Cu Joe Biden la putere, frontiera cu Mexicul este complet scăpată de sub control, afirmă Donald Trump

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2021, 1:21 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
Fostul preşedinte republican Donald Trump spune că frontiera dintre SUA şi Mexic „este complet scăpată de sub control din cauza conducerii dezastruoase” a actualului lider de la Casa Albă, democratul Joe Biden, căruia i-a cerut să pună capăt la ceea ce a calificat drept „un coşmar frontalier”, relatează EFE, citată de Agerpres.

„Niciodată nu a existat vreun moment la frontiera noastră sudică la fel cu ceea ce se întâmplă acum, însă contează ceea ce urmează să se întâmple (...) imigranţii ilegali din toate colţurile planetei vor ajunge la frontiera noastră şi nu vor mai fi trimişi niciodată înapoi”, a susţinut Trump, citat într-un comunicat de biroul său, stabilit în Palm Beach (statul Florida), unde fostul preşedinte american locuieşte din ianuarie, după ce a părăsit capitala federală Washington.

Trump a descris o panoramă apocaliptică, acesta fiind de altfel cel mai agresiv mesaj la adresa administraţiei Biden de când democratul i-a luat locul la Casa Albă. În schimb, Trump l-a acoperit cu elogii pe preşedintele Mexicului, Andres Manuel Lopez Obrador, pe care l-a numit „minunat”.

Potrivit lui Trump, care în mandatul său a aplicat o politică de „toleranţă zero” împotriva „imigraţiei ilegale” şi a făcut progrese în construcţia zidului de la graniţa cu Mexicul, „în fiecare oră se produce o incursiune masivă în ţară din partea unor persoane care nu ar trebui să se afle aici, iar lucrurile se înrăutăţesc de la un minut la altul”. „Mulţi au antecedente penale şi mulţi alţii au şi răspândesc coronavirusul”, a adăugat el.

Fostul preşedinte republican a mai susţinut că delincvenţi care au fost o dată expulzaţi din SUA de către administraţia sa se află acum din nou pe străzile americane pentru „a comite delicte atroce şi violente”. „Oficialităţi din ICE (agenţia americană pentru Imigraţie şi Vămi - n.r.) încearcă cu disperare să-i scoată din ţară pe aceşti delincvenţi condamnaţi, însă Biden nu-i lasă”, a acuzat el.

Trump a subliniat că „tsunamiul” de la graniţă este împovărător pentru comunităţile locale, deoarece le epuizează bugetele, le umple spitalele şi le iau locurile de muncă lucrătorilor americani. „Când mi-am încheiat mandatul (în ianuarie - n.r.), reuşisem să obţin frontiera cea mai sigură din istoria ţării noastre. Sub Biden, în curând va fi mai rea, mai periculoasă şi mai scăpată de sub control decât oricând”, a prezis el.

Trump către Biden: „Ţineţi imigraţia ilegală, criminalitatea şi virusul din China departe de graniţele ţării noastre!”


Fostul preşedinte republican şi-a acuzat succesorul că şi-a încălcat jurământul de a apăra Constituţia şi de a respecta legile, prin măsurile pe care le-a luat în domeniul imigraţiei, în conformitate cu promisiunile electorale făcute de Biden, în sensul intrării în legalitate a migranţilor fără documente şi a revenirii la legile care ofereau protecţie solicitanţilor de azil.

„Nu poţi avea o frontieră sigură decât atunci când persoanele care o traversează ilegal sunt expulzate pe loc”, a insistat Trump, care a apreciat că şi-a creat „o relaţie excelentă” cu administraţia Lopez Obrador, dar a deplâns faptul că rezultatele obţinute de el au fost anulate „din cauza uriaşei incompetenţe şi a radicalismului persoanelor care se află în prezent în funcţie”.

Programul cunoscut sub numele de Protocol de Protecţie a Migranţilor (MPP), care a obligat circa 70.000 de persoane să aştepte în Mexic rezultatul procesării cererilor lor de azil, a fost „incredibil” în opinia lui Trump, „însă Biden a renunţat imediat la el, poate pentru că funcţiona foarte bine”.

Trump şi-a încheiat comunicatul cu un mesaj adresat direct lui Biden. „Ţineţi imigraţia ilegală, criminalitatea şi virusul din China departe de graniţele ţării noastre!”, i-a transmis Trump succesorului său.

În conferinţa de presă zilnică, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki, a răspuns întrebărilor referitoare la atacul lansat de Trump asupra lui Biden. Psaki a spus că, în chestiuni privind migraţia, administraţia Biden nu se va lăsa sfătuită de Trump, a cărui politică în acest domeniu „a fost nu doar inumană, ci şi ineficientă”. „Ne vom urma propriul nostru drum şi aceasta înseamnă între altele să-i tratăm pe copii cu umanitate şi respect şi să ne asigurăm că se află în siguranţă atunci când ne trec graniţele”, a insistat ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3438 vizualizari

  • -1 (31 voturi)    
    Nu se lasa Donaldhinio Trumpsy ! (Duminică, 7 martie 2021, 2:32)

    Susufler0 [utilizator]

    A inceput lungul sau drum inapoi spre casa (alba) ! :))))
    • -1 (11 voturi)    
      Aaaaa, (Duminică, 7 martie 2021, 10:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      i-au făcut cadou groenlandezii un iglu?
      • 0 (10 voturi)    
        Iar finlandezii pe Rudolph, Dasher, Dancer (Duminică, 7 martie 2021, 12:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Donner s.cl. !

