VIDEO Noi confruntări între poliție și protestatari în Belarus. Un protestatar a murit după ce i-ar fi explodat un dispozitiv în mâini - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 20:29 Actualitate | Internaţional


Proteste Belarus
Foto: Captura YouTube
Noi ciocniri între poliția din Belarus și protestatari au loc la Minsk pentru a doua seară la rând luni după ce președintele Alexander Lukașenko a câștigat cu o majoritate zdrobitoare de voturi un scrutin contestat, a spus un martor Reuters.




UPDATE 00.45:
Un protestatar din Belarus a murit luni în Minsk după ce un dispozitiv exploziv neidentificat i-a explodat în mâini în timp ce încerca să îl arunce în polițiști, a spus poliția, relatează Reuters.
Poliția folosește gaze lacrimogene pentru a dispersa protestatarii.


De asemenea, poliția a fost văzută târând protestatari din mulțime și bătându-i cu bastoane. Peste 30 de persoane au fost reținute, spune martorul.

Separat, șeful serviciului de securitate din Belarus a spus că a prevenit o tentativă de ucidere a principalei oponente a lui Lukașenko, Svetlana Tihanovskaia, a relatat canalul de televiziune ONT.


În același timp, din ce în ce mai multe state își exprimă înrgijorarea față de situația din Belarus.

Casa Albă s-a declarat luni ''profund preocupată'' de realegerea în Belarus a preşedintelui în exerciţiu Aleksandr Lukaşenko, după un scrutin contestat care a condus la manifestaţii reprimate violent, relatează AFP, potrivit Agerpres.

Și Canada spune că este ”profund îngijorată” de represiunea poliției după alegerile prezidențiale din Belarus și vrea ca guvernul să arate reținere, a spus luni ministrul de Externe, Francois-Philippe Champagne.

Germania, care deţine în prezent Preşedinţia Consiliului UE, a propus luni Uniunii Europene să analizeze posibilitatea de a impune noi sancţiuni asupra Belarusului, după scrutinul prezidenţial şi acţiunile de reprimare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15588 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    Turmele Wagner asteapta sms de la Cracanat (Luni, 10 august 2020, 20:41)

    un domn [utilizator]

    Apoi Crimea 2.o
  • +6 (14 voturi)    
    Lukașenko castiga scrutinul, insa, isi pierde (Luni, 10 august 2020, 20:45)

    Stropuleanu [utilizator]

    ,,tara"!


    cacapisici, bre!?
  • +3 (17 voturi)    
    bai dar nu inteleg.... (Luni, 10 august 2020, 21:36)

    cristi_an [utilizator]

    e de 26 de ani la conducere...pleaca ba... esti psihopat?!
  • 0 (18 voturi)    
    O mână de oameni (Luni, 10 august 2020, 22:04)

    Nyk1 [utilizator]

    La noi pe 10 august au fost mai mulți, iar PSDul tot nu a demisionat. De ce ar face-o Batka, pentru o mână de oameni?
    • +13 (15 voturi)    
      de maine probabil oficialii tomani vor da din plisc (Luni, 10 august 2020, 22:40)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      latrand ca este inuman sa folosesti forta... dar asta de maine... azi oficialii nostri, baroni politici tac, ascunsi ca nu cumva sa fie intrebati ce au facut ei pe 10 august...
      • +4 (4 voturi)    
        Fin (Luni, 10 august 2020, 23:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Scris
        Chapeau Bas !
  • -1 (9 voturi)    
    Meanwhile in Chicago - azi 10 august (Luni, 10 august 2020, 23:05)

    zizin [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=08Sbyz6cpqA

    https://www.youtube.com/watch?v=S4YZLoYcRN8

    https://www.youtube.com/watch?v=5kdC0LNbUtg
    • +7 (9 voturi)    
      Exact cum ma asteptam (Marţi, 11 august 2020, 0:34)

      Krausser [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Nici macar o urma de ALB in jafurile si spargerile alea. Ma, dar MACAR unul ! Vai, ce. "surpriza". :X
    • 0 (4 voturi)    
      hehe (Marţi, 11 august 2020, 3:49)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ALERTA de cont de postac ultravechi.
      Va cam tataie fundul in K6 daca te-a scos si pe mata pe centura la postacit nentu kuz min...
  • 0 (4 voturi)    
    Belarus (Marţi, 11 august 2020, 8:18)

    atc [utilizator]

    Una din definitiile larg acceptate:
    ."DEMOCRAȚÍE :....2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal. "
    Daca aceste doua conditii sunt indeplnite in B.:
    - unde e dictatura?
    - e posibila fraudare la nivel de 30% ( 80% - 50%)?
    Nu cumva asta-si doreste MAJORITATEA acestui popor? Iar rusii il vor pe Putin practic presedinte pe viata? s.a.m.d.
    Ca nu ne place noua, adevaratilor democrati (!),asta e altceva si s-ar putea ca pe majoritatea din B. sa nu prea ii intereseze.