Articol actualizat

VIDEO Noi proteste în Belarus: 125 de manifestanți au fost arestați / Mașini blindate au ieșit pe străzile din Minsk / Lukașenko, fotografiat din nou cu pușca în mână / Doi fotbaliști ar fi fost reținuți și bătuți

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 15:20 Actualitate | Internaţional


Femeile infrunta fortele de ordine la Minsk
Foto: captura video
Poliția belarusă a reținut duminică 125 protestatari, după ce zeci de mii de oameni s-au adunat din nou în centrul capitalei pentru a cere retragerea președintelui Alexandr Lukașenko, care neagă acuzațiile opoziției potrivit cărora a fraudat alegerile din 9 august, relatează Reuters. În același timp, președintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a invitat pe liderul de la Minsk la Moscova, un mod de a-și arăta sprijinul.

În pofida prezenţei masive a forţelor anti-revoltă, inclusiv de vehicule blindate, care au împiedicat mai multe coloane de opozanţi să se ralieze protestelor, centrul capitalei belaruse este plin de lume, mai ales în Piaţa Octombrie şi în cea a Independenţei, dar şi lângă Monumentul Steaua (Zvezda), protejat de armată.

Manifestanţii au purtat drapele în culorile opoziţiei, albastru şi roşu, şi scandează sloganuri împotriva lui Lukaşenko.

În mai multe locuri din centru, forţele de ordine au intervenit la începutul manifestaţiei, în jurul orelor locale 14:00 (11:00 GMT), arestând mai multe zeci de persoane.

Cum s-au desfășurat evenimentele, LIVETEXT:

22.00: Maria Kolesnikova, unul dintre liderii opoziției belaruse, unificate în jurul Svetlanei Tihanovskaia, a apărut și ea la protest și s-a apropiat de cordonul forțelor de ordine.





21.55: Potrivit Europa Liberă, aproximativ 10 mii de oameni au participat la protest

21.30:
Doi fotbaliști de la clubul FC Krumkachy, Sergei Kozeka și Pavel Rassolko, au fost reținuți în timpul unei acțiuni de protest. Potrivit informațiilor de la club, jucătorii nu au participat, ci pur și simplu se întorceau de la antrenamente. Ei se aflau cu antrenorul lor, când au fost reținuți imediat după ce au trecut de corodoanele poliției. Aceștia ar fi fost chiar bătuți.


19.50: Mai multe persoane au reușit să scape un protestatar de a fi băgat în dubă












18.30: Zeci de mii de protestatari scandează ”La mulți ani, șobolanule!”



18.25: Hanna Liubakova, jurnalistă, scrie pe pagina sa de Twitter că există relatări că vehicule blindate se îndreaptă spre centrul capitalei.



18.15: Imagini impresionante de la protest sunt distribuite de Europa Liberă pe Facebook. Femeile s-au întins pe asfalt pentru a opri forțele de ordine, care înaintează cu mașini și scuturi. Filmarea a fost făcută la începutul protestului din Minsk.



UPDATE Poliția din Belarus a reținut 125 de protestatari în timpul manifestației de duminică din Minsk, a relatat agenția Ria, citându-l pe ministrul Afacerilor de Interne.
Inițial, martorii vorbeau de cel puțin zece manifestanți arestați.



Zeci de mii de persoane s-au strâns din nou în piața centrală a capitalei acolo unde poliția a creat cordoane pentru a opri manifestanții de a ajunge în apropierea clădirilor guvernului.


Președintele Lukașenko, care a împlinit 66 de ani duminică, se străduiește să țină sub control protestele care au început acum trei săptămâni după ce a câștigat scrutinul de pe 9 august și despre care opoziția acuză că a fost fraudat. El neagă frauda și a spus că protestele sunt susținute de țări străine.

”A fost de acord să avem o întâlnire la Moscova în săptămânile următoare”, a spus Kremlinul.