        PS. Pana si Santa Claus este trumpist ! :)))))
  • -1 (27 voturi)    
    Vin votantii "democratilor" (Duminică, 7 martie 2021, 6:38)

    xolv [utilizator]

    de ce sa ai dictatura, cand iti poti importa votantii usro ...
    • +2 (12 voturi)    
      ... (Duminică, 7 martie 2021, 9:21)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Fixisti cu USR -ul dar ce zici de Aur care a dus simbolul revolutiei Romane la Capitolui
      • 0 (12 voturi)    
        e logic (Duminică, 7 martie 2021, 10:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui prio

        ca pesedacii să aibă un fix în privința USR.
        Cu penaliștii au legături strânse, foarte vechi, de-a dreptul usl-iste, în timp ce USR-ul, cu toate bubele lor, le sunt superiori moral. Net superiori.
        • +1 (7 voturi)    
          Cat de natural pot fi confundati "penelistii" (Duminică, 7 martie 2021, 12:22)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          cu "penalisti" !

          PS. Zi-mi ca n-ai facut-o voit ... :)))))
  • +4 (28 voturi)    
    Se pune o singura intrebare serioasa (Duminică, 7 martie 2021, 6:43)

    Zapateado [utilizator]

    Este sau nu este adevarat ce spune Trump? Sunt sau nu sunt trimisi inapoi imigrantii ilegali?

    Fiindca asupra calitatii umane a acestora nu incape nicio indoiala ca Trump minte: toti sunt laureati ai Premiului Nobel si aristocrati pur sange.

    Iar odata ajunsi in State ne imaginam ca nu vor avea NERUSINAREA sa voteze cu republicanii.
    • -2 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 7 martie 2021, 9:23)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      ai vazut ce destept esti..... toti astia care trec frontiera ilegal au si drept de vot .... te doare capul
      • +7 (19 voturi)    
        Trezeste-te, omule! (Duminică, 7 martie 2021, 10:36)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui prio

        In State sunt la putere democratii. Pai democratii ar fi in stare sa le dea drept de vot chiar si inainte de a trece frontiera. Numai sa voteze conform intereselor Americii.
      • +1 (1 vot)    
        pai vezi (Luni, 8 martie 2021, 0:40)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui prio

        asa vedem cine stie si cine nu. TOCMAI asa au inceput democratii sa castige de ceva timp incoace.
        Ordinea era asa, vii ca imigrant iei cartea verde apoi devii cetatean si iei si numarul de asigurari sociale.
        Si cu numarul dela asigurari sociale poti vota.
        DAR acum vreo 8-9 ani democrati iau venit cu idea aia creata sa le dea la unii imigranti numarul de asocial assurance ca sa beneficieze de servicii medicale. Ceea ce era uman numai ca odaca cu serviciile medicale au capatat si drept de VOT.
        De asta in NY spre ex de la Giuliani incoace nu a mai castigat vreun democrat. Atunci democratii au legalizat vreo 400k imigranti si s-a rezolvat, Nu au republicanii de unde sa faca rost de 400k oameni in NY
        La fel e si in alte parti vezi Califormnia ...
  • -2 (32 voturi)    
    De ce mai asculta cineva ce minte Trump? (Duminică, 7 martie 2021, 8:36)

    emil bobu [utilizator]

    Chiar nu v-au ajuns 4 ani si 30000 de minciuni trumpiste?
  • -5 (15 voturi)    
    statistic vorbind (Duminică, 7 martie 2021, 9:16)

    vivatcrescatfloreat [utilizator]

    Acum, cand scriu, SUA, din 29.653.891. imbolnaviti au decedat 537.119.
    Deci pot accepta jumatate de milion de emigranti care sa inlocuiasca americanii decedati
  • -3 (15 voturi)    
    Batman! Batman! (Duminică, 7 martie 2021, 13:14)

    revo [utilizator]

    Penibil. Senil. Egocentric. Anormal. E de internat la sanatoriu, definitiv. I-a terminat pe Republicani. Urmeaza propria familie. Va veni si ziua aceea, cand familia va cere sa fie declarat iresponsabil cu acte, iar partidul o va sustine.
    • +1 (1 vot)    
      de ce ?` (Luni, 8 martie 2021, 0:41)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ca are dreptate ? Stii ce fac cu imigrantii pe care ii prind acum ? II trimit la rude in america pana cand verifica statusul de imigrant ?!?!
      Intelegi unde a ajuns dementa ? Aia nu mai e granita, e intra cine vrea,
  • +4 (14 voturi)    
    Oare ce spune incompetentul Trump ! (Duminică, 7 martie 2021, 18:00)

    Cugetator [utilizator]

    Sper ca cine ma citeste, intelege ca Trump , nu e deloc incompetent. Acesta a sustinut si a exemplificat prin celebrul zid la frontiera cu Mexicul , acum practic desfiintat de oamenii lui Biden, ca oricine poate migra in SUA daca are o meserie necesara, cunostiinte utile, nu este consumator sau vanzator de droguri si in orice caz trebuie sa accepte examinarea cererii de viza , ramanand in Mexic. Stangistii democrati din spatele lui Biden au pareri strict contrare ,dar asta nu inseamna deloc ca au dreptate !
  • -1 (7 voturi)    
    Exista control (Duminică, 7 martie 2021, 19:04)

    wintershadow [utilizator]

    Sunt incurajati sa intre ilegal toti delicventii, vor plati pentru asta in 2024, alegand pe cine "trebuie".