VIDEO Marș de protest al femeilor în Belarus. Forțele de ordine au creat cordoane pentru a le opri / Momentul în care protestatarele rup lanțul de polițiști

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 august 2020, 21:55 Actualitate | Internaţional


Femeile vs fortele de ordine din Belarus
Foto: Captura video
Mii de femei au ieșit sâmbătă în capitala Belarusului pentru a-i cere președintelui Alexandr Lukașenko să facă un pas în spate. Femeile au înaintat în marș, pe străzile din Minsk, având flori și baloane, relatează Reuters.

Președintele Alexandr Lukașenko neagă acuzațiile opoziției potrivit cărora a fraudat alegerile din 9 august. El spune că protestatarii sunt finanțați de Vest și acuză NATO că mobilizează forțe la granița Belarusului, acuzație pe care aliații o neagă.

Femeile au participat la ceea ce ele au numit marșul solidarității, cerându-i lui Lukașenko și guvernului său să se retragă.

”Acesta este orașul nostru” și ”ar fi bine să ne protejezi”, au scandat ele.



Pe străzi, forțele de ordine au creat cordoane umane.

Într-o înregistrare video se vede cum forțele de ordine au format un lanț pentru a încerca să le oprească marșul, dar ele au reușit să îl rupă, cel puțin pentru scurt timp.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12115 vizualizari

  • +10 (42 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 29 august 2020, 22:31)

    Marius Tanasa [anonim]

    Batca Sasa se prabuseste ca o galeata de balega. Partea buna si frumy e ca se tine strans de Putinel si-l va dizloca si pe el din scaunul pe care credea ca si l-a pregatit pentru totdeauna.

    E terminat CCCPul, plang mazetele de se scutura ilicele pe ei. Le-a pus capac barilul negativ si pandemia...
    "Lukasenka de Craciun este porcul cel mai bun"
    • -1 (5 voturi)    
      ... dacă reușește să-l prindă ! (Sâmbătă, 29 august 2020, 23:23)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

      .
    • -2 (12 voturi)    
      Cred că e exact invers (Duminică, 30 august 2020, 0:34)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

      Cel puțin pentru o vreme creatura de la Minsk se pare că și-a scăpat pielea. A reușit să-l convingă pe jupânul de la kremlin că totul e o lucrătură occidentală. Iaer coordonarea protestelor din Polonia și Lituania îi susține povestea. Acum Putler nici să vrea nu poate să-i facă vânt fără a-și pierde obrazul. Atâta vreme cât Putler nu-i taie furtunul de oxigen Lukașenko e bine merci la butoane.
    • +1 (15 voturi)    
      Observi cati bulshevici is in zona? (Duminică, 30 august 2020, 1:30)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

      Ca ai primit la greu minusuri, si e si weekend. Creca au un master care sta cu biciu pa' ei.
    • -4 (12 voturi)    
      gheorghe purdila alias un domn, alias.. (Duminică, 30 august 2020, 5:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

      hehe (Sâmbătă, 29 august 2020, 20:12)
      transpenibilus [utilizator]

      Saracu Putinel e atat de disperat de cum il trage batca Sasa Lukasenko in adancul Baikalului incat trebuie sa organizeze diversiuni prin Europa.
      E gata piticul cracanat!
    • +3 (7 voturi)    
      Unde-s trolii? (Duminică, 30 august 2020, 7:30)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

      Cumva in trupele omon?
  • -13 (47 voturi)    
    Ce fel de dictatura mai e si asta? (Sâmbătă, 29 august 2020, 23:10)

    galeo [utilizator]

    Femei emancipate, proteste antiguvernamentale...
    Unde e dictatura?
    • -3 (11 voturi)    
      E clar ca tu ai o notiune stranie despre Dictatura (Duminică, 30 august 2020, 1:29)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      But you know what, nici nu vrem sa stim!!! Ramaii straniua ca staniu!
    • -7 (17 voturi)    
      Unde e dictatura (Duminică, 30 august 2020, 2:13)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      La Berlin

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24258028-coronavirus-proteste-mai-multe-orase-din-europa-impotriva-tiraniei-medicale.htm
    • -8 (14 voturi)    
      E dictatura, e clar! (Duminică, 30 august 2020, 3:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      E dictatura, e clar!

      Daca nu era dictatura, toata lumea purta masca Covid iar presa "libera, hehehe" se indigna cu manie proletara cand cineva nu purta masca

      ;-)
  • -9 (15 voturi)    
    tot fără botnițe? (Duminică, 30 august 2020, 0:02)

    di livio [utilizator]

    și n-au murit milioane de belaruși?...nu se blochează ATI cu covrigi?...se pare că nu
  • -7 (17 voturi)    
    La momentul t0: "This is our city" (Duminică, 30 august 2020, 0:27)

    cenzuratul [utilizator]

    Iar la momentul t1, peste vreo 20 de ani, cand Belarus va fi in UE si cancelarul german decide ca si Belarus trebuie sa primeasca niste trenuri de imigranti, ce vor striga aceste femei cand ii vor intampina pe imigranti cu ursuleti de plus in gara din Minsk? "This was our city"?
  • -8 (14 voturi)    
    în 2020 (Duminică, 30 august 2020, 3:48)

    hdd [utilizator]

    nu cred că mai are cineva senzația, în 2020, că există revoluții "spontane".
    Acestea sunt catalizate, uneori chiar inventate de serviciile de informații. întrebarea mea curioasă este: cine are interes și manipulează lucrurile aici.


    Belarus este o țară înapoiată datorită dictatorului Lukasenko, dar niciun dictator nu rămâne la putere fără. sprijin exterior.
    Evident FSB l-a sprijinit până acum pe Lukasenko și mi-e neclar de ce nu o mai face. Este imposibil de crezut că au scăpat controlul. Probabil face parte dintr-o negociere mai largă și vom vedea în următorii ani care a fost miza și cine va beneficia din reconstrucția Belarusului.

    Este probabil ca chiar FSB să fie supărat pe Lukasenko și să dorească să preia puterea, eliminând intermediarul.

    Evident că există nenumărate motive, că dictatorul merită răsturnat și toată lumea e împotriva lui, dar "poporul" este coordonat de cineva.

    Cine controlează lucrurile în Belarus?
    Nu-mi spuneți "un grup de revoluționari", că vă întreb apoi "împreună cu care servicii?"

    :)
  • -9 (17 voturi)    
    Ha Ha Ha (Duminică, 30 august 2020, 6:02)

    AndyXXX [utilizator]

    Marii revolutionari se ascund dupa fuste. Soros a ajuns sa trimita femeile sa-i faca revolutie.
  • +5 (9 voturi)    
    2020 (Duminică, 30 august 2020, 10:00)

    palos [utilizator]

    Anul in care marionetele Moscovei, Lukasenko si Trump vor pica.
  • -2 (4 voturi)    
    ce, pas in spate... (Duminică, 30 august 2020, 10:31)

    nash pandelica [utilizator]

    pus pe fuga, sa se mai opreasca in vladivostok.
  • +6 (10 voturi)    
    Hm (Duminică, 30 august 2020, 12:05)

    RaduMischie [utilizator]

    Ce ușor e, din spatele tastaturii, să ridiculizezi dorința normală a oamenilor de a fi liberi în țara lor. Să spui că manifestațiile sunt regizate de occidentali, ca și cum toți oamenii ăia ar fi tâmpiți.