Protestul de ieri a fost punctat de un moment emoționant în care femeile au rupt pentru scurt timpul cordonul forțelor de ordine.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12397 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Inchinarea la Marea Poarta... (Duminică, 30 august 2020, 15:36)

    taro [utilizator]

    Ramane de vazut daca Putin il mai sustine sau il invita pe Lukasenko la un ceai...
    • +14 (28 voturi)    
      Sper sa bea amandoi din ceiul lui Navalni (Duminică, 30 august 2020, 16:19)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Poate se ocupa cineva...:)*
    • -9 (19 voturi)    
      La Poarta Brandenburg? (Duminică, 30 august 2020, 19:27)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui taro

      "Inchinarea la Marea Poarta..."
      =======================
      La Poarta Brandenburg?
      • +8 (18 voturi)    
        Nu, tov. Novyy Vzglyad... (Duminică, 30 august 2020, 19:50)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ... la Marea Poartă de la Kremlin, aia la care te închini și tu
  • -17 (41 voturi)    
    Doar 10? (Duminică, 30 august 2020, 15:51)

    copci [utilizator]

    Si cand te gandesti ca in "democratica" Germanie au fost arestati 300 ieri...
    • +18 (34 voturi)    
      tre' se fii (Duminică, 30 august 2020, 17:29)

      bmarius69 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      ..dus rau cu pluta sa compari situatia din Germania sau Franta cu dictatura tractoristului Lukashenko. Motivul pentru care nu vedem o baie de sange generalizata in Minsk este chiar ...maidanul din Kiev - unde dupa ce trupele sovietice Bekrut au macelarit niste studente care cantau cantece pro-Europa, au venit in piatza parintii fetelor care au urinat pe Yanukovic, Putin,Lavrov,Soigu,Dugin, militiile ruse, postacii pro-kremlin...si inca mai au rezerve in vezica.Kiev a fost, Minsk este, Moscova urmeaza.
      • -14 (24 voturi)    
        Sezi bland (Duminică, 30 august 2020, 20:08)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui bmarius69

        Maidanul din Kiev a fost o manevra a serviciilor secrete occidentale de cuceri noi piete de desfacere care sa salveze capitalismul.
        Doar ca ursul rusesc le-a dat o laba peste bot de nu s-au vazut.
        Asa se va intampla si la manevra din Belarus, ai sa vezi.
        Nu mor caii cand vor cainii.
        • +8 (18 voturi)    
          wow! (Duminică, 30 august 2020, 20:32)

          Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui galeo

          "Ursul rusesc le-a dat o laba peste bot occidentalilor.." si mai ai tupeul sa sustii ca nu esti postac rus???
          Fugi tare ma ca rad si belarusii de voi.
          • -6 (12 voturi)    
            Nu toti sunt oi proaste (Duminică, 30 august 2020, 23:32)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

            Ce inghit pe nemestecate propaganda care li se serveste din fruntea statului roman.
            • +3 (5 voturi)    
              Asa e, unii is bolshevici care papa propaganda (Luni, 31 august 2020, 0:15)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

              cu hrishka!!!
        • +8 (18 voturi)    
          kaneshna (Duminică, 30 august 2020, 20:40)

          bmarius69 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          ...asa zicea si ceausescu despre rascoala din '89.Voi sovieticii n-aveti pic de imaginatie.Nu-i de mirare ca totul la voi , de la aspirator pana la postul de dezinformare national se numeste sputnik? Ce le-a dat ursu' rusesc peste bot si cui??? daca vrei sa dispari, mergi la Kiev , in orice cartier vrei tu, scoate steagu' rusesc si numara pana la zece.daca treci de 5 esti norocos :)
          • -3 (11 voturi)    
            Poti incerca acelasi lucru cu steagul (Duminică, 30 august 2020, 23:34)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui bmarius69

            American, dar numai in Ucraina, ci in multe alte tari de pe planeta, sa vezi cat de iubiti sunt yankeii aroganti.
      • -6 (12 voturi)    
        De ce nu? (Duminică, 30 august 2020, 21:31)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui bmarius69

