrual, nu de la momentul concepției.
  • +5 (5 voturi)    
    Alo, pascaniul! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 17:29)

    yol [utilizator]

    E un fapt ca cea mai mare criminalitate exista in SUA. Cei mai multi morti prin impuscate sunt tot in sua, mai mult decat in irak astazi. Cele mai multe puscarii sunt tot in sua!!

    Dar pana la urma, cum e femeia pentru voi, republicanii?! E un obiect sau e om?!
  • +1 (1 vot)    
    Prinde orbul scoate-i ouăle (Joi, 9 septembrie 2021, 0:15)

    mr_mojo [utilizator]

    Unde dai și unde crapă…