Unii oameni nu fac copii din cauza îngrijorărilor privind „apocalipsa climatică” - studiu

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:48 Actualitate | Internaţional


Protest schimbari climatice
Foto: pixabay.com
Persoanele îngrijorate de criza climatică decid să nu aibă copii datorită temerilor că aceștia vor trebui să se zbată într-o apocalipsă climatică, arată primul studiu academic asupra subiectului, potrivit The Guardian.

Cercetătorii au vorbit cu 600 de persoane cu vârsta cuprinsă între 27 și 45 de ani care cuantificau deja îngrijorările privind clima în deciziile reproductive și au descoperit că 96% sunt foarte sau extrem de îngrijorați de starea de bine a posibililor lor copii într-o lume schimbată climatic.

Una din participantele la studiu, în vârstă de 27 de ani, le-a spus cercetătorilor că „simt că nu pot să am conștiința împăcată să aduc un copil în această lume și să-l forțez să încerce să supraviețuiască în ceea ce ar putea fi condiții apocaliptice”.

Aceste opinii se bazează pe evaluări foarte pesimiste privind impactului încălzirii globale asupra lumii, potrivit cercetătorilor.

Aceștia au descoperit de asemenea că o parte a persoanelor care sunt deja părinți regretă decizia de a avea copii.

„Temerile despre viețile copiilor existenți sau potențiali au fost foarte profunde și emoționale”, afirmă coordonatorul studiului, profesorul Matthew Schneider-Mayerson de la Yale-NUS College din Singapore.

Acesta a adăugat că numărul persoanelor care vor ține cont de schimbările climatice în deciziile reproductive probabil va crește după ce efectele încălzirii globale vor deveni mai evidente.

Studiul publicat în revista Climatic Change nu a găsit nicio diferență relevantă statistic între opiniile femeilor și bărbaților deși femeile au constituit trei sferturi din respondenți.

O femeie în vârstă de 31 de ani a declarat că „Schimbările climatice sunt singurul factor în decizia mea de a nu avea copii biologici. Nu vreau să nasc copii într-o lume care moare [deși] îmi doresc foarte mult să fiu mamă”.

6% din respondenți au mărturisit că au anumite remușcări cu privire la decizia de a avea copii, o mamă în vârstă de 40 de ani afirmând că:

„Regret că am avut copiii mei fiindcă sunt îngrozită că se vor confrunta cu sfârșitul lumii datorită schimbărilor climatice”.

Schneider-Mayerson s-a declarat surprins deoarece „pentru părinți, aceasta este o afirmație foarte greu de făcut”.

Cercetarea reprezintă primul studiu academic evaluat inter pares (peer-reviewed) pe acest subiect, fiind realizat anonim pentru ca subiecții să își poată exprima opiniile sincer.

„Este o fereastră fără precedent înspre modul în care [unele persoane] se gândesc și simt despre ceea ce mulți consideră că este cea mai importantă decizie din viața lor”, afirmă Schneider-Mayerson.

Studiul a descoperit de asemenea că persoanele mai tinere sunt mai îngrijorate de impactul climei asupra copiilor lor decât respondenții mai în vârstă și că adopția este privită ca o alternativă la copiii biologici.

Cercetătorii au descoperit că îngrijorările legate de impactul climei asupra copiilor sunt înrădăcinate într-o viziune extrem de pesimistă asupra viitorului.

Dintre cei 400 de respondenți care au ales să își exprime viziunea despre viitor, 92,3% au oferit una negativă, 5,6% una mixtă sau neutră și doar 0,6% una pozitivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1910 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    mai bine (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:00)

    Nevermind [utilizator]

    Unii n-ar trebui sa faca plozi. Macar creste business ul cu pisici.
  • +6 (16 voturi)    
    E bine asa! Selectie naturala! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:03)

    newlook [utilizator]

    E bine asa! Selectie naturala!

    Ii sfatuiesc sa aplice si pentru premiul Darwin! Le doresc succes sa-l castige!
    • +6 (8 voturi)    
      Ati infrant (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:39)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      "The self-selecting group in the study all lived in the US and were largely white, more highly educated and liberal."