        Orice regim se apara folosind forta, daca este nevoie. Si numarul de protestatari este oarecum similar, cateva zeci de mii in ambele cazuri.
        Sa nu mai vorbim de Statele Unite, unde am avut morti multi, nu doar arestati.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce vorbesti?! :))) (Luni, 31 august 2020, 12:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Sa nu mai vorbim de US?
          Ba sa vorbim, tovarase, de ce sa nu vorbim?
          Sa compari Belarusul cu US e o tampenie deosebita, dar tu continua, poate e cineva pe aici care te crede :)))
    • +8 (20 voturi)    
      Wow!!! Just wow (Duminică, 30 august 2020, 17:34)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui copci

      Ce exemplu pur de whataboutusm rusesc! Felucitar tovarase, molodet.
      No pogody, Putler!
    • +7 (15 voturi)    
      urmeaza Moscova (Duminică, 30 august 2020, 19:31)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui copci

      dar suflul vin din Siberia
  • +13 (29 voturi)    
    dar stai (Duminică, 30 august 2020, 15:59)

    transpenibilus [utilizator]

    Postacii rusi sunt deja in Bielorusia la batut femei! Molodetz, davai ceas...
  • +12 (24 voturi)    
    Cum se simt acei soldati (Duminică, 30 august 2020, 15:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    Știind că dau in niste oameni care au dreptate in ceea ce cer?
    • +14 (20 voturi)    
      Ei cum???...se distreaza (Duminică, 30 august 2020, 16:41)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      si inca pe bani.
    • 0 (10 voturi)    
      Nu creca simt altceva in afara de placere. (Duminică, 30 august 2020, 19:15)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Daca ar avea constiinta s-ar simti ca ceva maroniu si moale, insa.
    • -5 (19 voturi)    
      In ce anume au dreptate? (Duminică, 30 august 2020, 20:12)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poti sa dezvolti?

      Cetatenii tarii au votat in proportie zdrobitoare in favoarea actualului presedinte.
      Cei ce protesteaza acum in strada sunt doar o minoritate.
      Doar nu se va supune majoritatea unei minoritati.
      • +5 (13 voturi)    
        la al XIV-lea congres al PCR (Duminică, 30 august 2020, 22:07)

        CristiGex [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ceausescu a fost votat in proportie covarsitor zdrobitoare. Daca nu stii, intreaba parintii/bunicii cum se vota si cati candidati erau.
        Majoritatea aia nu era reala, cum nu este nici a belarusului.
      • 0 (10 voturi)    
        Greu de crezut ca a castigat cu 80% (Duminică, 30 august 2020, 22:24)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        La cat de multi protestanti au iesit in strada e foarte greu de crezut ca Lukashenko a castigat cu 80%. Aproape sigur alegerile au fost fraudate.

        Nu e sigur nici ca Tsikhanouskaya a castigat, poate ca Lukashenko a castigat cu 51% dar sa spuna ca a luat 80% e o bataie de joc. Poate ca asta a si fost greseala lui. Chiar daca a fraudat alegerile putea macar sa puna si el un procent mai realist gen maxim 55%.

        Apoi iti pui intrebarea, daca are o sustinere asa de mare atunci de ce nu a lasat observatori internationali sa urmreasca alegerile? In felul asta si-a fi demonstrat legitimitatea. Nu a facut-o insa pentru ca foarte probabil ar fi pierdut sau in cel mai fericit caz pentru el ar fi castigat la mustata.
  • -9 (23 voturi)    
    Parea mea e ca rusia este amestecata ... (Duminică, 30 august 2020, 16:35)

    pmct [utilizator]

    Personal cred ca in spatele acestor proteste este Rusia si explicatia este simpla. Anul trecut Putin a discutat cu lukasenko despre unificarea belarus cu rusia insa evident lukasenko a respins acest lucru. Acum, cum putea Putin sa-l faca pe lukasenko sa-i sarute mana? Uite asa, iscand proteste de strada.

    Personal am vb acum 2 ani cu un om din belarus care isi luase alta cetatenie si mi-a spus ca oamenii din belarus sunt oarecum multumiti de lukasenko deoarece merg pe principiu "sa nu ne fie mai rau decat ne este acum". 25 de ani acest nene nu a fost deranjat din scaunul lui si taman tocmai acum populatia s-a saturat de el. De ce? Situatia nu era roz acolo dar nici neagra.
  • +11 (19 voturi)    
    S-a mai dus unu' prin Iran (Duminică, 30 august 2020, 16:44)

    persuasiv [utilizator]

    si cand a revenit ...n-a fost cu noroc.
  • +2 (12 voturi)    
    ......... (Duminică, 30 august 2020, 18:50)

    ak33 [utilizator]

    sa ma anunte cineva si pe mine daca a vazut vre un tanc
    acelea sunt MLI (BMP2) , adica masini de lupta ale infanteriei si TAB (BTR) adica transportoare blindate
    Pe viitor redactia sa folosisti termenul Blindate , cel mai simplu gazetareste e sa ziceti Blindatele au iesit pe strazi si atunci pot fi si tancuri si mli uri si tab uri
  • +5 (15 voturi)    
    sper sa nu moara acasa de moarte buna (Duminică, 30 august 2020, 19:29)

    cristi_an [utilizator]

    un nenorocit!!
  • -4 (12 voturi)    
    Yankees go home! (Duminică, 30 august 2020, 23:39)

    galeo [utilizator]

    Si lasati-ne sa traim in pace in Europa de est
    • +3 (5 voturi)    
      Asta o spui tu? (Luni, 31 august 2020, 0:17)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Sau asa ti-a venit biletelul de la Cremlin?
    • +2 (6 voturi)    
      hehe (Luni, 31 august 2020, 4:08)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Care "Europa" rusoiule ca sunteti niste asiatici rudimentari.
      Ai fost si tu la Minsk sa te distrezi batand femei, gheroiule?
  • -2 (4 voturi)    
    numarless (Luni, 31 august 2020, 9:27)

    tahomir [utilizator]

    Deci protestatari fara numar, fara numar, cam in jur de 10.000. Si de ce anume ar trebui sa plece Lukasenko cand a fost ales de 80% din populatie? Ca restul de 20% au votat impotriva lui si ptr nevasta casnica a unui proprietar de cluburi de noapte si doar votul lor conteaza? Nu e cam putin? Sau Putin, ca tot sunteti obsedati de unul din cei mai buni lideri ai lumii.
    • +1 (3 voturi)    
      Stai linistit la locul tau, tovarase! (Luni, 31 august 2020, 12:39)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Nu mai intereseaza pe nimeni asa-zisul 80% cu care "a fost reales" maretul tau lider.
      Vad ca nici el nu mai insista cu aia, daca a ajuns sa aresteze 8.000-9.000 de oameni, a scos blindatele in capitala si-si ameninta cetatenii (adica alegatorii lui, nu-i asa?!) cu o interventie ruseasca.
      E pe faras prietenul matale, imi pare rau sa-ti spun.
      • -1 (3 voturi)    
        vorba englezului (Luni, 31 august 2020, 13:14)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Don't hold your breath
        • +1 (1 vot)    
          Dap (Luni, 31 august 2020, 14:44)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          Doar ca nu eu am scos blindatele in strada, nu eu am amenintat cu o interventie ruseasca si nu eu am arestat 8-9.000 de oameni, bine? :)))
  • 0 (2 voturi)    
    tot fără botnițe? (Luni, 31 august 2020, 12:02)

    di livio [utilizator]

    cum în Belarus se poate fără botnițe?...alio, presa, nu-i înfierați pe belaruși că umblă fără botnițe, jo napot, numa pă nemți?...belarușii luptă cu diktatoru Lukașenko, nemții cu diktatura botniței, și numa unii îs înfierați cu mînie proletară...bate la ochi, oamenii nu-s proști, alio, stați liniștiți la locurile voastre