      Deci viitorul este al habotnicilor needucati din tarile de mana a treia care n-au auzit de matematica .Sa si-l savureze "sanatosi" . E posibil sa fie al chinezilor pt ca ei sunt capabili sa-i manance pe africani daca treaba se impute si mai tare .
      • -2 (4 voturi)    
        "...highly educated and liberal..." (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 2:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        "The self-selecting...highly educated and liberal..."

        =================================

        Ce te mira? Precum #rezistii romanesti, si aia americani, "self-selecting" (hahahaha), se cred "highly educated".
      • +1 (5 voturi)    
        depinde (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 6:21)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        "more highly educated and liberal". Daca studiile in egalitatea de gen sau mai stiu eu ce discriminari inventate sunt educatie, poate celelalte optiuni devin mai ok.
  • +5 (11 voturi)    
    Lol (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:04)

    mitg [utilizator]

    Mai bine asa.
  • +5 (13 voturi)    
    Selecție naturală (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Se vor înmulți doar oamenii care nu cred în povești apocaliptice, iar copiii acestora vor moșteni desigur o doză sănătoasă de scepticism.

    Încălzirea globală este un fenomen real, climatul a fost într-o continuă schimbare de-a lungul întregii istorii planetare. Dar de aici și până la a spune că vine apocalipsa este cale lungă. Să nu mai spunem că încălzirea globală sporește evaporarea => mai mulți nori (norii sunt albi priviți de sus) => albedoul planetei crește => insolația scade, sistemul autoreglându-se și ajungând într-un nou punct de echilibru.
    • +1 (7 voturi)    
      Fals (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:44)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cand e iarna frig ? Cand e senin sau cand sunt nori ?
      Norii reflecta inspre pamant mai mult decat reflecta inspre soare pt ca pamnatul e si el sursa de IR , ai piatra topita sub picioare la 15-30 km .O planeta a idiotilor , a mai fost , dar nu aveau tehnologie . Tranzitia asta o sa fie interesanta .
      • 0 (2 voturi)    
        Corectie (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 7:44)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        De dragul stiintei , norii josi incalzesc noaptea si racesc ziua , norii inalti incalzesc mereu dar per total efectul norilor e o usoara scadere ! a temperaturii globale . Capetele luminate spun insa ca pe masura ce se incalzeste atmosfera norii josi vor disparea . Oricum avem Venus ca exemplu , 450 grade celsius cu doar dublul radiatiei solare pe metru patrat .
  • +2 (8 voturi)    
    Viitorul suna bine... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:35)

    VOX. [utilizator]

    „Apocalipsa climatică” ar trebui sa fie ultima lor grija.
  • +2 (16 voturi)    
    Subsaharienii au in medie 5 copii / femeie (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:17)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    La fiecare generatie reusesc sa-si dubleze populatia si n-au nicio grija in legatura cu sfarsitul lumii. Doar niste tute semieducate din lumea civilizata au luat in brate scuza asta pentru ca nu vor sa-si asume responsabilitatea de a avea o familie.
    • 0 (10 voturi)    
      Siigur (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:47)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ma bucur ca o sa avetii parte de Marea Africa . Sper sa invatati sa fabricati munitie pentru Kalas-uri pana nu dispar si rusii .
      • 0 (0 voturi)    
        domnu' Gamma, credeti ca rusii (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 22:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Le-au gaurit prezervativele africanilor? Mai exact ce legatura au rusii cu faptul ca aia se inmultesc ca iepurii si cu faptul ca europenii si mai nou americanii sunt in declin al populatiei.
        Sau va deranjat expresia "tute semieducate"?
        Personal aveti copii? credeti ca vor trai intr-o lume apocaliptica sau nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu (Duminică, 29 noiembrie 2020, 10:12)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Rusii sunt in declin demografic ,ma mir ca nu-ti stii tara . Traim deja o apocalipsa intelectuala , e suficient sa deschizi un sit mainstream sau sa vezi democratia in actiune . In traditia intelectualilor moderni am doar un copil , contribuind astfel si eu la instaurarea idiocratiei . Incalzirea globala o sa fie doar cireasa de pe tort
          . Multumit ?